Ухвала
від 21.10.2020 по справі 641/4300/20
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Апеляційне провадження № 11сс/818/1771/20 Головуючий 1ї інстанції ОСОБА_1

Справа № 641/4300/20 Доповідач ОСОБА_2

Категорія : у порядку КПК України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду у складі:

головуючого - ОСОБА_2

суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4

за участю секретаря - ОСОБА_5

захисника - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові матеріали за апеляційною скаргою адвоката ОСОБА_6 , як захисника ОСОБА_7 на ухвалу слідчого судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 4 вересня 2020 року, якою відмовлено у відкритті провадження за скаргою адвоката ОСОБА_6 , як захисника ОСОБА_7 на бездіяльність слідчого СВ Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 та про відмову у задоволенні клопотання, -

В С Т А Н О В И Л А:

Ухвалою слідчого судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 4 вересня 2020 року відмовлено у відкритті провадження за скаргою адвоката ОСОБА_6 , як захисника ОСОБА_7 на бездіяльність слідчого СВ Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 та про відмову у задоволенні клопотання.

В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_6 просить скасувати вказану ухвалу слідчого судді та задовольнити скаргу. В обґрунтування скарги апелянт посилається на необґрунтованість судового рішення. Зазначає, що в провадженні слідчого відділу перебуває кримінальне провадження №42020221070000056, в якому ОСОБА_9 є підозрюваним. Після повідомлення слідчим про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів провадження слідчий не надала можливості стороні захисту відобразити докази, а саме носії інформації проведення негласних слідчих розшукових дій, які містяться в матеріалах провадження належним чином, як передбачено в ч.ч.3,4 ст. 290 КПК України. Слідчий дозволили лише перегляд відео лише з монітора комп`ютера. Зазначив, що п. 5.30 Інструкції про організацію проведення негласних слідчих (розшукових) дій та використання їх результатів у кримінальному провадженні, затвердженої Наказом №114/1042/516/1199/936/1687/5 від 16.11.2012 передбачає, що доступ до розсекречених матеріалів надається разом з іншими матеріалами досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК України. Вважає, що слідчим суддею порушено право ОСОБА_7 на захист, вимога діючого законодавства та відомчих наказів та безпідставно відмовила у відкритті провадження.

Прокурор всудове засіданняне з`явився,був належнимчином повідомленийпро датута часрозгляду справи, будь-яких клопотань чи заяв від нього не надходило. Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 422 та ч. 4 ст. 405 КПК України, думки апелянта, колегія суддів постановила рішення щодо проведення апеляційного перегляду ухвали слідчого судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 4 вересня 2020 року, за відсутності прокурора, оскільки неприбуття сторін або інших учасників кримінального провадження не перешкоджає проведенню розгляду, якщо такі особи були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду та не повідомили про поважні причини свого неприбуття.

Вислухав доповідь судді, пояснення захисника, перевірив матеріали судового провадження судова колегія приходить до наступного.

03.09.2020 р. захисник ОСОБА_7 адвокат ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді зі скаргою в порядку ч. 1 ст. 303 КПК України на бездіяльність слідчого та про відмову у задоволенні клопотання слідчим СВ Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 , в якій просив за результатами розгляду скарги визнати факт бездіяльності слідчого СВ Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 по кримінальному провадженню №42020221070000056 та зобов`язати слідчого СВ Слобідського ВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_8 надати стороні захисту оригінали доказів, а саме носії інформації проведення негласних слідчих розшукових дій, які містяться у матеріалах у кримінальному провадженні №42020221070000056 та надати можливість скопіювати та відобразити їх належним чином ( скопіювати на диск чи флеш носій, що буде надано стороною захисту). В обґрунтування скарги захисником зазначено, що слідчим, в порушення вимог ч.ч. 3,4 ст. 290 КПК України було надано лише можливість перегляду даних негласних слідчих розшукових дій з монітора комп`ютера, а на так, як передбачено у ст. 290 КПК України, з можливістю скопіювати їх.

Відмовляючи у відкритті провадження за вказаною скаргою адвоката ОСОБА_6 , слідчий суддя виходив з того, що викладені в скарзі вимоги не входять до переліку дій, які можуть бути оскаржені в порядку ст. 303 КПК України.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком слідчого судді, оскільки він ґрунтується на нормах чинного та міжнародного законодавства.

Право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого судді, прокурора, керівника слідчого органу, слідчого є однією із найважливіших гарантій захисту громадянами своїх прав та свобод від їх порушення як з боку органів, що здійснюють розслідування та судовий контроль у кримінальному провадженні, так і з боку інших осіб, що беруть участь у ньому.

Згідно з ч.1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право звернення до суду.

Дане положення кореспондується зі статтею 55 Конституції України, в якій закріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб та право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. У п. 53 Рішення Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» було зазначено, що «Право на суд» не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

У кримінальному провадженні такі випадки врегульовані Кримінальним процесуальним кодексом України. Зокрема, оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування має відбуватись з дотриманням певних умов.

Процесуальна можливість подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора під час досудового розслідування передбачена ст.303 КПК України. Встановлений ч. 1 ст. 303 КПК України перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, що можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, є вичерпним. З огляду на це, наведена норма дозволяє звернутися до суду зі скаргою не на будь - яку бездіяльність, рішення чи дії слідчого прокурора, а лише перелік яких та строк виконання яких чітко регламентований кримінальним процесуальним законом.

Зі змісту поданої захисником в інтересах підозрюваного скарги вбачається, що він оскаржує бездіяльність слідчого щодо неналежного виконання слідчим вимог ст. 290 КПК України, а саме ч.ч. 3,4, ст. 290 КПК України, які передбачають право на ознайомлення сторонами кримінального провадження з матеріалами досудового розслідування, будь-якими речовими доказами, документами, тощо, які знаходяться в матеріалах досудового розслідування, з можливістю зробити з них копії.

Аргументуючи право на звернення з такою скаргою, захисник посилається на п.п.1,7 ч. 1 ст. 303 КПК України, однак відповідного рішення слідчого, яким йому відмовлено в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, право на оскарження якого передбачене п. 7 ч. 1 ст. 303 КПК України, захисником не зазначено, а матеріали судового провадження не містять будь яких відомостей щодо надіслання та отримання адвокатом ОСОБА_6 будь-якого рішення слідчого за наслідком розгляду його клопотання, поданого ним в порядку глави 20 чинного КПК України. При цьому, п. 1 ч. 1 статті 303 КПК України передбачає право на оскарження бездіяльності, рішення чи дій слідчого, прокурора строк виконання яких чітко регламентований кримінальним процесуальним законом.

Встановлений ч. 1 ст. 303 КПК України перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, що можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, є вичерпним. Положеннями п.1 ч.1 ст.303 КПК України передбачено, можливість оскарження бездіяльності, що полягає у нездійсненні слідчим, прокурором інших процесуальних дій, які мають бути вчинені у визначений КПК України строк, а п. 7 ч. 1 ст. 303 КПК України передбачено оскарження слідчому судді саме рішення прокурора,слідчого провідмову узадоволенні клопотанняпро проведенняслідчих (розшукових)дій, якого матеріали справи не містять і відомості про те, що таке рішення слідчим приймалось також відсутні.

В свою чергу бездіяльність, яка полягає у ненаданні для ознайомлення матеріалів кримінального провадження, окремому оскарженню в порядку, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, не підлягає. Зазначене обґрунтовується тим, що статтею 290 КПК України не встановлено чіткий строк, у який слідчим має бути надано для ознайомлення матеріали кримінального провадження.

Тому скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами ст. ст. 314-316 КПК України.

Враховуючи, що адвокат ОСОБА_6 звернувся до суду зі скаргою всупереч вказаних положень закону, слідчий суддя законно і обґрунтовано відмовив у відкритті провадження за його скаргою.

Доводи апеляційної скарги адвоката ОСОБА_6 не спростовують висновків суду, яким наведені підстави для відмови у відкритті провадження за його скаргою у відповідності до вимог кримінально-процесуального закону.

Також колегія суддів враховує, що наразі обвинувальний акт направлений до суду, як пояснив захисник в судовому засіданні. А тому, суд апеляційної інстанції позбавлений процесуальної можливості вирішувати питання щодо проведення слідчих і процесуальних дій поза межами досудового розслідування.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження за скаргою адвоката ОСОБА_6 , в інтересах ОСОБА_7 , законним і обґрунтованим. Відповідно, ухвала слідчого судді підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга залишенню без задоволення.

Керуючись ст.ст. 376, 392, 393, 404, 405, 407, 418, 419, 422, 424 КПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_6 , як захисника ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Комінтернівського районного суду м. Харкова від 4 вересня 2020 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий

Судді

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2020
Оприлюднено13.02.2023
Номер документу92373570
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора

Судовий реєстр по справі —641/4300/20

Ухвала від 05.07.2021

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 21.10.2020

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Шабельніков С. К.

Ухвала від 21.10.2020

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Шабельніков С. К.

Ухвала від 28.09.2020

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 28.09.2020

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Кружиліна О. А.

Ухвала від 28.09.2020

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Богдан М. В.

Ухвала від 31.08.2020

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Савенко М. Є.

Ухвала від 09.09.2020

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 07.09.2020

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

Ухвала від 07.09.2020

Кримінальне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Фанда О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні