Справа № 548/1119/20
Провадження №2/548/471/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.09.2020 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого - судді Миркушіної Н.С.,
за участю секретаря судового засідання - Калініченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку загального позовного провадженняцивільну справу за позовом Хорольської районної державної адміністрації в інтересах інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участі третьої особи Служби у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Хорольського районного суду з вищевказаним позовом.
В заяві вказувалося, що відповідач неналежно виконує батьківські обов`язки в зв`язку з вищевказаним позивач прохає: позбавити відповідача батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання представник позивача Хорольської районної державної адміністрації Полтавської областіСенчук А.В. не з`явилася, подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася належним чином була повідомлена відповідно до ч. 7 ст.130 ЦПК України про дату, час і місце розгляду справи, надіслала відзив на позов в якому вказала, що позов не визнає так як її вина не доведена в судовому порядку.
Представник третьої особи - служби в справах дітей Хорольської РДА Загрива М.А. в судове засідання не з"явився, подала письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд з`ясувавши позицію сторін та третьої особи, відповідно до вимог ст.89 ЦПК України з`ясувавши всі обставини справи та надавши їм правову оцінку, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 є матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З матеріалів справи вбачається, що відповідач неналежно виконує батьківські обов`язки, - жорстоко поводиться з дитиною, оскільки вона підозрюється органом досудового розслідування Хорольським ВП ГУНП в Полтавській області у здійсненні замаху на умисне вбивство свого малолітнього сина ОСОБА_1 за що передбачена відповідальність ч.2 ст.15, п.2 ч.2 ст.115 КК України.
Питання неналежного виконання батьківських обов`язків відповідачем розглядалась на Комісії з питань захисту прав дитини Хорольської РДА, внаслідок чого вирішено за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_1 , що доводиться відповідним висновком №01.01-38/271 від 25.06.2020 року.
Згідно висновку виконавчого комітету Староаврамівської сільської ради від відповідач підлягає позбавленню батьківських прав у зв`язку з тим, що вона ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по відношенню до малолітнього сина так як підозрюється ва здійсненні замаху на його умисне вбивство.
Статтею 150 СК України передбачено обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, а саме: батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є не право згідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Відповідно до ч. 2 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав з підстав, встановлених пунктами 2, 4 і 5 частини першої цієї статті, лише у разі досягнення ними повноліття.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про охорону дитинства (зі змінами), кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
За нормою ст. 11 цього Закону, сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Згідно ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 27.02.1991 року, яка набула чинності в Україні 27.09.1991 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини .
Суд звертає увагу, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (пункт 47 рішення Європейського Суду з прав людини (далі Європейський Суд) у справі Савіни проти України , пункт 49 рішення у справі Хант проти України ).
В даній конкретній ситуації існують виключні обставини, за яких відповідач може бути позбавлений батьківських прав, що не суперечить статті 9 Конвенції про права дитини, статті 8 Конвенції (п. 59 рішення Європейського Суду у справі Ньяоре проти Франції ), і, в такому випадку, Судом на перше місце ставляться якнайкращі інтереси дитини оцінка яких включала в себе оцінку і знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення в даному випадку стосовно даної особи (п. 47 Зауважень загального порядку Комітету ООН з прав дитини № 14 (2013) про право дитини на приділення першочергової уваги якнайкращому забезпеченню його інтересів (п. 1 статті 3).
Згідно зі ст.164 ч. 1 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, жорстоко поводяться з дитиною.
Відповідно до п.15 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року N 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав вбачається, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до абз.2 п.16 вищевказаної постановивбачається, що, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до абз.3 п.16 вищевказаної постанови вбачається, що, жорстоке поводження полягає у фізичному або психічному насильстві, застосуванні недопустимих методів виховання, приниженні людської гідності дитини тощо.
Згідно зі ст.165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Суд вважає, що в матеріалах справі достатньо доказів того, що відповідач ОСОБА_2 неналежно виконує батьківські обов`язки відносно своєї дитини, жорстоко поводиться з дитиною.
Враховуючи вищевказане, у суду є всі передбачені законом підстави для позбавлення відповідача її батьківських прав.
В той же час судом не береться до уваги відзив відповідача так як він не містить належних та допустимих доказів, та спростовується сукупністю доказів. які є в матеріалах справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст. ст. 150,152,155,164,165 СК України, ст. 3 Конвенції про права дитини, ст.ст.11,12 ЗУ Про охорону дитинства , Постановою КМУ від 24.09.2008 р. № 866 Про питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини , Постановою Пленуму Верховного Суду України №3 від 30 березня 2007року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення батьківських прав та поновлення батьківських прав , керуючись ст. ст. . 1-18, 76-81, 141, 209-241, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Хорольської районної державної адміністрації в інтересах інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участі третьої особи Служби у справах дітей Хорольської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав -задовольнити повністю.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по відношенню до її малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.
Повний текст судового рішення складено 22.09.2020 року.
Суддя: Н.С.Миркушіна
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 22.09.2020 |
Оприлюднено | 13.10.2020 |
Номер документу | 92138160 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні