12.10.2020 227/2627/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2020 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Левченка А.М.,
за участю секретаря судового засідання Черкасової О.В.,
представника позивача Оніпко Н.О. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна, про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, заінтересована особа: Шахівська сільська рада Добропільського району Донецької області,
ВСТАНОВИВ
Представник заявника звернулася до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, заінтересована особа: Шахівська сільська рада Добропільського району Донецької області. Позов мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла двоюрідна баба заявника - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщин на спадкове майно, а саме на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Мічуріна села Новотроїцьке Добропільського району Донецької області, розміром 6,84 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Із заявою про прийняття спадщини після смерті двоюрідної баби до нотаріальної контори заявник не звертався, оскільки вважав, що він прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном відповідно до ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, що була чинною на момент відкриття спадщини. При зверненні до нотаріуса з приводу оформлення спадкових прав заявнику була видана постанова № 69/02-31 від 27.02.2020 про відмову в оформленні свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його двоюрідної бабки у зв`язку з тим, що строк подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяців, встановлений ст. 1270 ЦК України (2003 р.), ним пропущений, станом на день відкриття спадщини він був зареєстрований окремо від спадкодавця, крім цього, не було надано нотаріусу жодного документу на ім`я спадкодавця на доказ факту прийняття ним спадщини, як того вимагає ст. 549 ЦК України (1963 р.). Враховуючи викладене, просить встановити факт прийняття заявником ОСОБА_2 спадщини після смерті двоюрідної баби - ОСОБА_3 , шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.
Представник заявника в судовому засіданні позов підтримала.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, просив ухвалити рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, свідків, суд дійшов наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , про що виконкомом Золотоколодязької сільської ради Добропільського району Донецької області в книзі реєстрації актів про смерть 09.09.1999 зроблено запис за № 32 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
ОСОБА_3 є двоюрідною бабою заявника ОСОБА_2 , що підтверджується копією його свідоцтва про народження, виданого Золото-Колодязянським бюро РАЦС Добропільського району 06.01.1968 (а.с. 12), копією витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрації народження щодо актового запису про народження батька заявника ОСОБА_4 (а.с. 16), копією свідоцтва про народження баби заявника ОСОБА_5 , виданого повторно Золотоколодезянською с/р Добропільського району Донецької області 29.09.1967 (а.с. 18), копією свідоцтва про народження двоюрідної баби заявника ОСОБА_3 , виданого повторно Золотоколодез. с/р Добропільського району Донецької області 05.06.1968 (а.с. 13), копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про держану реєстрації шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя щодо реєстрації актового запису про шлюб ОСОБА_3 то ОСОБА_7 (прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 ) (а.с. 14), копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про держану реєстрації шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя щодо реєстрації актового запису про шлюб ОСОБА_9 та ОСОБА_3 (прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_3 ) (а.с. 15).
Допитана в якості свідка ОСОБА_12 суду показала, що вона є сусідкою ОСОБА_2 . ОСОБА_3 з 1987 року постійно проживала в АДРЕСА_1 , цей будинок належав батькові заявника - ОСОБА_14 . Померла ОСОБА_3 в 1999 році, заявник зі своєю сім`єю її поховали та поставили пам`ятник.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_16 надав суду аналогічні показання.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності Колективного сільськогосподарського підприємства і. Мічуріна села Новотроїцьке Добропільського району Донецької області, розміром 6,84 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
З копії спадкової справи № 4/2020 заведеної після смерті ОСОБА_3 встановлено, що 16.01.2020 ОСОБА_2 звернувся до приватного нотаріуса по Добропільському районному нотаріальному округу Молодняк О.В. з заявою про прийняття спадщини, яка складається з права на земельну частку (пай) у землі.
Проте приватним нотаріусом Молодняк О.В. заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, тому що строк подання заяви про прийняття спадщини терміном у шість місяців , встановлений ст. 1270 ЦКУ (2003 р.) ним пропущений, станом на день відкриття спадщини він був зареєстрований окремо від спадкодавця, крім цього, не було надано нотаріусу жодного документу на ім`я спадкодавця на доказ факту прийняття ним спадщини, як того вимагає ст. 549 ЦКУ (1963 р.). Таким чином двоюрідний онук спадкодавця ОСОБА_2 вчасно не прийняв спадщину (а.с. 95).
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Згідно з п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі -ЦК УРСР 1963 року), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Згідно листа ВССУ від 16.05.2013 року № 24/753/0/4-13 судам слід звернути увагу, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини). Пунктом 5 ч. 1 ст. 555 ЦК УРСР було встановлено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину. ЦК УРСР не обмежувався строк для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом, у тому числі й для держави. Тому, якщо упродовж встановленого шестимісячного строку ніхто зі спадкоємців за законом або за заповітом не прийняв спадщину, вважається, що спадщина переходить до держави.
Отже, норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, згідно з якими цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.
При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до даних правовідносин належить застосовувати норми ЦК УРСР 1963 року.
Статтею 524 ЦК України (1963 року) передбачено, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Спадкування за законом здійснюється у разі відсутності заповіту.
Згідно з ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 529 ЦК України (1963 року), при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до змісту ст. 548 ЦК України (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно з ст. 549 ЦК України (1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно з ст. 561 ЦК УРСР свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям за законом після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. При спадкоємстві як за законом, так і за заповітом свідоцтво може бути видане і раніше закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, якщо в державній нотаріальній конторі є дані про те, що, крім осіб, що заявили про видачу свідоцтва, інших спадкоємців немає.
Таким чином, ст. 549 ЦК УРСР встановлює строк на прийняття спадщини, згідно з якою дії на прийняття спадщини повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Окрім цього, відповідно до статей 529, 530 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Статтею 531 ЦК УРСР встановлено, що до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Оскільки заявник є двоюрідним онуком померлої, а відповідно до ЦК УРСР двоюрідний онук до кола спадкоємців за законом будь-якої черги, передбачених статтями 529-530 ЦК УРСР не належить, тому правила статті 549 ЦК УРСР щодо прийняття спадщини на нього не розповсюджується.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви, оскільки заявник ОСОБА_2 не входив до кола спадкоємців за ЦК УРСР.
Керуючись п.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України ст. ст. 524, 529-530, 549 ЦК УРСР 1963 року, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 211, 263-265, ч.1 ст.354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ
В задоволенні заяви ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Оніпко Наталя Олександрівна, про встановлення факту прийняття спадщини шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном, заінтересована особа: Шахівська сільська рада Добропільського району Донецької області - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ;
заінтересована особа: Шахівська сільська рада Добропільського району Донецької області, ЄДРПОУ 04343197, юридична адреса: Донецька область, Добропільський район, с. Шахове, вул. М.Ф. Чернявського, 14.
Повний текст судового рішення складено 12 жовтня 2020 року.
Суддя А.М.Левченко
06.10.2020
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2020 |
Оприлюднено | 13.10.2020 |
Номер документу | 92132641 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні