Рішення
від 21.09.2020 по справі 910/4201/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.09.2020Справа № 910/4201/20

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участі секретаря судового засідання Топіхи І.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження позовну заяву ОСОБА_1 , м. Київ

до Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , м. Київ

про визнання недійсним рішення,

Представники:

від позивача: Половець А.В., Щедрін Р.А.;

від відповідача: Міхо К.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 /позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський (далі - АКБЕГ Мінський /відповідач) про визнання недійсним рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , які відбулись 22.12.2016.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням загальних зборів АКБЕГ Мінський ОСОБА_1 виключено з членів АКБЕГ Мінський . При цьому, позивача не було належним чином повідомлено про намір позбавити його членства в автокооперативі, а також про включення цього питання до порядку денного загальних зборів АКБЕГ Мінський 22.12.2016, що є підставою для визнання недійсними рішення цих зборів.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 26.03.2020 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання у справі на 27.04.2019.

10.04.2020 на виконання вимог ухвали суду від 26.03.2020 від Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надійшли оригінали та належним чином завірені копії матеріалів реєстраційної справи Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський .

27.04.2020 суд відклав підготовче засідання на 01.06.2020 у зв`язку із неявкою представників сторін.

01.06.2020 через відділ діловодства суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи № 910/2442/20.

01.06.2020 суд відклав вирішення клопотання про зупинення провадження у справі на наступне підготовче засідання, а також відклав підготовче засідання на 09.07.2020.

09.07.2020 через відділ діловодства суду відповідачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.

09.07.2020 суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі з підстав необґрунтованості та відклав підготовче засідання на 17.08.2020.

17.08.2020 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 21.09.2020.

21.09.2020 у судове засідання з`явилися представники позивача та відповідача. ОСОБА_1 та його представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Представник АКБЕГ Мінський проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, при цьому, відзиву на позовну заяву відповідачем до суду не подано.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

27.04.2016 зборами уповноважених членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський затверджено статут АКБЕГ Мінський в новій редакції.

У відповідності до п. 1.2. статуту кооператив створено засновниками на добровільних засадах, шляхом об`єднання фізичних осіб, на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності.

Так, згідно п. 5.11. статуту член кооперативу може бути виключений з нього за рішенням правління кооперативу, з подальшим затвердженням загальними зборами (зборами уповноважених) членів кооперативу у випадку:

- систематичного невиконання положень цього статуту щодо встановлених обов`язків члена кооперативу, інших положень статуту, положень з окремих питань, розроблених Правлінням та затверджених рішенням загальних зборів (зборів уповноважених), а також правил внутрішнього розпорядку;

- невиконання рішень загальних зборів (зборів уповноважених), голови кооперативу або правління кооперативу;

- у разі невиконання п. 5.4. та п. 5.5. цього статуту;

- несвоєчасної сплати членських внесків або плати за електроенергію (більше 6 місяців), або у разі виявлення факту незаконного споживання електроенергії;

- систематичного руйнування або псування майна кооперативу, використання його не за призначенням, що приносить збитки кооперативу та робить неможливим для інших членів кооперативу користуватися своїми правами, якщо заходи запобігання і громадського впливу виявилися безрезультатними, з подальшим зверненням кооперативу до суду з метою відшкодування збитків;

- викрадення майна кооперативу, з подальшим ініціюванням звернення до правоохоронних органів з метою притягнення винної особи до відповідальності;

- самозахоплення земельних ділянок, які знаходяться на обслуговуванні кооперативу, з подальшим будівництвом на них будь-яких об`єктів, включаючи гаражі, або улаштуванням на таких земельних ділянках стоянок для розміщення транспортних засобів;

- завдання кооперативу шкоди або матеріальних збитків;

- іншого зловживання правом користування та порядку утримання гаража, майна кооперативу, в тому числі незаконного, без погодження з органами державної влади або правлінням кооперативу, перепланування гаража (здійснення надбудов одного або декількох поверхів або прибудов до нього тощо);

- у разі здійснення підприємницької діяльності на території кооперативу без дозволу правління, яка не відповідає положенням цього статуту, а саме, меті, видам та завданням діяльності кооперативу, та іншим внутрішнім нормативним документам кооперативу, або яка суперечить чинному законодавству України;

- у разі проживання на території кооперативу без попереднього узгодження з правлінням кооперативу.

Відповідно до п. 5.13. статуту, у разі наміру виключення члена кооперативу згідно цього статуту, правління кооперативу повідомляє його про це будь-яким зручним способом. У повідомлення вказуються підстави прийняття такого рішення, день розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу. Розгляд питання відбувається не раніше ніж за 10 днів з дня повідомлення. Дане рішення може бути розглянуте і без члена кооперативу, який виключається, в разі його відсутності без поважних причин.

Пунктом 5.15. статуту встановлено, що рішення загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу про виключення з членів кооперативу може бути оскаржене в судовому порядку.

В матеріалах справи міститься запрошення ОСОБА_1 за вих. № 311 від 28.11.2016 про участь в позачергових загальних зборах уповноважених АКБЕГ Мінський , які відбудуться 22.12.2016 о 17:00 за адресою: м. Київ, вул. Сім`ї Кульженків, 1 в приміщенні АКБЕГ Мінський .

У запрошенні зазначено наступний порядок денний:

1. Звіт про фінансово-господарську діяльність АКБЕГ Мінський за 2016 рік.

2. Затвердження бюджету на 2016 рік.

3. Оклади працівникам кооперативу.

4. Прийняття та виключення з членів кооперативу.

5. Інші питання.

Вказане запрошення отримано особисто ОСОБА_1 29.11.2016, що підтверджується підписом позивача та не заперечувалось останнім в судовому засіданні.

22.12.2016 відбулись збори уповноважених та членів кооперативу, оформлені протоколом № 4, на яких були присутні 15 (уповноважених) членів кооперативу, а також 54 членів кооперативу, в тому числі позивач.

З протоколу № 4 вбачається, що відповідачем прийняті рішення, зазначені у порядку денному, в тому числі про виключення з членів автокооперативу ОСОБА_1 за грубе порушення статуту товариства та грубе невиконання рішень правління кооперативу. За це рішення проголосували 15 уповноважених членів кооперативу та 40 членів кооперативу, проти цього рішення проголосували 2 члени кооперативу, утрималось - 0 членів кооперативу.

Отже, позивач звернувся до суду з цим позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський від 22.12.2016, посилаючись на те, що позивача, як члена АКБЕГ Мінський не було повідомлено про наміри виключення його з членів автокооперативу, а також це питання не було включено до порядку денного позачергових загальних зборів уповноважених АКБЕГ Мінський .

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

У відповідності до ст. 2 Закону України Про кооперацію кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Згідно ст. 3 Закону України Про кооперацію метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Відповідно до ст. 8 Закону України Про кооперацію статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов`язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов`язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов`язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю. Статут може містити інші пов`язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.

Статтею 10 Закону України Про кооперацію визначено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.

В статті 13 Закону України Про кооперацію зазначено, що членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу. Виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду.

Згідно з положеннями ч. 1, ч. 2 ст. 15 Закону України Про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, в тому числі, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.

Пунктами 4, 5, 6 та 7 ст. 15 Закону України Про кооперацію визначено, що чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.

Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є.

Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.

У відповідності до частин 9, 10, 11 та 12 ст. 15 Закону України Про кооперацію загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.

Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.

Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Судом встановлено, що 22.12.2016 відбулись збори уповноважених та членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , на яких були присутні 15 уповноважених члена та 42 члени АКБЕГ Мінський .

При цьому, з матеріалів реєстраційної справи Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський вбачається, що відповідно до протоколу № 3 загальних зборів членів кооперативу Мінський від 31.03.2016 загальна кількість членів кооперативу становить 931 особа.

Однак, з наданих сторонами матеріалів, складених внаслідок проведення загальних зборів 22.12.2016, не вбачається за можливе встановити загальну кількість членів АКБЕГ Мінський та кількість уповноважених членів кооперативу станом на 22.12.2016, оскільки в матеріалах справи відсутні довіреності/заяви членів кооперативу, які б уповноважували членів представляти їх інтереси на загальних зборах кооперативу 22.12.2016.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не надано суду належних доказів на підтвердження наявності кворуму на загальних зборах уповноважених та членів АКБЕГ Мінський , які відбулись 22.12.2016.

Водночас, судом також встановлено, що на зборах уповноважених та членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , які відбулись 22.12.2016 прийнято рішення про виключення з членів відповідача ОСОБА_1 за грубе порушення статуту товариства та грубе невиконання рішень правління кооперативу.

Разом з тим, згідно п. 5.13. статуту у разі наміру виключення члена кооперативу згідно цього статуту, правління кооперативу повідомляє його про це будь-яким зручним способом. У повідомлення вказуються підстави прийняття такого рішення, день розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу. Розгляд питання відбувається не раніше ніж за 10 днів з дня повідомлення. Дане рішення може бути розглянуте і без члена кооперативу, який виключається, в разі його відсутності без поважних причин.

Так, в матеріалах справи міститься запрошення ОСОБА_1 за вих. № 311 від 28.11.2016 про участь в позачергових загальних зборах уповноважених АКБЕГ Мінський , які відбудуться 22.12.2016 о 17:00 за адресою: м. Київ, вул. Сім`ї Кульженків, 1 в приміщенні АКБЕГ Мінський .

З цього запрошення вбачається наступний порядок денний: 1) звіт про фінансово-господарську діяльність АКБЕГ Мінський за 2016 рік; 2) затвердження бюджету на 2016 рік; 3) оклади працівникам кооперативу; 4) прийняття та виключення з членів кооперативу ; 5) інші питання.

Проте, повідомлення не містить інформацію про розгляд питання щодо виключення позивача із членів кооперативу та підстав прийняття такого рішення, що суперечить вимогам статуту відповідача.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Ураховуючи встановлене вище, суд дійшов висновку про порушення відповідачем вимог Закону України Про кооперацію щодо наявності кворуму на загальних зборах кооперативу, а також порушення вимог статуту АКБЕГ Мінський щодо повідомлення позивача про намір виключення його із членів кооперативу, що є підставою для визнання недійсними рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , які відбулись 22.12.2016, та відповідно наслідком задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати недійсними рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський , які відбулись 22.12.2016.

Стягнути з Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів Мінський (04201, місто Київ, вулиця Сім`ї Кульженків, будинок 1; ідентифікаційний код 22864244) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено: 24.09.2020.

Суддя В.В. Бондарчук

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.09.2020
Оприлюднено24.09.2020
Номер документу91747005
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/4201/20

Постанова від 23.06.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 27.05.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Ухвала від 21.04.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кібенко О. Р.

Постанова від 16.03.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Ухвала від 23.02.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Ухвала від 21.01.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Андрієнко В.В.

Ухвала від 11.01.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Калатай Н.Ф.

Ухвала від 11.01.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Калатай Н.Ф.

Ухвала від 02.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Калатай Н.Ф.

Рішення від 21.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондарчук В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні