ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.09.2020 Справа № 920/531/20
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі
судді Резніченко О.Ю.,
за участю секретаря судового засідання - Чепульської Ю.В.,
розглянув у порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Акціонерного товариства Укрсиббанк
до відповідача - Глухівської міської ради Сумської області,
про стягнення 25430 дол. США 91 цнт. (станом на 22.05.2020 за курсом НБУ еквівалентно 680782,92 грн).
Представники сторін:
від позивача - адвокат Гриценко Б.М.,
від відповідача - не прибув.
Стислий виклад позицій сторін по справі. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
Позивач 01.06.2020 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача 25430 дол. США 91 цнт. шляхом звернення стягнення на нерухоме майно - квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом продажу з прилюдних торгів за ціною на рівні, не нижчому за звичайні ціни на такий вид майна на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності або незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.
Позовні вимоги мотивовано тим, що між позивачем та ОСОБА_1 було укладено договір про надання споживчого кредиту. Зазначена особа отримала від позивача кошти. Для забезпечення виконання кредитних зобов`язань між позивачем та ОСОБА_1 було укладено договір іпотеки на зазначену вище квартиру. З січня 2013 року ОСОБА_1 не виконувала зобов`язань, які передбачені кредитним договором. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла. Рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 27.11.2018 по справі № 576/2342/18 визнано відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді квартири АДРЕСА_2 та вирішено передати її територіальній громаді міста Глухів Сумської області - Глухівській міській раді.
Оскільки спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням, то територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов`язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до ст. 1231 ЦК України. Тому позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 03.06.2020 було відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання по справі.
Відповідач 22.06.2020 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує (а.с.50-52).
Відповідач обґрунтовує заперечення тим, що квартира не перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Глухова. Права на нерухоме майно та їх обтяжень, які підлягають державній реєстрації виникають з моменту такої реєстрації. У зв`язку з тим, що за відповідачем спірне майно не зареєстровано, як комунальна власність, то є неправомірним стягнення з відповідача на користь позивача заявлених позивачем до стягнення коштів.
Ухвалою суду від 19.08.2020 було закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті. Ухвалою суду від 07.09.2020 було призначено справу до судового розгляду по суті на 23.09.2020.
В судовому засіданні 23.09.2020 було оголошено вступну та резолютивну частину рішення по справі.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
ОСОБА_1 уклала з позивачем договір про надання споживчого кредиту з Правилами № 11400403000 від 02.10.2008 (надалі - Кредитний договір) та отримала кредитні кошти у розмірі 31000 дол. США. Зазначена особа заборгувала банку по Кредитному договору 25430 дол. США 91 цнт.
Для забезпечення виконання Кредитного договору між ОСОБА_1 та позивачем було укладено договір іпотеки № 94756 від 03.10.2008, згідно з яким було передано в іпотеку квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 померла. Рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 27.11.2018 по справі № 576/2342/18 визнано відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді квартири АДРЕСА_2 та вирішено передати її територіальній громаді міста Глухів Сумської області - Глухівській міській раді (а.с.33-34).
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки вищезазначені обставини встановлені в цивільній справі № 576/2342/18, то вони не підлягають доказуванню і є такими, що встановлені судом.
Позивач звернувся до відповідача, відповідно до ст. 1231 ЦК України, з вимогою кредитора № 24-1-01/134 від 10.02.2020 (а.с.32).
Аналізуючи положення Книги Шостої Спадкове право ЦК України можна дійти висновку, що територіальна громада не визначена як спадкоємець у жодній з черг спадкоємців за законом. Крім того, спеціальна норма, що визначає особливості переходу спадщини до територіальної громади, структурно розміщена у главі 87 ЦК України Здійснення права на спадкування , а не в главі 86 Спадкування за законом . У досліджуваних правовідносинах територіальна громада не є і спадкоємцем за заповітом, адже визнання спадщини відумерлою здійснюється за відсутності заповіту.
Норми, аналогічні тим, які поширюються на спадкоємців, можуть визначати статус громади лише при наявності спеціальної вказівки про це у законі. Самі по собі правила спадкування на громаду, до якої перейшло відумерле майно, не розповсюджуються.
На думку суду, визнання спадщини відумерлою слід вважати особливою, відмінною від спадкування підставою набуття права власності територіальною громадою. Суд погоджується з доводами позивача, що частиною 4 ст.1277 ЦК України чітко визначено, що територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна , зобов`язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу.
Позивач отримав від відповідача відповідь від 06.03.2020 № 02-37/01/329 на вимогу кредитора, в якій зазначено, що відповідач не зареєстрував право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , яке рішенням Глухівського міськрайонного суду визнано відумерлою спадщиною після смерті ОСОБА_1 (а.с.31).
Позивачем вищезазначені обставини не спростовуються, оскільки у позові зазначено, що з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 26.05.2020 вбачається, що спірне майно залишається зареєстрованим за померлою ОСОБА_1 (а.с.35).
Відповідно до ч. 1 ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню.
Факт того, що спірне майно за відповідачем не зареєстровано підтверджується сторонами справи, а тому є таким, що встановлений судом.
Однак, оскільки, на думку позивача, відповідач набув права власності на спірне майно після ухвалення рішення суду про визнання спадщини відумерлою, а державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, то позивач звернувся до суду з даним позовом.
В той же час, відповідно до ст. 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Частиною 4. ст. 334 ЦК України передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Хоча окремим актом не визначено порядок реєстрації нерухомого майна, яке увійшло до спадщини, визнаної відумерлою, але відповідно до пункту 9 частини 1 статті 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державна реєстрація прав власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення суду, що набрало законної сили.
Особливості державної реєстрації права власності визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, яким передбачається, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, яким, зокрема, може бути рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
На думку суду, після прийняття судом рішення про визнання спадщини відумерлою та передання її територіальній громаді, рішення суду відповідачем передається відповідальній особі для забезпечення організації реєстрації права власності на відповідне майно за територіальною громадою. Відповідальна особа звертається в інтересах територіальної громади до відповідного суб`єкта державної реєстрації прав або нотаріуса для державної реєстрації права власності на об`єкти, визнані відумерлою спадщиною. Після здійснення реєстрації нерухомого майна, задовольняються вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статей 1231 - 1232-1 ЦК України . Рішення щодо задоволення вимог кредиторів (відчуження майна, права на яке зареєстроване за територіальною громадою) приймає відповідач з урахуванням вимог Закону України Про місцеве самоврядування в Україні .
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивачем перед судом належними та допустимими доказами не доведено, що відповідачем здійснено державну реєстрацію на спірне майно, в той час як відповідачем вказані обставини заперечуються. Тому суд дійшов висновку, що звертаючись з позовом, позивач не врахував, що відповідач ще не набув прав на відумерлу спадщину у вигляді нерухомого майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_1 , що давало б позивачу право вимоги до відповідача. Тому позовні вимоги є передчасними, неправомірними та задоволенню не підлягають.
Крім того, суд звертає увагу, що позивач не позбавлений прав звернутись до відповідного суду з позовом, якщо вважає, що відповідачем не виконуються обов`язки, які покладені на нього чинним законодавством України (в тому числі, щодо реєстрації права власності на спадщину, яка рішенням суду визнана відумерлою та передана відповідачу).
Розподіл судових витрат між сторонам.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що судом в задоволенні позову відмовлено, то на позивача покладаються витрати із сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.123, 129, 130,185, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. В задоволенні позову Акціонерного товариства Укрсиббанк (вул. Андріївська, буд. 2/12, м. Київ, 04070, код ЄДРПОУ 09807750) до Глухівської міської ради Сумської області (вул. Шевченка, 6, м. Глухів, Сумська область, 41400, код ЄДРПОУ 36235340) про стягнення 25430 дол. США 91 цнт. (станом на 22.05.2020 за курсом НБУ еквівалентно 680782,92 грн) - відмовити повністю.
2. Витрати із сплати судового збору в розмірі 10211 грн 74 коп. покласти на позивача - Акціонерне товариство Укрсиббанк .
3. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повні реквізити сторін зазначені у п. 1 резолютивної частини даного рішення.
Повне судове рішення складено 29.09.2020.
Суддя О.Ю. Резніченко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2020 |
Оприлюднено | 29.09.2020 |
Номер документу | 91841482 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Резніченко Олена Юріївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні