ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/15108/20
провадження № 1-кс/753/3288/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2020 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , розглянувши матеріали клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві ОСОБА_2 про продовженнястроку досудовогорозслідування укримінальному провадженні №42019000000000645від 25.03.2019року,за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 220-1, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2020 року старший слідчий з особливо важливих справ другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві ОСОБА_2 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019000000000645від 25.03.2019року,заознаками вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.220-1,ч.3ст.212,ч.3ст.209 КК України.
Клопотання слідчим обґрунтоване наступними обставинами.
У провадженні другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління Головного слідчого управління ДФС у м. Києві перебуває кримінальне провадження № 42019000000000645 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 220-1, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
У ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено, що службові особи ТОВ "ФК "Альфа інвест" та ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» приховували реальний фінансовий результат, отриманий від операцій купівлі-продажу готівкової валюти, чим порушили вимоги законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму в частині: неподання інформації про фінансові операції у розмірі, що дорівнює чи перевищує 150 тис. грн., спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади із спеціальним статусом з питань фінансового моніторингу, нездійсненні відповідної ідентифікації та верифікації клієнтів та внесенні службовими особами банківської установи завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, пов`язаних з веденням суворої звітності, обчисленням і сплатою податків та обов`язкових платежів.
Крім того, службові особи ТОВ "Профіт Плюс ЛТД", не маючи власних коштів, відкрили мережу пунктів обміну валют, станом на І півріччя 2017 року близько 600, в тому числі нелегальні, проводять незаконні фінансові операції, які забезпечують функціонування «чорного» валютного ринку у м. Києві, Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Полтавській областях. Фактичне управління та оформлення фіктивної фінансової звітності здійснює колишня голова правління ПАТ «КБ Даніель» ОСОБА_3 , яка залучила до протиправної діяльності свою доньку на ім`я ОСОБА_4 . Слід зазначити, що ОСОБА_3 під час перебування на посаді голови правління вказаного банку у змові з своїми підлеглими за кошти банку фінансувала пункти обміну валют ТОВ «ФК Абсолют Фінанс». Розміри таких валютно-обмінних операцій коливаються від 50 тис. до 1 млн. дол. США. Добовий оборот складає близько 3 млн. дол. США. Злочинний механізм полягає в приховуванні реального фінансового результату, отриманого від операцій купівлі-продажу готівкової валюти, порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму в частині: неподання інформації про фінансові операції у розмірі, що дорівнює чи перевищує 150 тис. грн., спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади із спеціальним статусом з питань фінансового моніторингу, нездійсненні відповідної ідентифікації та верифікації клієнтів та внесенні службовими особами банківської установи завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, пов`язаних з веденням суворої звітності, обчисленням і сплатою податків та обов`язкових платежів та таким чином ухилилися від сплати податків у особливо великих розмірах
Також, службові особи ТОВ "Профіт Плюс ЛТД", не маючи власних коштів, відкрили мережу пунктів обміну валют, станом на І півріччя 2017 року близька 600, в тому числі нелегальні, проводять незаконні фінансові операції, які забезпечують функціонування «чорного» валютного ринку у м. Києві, Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Полтавській областях. Фактичне управління та оформлення фіктивної фінансової звітності здійснює колишня голова правління ПАТ «КБ Даніель» ОСОБА_3 , яка залучила до протиправної діяльності свою доньку на ім`я ОСОБА_4 . Слід зазначити, що ОСОБА_3 під час перебування на посаді голови правління вказаного банку у змові з своїми підлеглими за кошти банку фінансувала пункти обміну валют ТОВ «ФК Абсолют Фінанс». Розміри таких валютно-обмінних операцій коливаються від 50 тис. до 1 млн. дол. США. Добовий оборот складає близько 3 млн. дол. США. Злочинний механізм полягає в приховуванні реального фінансового результату, отриманого від операцій купівлі-продажу готівкової валюти, порушенні вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, шляхом легалізації отриманих від незаконної діяльності валютних обмінників коштів.
Також досудовим слідством встановлено, вищевказана незаконна діяльність службових осіб ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905), попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808) за попередньою змовою з невстановленими слідством особами здійснюється без наявності генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій та інших документів, передбачених постановою НБУ № 502 від 12.12.2002 «Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».
В ході проведення слідчих дій у кримінальному провадженні отримано інформацію, що діяльність з обміну валют здійснюються без наявності генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій та інших документів, передбачених постановою НБУ № 502 від 12.12.2002 «Про затвердження інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» (із змінами та доповненнями).
Діяльність з обміну валют більшості обмінних пунктів здійснюється наступними СГД: ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905) попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808).
Разом із тим, слідчий вказує на те, що закінчити розслідування немає можливості, оскільки необхідно провести: в повному обсязі негласні слідчі (розшукові) дії; отримати фінансово-господарські, звітні документи щодо діяльності з обміну валют, відповідно до вимог постанови НБУ № 502 від 12.12.2002 (із змінами та доповненнями), видачі ліцензії на право здійснення валютно-обмінних операцій, адрес розташування філій та інших відокремлених структурних підрозділів ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905), попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808); отримання вільних зразків для проведення почеркознавчої експертизи; призначити та отримати висновки експерта, щодо проведення почеркознавчих та судово-економічних експертиз щодо ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905), попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808).
Провести вказані слідчі дії та прийняти відповідні рішення у передбачений законом строк не представляється за можливе у зв`язку із необхідністю в значній кількості проведення вказаних процесуальних дій.
Слідчий у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність вимоги якого підтримав у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що другого слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління Головного слідчого управління ДФС у м. Києві перебуває кримінальне провадження № 42019000000000645 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 220-1, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Відповідно до ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні розпочато 25.03.2019 року, тим самим означає, що вісімнадцяти місячний строк, з урахуванням положень ст. 115 КПК України закінчується 25.09.2020 року.
Згідно ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
З огляду, на що проаналізувавши у цій справі, у порядкуст. 94 КПК України, відомості наведені у клопотанні, копії документів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує дане звернення, слідчий суддя вважає, що у світлі посилання на процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу та значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду, як і обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше, є доречним дане клопотання задовольнити, як дійсне.
Так, з`ясовано, що додатковий строк необхідний для - проведення в повному обсязі негласних слідчих (розшукових) дій; отримання фінансово-господарських, звітних документів щодо діяльності з обміну валют, відповідно до вимог постанови НБУ № 502 від 12.12.2002 (із змінами та доповненнями), видачі ліцензії на право здійснення валютно-обмінних операцій, адрес розташування філій та інших відокремлених структурних підрозділів ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905), попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808); отримання вільних зразків для проведення почеркознавчої експертизи; призначення та отримання висновків експерта, щодо проведення почеркознавчих та судово-економічних експертиз щодо ТОВ «Аксіома» (код ЄДРПОУ 40180277), ТОВ «Крестраж» (код ЄДРПОУ 39961905), попередня назва ТОВ "Профіт плюс ЛТД"», ТОВ «ФК «Альфа інвест» (код ЄДРПОУ 39987043), ТОВ «ФК Альфа-Інвест Груп» (код ЄДРПОУ 39013808). Ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об`єктивних причин, що у цілому підтверджується представленими у клопотанні матеріалами.
Досліджені під час вирішення цього питання обставини не свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення.
У разі продовження строку досудового розслідування його строк не перевищувати загальний строк передбаченийст. 219 КПК України.
Саме клопотання відповідає вимогамст. 295-1КПК Українита подане уповноваженими на те особами у розумінні положень цієїстатті Кодексу.
Порушень вимог Глави 19. Загальні положення досудового розслідування та § 4. Продовження строку досудового розслідування Глави 24. Закінчення досудового розслідування. Продовження строку досудового розслідування, у судовому засіданні, слідчою суддею не виявлено.
У цій ситуації, як раз продовження строку розслідування цього кримінального провадження, сприятиме досягнення виконанню завдань кримінального провадження, визначенихст. 2 КПК Українита виконанню вимогст. 9 того ж Кодексу.
Адже Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 у справі №1-12/2003 вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо.
Обов`язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов`язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов`язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
При цьому, слідчий суддя приймає до уваги п. 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 у справі «Михалкова та інші проти України» в якому зазначено, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним. Розслідування повинне забезпечити встановлення винних осіб та їх покарання. Органи державної влади повинні вжити всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, показань очевидців, доказів експертиз. Будь-які недоліки у розслідуванні, які підривають його здатність встановити відповідальну особу, створюють ризик недодержання такого стандарту.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дослідивши матеріали клопотання, долучені до нього документи, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів, зважаючи на складність та обсяг кримінального провадження, вважає, що наявні у провадженні докази, свідчать про те, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню щодо продовження строку досудового розслідування кримінального провадження.
Оскільки, згідно ст. 219КПК України загальний строкдосудового розслідуванняу кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру, вимоги клопотання пропродовження строку досудового розслідування до шести місяців ґрунтуються на приписах кримінального процесуального закону.
Визначаючи строк, необхідний для проведення та завершення процесуальних дій, слідчий суддя, виходячи з нормст. 28 КПК України, вважає, дійсним строк у дванадцять місяців, оскільки такий строк є достатнім для потреб досудового розслідування.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження №42019000000000645від 25.03.2019року,заознаками вчиненнякримінального правопорушення,передбаченого ч.1ст.220-1,ч.3ст.212,ч.3ст.209 КК Українина дванадцять місяців, до 25.09.2021 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2020 |
Оприлюднено | 10.02.2023 |
Номер документу | 91797673 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні