Постанова
від 25.09.2020 по справі 640/8324/19
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 640/8324/19 Суддя (судді) першої інстанції: Шейко Т.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М, при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2020 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю АВН-Навігатор до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю АВН-Навігатор (далі - ТОВ АВН-Навігатор ) звернулось до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДФС у м. Києві №0021941409 від 06 травня 2019 року.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що на підтвердження видачі готівкових коштів останнім складено видатковий касовий ордер та відомість на виплату готівки. Крім того зазначив, що уповноваженими особами контролюючого органу не складено запит про надання належним чином завірених копій документів.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2020 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі скаргу Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволення позову відмовити.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві на підставі наказу №3761 від 28 березня 2019 року проведена фактична перевірка ТОВ АВН-Навігатор .

Результати перевірки оформлено актом №0709/26/15/14/40483207 від 04 квітня 2019 року.

Згідно цьому акту позивачем порушено вимоги пункту 15 розділу ІІ, пункту 27 розділу ІІІ постанови Правління Національного банку України №148 від 29 грудня 2017 року Про затвердження Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні .

Такий висновок контролюючого органу вмотивовано тим, що у видатковому касовому ордері від 04 травня 2018 року на суму 50000,00 грн. відсутній підпис одержувача готівкових коштів.

На підставі висновків Акта перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0021941409 від 06 травня 2019 року, яким до позивача застосовано штраф за порушення пункту 15 розділу ІІ, пункту 27 розділу ІІІ Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України №148 від 29 грудня 2017 року, у розмірі 72800,00 грн.

Не погоджуючись із таким рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 року №148 (далі - Положення № 148) визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті - суб`єкти господарювання), фізичними особами.

За змістом пункту 15 Положення № 148 установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.

Підприємство має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків.

Розділом ІІІ Положення № 148 регламентовано порядок оформлення касових операцій.

Так, Відповідно до пункту 23 Положення № 148 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням електронних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівки.

Згідно з пунктом 26 Положення № 148 видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки підписуються керівником і головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником. До видаткових ордерів додаються заяви на видачу готівки, розрахунки.

Пунктом 27 Положення № 148 визначено, що касир вимагає пред`явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів, у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам установи/підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий.

Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами). Одержувачі пред`являють паспорти чи документи, що їх замінюють, якщо видаткова відомість складена на видачу готівки кільком особам, та розписуються у відповідній графі документа.

Видаткові касові ордери або видаткові відомості не приймаються для виведення залишку готівки в касі, якщо видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.

Видача готівки фізичним особам, яких немає в штатному розписі установи/підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю.

Підприємство, яке надає держателям електронних платіжних засобів послуги з видачі готівки за допомогою платіжного термінала (імпринтера) на підставі квитанцій платіжного термінала (сліпів), реєструє у встановленому порядку ці операції в розрахункових документах РРО або РК, складає видатковий касовий ордер на загальну суму проведених операцій за день та здійснює запис у касовій книзі.

У відповідності до пункту 58 Положення № 637 контролюючий орган під час проведення перевірки визначає наявність самостійно встановленого ліміту каси та його відповідність самостійно здійсненим розрахункам. Сума готівки за видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 27 розділу III цього Положення), додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки;

Абзацом 2 статті 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Системний аналіз вищенаведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що відсутність у видатковому касовому ордері або видатковій відомості на видачу готівки підпису одержувача коштів є порушенням вимог пункту 27 Положення № 148, а сума готівки за такими видатковими документами має додаватися до залишку готівки в касі в день, у якому їх оформлено, та є понадлімітною.

Підставою для задоволення позову стали висновки суду першої інстанції, про те, що підпис одержувача коштів за відповідним видатковим касовим ордером міститься у графі керівник , головний бухгалтер та видав касир , та з урахуванням того, що одержувач коштів був одночасно і вказаною посадовою особою підприємства, суд дійшов висновку про те, що видача готівки з каси у сумі 50 000,00 грн. за видатковим касовим ордером від 04 травня 2018 року підтверджена підписом одержувача. Як зазначив суд попередньої інстанції, відсутність підпису вказаної особи саме у графі підпис одержувача є недоліком зазначених первинних документів.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду, оскільки в наявному в матеріалах справи видатковому касовому ордері № 78 від 04 травня 2018 року відсутній підпис одержувача коштів, що є порушенням вимог пункту 27 Положення № 148, тому у відповідності до пункту 58 Положення № 148 сума готівки за таким видатковим документом має додаватися до залишку готівки в касі в день та є понадлімітною.

Отже, відповідачем правомірно за встановлене порушення норм з регулювання обігу готівки на підставі абз. 2 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 до позивача застосовані штрафні санкції.

Крім цього, колегія суддів звертає увагу, що вимогами Положення № 148 та Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 року не передбачено звільнення від відповідальності за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у зв`язку з механічною помилкою, яка виявилась шляхом не заповнення графи підпис одержувача у видатковому касовому ордері.

Правова позиція з цього питання викладена у постанові Верховного Суду від 05 лютого 2019 року по справі №815/6669/15.

За таких обставин, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволення позову.

У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з`ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 березня 2020 року скасувати та прийняти нове судове рішення.

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя О.М.Оксененко

суддя В.П.Мельничук

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення25.09.2020
Оприлюднено28.09.2020
Номер документу91783245
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —640/8324/19

Постанова від 25.09.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Лічевецький Ігор Олександрович

Ухвала від 14.07.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Лічевецький Ігор Олександрович

Ухвала від 27.04.2020

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Лічевецький Ігор Олександрович

Рішення від 03.03.2020

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Шейко Т.І.

Постанова від 08.07.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Шаренко С. Л.

Постанова від 11.06.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Постанова від 27.05.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Ухвала від 22.05.2019

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Шейко Т.І.

Постанова від 08.05.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

Постанова від 24.04.2019

Адмінправопорушення

Київський районний суд м.Харкова

Муратова С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні