ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
06 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 160/12321/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
за участю секретаря судового засідання Волкової К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі
апеляційну скаргу Дніпропетровської крайової організації Української партії
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020 року (головуючий суддя Ільков В.В.)
у справі № 160/12321/20
за позовом Дніпропетровської крайової організації Української партії
до Слобожанської селищної територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.10.2020 Дніпропетровська крайова організація Української партії звернулась до суду з позовом до Слобожанської селищної територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області, в якому просила:
- в разі необхідності поновити строк на оскарження з підстав розуміння норми прямої дії - ст.8, 55, 129 Конституції України та джерела права ст. 6 Європейської конвенції.
- визнати протиправною дію Слобожанської територіальної виборчої дільниці Дніпровського району Дніпропетровської області, яка полягає у відмові прийняти партійні списки за заявою, поданою за списками Дніпропетровської крайової організації "Українська партія" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі:
- зобов`язати відповідача Слобожанську територіальну комісію (Слобожанська територіальна виборча комісія Дніпровського району Дніпропетровської області) прийняти списки, документи та зареєструвати кандидатів у депутати за списками Дніпропетровська крайова організація "Українська партія" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі зареєструвати кандидатів у депутати за списком Дніпропетровської крайової організації Українська партія , включених до єдиних та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Дніпропетровська крайова організація Українська партія .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.10.2020 адміністративний позов залишено без розгляду на підставі ч.5 ст.270 КАС України, з огляду на те, що позивачем пропущений строк звернення до суду, передбачений ч. 6. ст. 273 КАС України, який поновленню не підлягає.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце судового засідання відповідач повідомлений судом належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд зазначає таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 24.09.2020 представники кандидатів у депутати Дніпропетровської крайової організації Українська партія приблизно о 23:00 звернулись до Слобожанської селищної територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області для подачі документів кандидатів у депутати Дніпропетровської крайової організації Українська партія . При огляді поданих документів головою комісії виявлено недоліки в заяві одного з кандидатів, та запропоновано на наступний день надати документи з усунутими недоліками.
25.09.2020 о 15:15 год. документи політичної партії Українська партія повторно подано для реєстрації до Слобожанської селищної територіальної виборчої комісії, однак, як зазначає відповідач, при ознайомленні з ними встановлено, що помилки та недоліки не виправлено, а деякі документи є такими, що наявність помилок в них унеможливлює правильне сприйняття їх змісту.
Посилаючись на вказані обставини, відповідач зазначив, що у встановлений законом строк позивач не виконав вимоги ч.3 ст.230 ВК України та не надав належним чином оформлений пакет документів, передбачених ст.222 ВК України для реєстрації Слобожанської селищної територіальної виборчої комісії, у зв`язку з чим на підставі ч.3 ст.230 ВК України, відповідні документи вважаються відсутніми.
Таким чином, відповідач не прийняв від позивача виборчу документацію, що підтверджено також скаргою голови крайової організації Української партії, поданою Дніпровській районній виборчій комісії Дніпропетровської області (а.с.44).
Відповідно до ч.2 ст.227 ВК України подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (ч.6 ст.227 ВК України).
Стаття 222 ВК України, на яку посилається відповідач, встановлює умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч).
За правилами ч.1 ст.222 ВК України подання визначених в цій частині 1 статті 222 ВК України документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії.
У разі виявлення територіальною виборчою комісією розбіжностей між єдиним виборчим списком та територіальними виборчими списками організації партії, наданими на паперових носіях та в електронному вигляді, перевагу має документ на паперових носіях.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.222 ВК України територіальна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що факт прийняття поданих відповідній виборчій комісії документів для реєстрації кандидатів у депутати засвідчується довідкою, виданою територіальною виборчою комісією.
В спірному випадку встановлені у справі обставини свідчать, що відповідачем не були прийняті подані позивачем в порядку ст.222 ВК України документи для реєстрації кандидатів у депутати виборчою комісією.
Приймаючи до уваги, що за змістом наведених норм прийняття поданих представником організації партії документів здійснюється в момент їх подання, оскаржувані дії, а фактично вчинені 24.09.2020 та 25.09.2020, що вірно встановлено судом першої інстанції.
Згідно ч. 6 ст. 273 КАС України, якою визначені особливості провадження у справах щодо оскарження таких рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За загальними правилами ч.1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Статтею 270 КАС України встановлені особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.270 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.270 КАС України днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду (ч.5 ст.270 КАС України).
Отже, строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, тобто у випадку пропуску п`ятиденного строку, встановленого статтею 273 КАС, такий строк не може бути поновленим, що є підставою для залишення позовної заяви без розгляду.
При цьому вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.
За встановлених судом обставин апеляційний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно визначено момент, з яким законодавець пов`язує початок обчислення строку звернення особи до суду за захистом своїх прав, оскільки в даному випадку днем вчинення дії суб`єкта владних повноважень, що оскаржується, є 24.09.2020 та 25.09.2020, і саме з цього часу почав спливати п`ятиденний строк, визначений ст. 273 КАС України, втім з позовом до суду позивач звернувся лише 02.10.2020, тобто з пропуском законодавчо встановленого строку, який поновленню не підлягає.
Обставини, встановлені судом першої інстанції та перевірені апеляційним судом, скаржником не спростовані.
Стосовно наведених представниками позивача в судовому засіданні доводів щодо порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме: залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду після відкриття провадження у справі, апеляційний суд зазначає, що відповідні повноваження суду надані ст.123 КАС України, отже в діях суду першої інстанції, про які вказують представники позивача, відсутні порушення норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи з огляду на наявні в матеріалах справи документи, подані позивачем докази як з позовною заявою, так і додатково на вимогу суду першої інстанції, повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування ухвали суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 320, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської крайової організації Української партії залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2020 року у справі № 160/12321/20 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та відповідно до ч.3 ст.272 Кодексу адміністративного судочинства України касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92019208 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Добродняк І.Ю.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ільков Василь Васильович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні