Рішення
від 05.10.2020 по справі 912/1355/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 рокуСправа № 912/1355/20 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л., за участю секретаря судового засідання Буніна О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/1355/20

за позовом: Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, 25006, м. Кропивницький, вул. Євгена Чикаленка, 11 в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького, 25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41,

до відповідачів: Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області, 25009, м. Кропивницький. вул. Комарова, 54,

та до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант", 01014, м. Київ, вул. Болсуновська, 6, офіс 505,

про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 814 445,79 грн,

представники:

від прокуратури - Топонар Н.С., посвідчення від 29.05.2020 № 056384;

від позивача - участі не брали;

від відповідача І - участі не брали;

від відповідача ІІ - Поцелов А.О., ордер від 02.06.2020 ВК №1006462.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького до Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про наступне:

- визнати недійсною додаткову угоду за № 2 від 22.01.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант";

- визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 14.06,2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-III ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант";

- визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 27.08.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІП ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант";

- визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 27.09.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант";

- визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 28.09.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант".

- визнати недійсною додаткову угоду №7 від 10.10.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між КЗ "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та ТОВ "Газ-Оіл Гарант",

та про стягнення з ТОВ "Газ-Оіл Гарант" на користь Міської ради міста Кропивницького надмірно сплачених грошових коштів у розмірі 814 445,79 грн, з покладенням на відповідачів витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що оспорюванні додаткові угоди суперечать п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки укладені без належного підтвердження коливання цін на ринку природного газу в період виконання умов договору, що в свою чергу призвело до надмірної сплати Міською радою міста Кропивницького коштів на загальну суму 814 445,79 грн. Вказане, за доводами прокурора, є підставою для визнання додаткових угод недійсними за нормами статей 203, 207, ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України.

Ухвалою від 23.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/1355/20 за правилами загального позовного провадження. Встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

З метою дотримання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 (з відповідним змінами) та задля збереження життя та здоров`я громадян України, господарський суд в ухвалі від 23.04.2020 повідомив учасників справи, що дату і час підготовчого засідання у справі № 912/1355/20 буде призначено додатково ухвалою суду, про що суд повідомить сторін.

19.05.2020 на електронну адресу суду з кваліфікованим електронним підписом від ТОВ "Газ-Оіл-Гарант" надійшов ряд процесуальних документів:

- клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на підставі ст. 226 Господарського процесуального кодексу України, мотивоване відсутністю обґрунтування та підтвердження належним чином та допустимими доказами підстав звернення до суду з позовом в інтересах держави, а тому в порядку ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, у Кіровоградської місцевої прокуратури відсутні права на звернення до господарського суду з даним позовом, адже позовна заява була підписана особою, яка не має права її підписувати;

- відзив на позовну заяву від 15.05.2020;

- клопотання про зупинення провадження у справі до перегляду Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі № 912/2385/18.

У поданому відзиві від 15.05.2020 відповідач категорично заперечує викладеному у позові. Так, відповідач зазначає про відсутність у прокурора повноважень на звернення із позовом у даній справі. На думку відповідача, прокурор мав право звернутися із даним позовом до суду виключно за умови проведення Східним офісом Держаудитслужби моніторингу закупівлі у відповідності до вимог норм Закону України "Про публічні закупівлі" та невжиття останнім заходів, спрямованих на звернення до суду саме у разі виявлення порушень норм Закону України "Про публічні закупівлі" при проведенні таких закупівель.

Поряд з тим, відповідач наполягає на правомірності оспорюваних додаткових угод, оскільки зміна ціни договору передбачена пунктом 3.2. та п.п.11.1.2. розділу 11 укладеного між відповідачами договору, а зміна ціни договору не більше ніж на 10% у випадку коливання цін на ринку товару відповідає нормам Закону України "Про публічні закупівлі".

Підстави та правомірність укладання сторонами додаткових угод підтверджується експертними висновками Черкаської торгово-промислової палати, наявними у матеріалах справи, з інформацією про діапазон вартості природного газу на ринку газу за тисячу кубічних метрів, що є в свою чергу підтвердженням коливання ціни на природний газ.

Відповідачем також зазначено, що законодавство не містить обмежень, що між двома фактами внесення змін до договору про закупівлю має пройти певний строк. Розподіл розрахункових періодів на частини та здійснення розрахунків по кожній з таких частин в залежності від зміни ціни на газ протягом розрахункового періоду договором та чинним законодавством не передбачено.

Ухвалою від 22.05.2020 призначено підготовче засідання у справі № 912/1355/20 на 17.06.2020 о 14:30 год.

22.05.2020 на офіційному сайті Судової влади України було розміщено оголошення про повідомлення учасників справи № 912/1355/20 щодо призначення підготовчого засідання на 17.06.2020 о 14:30 год.

02.06.2020 до господарського суду від Кіровоградської місцевої прокуратури надійшла відповідь на відзив.

У відповіді на відзив прокурор звертає увагу суду, що позивачем у справі виступає прокурор в інтересах Міської ради міста Кропивницького, яка допустила бездіяльність щодо подачі позову, тобто органу, що здійснює фінансування та управління майном, однак, самоусунувся від таких дій, тому і зазначено позивачем у відповідності до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" та ст. 53 ГПК України. Держаудитслужба є органом, уповноваженим здійснювати від імені держави контроль за дотриманням законодавства про державні закупівлі, при цьому, повноважень на звернення до суду в інтересах держави про визнання недійсними додаткових угод, укладених з порушенням законодавства (до договорів про закупівлю) не має без попереднього виявлення та фіксування в акті перевірки саме цих порушень. Виплата коштів, у зв`язку із укладенням додаткових угод, зумовила передчасну витрату коштів передбачених на опалення навчального закладу, що негативно вплинуло на ефективне використання бюджетних коштів та забезпечення належних умов для отримання учнями освіти. Стосовно наданих ТОВ "Газ-Оіл Гарант" на підтвердження зростання ціни на товар експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати, прокурор зазначає, що останні не встановлюють наявності факту коливання ціни на газ у відповідні проміжки часу та мають довідковий характер. Кожного разу сторони мають право збільшити ціну за одиницю товару не більше, ніж на 10% з урахуванням попередніх змін, однак у випадку коливання цін, тобто з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

09.06.2020 до господарського суду від уповноваженого представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву від 05.06.2020.

Щодо відсутності у прокурора повноважень на звернення із позовом відповідач у запереченнях зазначає, що Міська рада міста Кропивницького, як засновник навчального закладу, який фінансує його діяльність, здійснює управління ним, має повноваження з контролю за використанням коштів місцевого бюджету та зверненні до суду у разі встановлення порушень. отже, не звернення до суду не може свідчити про неналежний захист інтересів держави Міською радою міста Кропивницького.

Посилаючись на практику Верховного Суду, відповідач зазначає, що представляти інтереси держави прокурор має лише в виключних випадках, при цьому належно обґрунтовуючи підстави такого звернення. Разом з тим, позовна заява керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міської ради міста Кропивницького ґрунтується виключно на припущеннях, що є неприпустимим в даному випадку.

Також, відповідачем 2 висловлено твердження щодо правомірності укладання додаткових угод посилаючись на ті ж обставини, що викладені у відзиві на позов.

Протокольною ухвалою від 17.06.2020 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 08.07.2020 о 14:00 год.

22.06.2020 на офіційному сайті Судової влади України було розміщено оголошення про повідомлення учасників справи № 912/1355/20 щодо оголошення перерви в підготовчому засіданні 17.06.2020 до 08.07.2020 о 14:00 год.

Ухвалою від 25.06.2020 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про участь у підготовчому засіданні, яке відбудеться 08.07.2020 о 14:00 год. в режимі відеоконференції, в приміщенні Деснянського районного суду міста Києва.

08.07.2020 на електронну адресу суду з кваліфікованим електронним цифровим підписом надійшло клопотання уповноваженого представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про відкладення розгляду справи, мотивоване тим, що станом на 08.07.2020 повний текст постанови Великої Палати Верховного Суду по справі № 912/2385/18 не опубліковано в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

08.07.2020 господарський суд продовжив підготовче засідання.

Ухвалою від 08.07.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про відкладення розгляду справи. Задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про зупинення розгляду справи. Зупинено провадження у справі № 912/1355/20 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 912/2385/18 та оприлюднення повного тексту постанови.

26.05.2020 Великою Палатою Верховного Суду прийнято Постанову у справі № 912/2385/18.

20.07.2020 повний текст постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Ухвалою від 17.08.2020 поновлено провадження у справі № 912/1355/20. Підготовче засідання призначено на 08.09.2020 на 14:30 год.

07.09.2020 на електронну адресу господарського суду (з КЕП) від Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" надійшло клопотання від 07.09.2020 № б/н (вх. № 2891/2020 від 07.09.2020) про залишення позовної заяви у даній справі без розгляду.

Крім того, надійшли також додаткові пояснення Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" по суті спору від 07.09.2020 № б/н.

08.09.2020 господарський суд продовжив підготовче засідання.

В підготовчому засіданні 08.09.2020 прокурором заперечено проти задоволення клопотань Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" від б/д № б/н (вх. № 1673/2020 від 19.05.2020) та від 07.09.2020 № б/н (вх. № 2891/2020 від 07.09.2020) про залишення позовної заяви у даній справі без розгляду.

Ухвалою від 08.09.2020 у задоволенні клопотань Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" від б/д № б/н (вх. № 1673/2020 від 19.05.2020) та від 07.09.2020 № б/н (вх. № 2891/2020 від 07.09.2020) про залишення позовної заяви у даній справі без розгляду відмовлено.

Ухвалою від 08.09.2020 закрито підготовче провадження у справі № 912/1355/20. Справу № 912/1355/20 призначено до судового розгляду по суті на 05.10.2020 на 10:30 год.

11.09.2020 на електронну адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" надійшло клопотання про участь у судовому засіданні 05.10.2020 о 10:30 год в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, за поштовою адресою для реєстрації в системі - 3194911074@mail.gov.ua.

Ухвалою від 14.09.2020 задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у справі № 912/1355/20. Постановлено провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням програмного забезпечення EASYCON (затвердженого Державною судовою адміністрацією України) судове засідання з розгляду справи № 912/1355/19, яке призначене на 05.10.2020 о 10:30 год.

05.10.2020 господарський суд відкрив судове засідання.

В судовому засіданні 05.10.2020 брав участь прокурор, який підтримав позовні вимоги, та представник від Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант".

05.10.2020 до суду не прибув позивач та відповідач І - Комунальний заклад "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області, які були належним чином повідомленні про дату, час та місце судового засідання, про що свідчить рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 05.10.2020 за відсутності представника позивача та відповідача І.

Крім того, господарським судом враховано, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із відповідними змінами і доповненнями), якою установлено з 12.03.2020 на усій території України карантин.

Законом України від 30.03.2020 № 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", що набрав законної сили 02.04.2020, внесено зміни в тому числі до Господарського процесуального кодексу України, зокрема, розділ X "Прикінцеві положення" доповнено пунктом 4 такого змісту: "4. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" (п.п.3 п.11 вказаного Закону).

Таким чином, строк розгляду справи не порушено.

Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави у випадку та у порядку, встановленому законом.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною першою статті 24 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного або господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Згідно ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України).

Відкриваючи провадження у даній справі, суд встановив відповідність поданої прокурором позовної заяви вимогам статей 162, 164 Господарського процесуального кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання частин третьої - п`ятої статті 53 Господарського процесуального кодексу України і частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор при поданні позовної заяви обґрунтував неналежне, на його думку, здійснення захисту інтересів держави Міською радою міста Кропивницького (бездіяльність), яка повинна контролювати питання укладення договорів про постачання природного газу, у тому числі за результатами проведеної процедури відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".

В обґрунтуванні позовної заяви прокурор посилається на наступні норми законодавства.

Частиною 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Зі статуту Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області (НВО) вбачається, що його засновником є Кіровоградська міська рада (Міська рада міста Кропивницького). (том 1 а.с. 96-105).

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про освіту", засновник закладу освіти здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти.

Як зазначено прокурором, з аналізу положень ч.1, 3 ст. 3 Господарського кодексу України, вбачається, що укладення Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області договору про постачання природного газу за результатами проведеної процедури відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" є господарською діяльністю останнього. Разом з тим, контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу здійснює засновник - Міська рада міста Кропивницького, а тому вказане питання віднесено до її компетенції.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України "Про освіту" засновник закладу освіти зобов`язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

Статтею 32 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що до повноважень міських рад віднесено, зокрема, управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України "Про загальну середню освіту" утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів загальної середньої освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Пунктом 1.3 Статуту Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-Ш ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області передбачено, що засновник здійснює фінансування НВО, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Фінансово-господарська діяльність НВО здійснюється на основі її кошторису. Джерелами формування кошторису НВО є кошти місцевого та державного бюджету в розмірі, передбаченому нормативами фінансування загальної середньої освіти для забезпечення вивчення предметів в обсязі Державних стандартів освіти.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про місцеве самоврядування" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Згідно ч. 2 ст. 78 Закону України "Про освіту" (в редакції на час виникнення правовідносин) фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Разом з тим, з положення Управління освіти Міської ради міста Кропивницького, затвердженого рішенням Міської ради міста Кропивницького від 19.12.2017 №1254, що міститься на сайті http://kr-rada.gov.ua, вбачається, що Управління фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету, є головним розпорядником бюджетних коштів (п. 1.3.). Пунктом 2.2.4. Положення Управління визначено функції управління з організації фінансового забезпечення загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних закладів освіти, зокрема, Управління організовує підготовку закладів освіти до нового навчального року, зокрема, до роботи в осінньо-зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень.

Проте, про здійснення Управлінням фінансування НВО у Положенні не вказано.

Згідно Положення, Управління є виконавчим органом Міської ради міста Кропивницького, утворюється міською радою, є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядкованим її виконавчому комітету.

Бюджетним кодексом України визначаються правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Згідно з частиною 5 статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) (пункт 3).

Правовідносини, пов`язані з використанням бюджетних коштів, в тому числі і місцевих бюджетів, становлять суспільний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) угод, на підставі яких ці кошти витрачаються, такому суспільному інтересу не відповідає.

Частиною 1 статті 62 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що держава фінансово підтримує місцеве самоврядування, бере участь у формуванні доходів місцевих бюджетів, здійснює контроль за законним, доцільним, економним, ефективним витрачанням коштів та належним їх обліком. Вона гарантує органам місцевого самоврядування доходну базу, достатню для забезпечення населення послугами на рівні мінімальних соціальних потреб. У випадках, коли доходи від закріплених за місцевими бюджетами загальнодержавних податків та зборів перевищують мінімальний розмір місцевого бюджету, держава вилучає із місцевого бюджету до державного бюджету частину надлишку в порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України має бути дотримано принцип ефективності та результативності при складанні та виконанні бюджетів де усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання послуг, гарантованих державою, місцевим самоврядуванням, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Відтак, Міська рада міста Кропивницького, як розпорядник коштів державного бюджету та місцевого бюджету, а також як засновник навчального закладу, який здійснює його фінансування, управління та повноваження щодо здійснення контролю за його діяльністю, зокрема щодо здійснення останнім господарської діяльності, у тому числі і укладення договорів про постачання природного газу за результатами проведення процедури публічних закупівель.

Кіровоградською місцевою прокуратурою 20.02.2020 направлено Управлінню освіти Міської ради міста Кропивницького відповідний запит щодо інформації по закупівлям згідно договору від 17.01.2018 № 21 та повідомлено про майбутнє звернення із позовом в інтересах Міської ради міста Кропивницького про визнання недійсними додаткових угод та стягнення грошових коштів (а.с. 93).

24.03.2020 Кіровоградською місцевою прокуратурою направлено Міській раді міста Кропивницького повідомлення в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 114).

Оскільки, Управління освіти є підзвітним і підконтрольним міській раді, господарський суд приходить до висновку, що Міська рада міста Кропивницького була обізнана про порушення інтересів держави при укладенні спірних додаткових угод та намір прокуратури вчинити відповідні дії на захист таких інтересів.

Листом від 27.03.2020 № 625/1-оюз "Про надання реквізитів" Управлінням освіти Міської ради міста Кропивницький повідомлено реквізити розрахункового рахунку Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-Ш ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області. (а.с. 95)

Згідно п. 8, 10 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, крім іншого, порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

За положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

20.02.2020 Кіровоградською місцевою прокуратурою направлено Управлінню східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області листа із вимогою надати інформацію щодо проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-Ш ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області, дотримання закладом бюджетного законодавства та інформацію щодо плану перевірок закладу на поточний рік. (а.с. 90-91)

Листом від 02.03.2020 Управління Східного офісу Держаудитслужби у Кіровоградській області повідомило Кіровоградську місцеву прокуратуру, що проведення ревізії або державного фінансового аудиту в Комунальному закладі "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" у І кварталі 2020 року не передбачено. (а.с. 92)

Таким чином, враховуючи строк дії договору та не проведення органом державного фінансового контролю моніторингу закупівлі у цей строк, ревізії або державного фінансового аудиту відповідача І, у Східного офісу Держаудитслужби не виникло права на звернення до суду у даному випадку.

Оскільки, діяльність навчального закладу фінансується за рахунок коштів як державного так і місцевого бюджетів, а відтак і укладення та виконання зобов`язань за договорами про постачання природного газу. Отже, використання навчальним закладом отриманих грошових коштів для здійснення його діяльності становить перш за все наявність місцевого інтересу у забезпеченні належного функціонування освітнього процесу, який є невід`ємною складовою державного та суспільного інтересу. Звернення прокурора спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання правомірності використання бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється фінансування закладів освіти територіальної громади. Проведення процедури державних закупівель та укладення договору із порушенням законодавства порушує інтереси держави у сфері контролю за ефективним та цільовим використанням бюджетних коштів, а дотримання у цій сфері суспільних відносин законодавства становить суспільний інтерес, тому захист такого інтересу відповідає функціям прокурора.

Разом з цим, суд зазначає, що питання щодо наявності підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави у даній справі судом вирішено в ухвалі від 08.09.2020 у даній справі, в межах розгляду клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, господарський суд встановив наступні обставини.

13.12.2017 на вебпорталі публічних закупівель Prozorro Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області оприлюднено оголошення № UA-2017-12-13-002501-с про проведення відкритих торгів щодо закупівлі природного газу в кількості 300000 метрів кубічних зі строком поставки до 31.12.2018 року.

Як вбачається із вказаного оголошення розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі становить 2 975 400,00грн.

Згідно звіту про результати проведення процедури закупівлі № UA-2017-12-13-002501-с від 19.01.2018, прийнято рішення про укладення договору про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

За результатами проведеної процедури закупівлі, 17.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" (Постачальник) та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області (Споживач) укладено договір №21 постачання природного газу (надалі - Договір) (т. І а.с. 22-27), відповідно до п.1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність (поставити) Споживачу у 2018 році природний газ для використання у якості палива, а споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Згідно з пунктом 3.2. Договору ціна газу становить 8250,00 грн за 1000 куб.м, крім того ПДВ - 1650,00 грн, всього з ПДВ - 9900,00 грн.

Відповідно до пункту 3.3. Договору ціна, зазначена в пункті 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до договору.

Пунктом 3.6. Договору передбачено, що загальна сума договору на 2018 рік становить 2 970 000,00 грн, у т.ч. ПДВ 495 000,00 грн.

Згідно п. 11.1. Договору цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін (за наявності) та діє в частині постачання газу до 31 грудня 2018 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

У відповідності до пункту 11.1.2 договору, сторони цього договору погодились, що умови цього Договору не можуть змінюватись після його підписання, крім випадків, передбачених п. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" у разі: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахування фактичного обсягу видатків замовника; зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; продовження строку дії та виконання зобов`язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.

Пунктом 11.3 договору встановлено, що усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін, скріплюються їх печатками (за наявності) та є невід`ємною частиною договору.

Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.

22.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" (Постачальник) та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 1 до Договору постачання природного газу за державні кошти № 21 від 17.01.2018 (том 1 а.с. 28), згідно п. 1 якої, сторони дійшли згоди доповнити п. 3.6. Договору наступним: - загальна вартість послуг даного договору за січень-грудень 2018 року складає 1600000,00 грн з ПДВ, платіжні зобов`язання у Сторін здійснюються в межах бюджетних асигнувань.

Додаткова угода № 1 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 25.01.2018 № 41/18 Постачальник звернувся до Споживача з повідомленням про здійснення запиту до торгово-промислової палати щодо надання експертного висновку з приводу середньоринкової вартості газу станом на січень 2018 року, у зв`язку з коливанням ціни на ринку природного газу. До листа додано Експертний висновок № О - 53 від 22.01.2018, з якого вбачається, що станом на січень 2018 року вартість природного газу (як товару) для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу становить у діапазоні вартості від 10 732,80-11 031,00 грн/1000 куб.м. (том 1 а.с.29-30)

22.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 2 до Договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно п. 1 якої сторони, домовились збільшити вартість за одиницю товару за договором, а саме: Природний газ 10 890,00 грн за 1000 куб. м. (том 1 а.с.31)

Додаткова угода №2 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

Листом від 07.06.2018 № 348/18 Постачальник звернувся до Споживача з повідомленням про здійснення запиту до торгово-промислової палати щодо надання експертного висновку з приводу середньоринкової вартості газу станом на червень 2018 року, у зв`язку з коливанням ціни на ринку природного газу. До листа додано Експертний висновок № О - 454 від 04.06.2018, з якого вбачається, що станом на червень 2018 року вартість природного газу (як товару) для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу становить у діапазоні вартості від 10 891,80 - 11 191,44 грн/1000 куб.м. (том 1 а.с.32-33)

14.06.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-Ш ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду №3 до Договору постачання природного газу №21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.2. Договору в наступній редакції: "Ціна газу становить 9 326,20 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1865,24 грн, всього з ПДВ - 11 191,44 грн". (том 1 а.с.34)

Додаткова угода №3 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

Листом від 07.08.2018 № 525/18 Постачальник звернувся до Споживача з повідомленням про здійснення запиту до торгово-промислової палати щодо надання експертного висновку з приводу середньоринкової вартості газу станом на серпень 2018 року, у зв`язку з коливанням ціни на ринку природного газу. До листа додано Експертний висновок №О - 602 від 03.08.2018, з якого вбачається, що станом на серпень 2018 року вартість природного газу (як товару) для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу становить у діапазоні вартості від 11 083,20 - 12 020,10 грн/1000 куб.м. (том 1 а.с. 35-36)

27.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 4 до договору постачання природного газу №21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.2. договору в наступній редакції: "Ціна газу становить 9 833,33,25грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 1966,67 грн, всього з ПДВ - 11 800,00 грн". (том 1 а.с.37)

Додаткова угода № 4 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

Листом від 17.09.2018 № 620/18 Постачальник звернувся до Споживача з повідомленням про здійснення запиту до торгово-промислової палати щодо надання експертного висновку з приводу середньоринкової вартості газу станом на вересень 2018 року, у зв`язку з коливанням ціни на ринку природного газу. До листа додано Експертний висновок № О - 755 від 14.09.2018, з якого вбачається, що станом на вересень 2018 року вартість природного газу (як товару) для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу становить у діапазоні вартості від 12 209,58 до 13 700,40 грн/1000 куб.м. (том 1 а.с. 38-39)

27.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 5 до договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.2. договору в наступній редакції: "Ціна газу становить 10 816,67 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2163,33 грн, всього з ПДВ - 12 980,00грн". (том 1 а.с. 40)

Додаткова угода № 5 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

28.09.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 6 до договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.2. договору в наступній редакції: "Ціна газу становить 11 417,00 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2 283,40 грн, всього з ПДВ - 13 700,40грн". (том 1 а.с. 41)

Додаткова угода № 6 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

Листом від 04.10.2018 № 693/18 Постачальник звернувся до Споживача з повідомленням про здійснення запиту до торгово-промислової палати щодо надання експертного висновку з приводу середньоринкової вартості газу станом на жовтень 2018 року, у зв`язку з коливанням ціни на ринку природного газу. До листа додано Експертний висновок №О - 825 від 02.10.2018, з якого вбачається, що станом на жовтень 2018 року вартість природного газу (як товару) для промислових споживачів, для бюджетних установ та організацій, інших споживачів, які не підпадають під дію Положення про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу становить у діапазоні вартості від 14 586,00 до 14 950,20 грн/1000 куб.м. (том 1 а.с.42-43)

10.10.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду №7 до Договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.2. договору в наступній редакції: "Ціна газу становить 12 458,50 грн за 1000 куб.м., крім того ПДВ 2491,70 грн, всього з ПДВ - 14 950,20 грн". (том 1 а.с. 44)

Додаткова угода № 7 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

12.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду №8 до Договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.6. Договору в наступній редакції: "Загальна вартість послуг даного договору за січень - грудень 2018 року складає 2 970 000,00 грн. Загальна сума бюджетних призначень за січень - грудень 2018 року складає 2 627 000,00 грн з ПДВ, платіжні зобов`язання у Сторін здійснюються в межах бюджетних асигнувань." (том 1 а.с. 45).

Додаткова угода № 8 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

21.12.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 9 до Договору постачання природного газу № 21 від 17.01.2018, згідно якої сторони, зокрема, виклали пункт 3.6. Договору в наступній редакції: "Загальна вартість послуг даного договору за січень - грудень 2018 року складає 2 970 000,00 грн. Загальна сума бюджетних призначень за січень - грудень 2018 року складає 2 765 981,92 грн з ПДВ, платіжні зобов`язання у Сторін здійснюються в межах бюджетних асигнувань." (том 1 а.с. 46).

Додаткова угода № 9 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

17.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 10 до Договору постачання природного газу №21 від 17.01.2018, згідно п.1 якої сторони прийшли до згоди продовжити дію договору на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2019 року, орієнтовно на період з 01.01.2019 року до 31.01.2019 року (том 1 а.с. 47).

Додаткова угода № 10 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

17.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області укладено Додаткову угоду № 11 до Договору постачання природного газу №21 від 17.01.2018, згідно п.1 якої сторони домовились доповнити Договір № 21 від 17.01.2018 наступним:

- обсяг споживання природного газу у січні 2019 року складає 37,002738

- ціна за тис.м. куб. - 14 950,20 з ПДВ

- загальна вартість спожитого газу у січні 2019 року складає 553198,33 з ПДВ (том 1 а.с. 48).

Додаткова угода № 11 підписана повноважними представниками сторін та скріплена печатками.

Згідно актів приймання-передачі природного газу, рахунків на оплату та платіжних доручень (том 1 а.с. 49-81), Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" поставлено, а Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області протягом 2018 та січня 2019 року прийнято та оплачено природний газ в загальній кількості 266,003 тис. м. куб. на загальну суму 3 447 875,49 грн.

Згідно Звіту про виконання Договору про закупівлю № 21 від 17.01.2018 сума оплати за договором всього складає 3 319 180,25 грн (том 1 а.с. 89).

Крім того, рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 16.09.2019 у справі №912/2201/19, що набрало законної сили, частково задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та стягнуто на його користь з Комунального закладу "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області 681 893,57 грн основного боргу поставленого у січні 2019 року на підставі договору №21 від 17.01.2018 природного газу, 102 171,94 грн пені, 21 380,60 грн інфляційних, 8 631,09 грн - 3% річних (том 1 а.с. 82-85).

Листом "Про безспірне списання" від 26.11.2019 Управління Державної Казначейської служби України у м. Кропивницькому у Кіровоградській області повідомлено Комунальний заклад "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області про рахунки з яких відбудеться списання грошових коштів з метою виконання рішення суду та прикладено виписки із рахунків з яких було здійснено списання коштів (том 1 а.с. 86-88).

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує наступні норми права.

Відповідно до ст. 173-175 Господарського кодексу України, ст. 11, 504, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення зобов`язань, які повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору, вимог законодавства та в установлений строк. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

За ч. 4 ст. 263 Господарського кодексу України, господарсько-торговельна діяльність опосередковується господарськими договорами поставки, контрактації сільськогосподарської продукції, енергопостачання, купівлі-продажу, оренди, міни (бартеру), лізингу та іншими договорами.

Згідно ч. 1 ст. 264 Господарського кодексу України, матеріально-технічне постачання та збут продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання як власного виробництва, так і придбаних у інших суб`єктів господарювання, здійснюються суб`єктами господарювання шляхом поставки, а у випадках, передбачених цим Кодексом, також на основі договорів купівлі-продажу.

Частиною 6 ст. 265 Господарського кодексу України передбачено, що реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

За правилами статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Правовідносини купівлі-продажу регулюються главою 54 Цивільного кодексу України.

Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з частинами 4, 5 ст. 656 Цивільного кодексу України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" та Комунальний заклад "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі" за результатами процедури відкритих торгів уклали Договір про закупівлю № 21 від 17.01.2018 року.

Метою вказаного Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Положеннями статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі" у редакції від 06.11.2017 визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Частиною 1 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

В силу вимог частини 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону).

У абзаці 2 частини 3 ст. 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Отже, згідно вимог Закону України "Про публічні закупівлі" зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за пунктом 2 частини 4 наведеної норми - у випадку коливання цін на ринку товару чи то у бік збільшення, чи у бік зменшення, що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, при цьому не більше ніж на 10% та не збільшуючи загальну суму договору.

З укладених між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" спірних додаткових угод до Договору вбачається, що вказаними додатковими угодами збільшено ціну на товар майже на 10% кожного разу по кожній окремій угоді, та відповідно, зменшено кількість отриманого товару, за рахунок чого дотримано загальну ціну Договору.

Згідно роз`яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю" від 07.04.2015 №3302-05/11398-07 у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов`язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.

Згідно з підпунктом 57 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №459, вказане Міністерство надає роз`яснення щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель.

Отже, сторони у випадку коливання цін на ринку наділені правом вносити зміни до ціни товару декілька разів, але не більше, ніж на 10% від ціни за одиницю товару, і такі зміни сторони вносять з урахуванням вже внесених попередніх змін. Тобто, кожного разу сторони мають право збільшити ціну за одиницю товару не більше, ніж на 10% з урахуванням попередніх змін, однак у випадку коливання цін, тобто з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Тому, при укладенні додаткових угод необхідною умовою є наявність зміни цін на ринку після укладення Договору.

Правомірність збільшення ціни за одиницю товару та правомірність укладення додаткових угод залежить від наявності коливання цін на ринку, та його документального підтвердження.

З наявних матеріалів справи вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" не підтверджено коливання ціни товару (природного газу) на ринку за період із 18.01.2018 по 22.01.2018, тобто станом на момент укладення Додаткової угоди № 2 від 22.01.2018. Всі інші додаткові угоди укладені на підставі відповідних експертних висновків Черкаської торгово-промислової палати, які зроблені раніше за дати укладення додаткових угод, та містять погодження умов щодо збільшення ціни газу на відповідний відсоток з урахуванням Додаткової угоди № 2 від 22.01.2018.

Разом з цим, Додаткова угода № 5 від 27.09.2018 та Додаткова угода № 6 від 28.09.2018 укладені з урахуванням інформації щодо ціни газу, наведеного в одному експертному висновку від № О-755 від 14.09.2018.

Приписи Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням роз`яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.04.2015 №3302-05/11398-07 передбачають, що існування обставин, які є підставою для зміни ціни товару, повинно бути доведеним, документально підтвердженим. Тобто відповідні документи, що підтверджують коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.

За ч. 1 ст. 11 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", торгово-промислові палати мають право, зокрема, проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість.

У наявних в матеріалах справи експертних висновках не міститься інформація про коливання ціни газового палива на ринку, зокрема не наведено розрахунок вартості газового палива станом на попередні календарні дати, у тому числі, на дату подання цінової пропозиції, дату укладення договору, не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення.

У поданих суду експертних висновках зазначено, що інформація, яка надана має довідковий характер.

Таким чином, Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" не підтверджено коливання ціни товару на ринку у сторону збільшення при укладенні спірних додаткових угод, а тому при їх укладенні порушено визначену Законом граничну межу зміни ціни товару.

Аргументи відповідача, що стосуються посилання на збільшення ринкових цін на вартість товару (природного газу), суд оцінює критично, оскільки сторони укладаючи Договір постачання природного газу № 21 від 17.01.2018 погодили істотні умови, а саме про предмет, його кількість та ціну, а також інші умови договору.

Так, за ст. 669 Цивільного кодексу України кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні. Умова щодо кількості товару може бути погоджена шляхом встановлення у договорі купівлі-продажу порядку визначення цієї кількості.

Пунктом 1.2. Договору, сторони визначили річний плановий об`єм постачання газу 300 тис. м. куб. (том 1 а.с. 22).

Однак, згідно наявних у матеріалах справи актів приймання - передачі Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області отримано 266,003 тис м.куб., що на 33,997 тис. м. куб. менше.

А тому, виходячи з принципу свободи договору, передбаченого ст. 627 Цивільного кодексу України, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" не було позбавлено можливості розірвати у встановленому законодавством порядку договір на невигідних для нього умовах.

Завдяки тому, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" у тендерній пропозиції було запропоновано найнижчу ціну на газ, останнє стало переможцем торгів. Відповідач 2, знаючи про ціни на предмет закупівлі, які склалися на ринку на момент підписання договору, гарантував його постачання Комунальному закладу "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області за цінами та у кількості згідно з Договором.

При цьому, суд погоджується із позицією прокурора щодо порушення інтересів держави та суспільних інтересів, оскільки тендерною документацією, а в подальшому і в укладеному Договорі замовник визначив не лише ціну товару, а й кількість, яку планував закупити при цьому розуміючи, що суму грошових коштів на таку закупівлю отримуватиме із місцевого бюджету за погодженням із його розпорядником Міською радою міста Кропивницького. В результаті ж безпідставного (без належного обґрунтування та документального підтвердження) укладення оспорюваних додаткових угод №№2-7 кількість товару, яка також є істотною умовою договору, була значно зменшена, що також розцінюється як порушення економічних інтересів держави.

На підставі викладеного вище суд дійшов висновку про те, що відповідачем, всупереч інтересів держави, без будь-яких належних на те підстав, в порушення норм Закону України "Про публічні закупівлі" та положень Договору, укладено додаткові угоди до Договору №21 від 17.01.2018, якими суттєво зменшено обсяги предмету закупівлі, а саме збільшено ціну за одиницю товару шляхом зменшення кількості товару, що закуповується, що в свою чергу не відповідає вимогам тендерної документації. Зазначене порушує основні принципи, що передбачені ст. 3 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12 лютого 2020 року у справі № 913/166/19.

Стаття 204 Цивільного кодексу України визначає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Таким чином, порушення при укладенні оспорюваних додаткових угод пункту 2 частини 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" є підставою для визнання таких додаткових угод недійсними.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги прокурора про визнання недійсними додаткових угод №№2-7 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За приписами частини 1 ст. 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Згідно з частиною 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно пункту 1 частини 3 статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Згідно розрахунку, доданого до позовної заяви (том 1 а.с. 17-19), Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області на підставі додаткових угод №№2-7 до Договору про постачання природного газу № 21 від 17.01.2018 надміру сплачено Товариству з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" бюджетних коштів на суму 814 445,79 грн.

Господарським судом перевірено вказаний розрахунок та встановлено його правомірність. Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" заперечень окремо щодо сум, наведених в розрахунку, не висловлено.

Отже, позовна вимога про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" на користь Міської ради міста Кропивницького безпідставно сплачених коштів в заявленому розмірі 814 445,79 грн є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

Згідно з нормами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідач не довів суду належними і допустимими доказами наявність обставин, якими він обґрунтовував свої заперечення на позов. Беручи до уваги фактичні обставини, встановлені судом, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно норм ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсною додаткову угоду за № 2 від 22.01.2018 до Договору № 21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 14.06.2018 до Договору № 21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-III ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Визнати недійсною додаткову угоду №4 від 27.08.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 27.09.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Визнати недійсною додаткову угоду № 6 від 28.09.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Визнати недійсною додаткову угоду №7 від 10.10.2018 до Договору №21 про постачання природного газу від 17.01.2018 року, укладеного між Комунальним закладом "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 17 - центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, б. 6, офіс 505, код ЄДРПОУ 40327128) на користь Міської ради міста Кропивницького (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, код ЄДРПОУ 26241020) грошові кошти у розмірі 814 445,79 грн на розрахунковий рахунок UА368201720344270001000021460 ДКУ м. Київ, код ЄДРПОУ 30285684, МФО 820172.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл Гарант" (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, б. 6, офіс 505, код ЄДРПОУ 40327128) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25000, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, код ЄДРПОУ 02910025) судовий збір у розмірі 24 828,69 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень одночасно з врученням (надсиланням/видачею) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Кіровоградській місцевій прокуратурі (25006, м. Кропивницький, вул. Євгена Чикаленка, 11); Міській раді міста Кропивницького (25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41); Комунальному закладу "Навчально-виховне об`єднання Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №17-центр естетичного виховання "Калинка" Кіровоградської міської ради Кіровоградської області (25009, м. Кропивницький. вул. Комарова, 54); Товариству з обмеженою відповідальністю "Газ-Оіл-Гарант" (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, 6, офіс 505); Прокуратурі Кіровоградської області (на електронну адресу: oblprokuratura@kir.gp.gov.ua).

Повне рішення складено 15.10.2020.

Суддя О.Л. Бестаченко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення05.10.2020
Оприлюднено19.10.2020
Номер документу92227788
СудочинствоГосподарське