ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 598/420/19Головуючий у 1-й інстанції Левків А.І. Провадження № 22-ц/817/813/20 Доповідач - Шевчук Г.М. Категорія -
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2020 року м. Тернопіль
Тернопільський апеляційний суд в складі:
головуючого - Шевчук Г.М.
суддів - Гірський Б. О., Міщій О. Я.,
за участю секретаря - Костів Х.Ю.
та сторін: третьої особи яка, не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу №598/420/19 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 3 липня 2020 року ухваленого суддею Левків А.І., у цивільній справі за позовом громадської спілки "Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції" до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним розпорядження президента №1-К від 20 грудня 2016 року та визнання не укладеним контракту з виконавчим директором громадської спілки від 20 грудня 2016 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2019 року громадська спілка Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання незаконним розпорядження президента №1-К від 20 грудня 2016 року та визнання не укладеним контракту з виконавчим директором громадської спілки від 20 грудня 2016 року. В обгрунтування вимог посилається на те, що відповідно до Статуту громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції її президентом обрано ОСОБА_2 . Розпорядженням № 1-К від 20 грудня 2016 року його призначено на посаду виконавчого директора ОСОБА_1 та надалі укладено контракт. Позивач вважає, що вказане розпорядження прийняте відповідачем із перевищенням повноважень та порушенням процедури прийняття виконавчого директора на посаду, оскільки всупереч чіткому порядку призначення на посаду, виконавчий директор ОСОБА_1 прийнятий на посаду без проведення відповідного конкурсу та без рішення Ради спілки. Відповідно до п.5.20 Статуту Президент не має повноважень призначати на посаду виконавчого директора, який призначається виключно Радою спілки. Також в розпорядженні вказано, що воно прийняте відповідно до рішення Координаційної Ради громадської спілки від 20 грудня 2020 року, однак у громадській спілці не існує такого органу, як Координаційна Рада. Отже Розпорядження президента не відповідає положенням Статуту та прийняте з перевищенням його повноважень. На підставі вищевказаного просить: визнати дії президента громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції Сліпченка М.В., що полягають у прийнятті на посаду виконавчого директора та підписання від імені Громадської спілки контракту 20 грудня 2016 року із ОСОБА_1 незаконним та таким, що не відповідають чинній редакції Статуту спілки;
- визнати розпорядження президента громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції №1-К від 20 грудня 2016 року незаконним та таким, що не відповідає чинній редакції статуту Громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції ;
- визнати контракт з виконавчим директором укладений 20 грудня 2016 року між громадською спілкою Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції та ОСОБА_1 не укладеним.
Рішенням Збаразького районного суду Тернопільської області від 3 липня 2020 року позов задоволено.
Визнано дії президента громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції ОСОБА_2 , що полягають у прийнятті на посаду виконавчого директора та підписання від імені Громадської спілки контракту 20 грудня 2016 року із ОСОБА_1 незаконними та такими, що не відповідають чинній редакції Статуту спілки.
Визнано розпорядження президента громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції Сліпченка Миколи Вікторовича №1-К від 20 грудня 2016 року незаконним та таким, що не відповідає чинній редакції статуту громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції ;
Визнано контракт з виконавчим директором укладений 20 грудня 2016 року між громадською спілкою Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції та ОСОБА_1 не укладеним.
Стягнуто із ОСОБА_2 в користь громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції (адреса: м.Київ вул.Хмельницька, 10 приміщення 191, код ЄДРПОУ 40197593) 5763 (п`ять тисяч сімсот шістдесят три) гривні сплаченого судового збору.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вказує на те, що суд визнав контракт укладений 20 грудня 2016 року між громадською спілкою Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції та ОСОБА_1 не укладеним всупереч закону, не врахувавши, що чинним законодавством не передбачено визнання контракту не укладеним. Поза увагою суду залишилось та обставина, що він працював за даною трудовою угодою на посаді виконавчого директора і між сторонами існували трудові відносини. Якщо члени громадської спілка вважали свої права порушеними, трудовий договір можна було на законних підставах не подовжувати.
Суд також не взяв до уваги, що термін дії оспорюваного правочину закінчився з поданням виконавчим директором заяви про звільнення за власною ініціативою.
Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
В судовому засіданні ОСОБА_1 апеляційну скаргу підтримав, посилаючись на викладені у ній доводи. Зазначив що вданий час він звільнився з займаної посади і залишились не вирішеним питання виплати коштів при звільненні. Позивач міг розірвати договір а не визнавати контракт не укладеним з 2016 року.
Інші сторони в судове засідання не з`явились хоч належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, що у відповідності до вимог ст.372 ч.2 ЦПК України є підставою для розгляду справи у відсутності сторін.
ОСОБА_2 надіслав заяву в якій просить справу слухати у його відсутності.
Судова колегія, заслухавши пояснення осіб, які з`явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з обґрунтованості заявлених позовних вимог .
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду.
Згідно зі ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повного і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення суду не відповідає зазначеним вимогам .
Судом встановлено, що громадська спілка Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції діє згідно статуту затвержденого установчими зборами засновників від 2.11.2015 року вказана Громадська організація є добровільною громадською організацією, заснованою громадянами України, яку створено відповідно до Конституції України та Закону України "Про об`єднання громадян" (а.с.7-16).
20.12.2016 року розпорядженням президента ГС Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції Сліпченко М.В. вирішено прийняти ОСОБА_1 на посаду виконавчого директора Громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції та укласти з ним контракт .
Відповідно до п.5.25 Статуту громадської спілки виконавчий директор Спілки призначається на посаду рішенням Ради Спілки. Виконавчий директор призначається на відкритій конкурсній основі. Умови та порядок проведення конкурсу затверджуються Радою Спілки .
Задовольняючи позовні вимоги про визнання незаконним розпорядження та визнання не укладеним контракту з виконавчим директором суд першої інстанції виходив з наявності правових підстав для задоволення вимог оскільки виконавчого директора ГС ВАІВСП ОСОБА_1 прийнято на посаду з порушенням процедури, так як президент не мав на це повноважень. Однак колегія суддів не погоджується зданим висновком суду.
Частиною другою статті 16 ЦК України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, які не є виключними, а саме: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб`єкт захисту, вважаючи, що таким чином буде припинене порушення його прав і законних інтересів.
Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент прийняття судом рішення, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Оцінюючи належність обраного позивачем способу захисту та обґрунтовуючи відповідний висновок, суду слід виходити із його ефективності, і це означає, що вимога на захист цивільного права має відповідати змісту порушеного права та характеру правопорушення, забезпечити поновлення порушеного права.
Враховуючи зміст вказаних норм, колегія суддів зазначає, що вимога про визнання договору неукладеним не є способом захисту прав і законних інтересів громадської організації (не є способом захисту немайнового або майнового права та інтересу), який не передбачений положеннями Цивільного кодексу України, не визначена відповідна вимога як такий спосіб і іншими законами України.
Виходячи із особливостей контрактної форми трудового договору закон надав право сторонам при укладенні контракту установлювати їхні права, обов`язки та відповідальність та додаткові підстави розірвання трудового договору.
З урахуванням викладеного вище колегія суддів зазначає, що вимога позивача у цій справі про визнання договору неукладеним не відповідає способам захисту прав, встановленим чинним законодавством.
Також позивачем не доведено прушення прав громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції видачею президентом ОСОБА_2 розпорядження, №1-К від 20 грудня 2016 року що полягають у прийнятті на посаду виконавчого директора та підписання від імені Громадської спілки контракту 20 грудня 2016 року із ОСОБА_1 .
Згідно п.5.2 Статуту ГС Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції вищим органом управління Спілки є Загальні збори членів спілки.
п.5.9.19. Статуту ГС повноваженнями Загальних зборів передбачено розгляд будь якого питання щодо діяльності Спілки та прийнятого по ньому рішення незалежно від того, до компетенції якого керівного органу воно віднесене.
Частина друга статті 129 Конституції України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 вказаної частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За ч.2 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивачем не доведено наявності порушеного права чи інтересу громадської спілки Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції на момент прийняття судом рішення.
Колегія суддів, урахувавши наведені норми права та, надавши оцінку поданим сторонами доказам, дійшла висновку, що судовому захисту підлягає лише порушене право та законний інтерес, встановлений договором або законом, однак обраний позивачем спосіб захисту прав та законних інтересів не призводить до поновлення права порушення якого не доведено позивачем.
Відповідно до вимог ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги заслуговують на увагу, рішення суду першої інстанції ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального, і порушенням норм процесуального права, і підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні вимог.
Згідно з частиною 12 ст. 141 ЦПК України з Громадської спілки "Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції" слід стягнути в користь ОСОБА_1 судові витрати які поніс останній при подачі апеляційної скарги в сумі 7 383 грн. 30 коп.
Керуючись ст.ст. 374, 376, 382, 389, 390 ЦПК України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Збаразького районного суду Тернопільської області від 3 липня 2020 року скасувати.
Постановити нове рішення яким в позові громадської спілки "Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції" до ОСОБА_2 , третя особа на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог ОСОБА_1 про визнання незаконним розпорядження президента №1-К від 20 грудня 2016 року та визнання не укладеним контракту з виконавчим директором громадської спілки від 20 грудня 2016 року - відмовити.
Стягнути з громадської спілки "Всеукраїнська асоціація імпортерів та виробників стоматологічної продукції" (код ЄДРПОУ 4019759303 м.Київ, вул.Хмельницька, буд.10, приміщення №191) в користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 7 383 грн 30 коп. які поніс останній за подачу апеляційної скарги.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 26 жовтня 2020 року.
Головуючий: Г.М.Шевчук
Судді: Б.О. Гірський
О.Я.Міщій
Суд | Тернопільський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 28.10.2020 |
Номер документу | 92449243 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тернопільський апеляційний суд
Шевчук Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні