Постанова
від 15.09.2020 по справі 908/3258/19
КАСАЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2020 року

м. Київ

Справа № 908/3258/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Вронська Г.О. - головуюча, Губенко Н.М., Студенець В.І.,

за участю секретаря судового засідання Давидюк О.Н.,

представників учасників справи:

від позивача: не з`явився,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Виконавчого комітету Вільнянської міської ради

на рішення Господарського суду Хмельницької області

у складі судді Гладюк Ю. В.

від 11.02.2020 та

на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Коломис В.В., Миханюк М.В., Саврій В.А.

від 27.05.2020

за позовом Виконавчого комітету Вільнянської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Олтак"

про зобов`язання вчинити дії,

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1 . Виконавчий комітет Вільнянської міської ради (далі - Позивач) звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Олтак" (далі - Відповідач) про зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані виявленими Позивачем недоліками робіт за договором підряду №07/15 від 07.08.2015 (далі - Договір).

Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

2. Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 11.02.2020, яке залишено без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.05.2020, у задоволенні позову відмовлено повністю.

3. Судові рішення мотивовані відсутністю належних та достатніх доказів виконання робіт за Договором та їх належних здачі/прийняття. Суди зазначили, що наявні докази не дають можливості встановити зв`язок між обумовленими Договором роботами, їх неналежним результатом та недоліками робіт, а також документального підтвердження того, що виявлені Позивачем недоліки роботи виникли саме внаслідок неналежних дій Відповідача.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи

4 . 15 червня 2020 року Позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 11.02.2020 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.05.2020, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

5 . Касаційна скарга мотивована тим, що суди попередніх інстанцій неправильно дослідили зібрані у справі докази та не надали їм належної правової оцінки.

6 . Скаржник також зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

7 . На думку Скаржника, судами попередніх інстанцій не враховано, що лист ТОВ Настрой , який має ліцензію на здійснення експертної діяльності є належним письмовим доказом в розумінні статті 73 Господарського процесуального кодексу України, який підтверджує невиконання підрядником умов Договору, а усунення недоліків роботи підрядника за рахунок коштів місцевого бюджету є нецільовим використанням бюджетних коштів.

8 . Відповідач в установлений Судом строк відзив на касаційну скаргу не надав.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9 . 07 серпня 2015 року між Позивачем (замовник) та Відповідачем (підрядник) укладено Договір, за умовами якого замовник доручає, а підрядник, в межах договірної ціни, приймає на себе обов`язки на свій ризик власними або залученими силами, виконувати будівельні роботи, які забезпечать введення в експлуатацію об`єкту: „Капітальний ремонт покрівлі та оголовків житлового будинку по вул. Ціолковського, 6 в м. Вільнянськ, Запорізької області в обумовлений цим договором термін та з належною якістю в межах затвердженої проектно-кошторисної документації, та узгодженої договірної ціни робіт, вимог техніки безпеки і охорони праці. Замовник здійснює фінансування підрядника на будівництво об`єкту за рахунок власних коштів.

10 . Згідно з п. 2.1. Договору підрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких відповідає проектній документації, вимогам національних стандартів, будівельних норм і правил.

11 . Підрядник приступає до виконання робіт за даним Договором через 5 днів після отримання передоплати п. 4.1. (п. 4.3. Договору). Строк виконання робіт: 60 робочих днів після початку виконання робіт зазначеного в п. 4.3. Договору (п. 5.1. Договору).

12 . Згідно з п. 6.2.1. Договору замовник має право, при наявності відхилень від якості, обсягів і ціни виконаних робіт проекту та обладнання, кошторису, будівельних норм і правил, видавати підряднику розпорядження про їх усунення, а при істотних порушеннях прийняти рішення про призупинення робіт.

13 . Відповідно до пунктів 6.2.2., 6.2.3., 6.2.6. Договору замовник має право: вільного доступу в робочий час на будівельний майданчик для здійснення контролю за ходом виконання робіт; в будь-який час ознайомитися з порядком ведення журналу виконання робіт, при потребі, засвідчити кожний запис, викласти свої претензії щодо об`єктивності і повноти інформації, ходу виконання робіт; вимагати безоплатного виправлення підрядником недоліків у виконаних роботах.

14 . Згідно з п. 7.3. Договору замовник здійснює контроль і технічний нагляд за відповідністю якості, обсягів і ціни виконаних робіт кошторису, державним будівельним нормам і правилам. У разі наявності відхилень замовник видає підряднику розпорядження про їх усунення. У разі порушень замовник може приймати рішення про призупинення робіт та відмовляє у підписанні акта здачі-прийому виконаних робіт. У цьому випадку підрядник зобов`язаний відшкодувати замовнику збитки у повному обсязі, понад суми штрафних санкцій.

15 . Відповідно до п. 6.3.2. Договору підрядник зобов`язаний забезпечити виконання робіт, якість яких відповідає умовам, встановленим розділом ІІ цього Договору.

16 . Підрядник виконує роботи відповідно до вимог затвердженої проектно-кошторисної документації, національних стандартів, будівельних норм і правил, строків виконання робіт, вимог техніки безпеки та охорони праці, письмових вказівок замовника (п. 7.1. Договору).

17 . Підрядник гарантує якість виконаних робіт згідно вимог державних будівельних норм. При виявленні у цей період недоліків, які обумовлені виконанням робіт з порушенням діючих чинних норм та правил, проектної документації, усунення їх є обов`язком підрядника, за його рахунок. Включенню до дефектного акту підлягають недоліки, які виникли з вини підрядника. За недоліки, які обумовлені експлуатацією об`єкту з порушенням правил експлуатації, підрядник відповідальності не несе (п.13.1. Договору).

18 . Договір набирає чинності з моменту його укладення і діє до 31 грудня 2015 року, але в будь-якому разі до виконання сторонами своїх обов`язків відповідно до цього Договору. Закінчення строку цього Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії цього Договору (п.п. 11.1, 11.2 Договору).

19 . Судами встановлено, що Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.

20 . 22 липня 2019 року ТОВ Настрой видало довідку №31, згідно з якою спеціалістами ТОВ Настрой виконано візуальний огляд конструкцій покрівлі житлового будинку по вул. Ціолковського, 6 у м. Вільнянськ, Вільнянського району, Запорізької області. При обстеженні виявлено пошкодження покрівельного матеріалу (хвилясті волокнистоцементні листи) у вигляді тріщин. Виявлена монтажна піна між стиками листів по всій покрівлі. Також виявлено замочування риштування в місцях кріплення листів цвяхами. При монтажі покрівельного матеріалу порушена технологія монтажу покрівлі, а саме цвяхів для кріплення листів менше, ніж потрібно (менше чотирьох на один лист). У водостічних жолобах та лотках виявлено сміття, шматки цегли та шифера. Рівень придатності технічного стану окремих конструкцій та об`єкта в цілому для надійного та безпечного використання за призначенням визначають через сукупність їх відповідності нормативним вимогам з експлуатаційної придатності (механічний опір та стійкість, інші вимоги, визначені технічними зав данями на обстеження). Наразі категорія технічного стану визначена як непридатна до нормальної експлуатації. Для приведення конструкцій покрівлі до придатного до експлуатації стану необхідно замінити пошкоджені листи покрівлі, збільшити кількість цвяхів для кріплення листів, почистити жолоби від сміття та прибрати цеглу з листів покрівлі. До довідки подано фотознімки об`єкта.

21 . Позивач направив відповідачу претензію № 02-02-12/668 від 04.09.2019, якою вимагав усунути недоліки, виявлені ТОВ Настрой при перевірці якості виконання підрядником робіт згідно Договору.

22. Оскільки вимоги про усунення недоліків Відповідачем виконані не були, Позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання вчинити дії.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

23. Цивільний кодекс України

Стаття 526. Загальні умови виконання зобов`язання

1. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. …

Стаття 853. Обов`язок замовника прийняти роботу, виконану підрядником

1. Замовник зобов`язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

2. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

3. Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов`язаний негайно повідомити про це підрядника.

4. У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв`язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну. …

Стаття 875. Договір будівельного підряду

1. За договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

2. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта.

3. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Стаття 882. Передання та прийняття робіт

…4. Передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими. …

24 . Господарський процесуальний кодекс України

Стаття 309. Підстави для залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін

1. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

2. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи

25. Суд зазначає, що перегляд оскаржуваних судових рішень здійснюється Судом виключно в межах доводів касаційної скарги.

26. Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій у цій справі, належним чином складений двосторонній акт прийому-передачі робіт відсутній.

27 . Також Позивачем не надано доказів повідомлення Відповідача про недоліки в закінчених та прийнятих роботах та необхідність складання двостороннього дефектного акту.

28 . Враховуючи відсутність в матеріалах справи належних доказів на підтвердження фактичного проведення робіт в цілому та документального підтвердження того, що виявлені Позивачем недоліки роботи виникли саме внаслідок неналежних дій Відповідача, а також відсутність висновків експертних установ щодо обсягу, вартості робіт та їх відповідності будівельним нормам і правилам, Суд вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

При цьому, як зазначено судом апеляційної інстанції, наявний у справі лист ТОВ Настрой не може вважатися експертним висновком, оскільки немає відомостей щодо наявності у даного товариства ліцензії на здійснення експертної діяльності.

28 . З огляду на викладене, звертаючись з касаційною скаргою, Позивач не спростував наведені висновки судів та не довів порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, наведені у касаційній скарзі.

29 . Водночас оцінка доводів касаційної скарги, спрямованих на заперечення встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи та переоцінку доказів у ній, перебуває поза межами перегляду справи в касаційній інстанції, яка відповідно до частини 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

30. Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах Пономарьов проти України та Рябих проти Російської Федерації ), у справі Нєлюбін проти Російської Федерації , повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

31. Зважаючи на викладене, Суд дійшов висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги.

32. Рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції підлягають залишенню без змін.

Судові витрати

33. Понесені Позивачем у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на Позивача, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні касаційної скарги Виконавчого комітету Вільнянської міської ради відмовити.

2. Рішення Господарського суду Хмельницької області від 11.02.2020 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 27.05.2020 у справі №908/3258/19 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуюча Г. Вронська

Судді Н. Губенко

В. Студенець

СудКасаційний господарський суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення15.09.2020
Оприлюднено17.09.2020
Номер документу91558144
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/3258/19

Постанова від 15.09.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Ухвала від 29.07.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Ухвала від 08.07.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Вронська Г.О.

Постанова від 27.05.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 24.03.2020

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 11.02.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 15.01.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 23.12.2019

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 02.12.2019

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Левкут В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні