Рішення
від 07.10.2020 по справі 531/562/20
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

07.10.2020

єдиний унікальний номер справи 531/562/20

номер провадження 2/531/267/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2020 року м. Карлівка

Карлівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Попова М.С.,

за участю секретаря - Клименко Т.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Карлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом та просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 23 грудня 2014 року між сторонами, зобов`язати відповідача повернути позивачці земельну ділянку площею 3,4778 га, кадастровий номер: 5321610100:00:008:0600, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 511927153216, номер запису про право власності: 7839629, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області за межами населеного пункту.

У позові посилається на те, що позивачка є власником земельної ділянки площею 3,4778 га, кадастровий номер: 5321610100:00:008:0600, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 511927153216, номер запису про право власності: 7839629, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області за межами населеного пункту. 23.12.2014 між сторонами по справі було укладено Договір оренди даної земельної ділянки. На підставі даного договору оренди, приватним нотаріусом Пусан Т.В., було проведено державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, номер запису - 8197471 від 23.12.2014, строком до 23.12.2063. Суб`єктами іншого речового права є: ОСОБА_2 - орендар, ОСОБА_3 - орендодавець. Згідно п.2.3 Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у вигляді та у розмірах: як в грошовому вигляді так і в натуральній формі по цінах, діючих на момент розрахунку, але в грошовому виразі не менше 3 відсотки від грошової оцінки земельної ділянки, переданої в оренду, з врахуванням індексаційної вартості землі. Також визначено періодичність внесення орендної плати: після збирання врожаю за кожен рік окремо, розрахунки закінчуються не пізніше 1 січня року, наступного за звітним. Вказані умови договору відповідач не виконує, орендну плату протягом п`яти років (2015-2019) вчасно не сплатив, хоча користується належною позивачу земельною ділянкою та використовує її на власний розсуд. Лише після надсилання заяви, відповідач виявив бажання заплатити позивачці орендну плату.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги позову у повному обсязі, просив задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Пояснив, що орендну плату за 2015-2019 роки сплачено у 2020 році. Договором не передбачено обов`язок звернення до відповідача кожен рік з вимогою (претензією) про отримання орендної плати, умови договору не передбачають виплати орендної плати в готівковій чи безготівковій формі, а тому не мала обов`язку надавати будь-які розрахункові рахунки.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Вважає необґрунтованими витрати на надання правничої допомоги. Позивачка жодного разу не зверталася. Відповідач неодноразово звертався до неї телефоном, коли звернулася листом, надіслав їй відповідь про необхідність надання розрахункового рахунку на який необхідно нарахувати кошти, що і зробив після отримання від позивача розрахункового рахунку, згоди на поштовий переказ не надавала (підтвердження зазначеному не має). Надав письмову промову в судових дебатах, яку просив долучити до матеріалів справи. Раніше ним було подано відзив на позов.

Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи окремо та в їх сукупності, приходить до наступних висновків.

Позивачка є власником земельної ділянки площею 3,4778 га, кадастровий номер: 5321610100:00:008:0600, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 511927153216, номер запису про право власності: 7839629, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області за межами населеного пункту, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.10).

23.12.2014 між сторонами по справі було укладено Договір оренди даної земельної ділянки. На підставі даного договору оренди, приватним нотаріусом Пусан Т.В., було проведено державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, номер запису - 8197471 від 23.12.2014, строком до 23.12.2063 (а.с.11-14).

На підставі даного договору оренди, було проведено державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, номер запису - 8197471 від 23.12.2014, строком до 23.12.2063. Суб`єктами іншого речового права є: ОСОБА_2 - орендар, ОСОБА_3 - орендодавець, що вбачається з інформації з державного реєстру (а.с.15).

Згідно п.2.3 Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у вигляді та у розмірах: як в грошовому вигляді так і в натуральній формі по цінах, діючих на момент розрахунку, але в грошовому виразі не менше 3 відсотки від грошової оцінки земельної ділянки, переданої в оренду, з врахуванням індексаційної вартості землі. Також визначено періодичність внесення орендної плати: після збирання врожаю за кожен рік окремо, розрахунки закінчуються не пізніше 1 січня року, наступного за звітним.

За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог та умов - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно із статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої та другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 2 Закону України Про оренду землі в редакції, чинній на момент укладання договору, передбачено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України , Цивільним кодексом України , цим Законом, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно зі статтею 13 вказаної редакції Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 15 Закону України Про оренду землі (у редакції на момент спірних правовідносин) істотними умовами договору оренди землі є: Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та

розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та

відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної

ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження

або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Згідно з положеннями статей 21, 22 зазначеної редакції Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах. Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних форм орендної плати. Орендна плата за земельні частки (паї) встановлюється, як правило, у грошовій формі. За добровільним рішенням власника земельної частки (паю) орендна плата за земельні частки (паї) може встановлюватися у натуральній формі. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Відповідач, згідно умов договору, не вносив позивачу орендну плату за користування земельною ділянкою, належною позивачу у період з 2014-2019 роки, в зв`язку з чим, позивачка звернулася до відповідача з заявою від 24.12.2019 про надання їй інформації про нарахування та виплату орендної плати за вказаний період (а.с.16), на що отримала від відповідача відповідь (а.с.19), у якій просить повідомити позивачку номер рахунку на який він має перерахувати належні їй платежі в рахунок орендної плати.

Разом з відзивом на позов, відповідачем надано квитанцію від 30.01.2020 про перерахунок позивачу коштів - орендну плату за 2015-2019 роки згідно договору оренди землі від 23.12.2014 у розмірі 19 121,05 грн. (а.с.39).

Відповідно до частини першої статті 32 Закону України Про оренду землі у редакції, чинній на момент укладання договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Відповідно до пункту д частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Аналіз вище вказаних норм права дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.

Вказана правова позиція викладена у Постанові КЦС ВП від 06.03.2019 року у справі №183/262/17, яку суд бере до уваги.

З дослідженого судом, вбачається систематична несплата відповідачем орендної плати згідно умов укладеного договору, а зазначена відповідачем обставина, щодо неможливості здійснення перерахунку через ненадання позивачем розрахункового рахунку, не знаходить свого підтвердження в умовах договору оренди, що дає підстави для задоволення позову та розірвання договору оренди із зобов`язанням відповідача повернути позивачці належну їй земельну ділянку.

З урахуванням положення ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивачки підлягає сплачений нею судовий збір у розмірі 840,80 грн. та витрати на правничу допомогу в розмірі 4000,00 грн, що підтверджені Договором про надання правничої (правової) допомоги від 17.06.2020 (а.с.64), Актом виконаних робіт (наданих послуг) від 31.08.2020 (а.с.65), квитанцією (а.с.66).

Керуючись Законом України Про оренду землі , ст. 141 ЗК України, ст.ст. 526, 629 ЦК України, ст. ст. 1-18, 81-82, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про розірвання договору оренди земельної ділянки задовольнити в повному обсязі.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений 23 грудня 2014 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , посвідчений приватним нотаріусом Карлівського районного нотаріального округу Пусан Тетяною Володимирівною 23 грудня 2014 року за №2307, номер запису про інше речове право: 8197417.

Зобов`язати ОСОБА_2 повернути ОСОБА_3 земельну ділянку площею 3,4778 га, кадастровий номер: 5321610100:00:008:0600, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 511927153216, номер запису про право власності: 7839629, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Карлівської міської ради Карлівського району Полтавської області за межами населеного пункту.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок та витрати на правничу допомогу в розмірі 4000 (чотири тисячі) гривень 00 копійок, а всього стягнути 4840 (чотири тисячі вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Карлівський районний суд Полтавської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду складено 08.10.2020.

Суддя

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено12.10.2020
Номер документу92120950
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —531/562/20

Постанова від 19.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Ухвала від 12.02.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Лідовець Руслан Анатолійович

Постанова від 11.01.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Постанова від 11.01.2021

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 10.12.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 30.11.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Ухвала від 12.11.2020

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Триголов В. М.

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 17.06.2020

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні