Рішення
від 01.10.2020 по справі 420/9763/20
ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 420/9763/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2020 року 18 год. 50 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стефанова С.О.,

за участю секретаря судового засідання Мельника Ю.В.,

представників позивача - адвокатів Осадчого А.Ю., Яцишина В.В. (на підставі ордерів),

представників відповідача - голови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Чернишенко Н.С. (на підставі посвідчення №12127), члена Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Горжеєвої О.Г. (за довіреністю та на підставі рішення від 29.09.2020 року),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова (Фонтанська дорога, 33, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 26052916) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання протиправною та скасування постанови №56 від 28.09.2020 року Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова та зобов`язання зареєструвати кандидатів у депутати, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 вересня 2020 року надійшов адміністративний позов Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, в якому позивач просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 року №56 (22 год. 32 хв.) Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова ;

- зобов`язати Одеську міську територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області зареєструвати кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, за виключенням осіб, що помилково внесені до єдиного виборчого списку під номерами 52 ( ОСОБА_1 ) та 50 ( ОСОБА_2 ) та територіальних виборчих списків №2 ( ОСОБА_1 ) та №1 ( ОСОБА_2 );

- звільнити позивача від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №56 від 28 вересня 2020 року, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню виходячи з наступного.

Статтею 230 Виборчого Кодексу України передбачено вичерпний перелік для відмови в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах.

Водночас, позивач зазначає, що відповідно до ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України, помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Позивач вважає, що технічні помилки, що були допущені у поданому єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку №1 та №2, а саме помилково внесено до єдиного багатомандатного виборчого списку під номерами 52 ( ОСОБА_1 ) та 50 ( ОСОБА_2 ) та територіальних виборчих списків №2 ( ОСОБА_1 ) та №1 ( ОСОБА_2 ) з урахуванням заяв поданих позивачем до розгляду рішення про відмову в реєстрації кандидатів, не дозволяють їх кваліфікувати як такі, що визначені п.1 ч.1 ст.230 Виборчого кодексу України та такі, що не усувають порушення ч.9 ст.219 Виборчого кодексу України. Відтак, позивач вважає, що вказані технічні помилки не можуть слугувати підставою для відмови у реєстрації кандидатів в депутати Одеської міської ради від Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова.

Окрім того, позивач зауважує, що у повідомленні №24 від 27.09.2020 року, всупереч принципу належного врядування, Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області за 5 днів розгляду заяви позивача не повідомила про наявність помилок, які стали в подальшому підставою для відмови в реєстрації кандидатів позивача.

Також, як зазначає позивач, Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова було повідомлено громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про наявність технічної помилки стосовно включення їх до єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків №1 та №2. Того ж дня, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 особисто з`явились до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області із особистими заявами про відмову від балотування та відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатами у депутати від Одеської обласної організації Української морської партії ОСОБА_3 на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Відповідно до частини четвертої статті 227 Виборчого кодексу України, особа, включена організацією партії до єдиного та/або єдиного та відповідного територіального виборчих списків, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України Про нотаріат , або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із виборчого списку (виборчих списків) цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів, включених до виборчих списків. Про отримання такої заяви відповідна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніше наступного дня після отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається.

Таким чином, позивач вважає, що з моменту подання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заяв від 28.09.2020 року наступають наслідки передбачені частиною четвертою статті 227 Виборчого кодексу України, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вважаються автоматично виключеними із виборчих списків (єдиному та територіальному). При цьому, реалізація зазначеного припису частини четвертої статті 227 Виборчого кодексу України не вимагає прийняття рішень відповідною територіальною виборчою комісією.

Позивач наголошує, що враховуючи імперативний припис частини четвертої статті 227 Виборчого кодексу України виключення кандидатів у такому випадку має враховуватись територіальною виборчою комісією при прийнятті рішення про реєстрацію кандидатів.

Однак, зазначені обставини, що самі по собі усувають порушення тендерних квот не були враховані Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області при прийнятті оскаржуваної постанови від 28.09.2020 року №56, що суперечить вимогам частини четвертої статті 227 Виборчого кодексу України.

Також, позивач звертає увагу, що оскаржувана постанова не узгоджується з чинними роз`ясненнями ЦВК від 23.09.2015 року №362, зі змінами від 28.09.2020 року №56.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Призначено судове засідання на 30 вересня 2020 року о 14 год. 00 хв.

Вищевказаною ухвалою також витребувано з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 43757959) усі належним чином засвідчені копії документів, які стали підставою для прийняття постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №56 від 28.09.2020 року 22 год. 32 хв. Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова , в тому числі, але не виключно, належним чином засвідчені копії:

- постанови №56 від 28.09.2020 року 22 год. 32 хв. Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова ;

- документів поданих 23 вересня 2020 року Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова для реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова;

- рішення за результатом розгляду заяви Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова за вх. №267 від 28.09.2020 року про виключення із списків кандидатів у єдиному та територіальному виборчому окрузі №2 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , як такого, що помилково внесений до списків та рішення про висування кандидатури якого не приймалось Позачерговою Конференцією Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року;

- рішення за результатом розгляду заяви Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова за вх. №277 від 28.09.2020 року про виключення із списків кандидатів у єдиному багатомандатному та територіальному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_2 , як такого, що помилково внесений до списків та рішення про висування кандидатури якого не приймалось Позачерговою Конференцією Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року.

30 вересня 2020 року від Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області надійшов відзив на адміністративний позов (вхід. №ЕП/15773/20), заява про виклик свідків (вхід. №ЕП/15747/20) та заява про долучення до матеріалів справи документів, витребуваних ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року (вхід. №40086/20).

В судовому засіданні 30 вересня 2020 року представники відповідача заявили клопотання про відвід головуючого судді Стефанова С.О. від розгляду справи №420/9763/20.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року заяву представника Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про відвід головуючого судді Стефанова С.О. від розгляду адміністративної справи №420/9763/20 - визнано необґрунтованою та передано адміністративну справу №420/9763/20 до Відділу з надання судово-адміністративних послуг та аналітичної роботи Одеського окружного адміністративного суду для визначення судді для вирішення заяви про відвід в порядку, встановленому ч.1 ст.31 КАС України.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 року (суддя Марин П.П.) у задоволенні заяви представника Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, про відвід судді Стефанова С.О., від розгляду справи №420/9763/20 - відмовлено.

30 вересня 2020 року представником відповідача адвокатом Чапуріною С.І. повторно подано клопотання про відвід судді Стефанова С.О. (вхід. №ЕП/15815/20).

В судовому засіданні 01 жовтня 2020 року представник відповідача адвокат Чапуріна С.І. подала заяву від 01 жовтня 2020 року про відкликання клопотання від 30 вересня 2020 року про відвід судді Стефанова С.О. (вхід. №40208/20), яка підтримана в судовому засіданні головою Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області ОСОБА_4 та членом Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Горжеєвою О.Г.

01 жовтня 2020 року, ухвалою суду на місці, яка була занесена до протоколу судового засідання, судом задоволено заяву представника відповідача про відкликання клопотання про відвід судді Стефанова С.О.

Також, в судовому засіданні, суддею ОСОБА_5 було повідомлено інформацію про те, що суддя Одеського окружного адміністративного суду ОСОБА_5 призначений на посаду судді Одеського окружного адміністративного суду Указом Президента України Ющенко В.А. №1037/2008 від 13.11.2008 року та на час призначення на посаду судді, ОСОБА_5 не був ані членом політичної партії Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова, ані будь-якої іншої політичної партії. Донька головуючого судді по справі - ОСОБА_6 навчалася в Національному університеті Одеська юридична академія у період з 2009 по 2013 рік. На даний час працює за фахом. Жодного відношення до політичної партії Одеської обласної організації Української морської партії ОСОБА_3 , як і до будь-якої іншої політичної парті, як на час навчання так і на теперішній час - не має. Син головуючого судді по справі - ОСОБА_7 на теперішній час навчається в Національному університеті Одеська юридична академія на четвертому курсі міжнародно-правового факультету. Ніякого відношення до будь-якої політичної партії та її членів не має.

Після повідомлення вищевказаної інформації представники позивача та відповідача висловили головуючому судді ОСОБА_5 довіру, у зв`язку з чим продовжено розгляд даної справи по суті.

Позиція відповідача обґрунтовується наступним

Відповідач не погоджується з позовними вимогами Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова та зазначає, що до документів поданих 23 вересня 2020 року представником Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова до Одеської міської територіальної виборчої комісії із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області були долучені, зокрема: 1. Заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії; 2. Автобіографії ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , на паперовому носії та в електронному вигляді; 3. Заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів; 4. Фотографії ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , розміром 4x6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді; 5. Копії першої та другої сторінок паспорта громадян України ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , тощо.

Відповідач також наголошує, що аргументи позиції позивача спростовуються також заявами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які 28 вересня 2020 року особисто звернулися до Одеської міської територіальної виборчої комісії щодо відкликання своїх заяв про згоду балотуватися кандидатами в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та відповідних територіальних виборчих округах від Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова.

Виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства, (частина перша статті 33 Кодексу).

Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів, (частина четверта статті 33 Кодексу).

Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України (частина третя статті 32 Кодексу).

Відповідач вважає, що позивач під час подання заяви про виключення із списків кандидатів у єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальному виборчому окрузі №2 та подання змінених заяв на реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова недотримався вимог ст.227 Виборчого кодексу України. Кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.

Також відповідач вважає, що посилання позивача на роз`яснення ЦВК, затвердженої постановою №362 від 23.09.2015 року з подальшими змінами є безпідставною, тому як станом на день подачі заяви 23.08.2020 року Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова на реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова вже діяла Постанови ЦВК від 11.09.2020 року за №249 з роз`ясненнями, щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах.

За наведених обставин, відповідач вважає, що Одеська територіальна виборча комісія законно і аргументовано відмовила в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова на виборах депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області, у зв`язку з порушеннями встановленого Кодексом порядку висування кандидатів.

В судовому засідання представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві. Представники відповідача відносно задоволення позову заперечували та просили у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення осіб які брали участь у розгляді справи та дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовна заява та відзив на позовну заяву, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Постановою Верховної Ради України №795-IX від 15 липня 2020 року Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році на неділю 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).

08 серпня 2020 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №160 Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року , якою призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Одеська обласна організація Української морської партії Сергія Ківалова є політичною партією (код ЄДРПОУ 26052916) та зареєстрована 27.07.2001 року за номером 15561200000017600 (т.1 а.с.40-45).

На підставі прийнятих вище рішень, з метою участі у виборчому процесі, Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова 19.09.2020 року було проведено Позачергову конференцію з метою висування кандидатів у депутати.

Рішенням Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова від 19.09.2020 року №5 висунуто кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області та затверджено єдиний виборчий список та територіальні виборчі списки, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні Витягом №1 з протоколу та оригіналом протоколу Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова від 19.09.2020 року (т.1 а.с.49-59).

23.09.2020 року представником Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова за довіреністю ОСОБА_8 було подано до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області від Одеської обласної організації Української морської партії ОСОБА_3 з додатками (т.1 а.с.186-187), а саме:

- рішення Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова про висування кандидатів у депутати на 1 арк. (т.1 а.с.182);

- єдиний виборчий список кандидатів у депутати на 12 арк. та електронному носії (т.1 а.с.60-71);

- територіальні виборчі списки кандидатів у депутати на 22 арк. та електронному носії (т.1 а.с.72-77);

- заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Одеської обласної організації Української морської партії ОСОБА_3 про згоду балотуватись кандидатами у депутати від цієї організації політичної партії на 52 арк.;

- автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати на 52 арк. та електронному носії;

- заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати на 52 арк.;

- документ про внесення грошової застави на 1 арк.;

- фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати розміром 4x6 см. (по 1 фотографії кожного із кандидатів) на 52 арк. та електронному носії;

- копії першої та другої сторінки паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копія лицьової та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата в депутати на 74 арк.;

- передвиборна програма на 3 арк. та електронному носії;

- заява про реєстрацію представника місцевої організації у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу з копією паспорта громадянина України запропонованої особи;

- копія рішення керівного органу місцевої організації партії про затвердження кандидатури представника місцевої організації політичної партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.

Вищевказані документи були отримані секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_9 23 вересня 2020 року о 17 год. 00 хв., що підтверджується довідкою про отримання документів (т.1 а.с.79).

27.09.2020 року позивачем отримано від Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області повідомлення №24 від 27.09.2020 року про виявлені помилки та неточності під час проведення перевірки поданих Одеською обласною організацією Української морської партії ОСОБА_3 документів разом з заявою про реєстрацію кандидатів в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області (т.1 а.с.78), а саме:

- розбіжність інформації наведеної про посаду (заняття) та місце роботи в єдиному виборчому списку та автобіографії кандидата ОСОБА_10 ;

- розбіжність інформації наведеної про посаду (заняття) та місце роботи в єдиному виборчому списку та автобіографії кандидата ОСОБА_11 ;

- розбіжність інформації наведеної про посаду (заняття) та місце роботи в єдиному виборчому списку та автобіографії кандидата ОСОБА_12 ;

- розбіжність інформації наведеної про посаду (заняття) та місце роботи в єдиному виборчому списку та автобіографії кандидата ОСОБА_13 ;

- розбіжність інформації наведеної про дату народження в єдиному виборчому списку та автобіографії кандидата ОСОБА_14 .

У зазначеному повідомленні, керуючись ч.3 ст.230 Виборчого кодексу України запропоновано усунути їх шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати.

З метою усунення недоліків зазначених у повідомленні №24 від 27.09.2020 року представник Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова Негара Р.В. звернувся до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області з листом від 27.09.2020 року, в якому просив врахувати виправлені варіанти автобіографії кандидатів під час прийняття рішення про реєстрацію кандидатів, та описом документів на 6 арк., який було прийнято секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Карташовою В.О. 27.09.2020 року за вх. №252 (т.1 а.с.80, 81).

28.09.2020 року представник Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова В.В., Яцишин В.В. звернувся до голови Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова, В.М. Підгородинського з доповідною запискою, якій зазначив, що 28.09.2020 року було виявлено допущення технічної помилки у документах про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, а саме: в єдиному територіальному виборчому списку за порядковими номерами 50, 52, включено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 . Рішення стосовно висування зазначених осіб на Позачерговій конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року не приймалось. Також в територіальний виборчий список №1 під №5 внаслідок технічної помилки включено ОСОБА_2 та в територіальний виборчий список №2 під №4 внаслідок технічної помилки включено ОСОБА_1 . Вказана технічна помилка допущена при технічному перенесенні текстових даних до відповідної форми встановленої Центральною виборчою комісією з файлу, який містив неузгоджений проект відповідних списків, що на розгляд Позачергової Конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року не виносився (т.1 а.с.86).

У зв`язку з наведеним ОСОБА_15 зазначив про необхідність звернення до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області щодо повідомлення про технічну помилку та її виправлення.

28.09.2020 року за вх. №267 позивачем до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області подано заяву про виключення із списків кандидатів у єдиному та територіальному виборчому окрузі №2 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_1 , як такого, що помилково внесений до списків та рішення про висування кандидатури якого не приймалось Позачерговою Конференцією Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року (т.1 а.с.82).

Заява від 28.09.2020 року за вх. №267 отримана ОСОБА_16 28.09.2020 року.

28.09.2020 року за вх. №277 позивачем до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області подано заяву про виключення із списків кандидатів у єдиному багатомандатному та територіальному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області ОСОБА_2 , як такого, що помилково внесений до списків та рішення про висування кандидатури якого не приймалось Позачерговою Конференцією Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року (т.1 а.с.85).

Заява від 28.09.2020 року за вх. №277 отримана ОСОБА_16 28.09.2020 року.

Також судом встановлено, що 28.09.2020 року ОСОБА_2 особисто звернувся до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області з заявою про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальному виборчому окрузі №1 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області від Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року (т.1 а.с.83).

Заява ОСОБА_2 від 28.09.2020 року отримана секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області в середині дня ОСОБА_16 28.09.2020 року та зареєстрована за вх. №276.

Судом встановлено, що 28.09.2020 року ОСОБА_17 особисто звернувся до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області з заявою про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальному виборчому окрузі №2 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області від Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року (т.1 а.с.84).

Заява ОСОБА_17 від 28.09.2020 року отримана секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області в середині дня ОСОБА_16 28.09.2020 року та зареєстрована за вх. №271.

28 вересня 2020 року о 22 год. 32 хв. Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області, керуючись ч.3 ст.22, ч.2 ст.206, ч.9 ст.219, ч.4 ст.225, п.1 ч.1 ст.230 Виборчого кодексу України, прийнято постанову №56 Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова у зв`язку з порушенням порядку висування кандидатів (т.1 а.с.46-48).

Позивач, не погоджуючись з прийнятою постановою, вважаючи її протиправною та такою, що підлягає скасуванню звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Джерела права та висновки суду

Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Частиною 1 статті 19 КАС України передбачено, що правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами, юрисдикція яких поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Згідно п.6 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ч.4 ст.273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Таким чином, суд вважає, що дана адміністративна справа підсудна Одеському окружному адміністративному суду відповідно до ч.4 ст.273 КАС України.

Згідно преамбули Виборчого кодексу України №396-IX від 19.12.2019 року (далі - Кодекс) цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України Про Центральну виборчу комісію , Про Державний реєстр виборців , іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст.2 Кодексу).

Виборчий процес, у розумінні ч.1 статті 20 Кодексу, - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно з частиною 1 статті 22 Кодексу, суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.32 Кодексу в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Згідно ч.2 ст.32 Кодексу до виборчих комісій належать:

1) Центральна виборча комісія;

2) окружні виборчі комісії;

3) територіальні виборчі комісії;

4) дільничні виборчі комісії.

Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України (ч.3 ст.32 Кодексу).

Частиною 1 статті 33 Кодексу визначено, що виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Частинами 1 та 2 ст.63 Кодексу визначено, що рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.64 Кодексу суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Пунктом 1 1 частини 2 статті 64 Кодексу передбачено, що виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків.

Відповідно до ч.1 ст.196 Кодексу, виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.1 ст.216 Кодексу, висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Частиною 2 ст.216 Кодексу передбачено, що право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно ч.3 ст.216 Кодексу організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.

У відповідності до ч.1 ст.217 Кодексу, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів.

У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у містах рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч та більше), виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії, а також прізвище, власне ім`я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії.

Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії, не пізніш як за 48 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії.

Центральна виборча комісія не пізніш як за 45 днів до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.

Частиною 2 ст.217 Кодексу передбачено, що організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина.

Згідно ч.4 ст.217 Кодексу, обласна організація партії, зокрема, може висунути кандидатів у депутати на виборах депутатів відповідних районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад (районів, міст, районів у містах, сіл, селищ, що входять до складу відповідної області, Автономної Республіки Крим згідно з адміністративно-територіальним устроєм).

У відповідності до ст.218 Кодексу, висування кандидатів організацією партії проводиться на її зборах, конференції у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Статтею 219 Кодексу передбачений порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), зокрема:

1. Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

2. Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.

3. Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

4. Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради.

5. У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п`яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати.

6. Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.

7. Особа має право надати згоду балотуватися та бути включеною до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії.

8. Черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.

9. Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п`ятірці (місцях з першого по п`яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п`яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.

10. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід`ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.

11. Форми єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від організації партії затверджуються Центральною виборчою комісією і не можуть бути змінені під час виборчого процесу.

Згідно ч.1 ст.222 Кодексу, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов`язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов`язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);

7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов`язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов`язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);

8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинні містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п`яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім`я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;

11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

Порядок реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) передбачений у ст.227 Кодексу, який серед іншого, передбачає, що :

1. Кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу.

2. Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.

3. Особа, включена організацією партії до єдиного та/або до єдиного та відповідного територіального виборчих списків, яка на день подання заяви організацією партії про реєстрацію кандидатів у депутати до територіальної виборчої комісії не подала заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї організації партії, вважається виключеною з виборчого списку (виборчих списків) організації партії з дня подання заяви організацією партії. Заява такої особи про згоду балотуватися, подана після подання організацією партії заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, не приймається.

4. Особа, включена організацією партії до єдиного та/або єдиного та відповідного територіального виборчих списків, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із виборчого списку (виборчих списків) цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів, включених до виборчих списків. Про отримання такої заяви відповідна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніше наступного дня після отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається.

5. У разі виявлення факту включення особи до виборчих списків кількох організацій партій уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати лише від однієї організації партії, яка може бути подана до комісії особисто або засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат".

У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною з виборчих списків решти організацій партій.

У разі неподання особою такої заяви протягом двох днів з дня отримання відповідного звернення така особа рішенням територіальної виборчої комісії виключається з виборчих списків усіх організацій партій, до яких вона була включена.

6. Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

7. Список та черговість кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку, а також список та черговість кандидатів у кожному територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, не можуть бути змінені після подання документів для їх реєстрації територіальною виборчою комісією. Черговість кандидатів у депутати у територіальному виборчому списку може бути змінена лише за підсумками голосування виборців за умови та у порядку, встановлених частинами першою і другою статті 259 цього Кодексу.

8. У разі реєстрації кандидатів у депутати представнику організації партії у територіальній виборчій комісії разом з копією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у триденний строк з дня його прийняття видаються посвідчення кандидатів у депутати за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайтах відповідних місцевих рад (за наявності) або в інший визначений цими комісіями спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії. Відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в єдиному виборчому окрузі із зазначенням суб`єкта висування, порядкового номера кандидата, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання, наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, номера територіального виборчого округу, до якого віднесено кандидата, та порядкового номера кандидата у відповідному територіальному виборчому списку кожного кандидата в депутати (крім першого кандидата) передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку.

Частиною 1 ст.230 Кодексу передбачено, що територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації усіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій на місцевих виборах у разі:

1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);

3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров`я населення;

4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Відповідно до ч.3 ст.230 Кодексу, помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов`язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб`єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Судом встановлено, що підставою прийняття оскаржуваної постанови стало те, що Одеська обласна організація Української морської партії ОСОБА_3 не виконала вимоги ч.9 ст.219 Виборчого кодексу України при формуванні єдиного виборчого списку, а саме зазначена вимога не виконана при формуванні десятої п`ятірки, місця з 46 по 50 (46. ОСОБА_18 ; 47. ОСОБА_19 ; 48. ОСОБА_20 ; 49. ОСОБА_21 ; 50. ОСОБА_22 ), тобто до зазначеної п`ятірки включено чотирьох осіб однієї статі.

При цьому, під час розгляду справи судом було встановлено, що згідно рішення Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова від 19.09.2020 року №5 висунуто кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області та затверджено єдиний виборчий список та територіальні виборчі списки, що підтверджується Витягом №1 з протоколу та протоколом Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова від 19.09.2020 року (т.1 а.с.49-59, т.3 а.с.44-59).

Згідно вказаного Витягу №1 та протоколу, вирішено висунути кандидатами у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року - 50 осіб. Остання п`ятірка (з 46 по 50) складається з таких кандидатів: 46. ОСОБА_18 ; 47. ОСОБА_19 ; 48. ОСОБА_20 ; 49. ОСОБА_21 ; 50. ОСОБА_23 .

Зазначена п`ятірка кандидатів також була затверджена рішенням позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова про висування кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області від 19 вересня 2020 року в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

До територіального виборчого списку територіального виборчого округу №1 кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року увійшли 6 кандидатів, а саме: 1. ОСОБА_24 ; 2. ОСОБА_25 ; 3. ОСОБА_26 ; 4. ОСОБА_23 ; 5. ОСОБА_13 ; 6. ОСОБА_27 .

До територіального виборчого списку територіального виборчого округу №2 кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року увійшли 6 кандидатів, а саме: 1. ОСОБА_28 ; 2. ОСОБА_29 ; 3. ОСОБА_30 ; 4. ОСОБА_11 ; 5. ОСОБА_31 ; 6. ОСОБА_12 .

В подальшому, 23.09.2020 року представником Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова за довіреністю ОСОБА_8 було подано до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області заяву про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області від Одеської обласної організації Української морської партії ОСОБА_3 з додатками, в якому, зокрема, було рішення Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова про висування кандидатів у депутати на 1 арк.

Вищевказана заява та рішення були отримані секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії ОСОБА_9 23 вересня 2020 року о 17 год. 00 хв., що підтверджується довідкою про отримання документів (а.с.79) та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні під час розгляду даної справи.

Як вбачається з матеріалів справи 28.09.2020 року позивачем самостійно було виявлено допущення невідповідностей у документах про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, а саме: в єдиному територіальному виборчому списку за порядковими номерами 50, 52, включено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Судом на підставі дослідженого в судовому засіданні протоколу встановлено, що рішення стосовно висування зазначених осіб на Позачерговій конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року не приймалось.

Також в територіальний виборчий список №1 під №5 внаслідок технічної помилки включено ОСОБА_2 та в територіальний виборчий список №2 під №4 внаслідок технічної помилки включено ОСОБА_1 .

Як зазначив позивач у судовому засіданні, вказана невідповідність допущена при технічному перенесенні текстових даних до відповідної форми встановленої Центральною виборчою комісією з файлу, який містив неузгоджений проект відповідних списків, що на розгляд Позачергової Конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова 19 вересня 2020 року не виносився.

Судом встановлено, що з метою оперативного усунення вказаних невідповідностей позивачем було надано до відповідача заяви про виключення із списків кандидатів у єдиному та територіальних виборчих округах №1 та №2 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а також вказаними особами власноручно були подані заяви про відмову балотуватися кандидатами в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, які отримані секретарем Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Карташовою В.О. 28.09.2020 року, що також не заперечувалось представником відповідача у судовому засіданні.

Відповідно до ч.3 ст.230 Кодексу, помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Таким чином, враховуючи наявність відповідних заяв від Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова про виключення із списків кандидатів у єдиному та територіальних виборчих округах №1 та №2 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а також звернення вказаних осіб із заявами про відмову балотуватися кандидатами в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області до Одеської міської ради Одеського району Одеської області, суд вважає, що вказані невідповідності (технічні помилки), враховуючи принципи розсудливості та пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (п.6, 8 ч.2 ст.2 КАС України) не можуть бути підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.230 Виборчого кодексу України.

При цьому, суд також враховує, що зазначені невідповідності були визнані позивачем та у вибраний ним спосіб він намагався їх усунути до прийняття відповідачем оскаржуваного рішення.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що на момент подачі заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області у Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області було наявне рішення Позачергової конференції Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова про висування кандидатів у депутати без помилково висунутих кандидатів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Згідно ч.9 ст.219 Кодексу, під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п`ятірці (місцях з першого по п`яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

Судом було встановлено, що при затвердженні Позачерговою Конференцією єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків територіального виборчого округу №1 та №2 Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова було дотримано вимоги ч.9 ст.219 Виборчого кодексу України, при цьому, згідно єдиного виборчого списку загальна кількість чоловіків складає - 30, жінок - 20, що у відсотковому співвідношенні складає - 60 відсотків та 40 відсотків відповідно.

Отже, суд вважає, що посилання відповідача на неможливість зміни черговості кандидатів у депутати в єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку, визначені організацією партії, з посиланням на ч.7 ст.227 Виборчого кодексу України, не можуть бути підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, оскільки частиною 1 статті 230 Кодексу визначені виключні підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати та не містить такої підстави як зміна черговості кандидатів у депутати.

Разом з тим, аналізуючи фактичні обставини справи суд враховує, що Виборчий кодекс все одно допускає можливість порушення принципу збалансованого представництва жінок та чоловіків у виборчих списках та переліках кандидатів у багатомандатних виборчих округах у період після реєстрації кандидатів відповідними територіальними виборчими комісіями. Так, частина перша статті 231 Виборчого кодексу встановлює, що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за 19 днів до дня голосування може звернутись із заявою про відмову від балотування, тоді як місцева організація партії, яка висунула кандидата на виборах, у той самий строк може звернутись до територіальної виборчої комісії із зверненням щодо скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії, яке додається до такого звернення. У разі надходження відповідної заяви кандидата або звернення місцевої організації партії, територіальна виборча комісія повинна прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидата у депутати у триденний строк з дня надходження звернення, але не пізніш як за 18 днів до дня голосування.

Таким чином, Одеська обласна організація Української морської партії Сергія Ківалова, сформувала та затвердила на зборах, конференції один єдиний виборчий список з виборів депутатів місцевої ради та вісім територіальних виборчих списків з дотриманням вимог Кодексу щодо кількості кандидатів у депутати в кожному такому списку та забезпечила відповідно до частини дев`ятої статті 219 Кодексу присутність у кожній п`ятірці (місцях з першого по п`яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

Згідно частини 2 статті 16 Закону України Про Центральну виборчу комісію визначено, що комісія в разі необхідності може за власною ініціативою прийняти у встановленому законом порядку рішення щодо надання виборчим комісіям роз`яснень і рекомендацій щодо застосування законодавства України про вибори та референдуми.

Згідно частини 1 статті 13 Закону України Про Центральну виборчу комісію рішення комісії є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами відповідного виборчого процесу, в тому числі виборчими комісіями.

Крім того, при розгляді даної справи суд враховує роз`яснення до постанови Центральної виборчої комісії від 11 вересня 2020 року №249 щодо застосування окремих положень Виборчого кодексу України стосовно висування кандидатів на місцевих виборах, в яких, зокрема, зазначено, що Кодексом визначено чіткі вимоги щодо формування єдиного та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, недотримання яких може свідчити про порушення встановленого Кодексом порядку висування кандидатів та є підставою для відмови в реєстрації кандидатів (пункт 1 частини першої статті 230 Кодексу).

А також враховує постанову Центральної виборчої комісії №316 від 29 вересня 2020 року Про скаргу Черкаської обласної організації політичної партії Пропозиція , зареєстровану в Центральній виборчій комісії 26 вересня 2020 року за №21-34-13125 , в якому зазначено, що комісія бере до уваги, що за положеннями частини восьмої статті 7 Виборчого кодексу України не допускаються обмеження стосовно участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Кодексом.

Враховуючи вищевикладене та зважаючи на наявність фактичного існування заяв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про їх відмову балотуватися кандидатами в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області не може свідчити про порушення позивачем встановленого Виборчим кодексом України порядку висування кандидатів на час прийняття оскаржуваної постанови за гендерним критерієм.

Таким чином, враховуючи роз`яснення Центральної виборчої комісії, затверджені постановою від 11 вересня 2020 року №249, при прийнятті оскаржуваної постанови про відмову у здійсненні реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова, суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, суд критично відноситься до посилання відповідача на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року у справі №500/2793/20, оскільки в зазначеному рішенні, підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати Збаразької міської ради Тернопільського району Тернопільської області була відсутність печатки партії на передвиборчій програмі, що є порушенням пункту 4 частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України, що не є тотожним підставам викладеним Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області при прийнятті оскаржуваної постанови №56 від 28 вересня 2020 року по даній справі.

При розгляді даної справи, суд також враховує Постанову пленуму Вищого адміністративного суду України №8 від 22 травня 2015 року Про аналіз окремих аспектів застосування статті 3 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року , в якому, зокрема, зазначено, що одним з найважливіших прав, задекларованих у Загальній декларації прав людини, є право на участь у виборах до представницьких органів, оскільки особа, реалізуючи це право, здійснює безпосередню участь у побудові демократичної держави та справедливого суспільства. Інтегруючись до світової демократичної спільноти, Україна практично у незміненому вигляді перенесла ці норми до своєї Конституції.

Так, статтею 5 Конституції України встановлено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. У розділі ІІІ Конституції України закріплено гарантії виборчого права кожного громадянина України. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Указані конституційні положення свідчать про спрямованість українського суспільства на забезпечення в Україні реалізації конституційних гарантій щодо права на вибори та значущість цього права поряд з іншими гарантованими правами.

Найбільш ефективним заходом забезпечення в Україні реалізації конституційних гарантій щодо права громадян на вибори, є їх судовий захист адміністративними судами, завданням яких є захист прав, свобод та інтересів громадян та осіб без громадянства від протиправної діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб. Необхідність ужиття таких заходів викликана також тим, що громадяни України, вичерпавши всі національні можливості на судовий захист, шукають його в Європейському суді з прав людини.

Згідно з Конституцією України та Законом України Про міжнародні договори України чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Україна 17 липня 1997 року прийняла Закон України №475/97-ВР Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції . Пунктом 1 цього Закону, зокрема, визначено, що Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини (далі також - Європейський Суд) в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

23 лютого 2006 року Верховна Рада України прийняла Закон України Про виконання та застосування практики Європейського суду з прав людини . Згідно з цим законом, при розгляді справ судами України, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практика Європейського суду з прав людини повинні використовуватися як джерела права. Це положення спрямоване на реалізацію згаданих конституційної норми і норм Конституції та Закону України Про міжнародні договори України .

Кількість рішень з виборчих спорів є невеликою порівняно із загальною кількістю рішень, ухвалених Європейським судом з прав людини. Проте ця обставина не зменшує їхньої ролі і значущості для забезпечення ефективної політичної демократії в країнах-учасницях Конвенції.

Однією з норм Конвенції, які мають першочергове значення для демократичного розвитку України, є стаття 3 Першого протоколу, в якій задекларовано право на вільні вибори. Відповідно до цієї статті Високі Договірні Сторони зобов`язуються проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечуватимуть вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу.

На сьогодні Європейський суд уже виробив певний підхід до тлумачення статті 3 Першого протоколу. Суд встановив, що ця стаття гарантує права особи, включаючи право голосу та право балотуватися на виборах, а також право громадянина висувати свою кандидатуру на виборах і, в разі обрання, обіймати посаду народного депутата.

У цій області в цих держав значні межі розсуду, але остаточне рішення про дотримання вимог Першого протоколу приймає Суд. Він повинен упевнитися, що такі обмеження не обмежують ці права до такої міри, що вони втрачають реальний зміст, що ці обмеження переслідують правомірну мету і що використовувані засоби є співмірними (див., зокрема, mutatis mutandis Рішення від 8 липня 1986 року у справі Літгоу, рішення від 2 вересня 1998 року у справі Ахмед та інші проти Сполученого Королівства; рішення від 30 березня 2004 року у справі Херст проти Сполученого Королівства). Головне - обмеження не повинні перешкоджати вільному волевиявленню народу під час вибору законодавчої влади .

Крім того, Європейський суд з прав людини вказав, що на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності. Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskalv. Poland), п. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, interalia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatismutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (PincovaandPincv. TheCzechRepublic), заява № 36548/97, п. 58, ECHR 2002-VIII). Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelasv. Croatia), п. 74).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 20 січня 2012 року у справі Рисовський проти України підкреслено особливу важливість принципу належного урядування . Він передбачає,що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (параграф 70).

Аналізуючи викладені положення рішень Європейського суду з прав людини у співставленні з підставами прийняття оскаржуваної постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №56 від 28 вересня 2020 року, суд зазначає, що відповідач приймаючи оскаржувану постанову фактично обмежує волевиявлення народу під час вибору представницького органу держави, а саме Одеської міської ради, шляхом відмови в реєстрації всіх кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова, оскільки виявлені порушення, як було встановлено судом, є фактично технічними та не можуть впливати на рішення громадян членів Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова, які висловили свою довіру кандидатам у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №56 від 28.09.2020 року на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає, що вказане рішення прийняте без дотримання принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації та без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку про протиправність постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області №56 від 28.09.2020 року Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова , у зв`язку із чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню.

За приписами частини 1 статті 278 КАС України суд установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше визначене законом рішення.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 року у справі №826/4418/14 (номер в ЄДРСР 52934283).

Судом встановлено, що відповідач прийняв протиправне рішення про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області від позивача, а тому у цьому випадку вимога позивача зобов`язати відповідача виконати покладені на нього законом повноваження є вказівкою на спосіб відновлення порушеного права.

Враховуючи судову практику розгляду справ Європейським Судом з прав людини, суд зазначає, що стаття 6 §1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, учасницею якої є Україна, захищає право кожного на подання позову або скарги, які пов`язані з його громадянськими правами та обов`язками, до суду, таким чином, це означає право на суд . Однак, вказане право є ілюзорним, якщо правова система Високих Договірних Сторін допускає, щоб кінцеве обов`язкове до виконання рішення суду залишалось не виконаним та не усувало наслідків нанесеної одній із сторін шкоди.

Так, Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні у справі Іммобільяре Саффі проти Італії наголошував, що право на звернення до суду, гарантоване статтею 6, також передбачає практичне виконання остаточних, обов`язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні.

На думку суду, визнання протиправним та скасування рішення відповідача про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, без спонукання відповідача виконати вимоги законодавства, не відновлює порушених прав позивача.

Тому суд вважає, що єдиним вірним способом захисту прав позивача в даному випадку є зобов`язання відповідача зареєструвати кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, за виключенням осіб, що помилково внесені до єдиного виборчого списку під номерами 52 ( ОСОБА_1 ) та 50 ( ОСОБА_2 ) та територіальних виборчих списків №2 ( ОСОБА_1 ) та №1 ( ОСОБА_2 ) наданих відповідачу 23 вересня 2020 року.

Окрім того, такий спосіб відновлення порушеного права не суперечить приписам статей 5, 245 КАС України.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи усі наведені обставини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області про визнання протиправною та скасування постанови №56 від 28.09.2020 року Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова та зобов`язання зареєструвати кандидатів у депутати - підлягає задоволенню.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Розподіл судових витрат

При зверненні до суду з даним позовом судовий збір позивачем сплачено не було. При цьому, в прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено вимогу про звільнення від сплати судового збору.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України Про судовий збір №3674-VI.

Відповідно до ст.8 Законом України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Зазначене положення Закону кореспондується з приписами ч.1 ст.133 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч.1 ст.77 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Суд зазначає, що на підтвердження відсутності можливості сплатити судовий збір, позивачем до суду не надано жодного доказу, у зв`язку з чим, суд доходить до висновку, що клопотання Одеської обласної організації Української морської парті Сергія Ківалова про звільнення від сплати судового збору за подання позовної зави задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143, ч.9 ст.273 КАС України та Закону України Про судовий збір .

Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору в 1 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2 102 гривні.

Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є одна вимога немайнового характеру (одна основна та одна похідна від неї), а отже розмір судового збору за подання даного позову складає 2 102 грн. 00 коп.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області підлягає стягненню на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2 102 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246, 273 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Одеської обласної організації Української морської партії Сергія Ківалова (Фонтанська дорога, 33, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 26052916) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання протиправною та скасування постанови №56 від 28.09.2020 року Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова та зобов`язання зареєструвати кандидатів у депутати - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 28.09.2020 року №56 (22 год. 32 хв.) Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова .

Зобов`язати Одеську міську територіальну виборчу комісію Одеського району Одеської області зареєструвати кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, висунутих Одеською обласною організацією Української морської партії Сергія Ківалова на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, за виключенням осіб, що помилково внесені до єдиного виборчого списку під номерами 52 ( ОСОБА_1 ) та 50 ( ОСОБА_2 ) та територіальних виборчих списків №2 ( ОСОБА_1 ) та №1 ( ОСОБА_2 ).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 43757959) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 2 102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні нуль копійок) на рахунок: отримувач коштів - УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Cтефанов

.

СудОдеський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення01.10.2020
Оприлюднено05.10.2020
Номер документу91951719
СудочинствоАдміністративне