ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2021 р. Справа№ 910/4201/20
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Андрієнка В.В.
суддів: Буравльова С.І.
Пашкіної С.А.
за участю секретаря судового засідання: Добрицької В.С.
учасники справи згідно протоколу судового засідання
розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський"
на рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020, повний текст якого складено на 24.09.2020
у справі № 910/4201/20 (суддя Бондарчук В.В.)
за позовом ОСОБА_1
до Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський"
про визнання недійсним рішення
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" про визнання недійсним рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", які відбулись 22.12.2016.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.09.2020, повний текст якого складено на 24.09.2020, у справі № 910/4201/20 позов задоволено повністю.
Рішення обґрунтовано фактом порушення відповідачем вимог Закону України "Про кооперацію" щодо наявності кворуму на загальних зборах кооперативу, а також порушення вимог статуту АКБЕГ "Мінський" щодо повідомлення позивача про намір виключення його із членів кооперативу. Вказані обставини є підставою для визнання недійсними відповідного рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", які відбулись 22.12.2016.
Не погоджуючись з рішенням, Автокооператив по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована наступним. На думку апелянта місцевим господарським судом необґрунтовано було задоволено позовні вимоги, оскільки відсутні підстави для визнання недійсними рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", які відбулись 22.12.2016.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.11.2020 відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" на рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20, розгляд справи призначено на 30.11.2020.
У судовому засіданні 30.11.2020 оголошено перерву у судовому засіданні до 11.01.2021, 11.01.2021 - до 01.02.2021.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 21.01.2021 справу №910/4201/20 за апеляційною скаргою Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" на рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020 прийнято до провадження у визначеному автоматизованою системою складі суду та призначено до розгляду на 23.02.2021.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 23.02.2021 розгляд справи відкладений до 16.03.2021.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Статтею 276 ГПК України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом установлено, що 27.04.2016 зборами уповноважених членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" затверджено статут АКБЕГ "Мінський" в новій редакції.
У відповідності до п. 1.2. статуту кооператив створено засновниками на добровільних засадах, шляхом об`єднання фізичних осіб, на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності.
Так, згідно п. 5.11. статуту член кооперативу може бути виключений з нього за рішенням правління кооперативу, з подальшим затвердженням загальними зборами (зборами уповноважених) членів кооперативу у випадку:
- систематичного невиконання положень цього статуту щодо встановлених обов`язків члена кооперативу, інших положень статуту, положень з окремих питань, розроблених Правлінням та затверджених рішенням загальних зборів (зборів уповноважених), а також правил внутрішнього розпорядку;
- невиконання рішень загальних зборів (зборів уповноважених), голови кооперативу або правління кооперативу;
- у разі невиконання п. 5.4. та п. 5.5. цього статуту;
- несвоєчасної сплати членських внесків або плати за електроенергію (більше 6 місяців), або у разі виявлення факту незаконного споживання електроенергії;
- систематичного руйнування або псування майна кооперативу, використання його не за призначенням, що приносить збитки кооперативу та робить неможливим для інших членів кооперативу користуватися своїми правами, якщо заходи запобігання і громадського впливу виявилися безрезультатними, з подальшим зверненням кооперативу до суду з метою відшкодування збитків;
- викрадення майна кооперативу, з подальшим ініціюванням звернення до правоохоронних органів з метою притягнення винної особи до відповідальності;
- самозахоплення земельних ділянок, які знаходяться на обслуговуванні кооперативу, з подальшим будівництвом на них будь-яких об`єктів, включаючи гаражі, або улаштуванням на таких земельних ділянках стоянок для розміщення транспортних засобів;
- завдання кооперативу шкоди або матеріальних збитків;
- іншого зловживання правом користування та порядку утримання гаража, майна кооперативу, в тому числі незаконного, без погодження з органами державної влади або правлінням кооперативу, перепланування гаража (здійснення надбудов одного або декількох поверхів або прибудов до нього тощо);
- у разі здійснення підприємницької діяльності на території кооперативу без дозволу правління, яка не відповідає положенням цього статуту, а саме, меті, видам та завданням діяльності кооперативу, та іншим внутрішнім нормативним документам кооперативу, або яка суперечить чинному законодавству України;
- у разі проживання на території кооперативу без попереднього узгодження з правлінням кооперативу.
Відповідно до п. 5.13. статуту, у разі наміру виключення члена кооперативу згідно цього статуту, правління кооперативу повідомляє його про це будь-яким зручним способом. У повідомлення вказуються підстави прийняття такого рішення, день розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу. Розгляд питання відбувається не раніше ніж за 10 днів з дня повідомлення. Дане рішення може бути розглянуте і без члена кооперативу, який виключається, в разі його відсутності без поважних причин.
Пунктом 5.15. статуту встановлено, що рішення загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу про виключення з членів кооперативу може бути оскаржене в судовому порядку.
У матеріалах справи міститься запрошення ОСОБА_1 за вих. № 311 від 28.11.2016 про участь в позачергових загальних зборах уповноважених АКБЕГ "Мінський", які відбудуться 22.12.2016 о 17:00 за адресою: м. Київ, вул. Сім`ї Кульженків, 1 в приміщенні АКБЕГ "Мінський".
У запрошенні зазначено наступний порядок денний:
1. Звіт про фінансово-господарську діяльність АКБЕГ "Мінський" за 2016 рік.
2. Затвердження бюджету на 2016 рік.
3. Оклади працівникам кооперативу.
4. Прийняття та виключення з членів кооперативу.
5. Інші питання.
Указане запрошення отримано особисто ОСОБА_1 29.11.2016, що підтверджується підписом позивача та не заперечувалось останнім в судовому засіданні.
22.12.2016 відбулися збори уповноважених та членів кооперативу, оформлені протоколом № 4, на яких були присутні 15 (уповноважених) членів кооперативу, а також 54 членів кооперативу, в тому числі позивач.
З протоколу № 4 убачається, що відповідачем прийняті рішення, зазначені у порядку денному, в тому числі про виключення з членів автокооперативу ОСОБА_1 за грубе порушення статуту товариства та грубе невиконання рішень правління кооперативу. За це рішення проголосували 15 уповноважених членів кооперативу та 40 членів кооперативу, проти цього рішення проголосували 2 члени кооперативу, утрималось - 0 членів кооперативу.
Позивач звернувся до суду з цим позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" від 22.12.2016, посилаючись на те, що позивача, як члена АКБЕГ "Мінський" не було повідомлено про наміри виключення його з членів автокооперативу, а також це питання не було включено до порядку денного позачергових загальних зборів уповноважених АКБЕГ "Мінський".
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про кооперацію" кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Згідно ст. 3 Закону України "Про кооперацію" метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про кооперацію" статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов`язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов`язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов`язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю. Статут може містити інші пов`язані з особливостями діяльності кооперативу положення, що не суперечать законодавству.
Статтею 10 Закону України "Про кооперацію" визначено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
В статті 13 Закону України "Про кооперацію" зазначено, що членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу. Виключення з членів кооперативу може бути оскаржене до суду.
Згідно з положеннями ч. 1, ч. 2 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, в тому числі, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.
Пунктами 4, 5, 6 та 7 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" визначено, що чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.
Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є.
Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.
У відповідності до частин 9, 10, 11 та 12 ст. 15 Закону України "Про кооперацію" загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.
Як указано вище, 22.12.2016 відбулися збори уповноважених та членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", на яких були присутні 15 уповноважених члена та 42 члени АКБЕГ "Мінський".
З матеріалів реєстраційної справи Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" убачається, що відповідно до протоколу № 3 загальних зборів членів кооперативу "Мінський" від 31.03.2016 загальна кількість членів кооперативу становить 931 особа.
Однак, з наданих сторонами матеріалів, складених унаслідок проведення загальних зборів 22.12.2016, не убачається за можливе установити загальну кількість членів АКБЕГ "Мінський" та кількість уповноважених членів кооперативу станом на 22.12.2016, оскільки в матеріалах справи відсутні довіреності/заяви членів кооперативу, які б уповноважували членів представляти їх інтереси на загальних зборах кооперативу 22.12.2016.
Отже відповідачем не надано суду належних доказів на підтвердження наявності кворуму на загальних зборах уповноважених та членів АКБЕГ "Мінський", які відбулись 22.12.2016.
Як указано вище, на зборах уповноважених та членів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", які відбулись 22.12.2016 прийнято рішення про виключення з членів відповідача ОСОБА_1 за грубе порушення статуту товариства та грубе невиконання рішень правління кооперативу.
При цьому згідно п. 5.13. статуту у разі наміру виключення члена кооперативу згідно цього статуту, правління кооперативу повідомляє його про це будь-яким зручним способом. У повідомлення вказуються підстави прийняття такого рішення, день розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу. Розгляд питання відбувається не раніше ніж за 10 днів з дня повідомлення. Дане рішення може бути розглянуте і без члена кооперативу, який виключається, в разі його відсутності без поважних причин.
Так, в матеріалах справи міститься запрошення ОСОБА_1 за вих. № 311 від 28.11.2016 про участь в позачергових загальних зборах уповноважених АКБЕГ "Мінський", які відбудуться 22.12.2016 о 17:00 за адресою: м. Київ, вул. Сім`ї Кульженків, 1 в приміщенні АКБЕГ "Мінський".
З цього запрошення убачається наступний порядок денний: 1) звіт про фінансово-господарську діяльність АКБЕГ "Мінський" за 2016 рік; 2) затвердження бюджету на 2016 рік; 3) оклади працівникам кооперативу; 4) прийняття та виключення з членів кооперативу; 5) інші питання.
Отже, повідомлення не містить інформацію про розгляд питання щодо виключення позивача із членів кооперативу та підстав прийняття такого рішення, що суперечить вимогам статуту відповідача.
За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про порушення відповідачем вимог Закону України "Про кооперацію" щодо наявності кворуму на загальних зборах кооперативу, а також порушення вимог статуту АКБЕГ "Мінський" щодо повідомлення позивача про намір виключення його із членів кооперативу. Указані обставини є підставою для визнання недійсними відповідного рішення загальних зборів Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", які відбулись 22.12.2016.
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок місцевого господарського суду про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі наявних матеріалів справи колегія суддів установила, що обставини, на які посилається скаржник - Автокооператив по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський", у розумінні статті 86 ГПК України не можуть бути підставою для зміни або скасування рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20, тому апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Ураховуючи наведене, рішення Господарського суду міста Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20 відповідає матеріалам справи, є законним та обґрунтованим, підстави, передбачені ст.ст. 277-278 ГПК України для його скасування, відсутні.
Керуючись ст. 129, 267-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Автокооперативу по будівництву та експлуатації гаражів "Мінський" на рішення Господарського суду м. Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду м. Києва від 21.09.2020 у справі № 910/4201/20 залишити без змін.
3. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст. ст. 287-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено та підписано 23.03.2021.
Головуючий суддя В.В.Андрієнко
Судді С.І. Буравльов
С.А. Пашкіна
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2021 |
Оприлюднено | 23.03.2021 |
Номер документу | 95705877 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Андрієнко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні