Справа № 567/341/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 червня 2020 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Василевич О.В.
секретар - Клімович О.О.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника позивачки - адвоката Хмарук Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини, встановлення факту постійного не проживання ОСОБА_3 із спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в :
В Острозький районний суд звернулася адвокат Хмарук Ю.М. в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини, встановлення факту неприйняття спадщини спадкоємцем, мотивуючи позовні вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна мати позивачки - ОСОБА_4 , яка останні роки перед смертю проживала (без реєстрації) з позивачкою в АДРЕСА_1 , проте була зареєстрована в с.Завидів Острозького району Рівненської області, та на момент її смерті з нею був зареєстрований ОСОБА_3 (син померлої). Після смерті матері позивачки залишилось спадкове майно - земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,76 га, яка розташована на території Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області, право власності на яку за спадкодавцем підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії РВ 1267 від 03.12.1999р.
З метою оформлення спадщини позивачка звернулася до приватного нотаріуса, який повідомив її про необхідність надати документи, які підтверджують фактичне прийняття спадщини у відповідності до ч.3 ст.1268 ЦК України, та у разі відсутності таких документів повідомлено про можливість звернення до суду з метою встановлення такого факту. Також нотаріусом зазначено, що у зв`язку з наявністю у спадковій справі відомостей та документів на підставі яких місце відкриття спадщини визначено як с.Завидів Острозького району Рівненської області, а відтак інше місце відкриття спадщини також має бути встановлено судом. Окрім того нотаріусом вказано на те, що у зв`язку з наявністю у спадковій справі відомостей про прийняття спадщини іншим спадкоємцем, а тому факт неприйняття ним спадщини також має бути встановлено у судовому порядку.
Вказує на те, що свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 не видавались, та син померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_3 , який був зареєстрований з нею на момент смерті, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є його син - ОСОБА_2 , відповідач по справі.
Інші спадкоємці, які могли б претендувати на спадщину та які б подали заяву про прийняття спадщини, відсутні.
Зазначила, що оскільки нерухоме майно - земельна ділянка, яка входить до складу спадщини, знаходиться на території Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області, а тому в якості співвідповідача у справі також зазначено Плосківську сільську раду як орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, який вправі вимагати визнання вказаного нерухомого майна відумерлою спадщиною.
З метою реалізації позивачкою свого права на спадкування після смерті матері, просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_4 , визначити місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 - АДРЕСА_1 , а також встановити факт неприйняття спадщини ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 . Ухвалою суду від 27.03.2020 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 20.05.2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
В ході підготовчого провадження представник позивачки подала заяву про зміну предмета позову, в якій змінила позовну вимогу про встановлення факту неприйняття спадщини спадкоємцем ОСОБА_3 , замінивши її вимогою про встановлення факту непроживання ОСОБА_3 разом зі спадкодавцем ОСОБА_4 на час відкриття спадщини, вказуючи на те, що обставини, на яких грунтується така вимога, залишаються незмінними.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про визнання позовних вимог з урахуванням заяви про зміну предмета позову, та просив розгляд справи здійснювати у його відсутності. Водночас вказав на визнання обставин, наведених у позовній заяві, зазначивши, що ОСОБА_4 декілька років до своєї смерті фактично проживала зі своєю донькою ОСОБА_1 у м.Острог, де остання разом із своєю сім`єю здійснювала за нею догляд. Зазначив, що його батько (син ОСОБА_4 ) - ОСОБА_3 після того, як його мати ОСОБА_4 переїхала проживати у м.Острог, залишився один проживати у будинку в АДРЕСА_2 . ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та він є єдиним його спадкоємцем.
Представник Плосківської сільської ради Острозького району в судове засідання не з`явився, в поданій до суду заяві просив розгляд справи здійснювати без його участі. В поданому до суду відзиві на позовну заяву Плосківська сільська рада не заперечує проти задоволення позову з урахуванням заяви про зміну предмету позову та при розгляді справи покладається на розсуд суду.
Позивачка ОСОБА_1 , будучи допитаною в якості свідка, повідомила, що її мати ОСОБА_4 після війни проживала в с.Завидів Острозького району та після смерті її чоловіка (батька позивачки) залишилась проживати сама. Позивачка зазначила, що після свого виходу на пенсію вона на прохання свого брата ОСОБА_3 (сина ОСОБА_4 ) переїхала з м.Острога до с.Завидів доглядати за матір`ю, де вони разом проживали впродовж 4 років. Проте, після того як її брат ОСОБА_3 вийшов на пенсію та почав випивати, з приводу чого між ними виникали конфлікти, вона запропонувала матері переїхати разом з нею до м.Острог, де вони разом проживали впродовж більш як 1,5 роки до дня смерті матері. Її рідний брат ОСОБА_3 залишився проживати в с.Завидів Острозького району та не цікавився їхньою матір`ю. ОСОБА_4 померла в 2006 році та її поховання здійснила вона.
Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що його рідна бабуся ОСОБА_4 жила в с.Завидів Острозького району до 2004 р., поки її не забрала до себе ОСОБА_1 , через те, що його дядько ОСОБА_3 почав зловживати спиртними напоями та не здійснював належного догляду за ОСОБА_4 . Вказав, що в 2004 р. бабуся ОСОБА_4 переїхала до м.Острога та жила в їхній сім`ї за адресою АДРЕСА_1 , де і померла. Дядько ОСОБА_3 проживав в с.Завидів та приїздив лише на похорон ОСОБА_4 .
Свідок ОСОБА_6 в судовому засідання пояснила, що проживає в АДРЕСА_3 , та її сусідкою є ОСОБА_1 , до якої у 2004 р. переїхала проживати її матір - ОСОБА_4 , яка до дня смерті в 2006 р., точної дати не пригадує, проживала у квартирі разом з ОСОБА_1 . Пояснила, що у її сусідки ОСОБА_1 був рідний брат, який проживав в Острозькому районі, та інколи приїздив погостювати.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши покази свідків, вважає, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обгрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Визнання позову відповідачем ОСОБА_2 , який є спадкоємцем за правом представлення на рівні з позивачкою, не суперечить закону та не порушує прав та інтересів третіх осіб. В матеріалах справи відсутні відомості та судом не встановлено підстав ставити під сумнів достовірність визнаних відповідачем обставин та добровільність їх визнання відповідачем.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_4 була матір`ю позивачки ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивачки від 22.09.1935р. та свідоцтвом про її одруження серії НОМЕР_1 від 28.07.1957р.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 17.03.2006р.
ОСОБА_4 на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , та разом з нею за вказаною адресою був зареєстрований її син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , інших зареєстрованих осіб не було, що підтверджується довідкою Плосківської сільської ради Острозького району №151/02.23 від 17.02.2020р.
Позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 05.02.2020р.
З показів свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та з показів позивачки ОСОБА_1 судом встановлено, та відповідачами не заперечується, що ОСОБА_4 в 2004 р. змінила місце свого проживання та переїхала з с.Завидів Острозького району Рівненської області до своєї доньки - позивачки ОСОБА_1 , з якою разом проживала за адресою АДРЕСА_1 , до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, а саме земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,76 га, яка розташована на території Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області, право власності на яку за спадкодавцем підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії РВ 1267 від 03.12.1999р.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 07.02.2020р., Острозькою районною державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_4 було заведено спадкову справу № 246, водночас в спадковому реєстрі відсутні відомості про видані після смерті ОСОБА_4 свідоцтва про право на спадщину.
Позивачка з метою реалізації свого права на спадкування звернулася до приватного нотаріуса щодо видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилось після смерті матері ОСОБА_4 , та нотаріус повідомив про неможливість видачі їй такого свідоцтва без підтвердження фактичного прийняття спадщини як це передбачено ч.3 ст.1268 ЦК України.
Відповідно до ч.3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Відповідно до п.п.3.21, 3.22 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012р. (надалі - Порядок), спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути : довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Водночас, відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
На переконання суду, місце реєстрації та місце проживання не є тотожними поняттями з урахуванням п.6 ч.1 ст.3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання , згідно з якою реєстрація - це лише внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання, із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку уповноваженого на те органу.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про те, що факт постійного проживання позивачки ОСОБА_1 разом з спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини, знаходить своє підтвердження, а відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При вирішенні позовної вимоги щодо встановлення місця відкриття спадщини суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Аналогічне положення міститься у п.1.12 глави 10 розділу ІІ Порядку, відповідно до якого місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України.
Згідно ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до п.1.13 глави 10 розділу ІІ Порядку, місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання виконавчого органу сільської, селищної або міської ради, сільського голови (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради, або іншим документом, що може підтверджувати відповідний факт (копія актового запису про смерть, домова книга тощо). Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.
Відповідно до п.1.14 глави 10 розділу ІІ Порядку, у разі відсутності у спадкоємців документів, що підтверджують місце відкриття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям їх право на звернення до суду із заявою про встановлення місця відкриття спадщини. У такому випадку місце відкриття спадщини підтверджується копією рішення суду, що набрало законної сили.
З огляду на те, що в ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_4 фактично постійно проживала за адресою : АДРЕСА_1 , яка є відмінною від зареєстрованого місця її проживання, разом з своєю донькою ОСОБА_1 , позивачкою по справі, а відтак з метою реалізації позивачкою свого права на спадкування відповідно заявлені позивачкою вимоги про встановлення місця відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 за вищевказаною адресою та встановлення факту, що ОСОБА_3 на час відкриття спадщини постійно не проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України , -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_4 ), Плосківської сільської ради Острозького району Рівненської області (с.Плоске, вул.Острозька, 79, Острозький район Рівненська область, 35826, код ЄДРПОУ 05273151) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, встановлення місця відкриття спадщини, встановлення факту постійного не проживання ОСОБА_3 із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , на час відкриття спадщини.
Встановити місце відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою : АДРЕСА_1 .
Встановити факт, що ОСОБА_3 постійно не проживав разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , на час відкриття спадщини.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2020 |
Оприлюднено | 12.10.2020 |
Номер документу | 92103607 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Василевич О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні