Постанова
від 28.09.2020 по справі 914/1522/20
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" вересня 2020 р. Справа №914/1522/20

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючого - судді Кравчук Н.М.

суддів Мирутенко О.Л.

Плотніцький Б.Д.

розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Остов-Бардс» б/н від 09.07.2020 (вх.№ ЗАГС 01-05/2006/20 від 16.07.2020)

на ухвалу Господарського суду Львівської області від 30.06.2020 (суддя Фартушок Т.Б.) про передачу справи на розгляд іншого суду

у справі №914/1522/20

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Остов-Бардс» , (надалі ТзОВ «ТД «Остов-Бардс» ), с. Млиниська, Жидачівський район, Львівська область

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Алкоголь менеджмент груп лімітед» (надалі ТзОВ «Алкоголь менеджмент груп лімітед» ), м. Київ

про стягнення боргу в сумі 1 773 312,73 грн

за участю учасників справи: не викликалися

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 30.06.2020 у справі №914/1522/20 передано позовну заяву за позовом ТзОВ ТД «Остов-Бардс» до ТзОВ «Алкоголь менеджмент груп лімітед» про стягнення боргу; ціна позову: 1 773 312,73 грн і додані до неї документи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду м. Києва (01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького, буд.44-В).

Вирішуючи питання про прийняття заяви до розгляду, судом встановлено, що подана до суду позовна заява не підсудна Господарському суду Львівської області та належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду м. Києва, оскільки місцезнаходження відповідача згідно з Витягом з ЄДРЮОФОП та ГФ м. Київ. В зв`язку з чим на підставі ст.31 ГПК України позовна заява передана до іншого суду.

Не погоджуючись з даною ухвалою, ТзОВ ТД «Остов-Бардс» подало апеляційну скаргу, в якій вказує, що судом першої інстанції було порушено норми процесуального права, а саме не враховано ч.5 ст.29 ГПК України, згідно з якою позови у спорах, що виникають з договорів, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів. Оскільки умовами договору поставки № 10/08/18 від 16.08.2018 визначено місце виконання такого складські приміщення постачальника (ТзОВ «Торговий дім «Остов-Бардс» ), то відповідно позивач правомірно звернувся до Господарського суду Львівської області з даним позовом. Скаржник просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу місцевого господарського суду та направити справу для розгляду Господарському суду Львівської області.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 21.07.2020 у складі колегії суддів: головуючий суддя - Кравчук Н.М., судді Данко Л.С., Мирутенко О.Л. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТзОВ «Торговий дім «Остов-Бардс» на ухвалу Господарського суду Львівської області від 30.06.2020 у справі № 914/1522/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.09.2020, у зв`язку зі звільненням судді Данко Л.С. з посади, справу №914/1522/20 розподілено до розгляду судді Плотніцькому Б.Д. в зв`язку з чим склад колегії сформовано з суддів: Кравчук Н.М. - головуючий суддя, судді: Мирутенко О.Л. та Плотніцький Б.Д.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 08.09.2020 повідомлено учасників справи № 914/1522/20 про зміну складу колегії суддів по розгляду апеляційної скарги ТзОВ «Торговий дім «Остов-Бардс» на ухвалу Господарського суду Львівської області від 30.06.2020.

Частиною 5 ст. 252 ГПК України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч.7 ст. 252 ГПК України).

Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на адресу суду не надходили.

ТзОВ «Алкоголь менеджмент груп лімітед» відзиву на апеляційну скаргу не подав.

У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі (ч.1 ст. 270 ГПК України).

За приписами ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Суд апеляційної інстанції у відповідності до ст. 269 ГПК України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Вивчивши апеляційну скаргу, здійснивши оцінку доказів, що містяться в матеріалах справи, Західний апеляційний господарський суд встановив, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає з огляду на таке.

Відповідно до ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

За змістом ч.3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.

Положеннями Господарського процесуального кодексу України визначено такі види юрисдикції (підсудності): предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів (статті 20-23 ГПК України), інстанційна юрисдикція (статті 24-26 ГПК України) та територіальна юрисдикція (підсудність) (статті 27-31 ГПК України).

Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів з огляду на пряму вказівку закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.

Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Подання позовної заяви за правилами ГПК України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до ст. 20 цього Кодексу.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України унормовано, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.06.2020 ТзОВ «Торговий дім «Остов-Бардс» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовною заявою до ТзОВ «Алкоголь менеджмент груп лімітед» про стягнення заборгованості в сумі 1 773 312,73 грн на підставі договору поставки №10/08/18 від 16.08.2018.

Згідно ч. 1 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

У позовній заяві місцезнаходженням відповідача у справі № 914/1522/20 позивач зазначає адресу: 01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, 6б/221; ідентифікаційний код: 40906842.

Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (ч. 2 ст. 27 ГПК України).

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з Витягом з ЄДРЮОФОП та ГФ від 25.06.2020 №1006825908, станом на 24.06.2020 (дата подання позову до суду) в ЄДРЮОФОП та ГФ за ідентифікаційним кодом: 40906842 зареєстрована юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Алкоголь менеджмент груп лімітед» , місцезнаходження: 01015, м. Київ, Печерський район, вул. Старонаводницька, буд.6б, офіс 221 (а.с. 53-59).

Проте, за доводами позивача, дана справа підсудна Господарському суду Львівської області, оскільки у п.5.1 договору № 10/08/18 від 16.08.2018 сторони передбачили, що товар відвантажується зі складу постачальника, тобто, місцем виконання даного договору вважається адреса: с. Млинівська, Жидачівський р-н, Львівська область.

Частиною 1 ст. 29 ГПК України передбачено, що право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої ст. 30 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.

При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.

Згідно ч.1 ст.532 ЦК України місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться:

1) за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна;

2) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові;

3) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання;

4) за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання;

5) за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника.

У даному випадку, правовідносини між сторонами по справі ґрунтуються на договорі поставки №10/08/18 від 16.08.2018, відповідно до умов якого постачальник (ТзОВ Тоговий дім Остов-Бардс ) зобов`язується передати у власність покупця (ТзОВ Алкоголь менеджмент груп лімітед ) товар, а покупець зобов`язується прийняти та своєчасно в повному обсязі здійснити його оплату в порядку, передбаченому цим договором (а.с. 7-13).

Згідно з п.4.1 договору оплата за товар здійснюється шляхом перерахування вартості поставленого товару з банківського рахунку покупця на банківський рахунок постачальника, на підставі наданих постачальником рахунків та накладних.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем було відвантажено відповідачу та прийнятий такий останнім на загальну суму 1 093 372,96 грн. Проте, відповідач свої зобов`язання щодо оплати товару не здійснив, що стало підставою звернення до суду із даним позовом.

Тобто, предметом позову є матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача заборгованості за поставлений товар, а не спір про поставку товару за вказаним у договорі місцем. Зобов`язання зі сплати грошових коштів за договором №10/08/18 від 18.08.2018 не є таким, які належить, через їх особливість, виконувати тільки в певному місці, відповідно відсутні підстави для застосування положень ч.5 ст.29 ГПК України.

Відтак, суд апеляційної інстанції вважає, що ТзОВ "Торговий дім "Остов-Бардс", скориставшись своїм правом на пред`явлення позову, не дотрималося правил визначення підсудності, передбачених ГПК України.

З огляду на положення ст. 27 ГПК України, вказана справа не підсудна Господарському суду Львівської області.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України визначено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи, що зобов`язання зі сплати вартості отриманого товару за договором №10/08/18 від 16.08.2018 не є такими, що можуть виконуватись лише в певному місці (ч. 5 ст. 29 ГПК України), а також враховуючи те, що місцезнаходженням юридичної особи відповідача - ТзОВ «Алкоголь менеджмент груп лімітед» , місцезнаходження: 01015, м. Київ, Печерський район, вул. Старонаводницька, буд.6б, офіс 221, то колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про наявність підстав для передачі матеріалів позовної заяви з додатками за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду м. Києва.

Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що, приймаючи ухвалу про передачу справи до іншого суду, місцевий господарський суд всебічно, повно і об`єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та прийняв судове рішення, яке відповідає вимогам закону та обставинам справи.

Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, не знайшло свого підтвердження, в зв`язку з чим підстави для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового рішення відсутні.

Приписами ст. 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Дана норма кореспондується зі ст. 46 ГПК України, в якій закріплено, що сторони користуються рівними процесуальними правами.

Згідно зі ст. ст. 73,74,77 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частиною 1 ст. 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безсторонньому дослідженні наявних у справі доказів.

Однак, апелянтом всупереч вищенаведеним нормам права, не подано доказів, які б підтвердили факти, викладені в позовній заяві, а доводи, наведені в апеляційній скарзі, не спростовують правомірність висновків, викладених в оскаржуваному судовому рішенні суду першої інстанції.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що ухвалу місцевого господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Оскільки апеляційна скарга до задоволення не підлягає, то відповідно понесені судові витрати на сплату судового збору за подання апеляційної скарги залишається за скаржником.

Керуючись, ст.ст. 255, 269, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Ухвалу Господарського суду Львівської області від 30.06.2020 у справі № 914/1522/20 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги залишити

за скаржником.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та з урахуванням положень ст. 287 ГПК України може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст. 288, 289 ГПК України.

4. Справу повернути до Господарського суду Львівської області.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/ .

Головуючий суддя Н.М. Кравчук

судді О.Л. Мирутенко

Б.Д. Плотніцький

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення28.09.2020
Оприлюднено02.10.2020
Номер документу91905176
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/1522/20

Рішення від 24.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 10.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 10.11.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 15.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 08.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 24.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Постанова від 28.09.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Кравчук Наталія Миронівна

Ухвала від 08.09.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Кравчук Наталія Миронівна

Ухвала від 01.09.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ващенко Т.М.

Ухвала від 21.07.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Кравчук Наталія Миронівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні