Рішення
від 22.10.2020 по справі 279/3588/20
КОРОСТЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

вул. Сосновського,38 м. Коростень Коростенський район Житомирська область Україна 11500

провадження №2/279/1494/20

Справа № 279/3588/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2020 року м.Коростень Житомирської області

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Волкової Н.Я., з секретарем Трохимчук І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/3588/20 за позовом ОСОБА_1 до Малого приватного підприємства МЕТА , ОСОБА_2 , Комунального підприємства Коростенської міської ради Творче об`єднання Коростеньмедіа про захист честі, гідності та ділової репутації,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації, в якому просить визнати недостовірною інформацію, розповсюджену директором МПП Мета ОСОБА_2 , про те, що відносно МПП Мета було здійснено рейдерське захоплення складських приміщень, що цьому рейдерському захопленню здійснюють заступництво співробітники прокуратури та що таке рейдерське захоплення здійснив ОСОБА_1 ; визнати такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1 , інформацію, розповсюджену директором МПП Мета ОСОБА_2 про те, що відносно складських приміщень МПП Мета було здійснено рейдерське захоплення, що цьому рейдерському захопленню здійснюють заступництво співробітники прокуратури та що здійснив таке рейдерське захоплення ОСОБА_1 ; зобов`язати МПП Мета , ОСОБА_2 , КП Коростенської міської ради ТО Коростеньмедіа спростувати вказану інформацію шляхом оприлюднення резолютивної частини рішення на сторінці https://www.facebook.com/watch/KorostenMedia/, адміністратором якої є КП Коростенської міської ради ТО Коростеньмедіа .

Зазначив, що 17.07.2020 року під час відкритої зустрічі коростенців з міським головою м.Коростень ОСОБА_3 , головою Житомирської ОДА ОСОБА_4 , заступником прокурора Житомирської області ОСОБА_5 , начальником ГУНП в Житомирській області ОСОБА_6 , заступником начальника СБУ у Житомирській області ОСОБА_15, головою Коростенської РДА ОСОБА_7 , представниками ЗМІ, директор МПП Мета ОСОБА_2 висловилась щодо здійснення на підприємстві рейдерського захоплення позивачем складських приміщень, що заступництво цьому здійснюють співробітники прокуратури. На її звернення до Міністерства юстиції України отримала підтвердження комісії з протидії рейдерству, що мало місце рейдерське захоплення ОСОБА_1 разом з ОСОБА_14 , що приміщення їм ніколи не належали. Відео виступу ОСОБА_2 було оприлюднено на інтернет сторінці соціальної мережі Facebook, яка належить КП Коростенської міської ради ТО Коростеньмедіа , під назвою Зустріч голови ОДА ОСОБА_4 , представників силових структур з громадськістю у м.Коростеня, яке станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 осіб. Той же виступ ОСОБА_2 було оприлюднено на іншій інтернет-сторінці соцмережі Facebook інформаційного порталу КОРОСТЕНЬ today з дописом : Члена виконкому Коростенської міської ради ОСОБА_11 звинуватили у рейдерстві та розповіли про його родинні зв`язки в прокуратурі … . Вказана інформація принижує його честь, гідність ат ділову репутацію та формує негативний імідж, публічно ображає перед невизначеним колом осіб. Інформація стала загальнодоступною для невизначеного кола осіб інтернету і на майбутнє. Відповідач ОСОБА_12 звинуватила особисто його як фізичну особу у рейдерському захоплені майна. Інформація була повідомлена іншим користувачам інтернету, керівництву області, силових структур з метою ініціювання на нього тиску та впливу на слідство в КП №1202000060000264 від 18.03.2010 року за ст.365-2 ч.3 КК України, щоб не пред`явити підозри винним особам. Відповідач ОСОБА_13 , зазначивши, що складські приміщення були захоплені позивачем, фактично звинуватила його у вчиненні злочинів, при цьому не навела конкретних даних з посиланням на відповідні офіційні документи через їх об`єктивну відсутність, стверджувала, що МЮУ констатувало факт вчинення ним рейдерського захоплення майна МПП Мета . Таке звинувачення спростовується наказами МЮУ за результатами розгляду скарг МПП Мета , один з яких є предметом судового перегляду. Інформація, яка принижує його честь, гідність та ділову репутацію, публічно ображає його перед невизначеним колом осіб, є неправдивою та підлягає спростуванню відповідачами.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, всі учасники належним чином повідомлені про судовий розгляд (а.с.30,31).

21.09.2020 року відповідачем ОСОБА_2 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що під час зустрічі 17.07.2020 року нею було висловлено власну думку, що на очолюваному нею підприємстві було здійснено рейдерське захоплення складських приміщень позивачем, який працює директором ТОВ Коростенський завод Трансмаш , яке здійснило рейдерське захоплення, що підтверджено рішенням Колегії МЮУ. Вважає доводи позовної заяви безпідставними, такими, що ґрунтуються на припущеннях. Свої висловлювання вважає оціночними судженнями, які не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості. Під час зустрічі 17.07.2020 року нею було надано суб`єктивну оцінку діям позивача, які охарактеризовано терміном рейдерство . Такими діями було подання документів, як не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого була здійснена державна реєстрація права власності ТОВ Коростенський завод трансмаш . Щодо спростування висловлювання про заступництво працівника прокуратури, то орган прокуратури не є позивачем у справі. Окрім цього, для такого висловлювання вона мала підстави, які ґрунтувались на наявній в неї інформації щодо ходу розслідування кримінального провадження №1202000060000264 від 18.03.2010 року за ст.365-2 ч.3 КК України, розпочатого за заявою позивача. В задоволенні позовних вимог просила відмовити за їх безпідставністю.

23.09.2020 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що викладене у відзиві знаходиться поза предметом доказування поданого позову. Вислови відповідача ОСОБА_13 не є оціночними судженнями, адже факт вчинення рейдерства можна перевірити, доказів існування такого факту відповідач не надала.

Враховуючи позицію сторін, дослідивши письмові матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд дійшов висновку про наступне :

Судом встановлено, що між сторонами виник спір про захист особистого немайнового права, що забезпечує соціальне буття фізичної особи - право на повагу до гідності та честі, недоторканість ділової репутації, спростування недостовірної інформації. Конституцією України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (стаття 34). Разом з тим відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Праву на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань відповідає обов`язок не поширювати про особу недостовірну інформацію та таку, що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію. У зв`язку з цим статтею 32 Конституції України передбачено судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім`ї. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Відповідно до ст.275,297,299 ЦК України кожен має право на повагу до його гідності та честі, ділової репутації, які є недоторканими, фізична особа має право звернутися до суду з позовом про захист її гідності, честі та ділової репутації. Статтею 277 ЦК України передбачено, що фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також спростування цієї інформації. Негативна інформація, поширена про особу, вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного. Негативною слід вважати інформацію, в якій стверджується про порушення особою, зокрема, норм чинного законодавства, вчинення будь-яких інших дій (наприклад, порушення принципів моралі, загальновизнаних правил співжиття, неетична поведінка в особистому, суспільному чи політичному житті тощо) і яка, на думку позивача, порушує його право на повагу до гідності, честі чи ділової репутації. Спростування недостовірної інформації здійснюється особою, яка поширила інформацію. Спростування недостовірної інформації здійснюється у такий же спосіб, у який вона була поширена.

Спростування поширеної недостовірної інформації повинно здійснюватись незалежно від вини особи, яка її поширила.

Предметом доказування в даному спорі є: по-перше, факт поширення відповідачем негативної інформації, по-друге, недостовірність поширеної відповідачем інформації.

Честь - це суспільна оцінка моральних і духовних якостей людини, гідність - це самооцінка людиною своїх моральних і духовних якостей, ділова репутація - це набута особою суспільна оцінка її ділових і професійних якостей при виконанні нею трудових, службових, громадських чи інших обов`язків.

Недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені).

Відповідно до статті 277 ЦК предметом судового захисту не можуть бути оціночні судження, думки, переконання, критична оцінка певних фактів і недоліків, які як вираження суб`єктивної думки і поглядів відповідача не можна перевірити щодо їх відповідності дійсності (на відміну від перевірки істинності фактів) і спростувати, що відповідає прецедентній судовій практиці Європейського суду з прав людини при тлумаченні положень статті 10 Конвенції (зокрема, пункту 46 рішення від 8 липня 1986 року в справі Лінгенс проти Австрії ).

Згідно із частиною другою статті 30 Закону України Про інформацію оціночними судженнями, за винятком наклепу, є висловлювання, які не містять фактичних даних, критика, оцінка дій, а також висловлювання, що не можуть бути витлумачені як такі, що містять фактичні дані, зокрема з огляду на характер використання мовно-стилістичних засобів (вживання гіпербол, алегорій, сатири). Оціночні судження не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості. Якщо суб`єктивну думку висловлено в брутальній, принизливій чи непристойній формі, що принижує гідність, честь чи ділову репутацію, на особу, яка таким чином та такий спосіб висловила думку або оцінку, може бути покладено обов`язок відшкодувати завдану моральну шкоду.

Відповідач-2, як керівник відповідача-1, 17.07.2020 року на публічній зустрічі керівників установ регіонального та місцевого рівня, на якій були присутні особи, якими перебіг зустрічі фіксувався за допомогою відео записуючих пристроїв, виступила з промовою, яка в подальшому відповідачем-3 була розміщена на особистій сторінці в соціальній мережі Facebook, яка загальний доступ, що вказаним відповідачем не заперечується. Власник веб-сайту, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, як такий, що створив технологічну можливість та умови для поширення інформації, буде належним відповідачем лише за умови, якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімною і доступ до сайта - вільним. Автором поширеної інформації є безпосередньо відповідач-2, а відповідач-3 лише створив технологічну можливість та умови для поширення інформації. За таких обставин, відповідач-3 не несе відповідальності за достовірність поширеної інформації, однак в разі визнання її недостовірною, інформація про це має бути поширена в той же спосіб, в який була відповідно поширена недостовірна інформація.

Відповідачем-2 не заперечено, що нею було висловлено інформацію, про визнання недостовірною, такою, що принижує честі і гідність та ділову репутацію, подано позов. Таку інформацію відповідач-2 вважає оціночною, такою, що ґрунтувалась на її суб`єктивних переконаннях, однак, враховуючи зміст поданого відзиву, намагається довести її достовірність. Така інформація відповідачем-2 була поширена як керівником відповідача-1, що дає підстави дійти висновку про те, що відповідач-2 діяла як уповноважена особа відповідача-1 від його імені та в його інтересах.

Однак враховуючи те, що згідно визначення поняття рейдерство - Рейдерство (від англ. Raid набіг або raider нальотчик - недружнє (в Росії і Україні зазвичай силове) поглинання підприємства проти волі його власників (які мають переважне становище в даному підприємстві) і / або його керівника . Рейдерське захоплення - захоплення бізнесу шляхом рейдерства. До рейдерської діяльності також відносять корпоративний шантаж ( гринмейл ).

Враховуючи вказане визначення, юридичним втіленням такого діяння як рейдерство, є вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.205-1 (Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб підприємців), 206-2 (Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації) КК України.

Оскільки відповідно до положень ст.62 Конституції України, вина особи у вчиненні злочину має бути доведена в законному порядку встановлена обвинувальним вироком суду, висловлювання про те, що особа, яка не визнана винуватою у вчиненні хоча б одного із злочинів, передбачених ст.205-1, 206-2 КК України і відносно якої не було ухвалено обвинувальний вирок, здійснила рейдерське захоплення або є рейдером є неправдивим, отже недостовірним.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про те, що достовірність поширеної відповідачем-2 інформації нею не доведено.

Інформація, яку оспорює позивач, є фактичними, а не оціночними, твердженнями, оскільки містить фактичні дані, істинність яких може бути перевірена, тому суд прийшов до висновку, що факт поширення такої інформації відповідачем-2 знайшов своє об`єктивне підтвердження. Відповідач-2, діючи від імені та в інтересах відповідача-1, в присутності певного кола осіб повідомила недостовірну інформацію, яка в подальшому відповідачем-3 була розміщена на своїй сторінці в соціальній мережі Фейсбук , завдяки чому така інформація була доведена до невизначеного кола (більше ніж однієї особи) осіб, що в контексті ч.1 ст.277 ЦК України вважається поширенням інформації.

Враховуючи зміст поширеної відповідачем інформації, не доведеність її достовірності, суд дійшов висновку, що така інформація є недостовірною, негативною, такою, що принижує та порочить честь позивача в очах оточуючих, а враховуючи те, що він є керівником підприємства, і його ділову репутацію. Дана інформація створює у оточуючих викривлене уявлення про діяльність позивача, в тому числі і як добропорядного та законослухняного громадянина, а твердження про те, що його діям сприяють співробітники прокуратури ( здійснюють заступництво цьому співробітники прокуратури ), створюють у оточуючих уявлення про зв`язки, що мають ознаки корупційних .

Відомості, повідомлені відповідачем-2 на зустрічі мешканців міста з представниками владних структур були фактичними твердженням, оскільки в них категорично зазначались як фактичні дані певні обставини, що нібито мали відношення до позивача ( рейдерське захоплення здійснив пан ОСОБА_1 , заступництво цьому здійснюють співробітники прокуратури ), ці вислови не були зроблені у формі припущення.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача-1, оскільки відповідач-2 фактично діяла як його керівник, від його імені та в його інтересах (ст.141 ч.9 ЦПК України). Враховуючи, що відповідач-3 лише розмістив на своїй сторінці інформацію, безпосередньо поширену відповідачем-2, не маючи безпосередньо відношення до її створення, то суд дійшов висновку про відсутність підстав покладення на нього тягаря відшкодування понесених позивачем судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.263-265 ЦПК України, ст.32,34,68Конституції України; ст.ст.275,297,299 ЦК України, ст.10 Конвенції з прав людини, Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи від 27 лютого 2009 року №1,

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги про захист честі, гідності та ділової репутації задовольнити.

Визнати недостовірною та такою, що принижує честь, гідність та ділову репутацію ОСОБА_1 інформацію, поширену директором Малого приватного підприємства Мета ОСОБА_2 17.07.2020 року під час зустрічі мешканців міста Коростеня Житомирської області з міським головою м.Коростень ОСОБА_3 , головою Житомирської ОДА ОСОБА_4, заступником прокурора Житомирської області ОСОБА_5, начальником ГУНП в Житомирській області ОСОБА_6., заступником начальника СБУ у Житомирській області ОСОБА_15, головою Коростенської РДА ОСОБА_7 про те, що відносно МПП Мета було здійснено рейдерське захоплення складських приміщень, що цьому рейдерському захопленню здійснюють заступництво співробітники прокуратури та що таке рейдерське захоплення здійснив ОСОБА_1 .

Зобов`язати Мале приватне підприємство Мета (код ЄДПРОУ 13580401), ОСОБА_2 , Комунальне підприємство Коростенської міської ради Творче Об`єднання Коростеньмедіа (код ЄДРПОУ 37486122) спростувати інформацію про те, що відносно МПП Мета було здійснено рейдерське захоплення складських приміщень, що цьому рейдерському захопленню здійснюють заступництво співробітники прокуратури та що таке рейдерське захоплення здійснив ОСОБА_1 , шляхом оприлюднення резолютивної частини рішення на сторінці соціальної мережі Facebook за інтернет посиланням https://www.facebook.com/watch/KorostenMedia/, адміністратором якої є КП Коростенської міської ради ТО Коростеньмедіа .

Стягнути з Малого приватного підприємства Мета на користь ОСОБА_1 2522 (дві тисячі п`ятсот двадцять дві) гривні 40 копійок понесених судовий витрат.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня складання рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано .

Сторони та учасники:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідачі

МПП Мета , місце знаходження: Житомирська обл., м.Коростень, вул.Ш.Алейхема,62, ЄДРПОУ 13580401.

ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Комунальне підприємство Коростенської міської ради Творче Об`єднання Коростеньмедіа , місце знаходження: Житомирська обл., м.Коростень, вул.Героїв Чорнобиля,3, ЄДРПОУ 37486122.

Суддя Волкова Н.Я

копія згідно оригіналу

СудКоростенський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення22.10.2020
Оприлюднено26.10.2020
Номер документу92395085
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —279/3588/20

Ухвала від 15.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Ухвала від 30.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Фаловська Ірина Миколаївна

Постанова від 10.02.2021

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Постанова від 10.02.2021

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 07.12.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Ухвала від 01.12.2020

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Шевчук А. М.

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

Ухвала від 26.08.2020

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Волкова Н. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні