ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2020 року м. Херсон
Справа № 653/3014/19 Провадження № 22-ц/819/1251/20
Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого (суддя - доповідач)Воронцової Л. П. суддів:Ігнатенко П. Я., Полікарпової О. М.
розглянувши в порядку письмового провадження без виклику учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Генічеського районного суду Херсонської області у складі судді Берлімової Ю. Г. від 02 березня 2020 року у справі за позовом Комунального підприємства Міське житлове будівництво Генічеської міської ради із позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2019 року Комунальне підприємство Міське житлове будівництво Генічеської міської ради звернулося до суду з вище зазначеним позовом, посилаючись на те, що воно є виконавцем надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста.
ОСОБА_1 зареєстрований та є власником квартири АДРЕСА_1 . Вказаний будинок знаходиться на обслуговуванні КП Міськжитлобуд .
Між ним і відповідачем укладено типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 05 листопада 2007 року, за умовами якого, останній зобов`язаний оплачувати послуги в установлені договором строки та встановлено тариф у розмірі 0,50 грн.
Рішенням Виконавчого комітету Генічеської міської ради № 342 від 21 грудня 2017 року Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій змінено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
Підприємством направлено відповідачу повідомлення про зміну тарифів та потребу у переукладанні Договору, що підтверджується квитанцією про відправку та повідомленням про вручення.
Позивач зазначав, що виконує послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, претензії зі сторони відповідача щодо якості або кількості послуг до нього не надходило. Відповідач здійснює споживання житлових послуг, чим проявляє добровільне волевиявлення, у зв`язку з чим зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими у відповідності з діючим законодавством.
У зв`язку із тим, що відповідач ігнорує переукладання договору та претензії зі сплати заборгованості, КП Міськжитлобуд вимушено звернутися з даним позовом до суду, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території в сумі 2 926 грн. 08 коп., а також вирішити питання про розподіл судових витрат.
Рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 02 березня 2020 року позов КП Міськжитлобуд задоволено.
Стягнуто зі ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Міськжитлобуд Генічеської міської ради заборгованість за утримання будинку та прибудинкової території в сумі 2 926 грн 08 коп. та судовий збір у розмірі 1 921 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просив рішення суду скасувати, ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що він зареєстрований і постійно проживає у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , у квартирі АДРЕСА_1 ніхто не проживає; КП Міськжитлобуд не надав докази, що він користується послугами останнього, а позивач такі послуги надає; відсутні акти приймання-передачі таких послуг; зміни до раніше укладеного 05 листопада 2007 року договору Про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій щодо правонаступника надавача послуг (КП ЖЕК-1), збільшення тарифу за надання послуг не вносилися, тому з нього незаконно стягнуто заборгованість за послуги.
У відзиві на апеляційну скаргу КП Міське житлове будівництво Генічеської міської ради вважало оскаржуване судове рішення законним та обґрунтованим, тому просило апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без змін.
Відповідно до частини 1 статей 353 та 369 ЦПК апеляційна скарга розглядається апеляційним судом у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 367 ЦПК України, колегія суддів вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги КП Міськжитлобуд , суд першої інстанції виходив з того, що укладення договору про надання КП Міськжитлобуд послуг є обов`язком споживача, за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору; відмова споживача від укладення договору і відсутність договору не може бути підставою для відмови від позову про стягнення заборгованості за фактично надані послуги; здійснення відповідачем періодичної оплати послуг свідчить про наявність між сторонами фактичних договірних відносин; відсутні будь-які акти-претензії і заяви відповідача щодо наданих послуг; плата за послуги не залежить від того, проживають особи у квартирі, чи ні; відповідач, як власник квартири та, відповідно, споживач житлово-комунальної послуги зобов`язаний оплатити її вартість.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається і це встановлено судом, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 .
Згідно відомостей Статуту комунального підприємства Міське житлове будівництво Генічеської міської Ради, вони стосуються позивача, як такого, що було, зареєстроване Генічеською районною державною адміністрацією Херсонської області 10 грудня 1997 року, як Комунальне підприємство Генічеська житлово-експлуатаційна контора № 1 , є виконавцем надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста у відповідності до рішення Генічеської міської ради № 91 від 23 березня 2011 року, рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради № 342 від 21 грудня 2017 року Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій /а. с. 4-9/.
05 листопада 2007 року між ДКП Генічеська житлово-експлуатаційна контора № 1 , правонаступником якого є КП Міське житлове будівництво Генічеської міської ради та ОСОБА_2 укладено типовий договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, предметом якого є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж, поточний ремонт) у будинку по АДРЕСА_3 , а споживачем - своєчасної оплати цих послуг за встановленим тарифом у строки та на умовах, передбачених Договором /а. с. 14/.
Відповідно до п. 2, 3 Типового договору, невід`ємною складовою договору є копія рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів на полуги, що додаються до договору (дод. 1). Виконавець надає послуги відповідно до затвердженого органом місцевого самоврядування рішення про структуру тарифів, копія якого додається до договору (дод. 2).
Пунктом 21 Типового договору передбачено, що він укладається і набирає чинності з дня його укладення - 05 листопада 2007 року до зміни власника нерухомого майна. Договір вважається продовженим, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду договору /а. с. 14-15/.
Рішенням сесії Генічеської міської ради від 25 березня 2011 року № 991 №Про тарифи на послуги комунального підприємства Генічеської ЖЕК № 1з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста встановлено тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у розмірі 1,27 грн за кв. м.
Рішенням Виконавчого комітету Генічеської міської ради № 342 від 21 грудня 2017 року Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій , яке набуло чинності з 01 січня 2018 року змінено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, відповідно до додатку № 2 до рішення, тариф за 1 кв. м для будинків 2 класу становить 2,27 грн /а. с. 9/.
КП Міськжитлобуд направило ОСОБА_1 повідомлення щодо зміни з 01 січня 2018 року тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та проінформовано щодо необхідності звернення до підприємства для переукладення договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій /а. с. 13/.
Вище зазначене повідомлення отримано ОСОБА_1 08 лютого 2018 року /а. с. 13 зворот/.
З розрахунку заборгованості за утримання будинку та прибудинкової території ОСОБА_1 вбачається внесення ним щомісячної плати у розмірі 32 грн і, як наслідок недоплати вартості послуг, згідно затверджених тарифів, виникнення заборгованості, яка складає 2 926,08 грн /а. с. 10/.
28 листопада 2018 року ОСОБА_1 направлена претензія щодо погашення боргу, яка отримана останнім 05 грудня 2018 року /а. с. 11, 11 зворот/.
Відповідно до статті 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги , житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України Про житлово-комунальні послуги , споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Статтею 10 Закону України Про житлово-комунальні послуги передбачено, що ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Відповідно до ст. 12 Закону України Про житлово-комунальні послуги , надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Частиною 5 ст. 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.
Згідно з ст. 27 Закону України Про житлово-комунальні послуги , у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).
Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
У відповідності до ст. 162 ЖК України на повнолітніх громадян, які проживають в квартирі, покладається обов`язок своєчасно вносити плату за комунальні послуги за затвердженими у встановленому порядку тарифами.
Таким чином, договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій між КП Міськжитлобуд Генічеської міської ради, як правонаступником ДКП Генічеська житлово-експлуатаційна контора № 1 , і ОСОБА_1 є діючим; відбулися зміни до нього щодо вартості наданих послуг, відповідно до тарифів, затверджених Рішенням Виконавчого комітету Генічеської міської ради № 342 від 21 грудня 2017 року Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ; відповідач ухиляється від укладення нового договору з позивачем; вносячи оплату за надані послуги, однак не у повному обсязі, відповідач тим самим підтверджує існування договірних відносин між ними та отримання послуг; доказів ненадання або ж надання не у повному об`ємі та неналежної якості послуг відповідач, у порушення ст. ст. 12, 81 ЦПК України, не надав; як власник житла і споживач послуги, відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги , він зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги; внесення оплати відповідачем не у повному обсязі, згідно існуючих тарифів, призвело до виникнення заборгованості у розмірі 2 926,08 грн.
Суд першої інстанції, оцінивши надані сторонами докази, дійшов обґрунтованого висновку про те, що у ОСОБА_1 наявна заборгованість по оплаті послуг з утримання і обслуговування житлового будинку і прибудинкової території, а тому вона підлягає стягненню з останнього.
Доводи ОСОБА_1 про те, що він зареєстрований і постійно проживає у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , а квартирі АДРЕСА_1 ніхто не проживає, тому у нього відсутній обов`язок сплачувати за житлово-комунальні послуги, є необґрунтованими та підлягають відхиленню, оскільки власник, незалежно від того, проживає він у приміщенні фактично чи ні , зобов`язаний нести витрати за утримання належного йому майна (ст. 322 ЦК України).
Посилання в апеляційній скарзі на те, що КП Міськжитлобуд не надає, і він, відповідно, не користується послугами з утримання будинку, у якому знаходиться належна йому квартира та прибудинкової території, до уваги колегією суддів не приймаються, як безпідставні, оскільки позивач, у порушення вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України, не надав суду доказів на підтвердження вище зазначених обставин. Натомість позивачем до відзиву на апеляційну скаргу залучено нарад-завдання виконаних робіт.
Згідно з вимогами ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на зазначене, доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 не ґрунтуються на законі, не містять нові факти чи засоби доказування, висновки суду не спростовують, тому підлягають відхиленню, а рішення суду залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 367, 374 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 02 березня 2020 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, встановлених п. 2 ч. 3 ст. 389 ЦПК України, шляхом подання касаційної скарги протягом тридцяти днів з часу складання повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий Л. П. Воронцова
Судді: П. Я. Ігнатенко
О. М. Полікарпова
Суд | Херсонський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 13.10.2020 |
Номер документу | 92125003 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський апеляційний суд
Воронцова Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні