Рішення
від 28.10.2020 по справі 338/778/20
БОГОРОДЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №338/778/20

Провадження № 2/338/350/20

28 жовтня 2020 року селище Богородчани

Богородчанський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Рибки Л.Я.,

з участю секретаря Полек Х.В.,

представника відповідача ОСОБА_1 ,

представника відповідачки ОСОБА_2 ,

третьої особи ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_3 , про скасування розпорядження голови Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області та рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_4 звернувся в суд із позовом до Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі - Богородчанська РДА), ОСОБА_5 , в якій просить скасувати розпорядження голови Богородчанської РДА №151 від 30 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої ОСОБА_6 ", скасувати рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА №21 від 25 червня 2020 року. Також позивач просить поновити пропущений з поважних причин строк звернення до суду з даним позовом.

Заявлені вимоги ОСОБА_4 обґрунтовує тим, що 25 червня 2020 року комісія з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА прийняла рішення №21 про зміну прізвища його малолітньої доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дівоче прізвище її матері - " ОСОБА_7 ". 30 червня 2020 року голова Богородчанської РДА видав розпорядження №151 про зміну прізвища малолітньої ОСОБА_6 , яке ним отримано 01 липня 2020 року. На його думку, рішення комісії прийнято без дотримання законодавства України, з порушенням процесуальних норм, а розпорядження голови РДА містить неправдиву інформацію, яка спростована на засіданні комісії, а також наданими ним документами. Зазначає, що рішення комісії прийнято виключно на підставі заяви відповідачки ОСОБА_5 та її батька, без врахування його (позивача) думки та позиції дідуся дитини ОСОБА_3 , який був присутній на засіданні комісії та від його ( ОСОБА_4 ) імені заперечував щодо зміни прізвища ОСОБА_6 , клопотав про перенесення розгляду питання на пізніший термін.

10 червня 2020 року о 15 год на його адресу від служби у справах дітей Богородчанської РДА надійшов лист про те, що в червні 2020 року комісією з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА розглядатиметься питання щодо доцільності зміни прізвища малолітньої ОСОБА_6 . В листі йому пропонувалось надати інформацію, чи не заперечує він щодо вчинення даного правочину, яка його позиція щодо вказаного питання та чи буде він присутнім на засіданні комісії. Відповідь необхідно було надати до 11 червня 2020 року, тобто впродовж одного дня. При цьому коли саме має відбутись засідання, його поінформовано не було. До того ж з листа не було зрозуміло, з якої причини на комісії розглядатиметься дане питаня, на яке прізвище змінюватиметься прізвище дитини.

На електронну пошту, зазначену в листі, він направив заперечення щодо зміни прізвища дитини, клопотання про призначенння часу для ознайомлення з матеріалами справи, клопотання про перенесення засідання комісії на липень, так як на той час він знаходився за межами України. Крім того, на його прохання його батько ОСОБА_3 подав телефонограму про заперечення щодо зміни прізвища дочки, а також прохання бути присутнім на засіданні комісії. Телефонограму прийняла 11 червня 2020 року о 16 год 43 хв зав. юридичним відділом Богородчанської РДА Струк Ірина. Крім того, 19 червня 2020 року на електронну пошту, вказану в листі служби у справах дітей, направлено довідку виконавчої служби Тисменицького РВ ДВС про розрахунок зі сплати аліментів, згідно з яким сума переплат станом на 01 червня 2020 року складала 11 739 грн 49 к., а також копію квитанції про сплату аліментів за червень 2020 року.

22 червня 2020 року на його електронну пошту надійшло повідомлення, що питання доцільності зміни прізвища малолітньої ОСОБА_6 розглядатиметься на засіданні комісії 25 червня 2020 року. Вказаного числа на засіданні комісії на його прохання був присутнім дідусь ОСОБА_6 - ОСОБА_10 , який заперечував щодо зміни прізвища дитини, просив перенести розгляд даного питання на липень. Позивач зауважує, що їм так і не повідомили, чим обґрунтована заява колишньої дружини про зміну прізвища дочки. Голова комісії тільки зазначив, що прізвище ОСОБА_6 "не підходить дитині" та спричиняє їй незручності, оскільки прізвище матері дівчинки - ОСОБА_7 . 01 липня 2020 року на його адресу надійшла копія розпорядження голови РДА.

З огляду на викладене, вимоги ст. 7, 141, 142, 145, 148 Сімейного кодексу України, п. 71 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, вважає рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА №21 від 25 червня 2020 року та розпорядження голови Богородчанської РДА №151 від 30 червня 2020 року незаконними та просить їх скасувати.

Ухвалою від 12 серпня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

01 вересня 2020 року відповідачка ОСОБА_5 подала відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що оскаржуване розпорядження видане на підставі висновку служби у справах дітей Богородчанської РДА та рішення комісії з питань захисту прав дитини від 25 червня 2020 року. Вважає, що зазначені рішення прийняті у відповідності до вимог ч. 5 ст. 148 Сімейного кодексу України, з врахуванням того, що ОСОБА_4 не бере участі у вихованні дитини, не піклується про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток. Зауважує також, що комісією з питань захисту прав дитини враховано думку малолітньої, яка вказала, що не пам`ятає батька та не відчуває любові до нього. Окрім того, при прийнятті рішення враховано, що позивач неодноразово проходив амбулаторне лікування з приводу зловживання алкоголем, а під час спільного проживаня своєю поведінкою шкідливо впливав на виховання дочки, що й стало підставою для розірвання шлюбу з ним. З серпня 2019 року ОСОБА_4 проживає за межами України, крім сплати аліментів за рішенням суду участі в утриманні дитини не бере, а той факт, що аліменти стягуються з нього за рішенням суду, свідчить про те, що він нехтував своїми батьківськими обов`язками та ухилявся від надання матеріальної допомоги в добровільному порядку. Комісією враховано також згоду ОСОБА_6 на зміну прізвища, оскільки остання досягла віку 7 років.

02 вересня 2020 року до суду надійшов відзив за підписом голови Богородчанської РДА Мариневича Д., в якій представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 23 вересня 2020 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено ОСОБА_3 .

Позивач в судове засідання не з`явився, 22 вересня 2020 року до суду надійшла заява ОСОБА_4 про розгляд справи без його участі, в якій останній зазначає, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Позивач також зауважує, що відзив відповідачки ОСОБА_5 ґрунтується тільки на її припущеннях та не підтверджений доказами.

Представник відповідача Богородчанської РДА в судовому засіданні заявлені вимоги не визнала, просила в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Пояснила, що розпорядження голови Богородчанської РДА від 30 червня 2020 року, яким прийнято рішення про зміну прізвища ОСОБА_6 на дошлюбне прізвище матері " ОСОБА_7 ", видано на підставі висновку служби у справах дітей Богородчанської РДА та рішення комісії з питань захисту прав дитини від 25 червня 2020 року, зазначені рішення прийняті у відповіданості до вимог ч. 5 ст. 148 Сімейного кодексу України. При прийнятті рішення враховано згоду дитини, яка досягла 7 років, та її бажання змінити прізвище на " ОСОБА_7 ". Рішення про зміну прізвища дитини відповідає інтересам малолітньої.

Відповідачка ОСОБА_5 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце його проведення повідомлена належним чином.

Представник відповідачки ОСОБА_5 - адвокат Гутич П.Ф. в судовому засіданні позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві. Пояснив, що його довірителька прізвище " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 " змінила в січні 2020 року. Зазначив, що прізвище ОСОБА_6 також вже змінено на " ОСОБА_7 ", про що свічить видане повторно 04 липня 2020 року свідоцтво про народження. Зауважив, що батько дитини не бере належної участі в її вихованні та догляді за нею, ним сплачуються аліменти за рішенням суду, оскільки в добровільному порядку матеріальну допомогу дочці він не надавав. Дівчинка фактично не знає батька, мати не могла пояснити дитині, чому у них різні прізвища, тому рішення про зміну прізвища відповідає інтересам ОСОБА_6 , позитивно впливатиме на її емоційний стан. Також звернув увагу суду на те, що батько дитини впродовж всього часу розгляду питання про зміну прізвища дитини органом опіки та піклування, а в подальшому розгляду спору судом в Україну не повертався та особисто участі в засіданнях не приймав.

Третя особа ОСОБА_3 в судовому засіданні заявлений позов підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що він був присутній 25 червня 2020 року на засіданні комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА, просив розгляд питання про зміну прізвища внучки ОСОБА_6 перенести, оскільки її батько (позивач у справі) має намір взяти участь в засіданні особисто, однак на той час знаходився за межами України. Твердження відповідачки ОСОБА_5 , що ОСОБА_4 не бере належної участі у вихованні дитини є необґрунтованим, оскільки син направляє йому кошти, які він сплачує в рахунок аліментів. В серпні 2018 році позивач звертався до служби у справах дітей із заявою про встановлення порядку його ( ОСОБА_4 ) участі у вихованні малолітньої дочки, оскільки відповідачка ОСОБА_5 не дозволяла синові бачитись з дитиною. Вважає, що ОСОБА_5 не наведено достатніх підстав для зміни прізвища дочки ОСОБА_6 . Приймаючи відповідне рішення 25 червня 2020 року комісія з питань захисту прав дитини цього факту не врахувала. До того ж бесіда з дитиною проводилась в присутності матері дитини та її дідіся ОСОБА_12 , йому не дозволили бути присутнім при цьому. З огляду на викладене, просив позов задоволити, визнати незаконними та скасувати рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА №21 від 25 червня 2020 року та розпорядження голови Богородчанської РДА №151 від 30 червня 2020 року.

Заслухавши пояснення представників відповідачів, третьої особи, свідка, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши письмові докази у справі, які мають значення для її розгляду, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

В силу вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Положеннями ч. 1 ст. 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 21 Цивільного кодексу України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Частиною 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Постановою ВР № 789-XII від 27 лютого 1991 року) визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Цивільного кодексу України, ім`я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.

Відповідно до приписів ст. 7 Сімейного кодексу України, сімейні відносини регулюються лише в тій частині, у якій це є допустимим і можливим з точки зору інтересів їх учасників та інтересів суспільства. Регулювання сімейних відносин здійснюється з урахуванням права на недопустимість свавільного втручання у сімейне життя та максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Згідно зі ст. 145 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з`єднання їхніх прізвищ. Спір між батьками щодо прізвища дитини може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

За правилами ч. 3, 5 ст. 148 Сімейного кодексу України, у разі зміни прізвища одного з батьків прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років. У разі заперечення одним із батьків щодо зміни прізвища дитини спір між ними щодо такої зміни може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов`язків щодо дитини, а також інші обставини, які засвідчують відповідність зміни прізвища інтересам дитини.

Частиною 2 ст. 150 Сімейного кодексу України передбачено, що, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Згідно з ч. 4 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані поважати дитину.

Частиною 2 ст. 155 Сімейного кодексу України передбачено, що батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Згідно з ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України, той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Відповідно до постанови КМУ від 24 вересня 2008 року № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини" органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад.

Пунктом 71 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 24 вересня 2008 року № 866, врегульовано порядок розв`язання спорів між батьками, щодо визначення імені, прізвища, по батькові дитини, відповідно до якого для розв`язання спору, що виник між батьками, щодо визначення імені, прізвища, по батькові дитини, один з батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності).

Служба у справах дітей з метою вивчення ситуації та підготовки висновку щодо визначення або зміни прізвища, імені та по батькові дитини проводить бесіду з матір`ю, батьком та дитиною, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку.

Рішення органу опіки та піклування про розв`язання спору між батьками щодо визначення або зміни імені, прізвища, по батькові дитини приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади з урахуванням висновку служби у справах дітей.

Судом встановлено, що за час перебування ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в зареєстрованому шлюбі у них ІНФОРМАЦІЯ_2 народилась дочка ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого 03 серпня 2018 року Богородчанським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області (а.с. 10).

Рішенням Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 04 лютого 2016 року, яке набрало законної сили, шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 розірвано. Також вказаним рішенням ухвалено стягувати з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_5 на утримання дочки ОСОБА_6 аліменти в розмірі 1/3 частки від всіх видів його доходу, але не менше, ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно до досягнення повноліття (а.с. 83).

В січні 2020 року ОСОБА_5 змінила прізвище на дошлюбне - " ОСОБА_7 ", що не оспорюється сторонами у справі.

01 червня 2020 року ОСОБА_5 звернулась до служби у справах дітей Богородчанської РДА з заявою, в якій просила розглянути питання зміни прізвища її малолітньої дочки ОСОБА_6 з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ". На обґрунтування заяви зазначила, що батько дитини з ними не проживає з 2015 року, шлюб між нею та ОСОБА_4 розірвано, впродовж останніх 5 років він з дитиною не спілкується, участі в її житті, навчанні, вихованні, догляді за дочкою не бере, матеріально не допомагає. Зазначила також, що дитина батька не пам`ятає. За таких обставин їй складно пояснити, чому дочка носить прізвище, відмінне від її ( ОСОБА_5 ) прізвища, що створює моральну пригніченість дитини (а.с. 94).

11 червня 2020 року на електронну пошту служби у справах дітей Богородчанської РДА надійшло заперечення на лист ОСОБА_4 , в якому він зазначає, що категорично заперечує щодо зміни прізвища малолітньої дочки ОСОБА_6 . Вказує, що його не позбавлено батьківських прав, він вчасно сплачує аліменти та висилає дитині дарунки на дні народження й інші свята, змоги бачитись з дочкою не має, так як колишня дружина не дозволяє йому бачитись з нею (а.с. 93)

Службою у справах дітей Богородчанської РДА розглянуто заяву ОСОБА_5 щодо надання дозволу на зміну прізвища малолітньої ОСОБА_6 на дошлюбне прізвище матері ОСОБА_7 .

Відповідно до висновку про доцільність зміни прізвища малолітньої ОСОБА_6 №26 "а" від 22 червня 2020 року, служба у справах дітей Богородчанської РДА вважає доцільність зміни прізвища малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дошлюбне прізвище матері " ОСОБА_7 " визначити на розсуд комісії (а.с. 90 - 91).

У висновку враховано, що шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 розірвано, з ОСОБА_4 за рішенням суду на користь ОСОБА_5 на утримання дочки ОСОБА_6 стягуються аліменти, прийнято до уваги обставини, викладені ОСОБА_5 у її заяві від 01 червня 2020 року про вирішення питання зміни прізвища її малолітньої дочки. Крім того, взято до уваги, що 09 липня 2018 року ОСОБА_4 звертався до служби у справах дітей Богородчанської РДА з заявою про встановлення порядку його участі у вихованні малолітньої дочки ОСОБА_6 , а 16 липня 2018 року ОСОБА_5 зверталась до служби у справах дітей Богородчанської РДА з заявою про позбавлення колишнього чоловіка ОСОБА_4 батьківських прав щодо малолітньої ОСОБА_6 . Однак у зв`язку з ненаданням заявниками повного пакету необхідних документів дані питання не були винесені на розгляд комісії з питань захисту прав дитини.

Також, як зазначено у висновку, 19 червня 2020 року працівниками служби у справах дітей та районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді у присутності матері ОСОБА_5 та дідуся ОСОБА_16 проведено бесіду з малолітньою ОСОБА_6 , в ході якої з`ясовано, що дитина бажає змінити прізвище на " ОСОБА_7 ".

З висновку також вбачається, що при розгляді питання щодо доцільності зміни прізвища дитини враховано думку ОСОБА_4 , викладену останнім у листі від 11 червня 2020 року, який надійшов на електронну пошту служби у справах дітей Богородчанської РДА, в якому він зазначає, що категорично проти зміни прізвища його малолітньої дочки ОСОБА_6 , оскільки не позбавлений батьківських прав, вчасно сплачує аліменти на утримання дочки, висилає подарунки на день народження та інші свята, з дитиною не має змоги зустрічатись, оскільки колишня дружина не дозволяє бачитись з нею. Згідно розрахунку зі сплати аліментів, станом на 01 червня 2020 року заборгованості немає. Також ОСОБА_4 повідомив, що хоче бути присутнім на засіданні комісії під час розгляду даного питання, тому просить перенести засідання на середину липня 2020 року, оскільки на даний час знаходиться за межами України.

Службою у справах дітей повідомлено ОСОБА_4 про дату, час і місце засідання комісії з питань захисту прав дитини, на якому буде розглядатись питання зміни прізвища його малолітньої дочки.

25 червня 2020 року відбулось засідання комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА, на якому, зокрема, розглядалось питання доцільності/недоцільності зміни прізвища малолітньої ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії протоколу №4 вищевказаного засідання, на ньому були присутні ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (а.с. 76 - 77). ОСОБА_5 на засіданні комісії зазначила, що просить змінити прізвище своєї дитини ОСОБА_6 на своє дошлюбне " ОСОБА_7 ". ОСОБА_3 повідомив, що його син ОСОБА_4 заперечує щодо зміни прізвища дитини і просить розглянути дане питання на наступному засіданні комісії, щоб він (син) мав можливість бути присутнім особисто і висловити свою позицію.

Як встановлено судом, на засіданні, яке відбувалось 25 червня 2020 року, були присутні всі члени комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА. За надання згоди на зміну прізвища малолітньої дитини ОСОБА_6 на дошлюбне прізвище матері " ОСОБА_7 " проголосувало 9 членів комісії, 3 утрималось, проти такого рішення жоден член комісії не голосував.

Рішенням комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА №21 від 25 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої дитини" за підписом голови РДА, голови комісії надано згоду на зміну прізвища малолітній дитині ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дошлюбне прізвище матері - ОСОБА_7 . Службу у справах дітей РДА ( ОСОБА_17 ) зобов`язано підготувати проєкт розпорядження про зміну прізвища дитини (а.с. 89).

Розпорядженням голови Богородчанської РДА №151 від 30 червня 2020 року надано згоду на зміну прізвища малолітної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дошлюбне прізвище матері " ОСОБА_7 ". Орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов`язано внести зміни до актового запису про народження №12 від 30 серпня 2012 року, складеного виконавчим комітетом Космацької сільської ради Богородчанського району Івано-Франківської області, відповідно до чинного законодавства (а.с. 88). Розпорядження видано з урахуванням вимог ст. 148 Сімейного кодексу України, п. 71 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866, рішення комісії з питань захисту прав дитини №21 від 25 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої дитини", згоди дитини на зміну прізвища, ступеню виконання батьком обов`язків щодо дитини.

В ході розгляду справи встановлено, що органом державної реєстрації актів цивільного стану на виконання вищевказаного розпорядження внесено відповідні зміни до актового запису про народження ОСОБА_6 та змінено прізвище дитини на " ОСОБА_7 ".

На даний час малолітня ОСОБА_6 проживає з матір`ю ОСОБА_5 в АДРЕСА_1 .

За клопотанням представника відповідачки ОСОБА_5 судом допитано свідка ОСОБА_19 , яка повідомила суду, що є класним керівником малолітньої ОСОБА_18 , остання добре навчається, вміє висловлювати власну думку. Діловодом школи на підставі повторно виданого свідоцтва про народження, в якому прізвище ОСОБА_6 вказано " ОСОБА_7 ", внесено відповідні зміни до журналу. Мама та дідусь ОСОБА_16 беруть активну участь в шкільному житті дитини, за весь час навчання ОСОБА_6 батько дівчинку в школі жодного разу не відвідував, не цікавився її навчанням. ОСОБА_6 про батька ніколи не розповідала.

Таким чином, зважаючи на викладене вище, даючи оцінку дослідженим в ході розгляду справи доказам, суд приходить до висновку, що органом опіки та піклування при вирішенні питання щодо зміни прізвища дитини дотримано вимог ч. 5 ст. 148 Сімейного кодексу України та п. 71 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, рішення прийняті уповноваженими органами в межах їх компетенції, з урахуванням участі кожного з батьків у вихованні та догляді дитини, виконання ними своїх обов`язків щодо неї, бажання дитини змінити своє прізвище на ОСОБА_7 .

Твердження позивача, що рішення комісії та розпорядження голови РДА є незаконними, зокрема, й тому, що при вирішенні питання про зміну прізвища дитини не було враховано його думку, суд не приймає до уваги, оскільки з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ОСОБА_4 був повідомлений про дату, час та місце засідання комісії з питань захисту прав дитини, його заперечення з цього приводу враховані комісією, до того ж на засіданні 25 червня 2020 року був присутній та мав можливість висловити свою думку дідусь ОСОБА_6 ОСОБА_3 .

Крім того, дані належного виконання позивачем своїх батьківських обов`язків, зокрема, участі у вихованні та навчанні дочки, забезпечення духовного розвитку та спілкування з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, тощо відсутні. ОСОБА_4 тривалий час проживає за межами країни, дочку не відвідує, не спілкується з нею, аліменти сплачує за рішенням суду. Доводи позивача про надсилання дитині дарунків на дні народження та інші свята, спілкування з нею, посилання на те, що на даний час він не має змоги бачитись з дочкою, так як колишня дружина перешкоджає в цьому, не знайшли підтвердження в ході розгляду справи.

Також позивачем не доведено, що зміна прізвища ОСОБА_6 матиме негативний вплив на дитину чи спрямована на шкоду її інтересів.

Відповідно до приписів ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З огляду на викладене, враховуючи, що оскаржувані рішення та розпорядження відповідають актам цивільного законодавства та не порушують цивільні права або інтереси позивача щодо дочки, прийняті з дотриманням Сімейного кодексу України, Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, з урахуванням бажання дитини, яка досягла 7-річного віку, змінити прізвище, не суперечать інтересам дитини, яка на час розгляду справи судом після зміни прізвища сприймає себе як ОСОБА_7 , зміна прізвища не має негативного впливу на дитину і не спрямована на шкоду її інтересам, приділяючи першочергову увагу якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, суд приходить до переконання, що підстави для скасуванння рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської РДА №21 від 25 червня 2020 року та розпорядження голови Богородчанської РДА №151 від 30 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої ОСОБА_6 " відсутні.

Вирішуючи клопотання позивача про продовження пропущеного строку звернення до суду з даним позовом, суд приходить до переконання, що такий ОСОБА_4 не пропущено. Оскаржуване рішення комісії з питань захисту прав дитини прийнято 25 червня 2020 року, розпорядження голови Богородчанської РДА видано 30 червня 2020 року - в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), впродовж якого процесуальні строки, зокрема, строки звернення до суду, відповідно до п. 3 розділу XII "Прикінцеві положення" ЦПК України (в редакції - чинній на час звернення до суду) було продовжено на строк дії карантину.

Відповідно до ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

Оскільки в позові відмовлено повністю, понесені ОСОБА_4 судові витрати слід залишити за позивачем.

На підставі наведеного, керуючись ст. 141, 259, 263 - 265, 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

В задоволенні позову ОСОБА_4 до Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, ОСОБА_5 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ОСОБА_10 , про скасування розпорядження голови Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області №151 від 30 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої ОСОБА_6 " та рішення комісії з питань захисту прав дитини Богородчанської районної державної адміністрації Івано-Франківської області №21 від 25 червня 2020 року "Про зміну прізвища малолітньої дитини" відмовити.

Судові витрати залишити за позивачем ОСОБА_4 .

Рішення суду може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Богородчанська районна державна адміністрація Івано-Франківської області, місцезнаходження: 77701, Івано-Франківська область, селище Богородчани, вул.Шевченка, 66, ідентифікаційний код юридичної особи 23802966.

Відповідачка: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Третя особа: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Повний текст виготовлено 06 листопада 2020 року.

Суддя Л.Я. Рибка

СудБогородчанський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення28.10.2020
Оприлюднено11.11.2020
Номер документу92723049
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —338/778/20

Ухвала від 18.01.2022

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Девляшевський В. А.

Ухвала від 14.01.2022

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Девляшевський В. А.

Постанова від 23.11.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Ухвала від 04.03.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Постанова від 08.02.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Постанова від 08.02.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 05.01.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 30.12.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 18.12.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 17.12.2020

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Горейко М. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні