Постанова
від 21.10.2020 по справі 580/1728/20
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа № 580/1728/20 Суддя (судді) першої інстанції: Л.В. Трофімова

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Федотова І.В., Сорочка Є.О.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Офісу великих платників податків ДПС та Державної податкової служби України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Азот" до Офісу великих платників податків ДПС, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В :

ПАТ Азов (далі - позивач) звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДПС, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність ДПС України щодо не реєстрації податкової накладної від 16.10.2019 року № 269 протягом операційного дня 15.11.2019 року; зобов`язання ДПС України вважати прийнятою та зареєстрованою податкову накладну від 16.10.2019 року № 269 протягом операційного дня 15.11.2019 року; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.01.2020 року №0000415012 про застосування до ПАТ Азот штрафу у сумі 718 216,34 грн.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ДПС України щодо зазначення у квитанції №1 від 18.11.2019 року датою доставки податкової накладної від 16.10.2019 року №269 до центрального рівня ДПС - 18.11.2019 року о 08:00. Зобов`язано вважати прийнятою та зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.11.2019 року податкову накладну ПАТ Азот від 16.10.2019 року № 269 у сумі 7182163,43 грн. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної податкової служби від 28.01.2020 року №0000415012 про застосування до ПАТ Азот штрафу у сумі 718 216 грн.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Офісом великих платників податків ДПС та Державною податковою службою України подано апеляційні скарги, в яких відповідачі просять скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти постанову, якою у задоволенні позову позивача відмовити повністю. На думку апелянтів, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, а рішення суду необхідно залишити без змін, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 21.12.2019 року відповідачем було проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних ПАТ Азот в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Під час перевірки було встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у частині недотримання граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарних днів із сумою ПДВ 7182163,43 грн.

Результати перевірки оформлені актом № 206/28-10-50-12-00203826.

28.01.2020 року на підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000415012, яким до позивача за порушення граничних строків реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та згідно зі статтею 120-1.1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 718216,34 грн.

Позивачем було подано скаргу до ДПС, яку рішенням від 09.04.2020 року № 12817/6/99-00-08-05-05-06 було залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з такими діями та рішенням відповідачів, позивач звернувся з позовом до суду.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (абз.2 п.75.1 ст.75 ПК).

Згідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (абз.2 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (п.201.10 ст.201 ПК України).

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз.13 п.201.10 ст.201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України).

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст.201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст.192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штраф у в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Тобто, законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст.120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.109.1 ст.109 ПК України).

Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010 року затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).

Пунктом 2 Порядку №1246 визначено, що податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі та надсилається для реєстрації; операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно п.3 Порядку №1246, операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

З аналізу зазначених норм Податкового кодексу України та Порядку №1246 вбачається, що платник податку зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних в операційний день протягом якого здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивачем подано на реєстрацію податкову накладну від 16.10.2019 року №269 протягом операційного дня 15.11.2019 року до 20:00.

Разом з тим, квитанцію № 1 про реєстрацію вказаної податкової накладної від 16.10.2019 року №269 із зазначенням, що документ доставлено до центрального рівня ДПС 18.11.2019 року о 08:00, позивач отримав 18.11.2019 року об 11:57.

Пунктом 11 Порядку №1246 встановлено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України Про електронний цифровий підпис , ;Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до пунктів 12 та 13 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки.

Згідно пунктів 3,4,5 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України №557 від 06.06.2017 року (далі - Порядок №557), автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами). Обов`язкові реквізити електронних документів визначаються законодавством. Контроль за введенням даних, їх повнотою та достовірністю при створенні електронного документа покладається на його автора. Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді. Після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв`язку до адресата протягом операційного дня. Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів.

У пункті 9 Порядку №557 зазначено, що автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення, а за п. 11 вказаного Порядку перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позивач виконав покладені на нього обов`язки, як на платника податків щодо складання, підписання та відправлення податкової накладної на реєстрацію у строк встановлений законодавством, а саме до 20:00 год. 15.11.2019 року.

При цьому, колегія суддів зазначає, що платник податків, виконавши свій обов`язок щодо складання, підписання та направлення до податкового органу протягом встановлених ПК України строків податкових накладних не може нести відповідальності у вигляді накладення на нього штрафу за те, що такі податкові накладні були зареєстровані податковим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу граничних строків.

З огляду на встановлені судом фактичні обставини справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для притягнення позивача до відповідальності у вигляді штрафу згідно з п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, при цьому обов`язок щодо розрахунку грошових зобов`язань покладено на податковий орган, а тому відповідно оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.01.2020 року №0000415012 є протиправним та підлягає скасуванню повністю.

Також, враховуючи те, що ДПС України не обґрунтовано правомірності підстав зазначення у квитанції від 18.11.2019 року № 1 про прийняття ПН від 16.10.2019 року № 269 датою - 18.11.2019 року замість часу і дати доставки 15.11.2019 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання протиправними дій ДПС щодо зазначення у квитанції №1 від 18.11.2019 року датою доставки ПН від 16.10.2019 року № 16.10.269 до центрального рівня ДПС - 18.11.2019 року о 08:00 та вважати прийнятою та зареєстрованою в ЄРПН протягом операційного дня 15.11.2019 року податкову накладну від 16.10.2019 року № 269.

В частині позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Державної податкової служби України щодо не реєстрації ПН від 16.10.2019 року № 269 рішення суду не оскаржується, а тому не підлягає оцінці судом апеляційної інстанції.

Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення в оскаржуваній частині ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновки суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги Офісу великих платників податків ДПС та Державної податкової служби України - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16 липня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 21.10.2020 року.

Головуючий суддя: Є.В. Чаку

Судді: І. В. Федотов

Є.О. Сорочко

Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено26.10.2020
Номер документу92357732
СудочинствоАдміністративне