Справа № 291/1247/19
2/291/60/20
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
30 вересня 2020 року
Ружинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого - судді: Митюк О.В.,
секретаря: Шахрай Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Ружині цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до Дерганівської сілької ради Ружинського району Житомирської області
про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Дерганівської сілької ради Ружинського району Житомирської області, у якому просить визначити їй додатковий строк терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата, ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .Свої вимоги мотивує тим, що вона є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , однак своєчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, причину пропущення строку вважає поважною, оскільки в силу свого матеріального становища не мала змоги вчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки проживала і проживає за кілька сот кілометрів від місця відкриття спадщини, крім того не знала про наявність у брата спадкового майна, а саме земельної ділянки, про яку дізналась із слів когось із мешканців села, як приїздила на початку липня 2019 року, тому виникла необхідність звернутися до суду за захистом своїх прав.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та просить їх задовольнити. Пояснила, що є юридично необізнаною людиною в питаннях законодавства, а тому не знала, що після смерті брата потрібно на протязі шести місяців звернуттися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, а також після того як вийшла заміж у 1955 році постійно проживала та проживає у с.Лука-Мелешківська Вінницького району Вінницької області, в с.Дерганівка Ружинського району приїздила, але не часто, після смерті брата взагалі рідко їздила через скрутне матеріальне становище. Крім того про наявність у брата спадкового майна, а саме земельної ділянки не знала, про яку дізналась із слів когось із мешканців села, як приїздила на початку липня 2019 року, після чого звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але нотаріусом відмовлено, та запропоновано звернутись до суду, оскільки вона пропустила строк для прийняття спадщини. В подальшому подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала.
Представник Дерганівської сілької ради Ружинського району Житомирської області заперечувала, щодо заявлених позовних вимог, та просила відмовити у їх задоволенні, оскільки юридична необізнаність позивача щодо встановлених законодавством строків та порядку прийняття спадщини, а також незнання про наявність спадкового майна, стан здоров`я та матеріальний стан не є поважними причинами для надання додаткового строку для прийняття спадщини. Крім того спадщина, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 згідно рішення Ружинського районного суду Житомирської області визнана відумерлою. В подальшому подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, в задоволенні позовних вимог заперечувала.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 була рідною сестрою ОСОБА_2 , що підтверджується, паспортом серії НОМЕР_1 виданим Вінницьким РВ УМВС України в Вінницькій області (а.с.4), свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 виданим Вінницьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області 25.04.2019 року (а.с.5), свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 виданим Вінницьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області 25.04.2019 року (а.с.6), архівною довідкою державного архіву Житомирської області (а.с.12).
ОСОБА_2 , помер, ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дерганівка Ружинського району Житомирської області, актовий запис про смерть №11 від 13 травня 1996 року, що підтверджується актовим записом про смерть зробленим Білилівською сільською радою Ружинського району Житомирської області (а.с.9).
Згідно довідки виданої Дерганівською сільською радою Ружинського району Житомирської області №497 від 22.07.2019 року вбачається, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 разом з дружиною ОСОБА_4 , 1927 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім вищезазначених осіб за цією адресою не був зареєстрований (а.с.13).
З оглянутих матеріалів цивільної справи №291/83-/15-ц (2-о/291/12/15) за заявою прокурора Ружинського району Житомирської області в інтересах держави в особі територіальної громади с.Дерганівка в особі Дерганівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, вбачається, що відповідно рішення Ружинського районного суду Житомирської області від 04.02.2015 року, визнано відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дерганівка Ружинського району Житомирської області, до складу якої входить право на земельну частку (пай), посвідчену сертифікатом серії ЖТ №0264910 від 21.03.2001 року розміром 2.68 в умовних кадастрових гектарах, вартістю 74373.12 грн. розташовану на території Дерганівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, та передано земельну ділянку у власність територіальної громади Дерганівської сільської ради Ружинського району Житомирської області.
У вказаному рішенні зазначено, що спадкоємців померлої особи, які б проживали на території сільської ради і які подали заяву про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори немає, спадкова справа не заводилася за відсутності заяв від спадкоємців.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 178345256, земельні ділянки, площею 0.2767 га кадастровий номер 1825283200:02:000:0299, та площею 1.8554 га кадастровий номер 1825283200:02:000:0298, які розташовані на території Дерганівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,на праві власності належать Дерганівській сільській раді Ружинського району Житомирської області (а.с.51-56).
Згідно відмови нотаріальної контори за №1325/01 -16 від 20.07.2019 року, позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті померлого ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.10).
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" передбачено, що у разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року, застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного Кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
Отже, до спірних правовідносин мають застосовуватися положення ЦК УРСР (1963 р.)
Положеннями статті 549 ЦК УРСР визначається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив у управління та володіння спадковим майном або на протязі шести місяців з дня відкриття спадщини подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до положень ч.1 ст. 550 ЦК УРСР( 1963 р.) строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 549 цього кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після зазначеного строку і без звернення до суду за наявності згоди на це інших спадкоємців, що прийняли спадщину.
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах спадкування роз`яснено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Таким чином, строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився 10 листопада 1996 року, тобто до набуття чинності Цивільним кодексом України в ред.2004 року, тому застосуванню для вирішення заявленого позову підлягають норми Цивільного кодексу України в редакції 1963 року, який з 01 січня 2004 року втратив чинність, але був чинним на момент виникнення та існування спірних правових відносин.
Відповідно до ст. ст. 525 та 526 ЦК України в ред.1963 року часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а місцем її відкриття - останнє постійне місце проживання спадкодавця.
Статтею 524 ЦК України в ред.1963 року встановлено, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Спадкування за законом здійснюється у разі відсутності заповіту.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , як сестра померлого, є спадкоємцем його спадкового майна за законом другої черги, однак вчасно не звернулася до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки не знала про наявність спадкового майна, належного спадкодавцю та у зв`язку із важким матеріальним становищем.
Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення .
Згідно із п. 16 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995 р. № 5 (в редакції від 25.05.1998 року при вирішенні вимог про встановлення факту прийняття спадщини і місця її відкриття суд має виходити з положень статей 526 і 549 ЦК, згідно з якими місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місце знаходження майна або його основної частини. Діями ж, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини або подача ним протягом цього строку до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття .
Статтею 548 ч. 1 ЦК УРСР (в редакції 1963 р.) передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР (в редакції 1963 р.), діями що свідчать про прийняття спадщини визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Статтею 550 ч. 1, ч. 2 ЦК УРСР (в редакції 1963 р.) передбачено продовження строку на прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення зазначеного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.
У цих випадках, якщо спадкове майно було прийняте іншими спадкоємцями або перейшло до держави, спадкоємцеві, що пропустив зазначений строк, передається лише те з належного йому майна, яке збереглося в натурі, а також кошти, виручені від реалізації решти належного йому майна.
Зазначені позивачем обставини на поважність причини пропуску строку звернення до нотаріальної контори, на думку суду, не є об`єктивними, непереборними обставинами, що свідчать про поважність причини пропуску звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тому, на думку суду, не переконливими є доводи позивача, що про земельну ділянку ОСОБА_2 вона нічого не знала.
За таких обставин, у суду не має підстав для визнання поважною причини пропуску позивачкою шестимісячного строку для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , а тому у задоволенні позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у позові відповідно до положень ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивачку і відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 83, 89, 133, 141, 258, 259, 265 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Дерганівської сілької ради Ружинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає с.Лука Мелешківська, Вінницького району Вінницької області, і.к. НОМЕР_4 ;
Відповідач:Дерганівська сільська рада Ружинського району житомирської області, місце розташування:13640, с.Дерганівка, вул.Центральна, 2 Ружинського району Житомирської області, код ЄДРПОУ 04344736.
Суддя О. В. Митюк.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2020 |
Оприлюднено | 02.10.2020 |
Номер документу | 91910400 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Митюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні