Рішення
від 02.11.2020 по справі 609/848/19
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №609/848/19

Провадження № 2/601/209/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2020 року Кременецький районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Коротича І.А.,

за участю секретаря судового засідання Тимощук О.М.,

представника позивача адвоката Булави М.А.,

представника відповідача Ігнатюк М.П. ,

представника відповідача Гаврищук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України та Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування протоколу № 1 та рішення загальних зборів релігійної громади від 24 лютого 2019 року про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з православною Церквою України; визнання нечинним та скасування протоколу № 2 та рішення загальних зборів релігійної громади від 07 квітня 2019 року, в частині зміни назви релігійної організації та прийняття Статусу релігійної організації у новій редакції; визнання нечинними положення Статуту в частині зміни назви та канонічної приналежності релігійної громади, та зобов`язання усунення перешкод в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь, визнання нечинним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року в частині реєстрації Статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України в новій редакції , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до Кременецького районного суду Тернопільської області з позовом до релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України та Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування протоколу № 1 та рішення загальних зборів релігійної громади від 24 лютого 2019 року про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з православною Церквою України; визнання нечинним та скасування протоколу № 2 та рішення загальних зборів релігійної громади від 07 квітня 2019 року, в частині зміни назви релігійної організації та прийняття Статусу релігійної організації у новій редакції; визнання нечинними положення Статуту в частині зміни назви та канонічної приналежності релігійної громади, та зобов`язання усунення перешкод в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь, визнання нечинним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року в частині реєстрації Статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України в новій редакції .

В судовому засіданні представник позивача адвокат Булава М.А. збільшені позовні вимоги підтримала та суду пояснила, що згідно свідоцтва № 1327 про реєстрацію статуту релігійної організації, виданого Тернопільською обласною державною адміністрацією, рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради № 221 від 24 вересня 1991 року, було зареєстровано статут релігійної громади Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на територію села Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви. Тобто, дана релігійна громада, як юридична особа, існує з 24 вересня 1991 року.

Указом архієпископа Тернопільського та Кременецького Сергія (Генсіцького) № 14 від 08 лютого 1997 року, настоятелем церкви Святого Василія Великого села Тетильківці Шумського благочиння призначено - Павла Малого. Рішенням виконкому Вілійської сільської Ради Шумського району Тернопільської області № 7 від 05 березня 2014 року оформлено право власності на АДРЕСА_1 , на релігійну громаду церкви села Тетильківці Тернопільської єпархії Української Православної Церкви. Однак, свідоцтво про право власності видане не було. Вищезгадана культова споруда та майно, що в ній знаходиться, фактично перебуває у власності даної релігійної громади з 1991 року. Таким чином, релігійна громада є юридичною особою та фактичним власником культової будівлі церкви, церковного майна.

24 лютого 2019 року відбулись загальні збори віруючих релігійної громади (парафії) УПЦ Парафії Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії УПЦ. Згідно протоколу даних зборів на них було присутні 193 особи. Головою зборів обрано ОСОБА_3 , секретарем - ОСОБА_4 . На даних зборах розглядалось питання виходу релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії УПЦ з УПЦ та перехід її під канонічне підпорядкування Тернопільської єпархії ПЦУ. Шляхом голосування - за - 183 голосів, проти - 5, утримались - 5, - було прийнято рішення про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України. Списки присутніх на зборах не долучались.

07 квітня 2019 року відбулись загальні збори віруючих релігійної громади (парафії) ПЦУ Парафії Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії ПЦУ. На зборах були присутні 158 чоловік. Серед питань, які розглядались на даних зборах, були питання щодо зміни назви релігійної організації та прийняття Статуту релігійної організації у новій редакції. Рішеннями вищезгаданих зборів одноголосно (за - 158 голосів, проти - 0, утримались - 0) змінено назву релігійної громади на Парафію Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії ПЦУ та прийнято Статут релігійної організації у новій редакції. Списки присутніх громадян також не долучались.

Представник позивача вважає, що дані збори є нелегітимні, та прийняті на них рішення неправомірними, оскільки згідно розділу II п. 10 Статуту релігійної громади органами парафіяльного управління є Парафіяльні збори, очолювані настоятелем, а не загальні збори, як це вказано у протоколі. Парафіяльні збори очолює настоятель. Згідно протоколів загальних зборів від 24 лютого та 07 квітня 2019 року його головою є ОСОБА_3 , а секретарем - ОСОБА_4 Релігійна громада Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на територію села Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви налічує більше 230 парафіян. На зборах 24 лютого та 07 квітня 2019 року жоден парафіянин даної релігійної громади присутній не був. На зборах були присутні громадяни, які не є парафіянами даної громади, а лише жителями села Тетильківці.

Згідно чинного законодавства, рішення про зміну підлеглості повинне було прийняте на зборах за присутності не менше 50 % від загальної кількості парафіян і голосуванні 2/3 від кількості присутніх на зборах парафіян. Збори ж проведені жителями села Тетильківці, які не є парафіянами даної релігійної громади та відповідно, не можуть приймати будь-яких рішень щодо діяльності релігійної громади. Інша релігійна громада не надала загальних списків своїх парафіян, як і присутніх на зборах парафіян. А тому, не можливо зробити висновок про повноважність зборів громадян та легітимність прийнятих зборами рішень. Згідно довідки Вілійської сільської Ради за № 472 від 02 липня 2019 року в селі Тетильківці станом на 02 липня 2019 року рахується 322 громадяни, які досягли 18-річного віку. Таким чином, кількість громадян, які за статутом можуть бути парафіянами релігійної громади, теж 322 чоловіки. Позивачем надано до матеріалів справи, в якості доказів - списки парафіян релігійної громади Української Православної церкви в кількості 230 чоловік, які висловились за збереження релігійної громади в лоні УПЦ. Тобто, серед повнолітніх жителів села Тетильківці залишається лише 92 людини, які не є парафіянами даної громади. Виникає запитання: як могли бути присутні на загальних зборах віруючих 24 лютого та 07 квітня 2019 року та приймати участь в голосуванні відповідно 183 та 158 громадян села. І це без врахування того, що окремі жителі села не є парафіянами будь-якої релігійної громади. Крім того, протоколи підписані лише головою зборів та секретарем, та не засвідчені підписами членів релігійної громади, які приймали ці рішення, як це вимагає стаття 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації . До протоколів не долучені поіменні списки присутніх громадян, засвідчені їхніми підписами.

Крім того, рішення зборів не затверджені керуючим Тернопільсько- Кременецькою єпархією Української Православної Церкви митрополитом Тернопільським і Кременецьким ОСОБА_47 . Дані збори - це фактично збори новоствореної релігійної громади і вирішувати питання канонічної приналежності не входить до її повноважень. Це грубе втручання в діяльність релігійної громади та її дискримінація.

Після вищезгаданих зборів 25 червня 2019 року до приміщення храму підійшли жителі села Тетильківці Шумського району, які не є членами релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого УПЦ, а новоствореної релігійної громади та намагалися поміняти замки на дверях храму. На пропозиції щодо проведення почергових богослужінь, члени новоствореної релігійної організації в категоричній формі відмовилися. При цьому були присутні голова Вілійської сільської Ради, представник Шумської РДА та працівник відділу у справах релігії Шумської РДА, начальник Шумського ВП ГУНП. Під час цих подій проводилась відеофіксація. Після цього за участю членів обох громад приміщення храму було опечатано та завірено печаткою Вілійської сільської Ради.

Всупереч Статуту релігійної громади, моральних засад православних віруючих, всупереч чинному законодавству, членам релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого УПЦ були вчинені перешкоди, щодо користування культовою спорудою, культовим майном для богослужінь та закрито церкву. Віруючі даної громади втратили право заходити в приміщення церкви та справляти церковну службу. Саме з вказаного часу більше 200 віруючих, серед яких люди похилого віку, діти, інваліди, змушені проводити церковну службу на подвір`ї церкви.

Позивач неодноразово звертався з заявами-зверненнями до голови Тернопільської ОДА, голови Шумської районної державної адміністрації, голови Вілійської сільської Ради щодо захисту інтересів релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого УПЦ, сприяння усуненню перешкод в користуванні храмом та здійсненні богослужінь, однак, були отримані формальні відписки і рекомендації на звернення до суду для вирішення спірних питань.

На підставі неправомірних рішень загальних зборів віруючих села Тетильківці від 24 лютого та 07 квітня 2019 року, головою Тернопільської обласної державної адміністрації за № 301-од 21 травня 2019 року було прийнято розпорядження про реєстрацію статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України , зареєстрованого рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради народних депутатів від 24 вересня 1991 року № 221. Дане розпорядження прийняте також на підставі висновку голови Шумської РДА про можливість реєстрації Статуту релігійної громади с. Тетильківці Шумського району, який містить недостовірні дані про відсутність міжконфесійних конфліктів та волевиявлення більшості громадян про зміну конфесійної приналежності. Даний висновок наданий не зважаючи на заяви-звернення позивача до голови Шумської РДА, голови Вільської сільської Ради, щодо збереження релігійної громади Української Православної Церкви с. Тетильківці, який був підтверджений списками вірян та рішеннями парафіяльних зборів.

Фактично даним розпорядженням зареєстровано нову редакцію Статуту релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого УПЦ релігійної громади без згоди її членів, без прийняття рішення даною релігійною громадою, а на підставі рішень новоствореної релігійної громади. Членами новоствореної релігійної громади є жителі села Тетильківці Шумського району, які не є, та ніколи не були парафіянами даної релігійної громади. На підставі розпорядження Тернопільської ОДА № 301-од від 21 травня внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. При цьому відбулась зміна назви юридичної особи з релігійної громади Парафія Святителя Василя Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви на релігійну організацію Парафія Святителя Василя Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії Православної Церкви України та зміна керівника - з ОСОБА_2 на ОСОБА_6 . При цьому ідентифікаційний код юридичної особи, облікові номери Кременецької ОДПІ, органу статистики, Пенсійного фонду залишились ті ж самі. Оскаржуваними протоколами та рішеннями порушені права членів релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району УПЦ, оскільки їх позбавили Статуту та припинили їх діяльність, як юридичної особи, зареєструвавши на підставі даних рішень та розпорядження голови Тернопільської ОДА в ЄДР під їхніми даними іншу юридичну особу, іншу релігійну організацію.

Представник позивача просить суд визнати нечинним та скасувати протокол № 1 та рішення загальних зборів релігійної громади від 24 лютого 2019 року про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України; визнати нечинним та скасувати протокол № 2 та рішення загальних зборів релігійної громади від 07 квітня 2019 року в частині зміни назви релігійної організації та прийняття Статусу релігійної організації у новій редакції; визнати нечинними положення Статуту в частині зміни назви та канонічної приналежності релігійної громади; зобов`язати релігійну організацію Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України усунути перешкоди в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь; визнати нечинним та скасувати розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року в частині реєстрації Статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України в новій редакції та стягнути з відповідачів судові витрати по справі.

Представник відповідача релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України - Гаврищук В.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, попередньо надіславши відзив на позовну заяву, пояснивши, що в даній справі відсутній предмет позову. Спірні протоколи та рішення загальних зборів релігійної громади від 24.02.2019 року № 1 та від 07.04.2019 року № 2 були прийняті з дотриманням процедури та законодавства, яке регулює порядок прийняття таких рішень релігійною організацією. Право релігійної громади на зміну канонічної належності, що мало місце 24 лютого 2019 року, протокол № 1 на загальних зборах, свідчить про дотримання визначених статтею 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації . Пізніше, 07 квітня 2019 року на підтвердження правомірності прийнятого рішення було прийнято рішення про зміну назви релігійної громади та прийняття статуту релігійної громади в новій редакції. При цьому всі вказані рішення прийняті із урахуванням вимог статті 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації . В статуті релігійної громади немає процедури прийняття рішень загальними зборами віруючих, тому не можна стверджувати про порушення процедури його прийняття.

Всі посилання позивача на будь-які положення чинного на той час статуту не заслуговують на увагу, оскільки згідно частини 5 статті 12 Закону, вказані позивачем положення статуту суперечать Закону України Про свободу совісті та релігійні організації , в даному випадку вимогам статті 8, а тому вони не можуть застосовуватись до даних правовідносин. Щодо, вимоги про визнання нечинними відповідних положень статуту Релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Думського р-ну Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України , то дана вимога не підлягає до задоволення оскільки розпорядженням голови Тернопільської ОДА від 21.05.2019 року № 301 Про статут релігійних організацій ПЦУ сіл Сураж та Тетильківці Шумського району у новій редакції , зареєстровано вказаний статут у новій редакції. Дане рішення винесено у відповідності до чинного законодавства. Також вважає, що позивачу не чиняться перешкоди у користування майном, оскільки відсутні докази їх вчинення.

Отже, доказів порушень при прийнятті відповідних рішень Релігійної організації позивачем не надано, як і не доведено, що з боку відповідача були будь- які порушення. А тому представник відповідача просить в позові відмовити.

Представник відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації Ігнатюк М.П. - в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, попередньо надіславши відзив на позовну заяву, пояснивши, що ніхто не може встановлювати обов`язкових переконань і світогляду. Держава не втручається у здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій, не фінансує діяльність будь-яких організацій, створених за ознакою ставлення до релігії. Усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. 10 квітня 2019 року до Тернопільської обласної державної адміністрації надійшла заява уповноваженого представника релігійної громади ОСОБА_7 , щодо реєстрації статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України у новій редакції. До вказаної заяви були долучені наступні документи: статут релігійної громади у новій редакції, засвідчені копії протоколів парафіяльних зборів релігійної громади із зазначенням списку учасників, копія чинної на дату подання документів редакції статуту релігійної громади. Дана заява позивача була подана з необхідними документами, згідно з вимогами Закону, рішення релігійної громади про зміну канонічної приналежності та перехід до Православної церкви України, та у зв`язку із чим, статут у новій редакції викладено та належним чином оформлено, згідно вимог чинного законодавства.

Крім того, управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Тернопільської обласної державної адміністрації звернулось з листом до Шумської районної державної адміністрації з проханням надати вмотивовані висновки щодо реєстрації статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України у новій редакції, врахувавши позицію органу місцевого самоврядування. Шумська районна державна організація листом повідомила управління, що вивчивши порушене питання, не заперечує щодо реєстрації статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України у новій редакції, у зв`язку із виходом із Української Православної Церкви та переходом в Православну Церкву України. Таким чином, розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21 травня 2019 року № 301-од Про статути релігійних організацій ПЦУ сіл Сураж та Тетильківці Шумського району у новій редакції прийнято відповідно до норм чинного законодавства. На підставі вищенаведеного, представник відповідача просить в позові відмовити.

Ухвалою суду від 27 січня 2020 року суддею Коротич І.А. прийнято до розгляду дану цивільну справу.

Ухвалою суду від 10 березня 2020 року залучено Тернопільську обласну державну адміністрацію (юридична адреса: місто Тернопіль, вулиця М. Грушевського, 8), в якості співвідповідача.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення зі слідуючих міркувань.

Згідно свідоцтва № 1327 про реєстрацію статуту релігійної організації, виданого Тернопільською обласною державною адміністрацією, рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради № 221 від 24 вересня 1991 року зареєстровано статут релігійної громади Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на територію с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії Української Православної Церкви (а.с. 26, Том 1).

Встановлено, що Статут Тетильківської парафії церкви Васильківська Тернопільсько-Кременецької єпархії Шумського району був ухвалений парафіяльними зборами 25 серпня 1991 року, та затверджений Керуючим Тернопільською єпархією Української Православної Церкви (а.с. 64-66, Том 2).

Відповідно до п.1 Статуту громади, парафія є релігійне об`єднання, первинний структурний підрозділ Української Православної Церкви, який безпосередньо входить до складу Кременецької єпархії. Парафія об`єднує громадян православного віросповідання для сумісного здійснення права на свободу, сповідання та поширення православної віри, а також для піклування про релігійно-моральне виховання (п.3 Статуту). Вищевказаним статутом визначені структура і управління парафією, парафіяльні заклади, джерела створення коштів та майнові відносини на парафії. Адресою парафії вказане село с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області.

Указом архієпископа Тернопільського і Кременецького Сергія (Генсіцького) № 14 від 08 лютого 1997 року настоятелем церкви Святого Василія Великого села Тетильківці Шумського благочиння призначено Павла Малого (а.с. 27, Том 1).

Рішенням виконкому Вілійської сільської Ради Шумського району Тернопільської області № 7 від 05 березня 2014 року, було вирішено оформити право власності на АДРЕСА_1 , на релігійну громаду церкви Святого Василія села Тетильківці Тернопільської Єпархії Української Православної Церкви ( а.с. 28, Том 1).

Згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 640090 від 03 березня 2009 року, релігійна громада Української Православної Церкви села Тетильківці Шумського району Тернопільської області зареєстрована як юридична особа, яка знаходиться за адресою: село Тетильківці, Шумський район, Тернопільська область (а.с.46, Том 1).

24 лютого 2019 року ініціативна група релігійної громади Української Православної Церкви села Тетильківці скликала парафіяльні збори. З протоколу № 1 загальних зборів віруючих релігійної громади (парафії) УПЦ від 24 лютого 2019 року вбачається, що на них було присутні 193 особи. Головою зборів обрано ОСОБА_3 , секретарем - ОСОБА_4 . На даних зборах розглядалось питання виходу релігійної громади Парафія Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії УПЦ з УПЦ та перехід її під канонічне підпорядкування Тернопільської єпархії ПЦУ. Шляхом голосування - за - 183 голосів, проти - 5, утримались - 5 було прийнято рішення про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України. Списки присутніх на зборах долучені до матеріалів справи (а.с. 140-155, Том 2).

З протоколу загальних зборів віруючих релігійної громади (парафії) ПЦУ від 07 квітня 2019 року слідує, що на зборах були присутні 158 чоловік. Серед питань, які розглядались на даних зборах, були питання щодо зміни назви релігійної організації та прийняття Статуту релігійної організації у новій редакції. Рішеннями вищезгаданих зборів одноголосно (за - 158 голосів, проти - 0, утримались - 0) змінено назву релігійної громади на Парафію Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії ПЦУ та прийнято Статут релігійної організації у новій редакції. Списки присутніх громадян долучені до матеріалів справи (а.с. 17-18 Том 1, а.с. 58-63 Том 2).

Також встановлено, що Статут релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України був прийнятий парафіяльними зборами - протокол № 2 від 07 квітня 2019 року. Затверджений керуючим Тернопільською єпархією Православної Церкви України Архієпископом Нестором (Писик). Зареєстрований, згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 24 вересня 1991 року № 221( у редакції розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21 травня 2019 року № 301-од) (а.с. 19-23 Том 1, та а.с. 67-72 Том 2).

З протоколу парафіяльних зборів віруючих Релігійної громади УПЦ села Тетильківці Шумського району Тернопільської області храму Святого Василія Великого від 24 лютого 2019 року вбачається, що на них були присутні 117 осіб. Головою парафіяльних зборів обрано настоятеля парафії отця Павла (Малого), секретарем парафіяльних зборів - члена парафії ОСОБА_8 . На даних зборах розглядалось питання збереження Української Православної Церкви села Тетильківці Шумського району Тернопільської області храму Святого Василія Великого в лоні Української Православної Церкви очолюваної митрополитом ОСОБА_9 (Березовським). Шляхом голосування - за - 117 голосів, проти - 0, утримались - 0, було прийнято рішення - не змінювати конфесію та зберегти релігійну громаду Української Православної Церкви села Тетильківці в лоні Української Православної Церкви очолюваної митрополитом ОСОБА_9 (Березовським). До матеріалів справи долучено Списки жителів села які станом на 22.02.2019 року підписались за збереження Української Православної Церкви села Тетильківці Шумського району Тернопільської області храму Святого Василія Великого в лоні Української Православної Церкви (а.с. 30-35, Том 1).

Встановлено, що 25 лютого 2019 року Релігійна громада УПЦ села Тетильківці Шумського району Тернопільської області храму Святого Василія Великого зверталася із заявою до Голови Тернопільської ОДА, щодо збереження Української Православної Церкви села Тетильківці Шумського району Тернопільської області храму Святого Василія Великого в лоні Української Православної Церкви очолюваної митрополитом ОСОБА_9 (Березовським) (а.с. 36, Том 1).

З листа Тернопільської ОДА, адресованої настоятелю релігійної громади Парафія Релігійної громади святого Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії УПЦ вбачається, що з огляду на релігійну ситуацію в селі Тетильківці Шумського району, Тернопільська ОДА вважає, що тільки конструктивний діалог між членами релігійної громади є запорукою забезпечення громадського спокою, миру та християнської злагоди між односельчанами (а.с. 39, Том 1).

З листа Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області № 02- 40/2-86 від 06 березня 2019 року слідує, що згідно відомостей, які містяться в районній державній адміністрації, виконавчим комітетом Тернопільської обласної ради народних депутатів та Тернопільською обласною державною адміністрацією, церква Святого Василія Великого села Тетильківці та державне майно, що у ній знаходиться у безоплатне користування чи у власність релігійній громаді не передавалися. Культова будівля і майно, що є державною власністю, можуть передаватися у почергове користування двом або більше релігійним громадам за їх взаємною згодою. За відсутності такої згоди державний орган визначає порядок користування культовою будівлею і майном шляхом укладення з кожною громадою окремого договору (а.с.40, Том 1).

Згідно розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-од від 21 травня 2019 року було зареєстровано Статут релігійної організації Парафія Різдва Пресвятої Богородиці села Сураж Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів від 22 жовтня 1991 року № 246. А також, зареєстровано Статут релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області єпархії Православної Церкви України, який зареєстрований рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради народних депутатів від 24 вересня 1991 року № 221 (а.с. 14, Том.1).

З довідки № 472 від 02 липня 2019 року, виданої Вілійською сільською радою Шумського району Тернопільської області слідує, що в селі Тетильківці Шумського району Тернопільської області станом на 02 липня 2019 року зареєстровано 322 громадян, які досягнули 18-річного віку (а.с.63, Том 1).

З довідки № 327 від 06 травня 2019 року, виданої Вілійською сільською радою Шумського району Тернопільської області слідує, що списки членів парафії громади села Тетильківці були уточнені 15 лютого 2019 року у присутності Вілійського сільського голови Шумського району ОСОБА_10 , а також у присутності члена виконкому ОСОБА_7 , священика ОСОБА_2 , старости ОСОБА_11 , членів парафії ОСОБА_12 та ОСОБА_3 . Згідно уточнення у списку рахується 320 членів парафії, громадян села Тетильківці, які мали право взяти участь в прийнятті рішення про перехід церкви Святого Василія Великого с. Тетильківці під юрисдикцією ПЦУ (а.с. 94, Том.1).

З листа від 26 квітня 2019 року № 01-495/12-5, адресованого Шумською районною державною адміністрацією Тернопільської області - Управлінню з питань внутрішньої політики, релігій та національностей обласної державної адміністрації вбачається, що була дана відповідь, згідно якої Шумська РДА Тернопільської області та Вілійська сільська рада не вбачають перешкод для реєстрації статуту релігійної організації Парафія Святого Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України , враховуючи бажання вірян та виходячи з положень статті 8 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації (а.с. 19, 55, Том 2).

Згідно розпорядження Тернопільської ОДА від 18 жовтня 2019 року № 669-од, передано споруду церкви Святителя Василія Великого в селі Тетильківці Шумського району - пам`ятки культурної спадщини місцевого значення у власність релігійній громаді Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України , статут якої зареєстрований розпорядженням голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 21 травня 2019 року № 301-од (а.с.170-171, Том 1).

З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005685250 слідує, що релігійна організація Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України зареєстрована в Єдиному державному реєстрі 24 вересня 1991 року, 03 березня 2009 року (а.с.82, Том 1).

Статтею 35 Конституції України передбачено, що кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров`я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.

31 січня 2019 року набув чинності ЗУ Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи від 17.01.2019 року № 2673-VІІІ, згідно якого визнано право релігійної громади на вільну зміну підлеглості в канонічних і організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні і за її межами релігійним центрам (управлінням) та встановлена нова процедура державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи.

Відповідно до п. 2, 3 Прикінцевих положень до Закону встановлено, що у разі прийняття рішення щодо зміни своєї підлеглості релігійна організація повідомляє про таке рішення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, або обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації, а в Автономній Республіці Крим - Раду міністрів Автономної Республіки Крим, які забезпечують оприлюднення цього рішення на своєму офіційному веб-сайті.

Статути (положення) релігійних організацій мають бути приведені у відповідність із цим Законом упродовж одного року з дня набрання ним чинності. До приведення статутів (положень) у відповідність із цим Законом релігійні організації керуються положеннями діючих статутів (положень) у частині, що не суперечить цьому Закону.

На підставі частини 1, 2 статті 3 Закону України Про свободу совісті та релігійні організації" кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.

Ніхто не може встановлювати обов`язкових переконань і світогляду. Не допускається будь-яке примушування при визначенні громадянином свого ставлення до релігії, до сповідання або відмови від сповідання релігії, до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях, навчання релігії.

Згідно частини 1, 2 статті 7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).

Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).

Згідно статті 8 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того ж культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб. Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.

Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.

Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.

Положення статті 14 даного Закону визначають порядок та процедуру реєстрації статутів (положень) релігійних організацій.

Відповідно до статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини , при розгляді справ українські суди повинні застосовувати Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Також, у п.12постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року №14 Про судове рішення у цивільній справі зазначено, що в мотивувальній частині кожного рішення у разі необхідності мають бути посилання на Конвенцію та рішення Європейського суду, які згідно з Законом України №3477 Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є джерелом права і підлягають застосуванню в такій справі .

Рішення Європейського суду є офіційною формою роз`яснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у зв`язку з цим - джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.

Положеннями статті 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно. Свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеженням, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Також, положення статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплюють право кожного на свободу об`єднань з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів. Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідним в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Із пункту 117 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Свято-Михайлівська Парафія проти України від 14 червня 2007 року (заява №77703/01), стаття 9 Конвенції має розглядатися не тільки у світлі статті 11, а також у світлі статті 6 цієї Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 112 цього рішення зазначено, що свобода віросповідання - це, перш за все, особиста справа кожного, вона також означає, серед іншого, свободу "сповідувати релігію" самому або в об`єднанні з іншими, публічно та в колі тих, хто поділяє цю віру.

Оскільки релігійні громади традиційно існують у вигляді організованих структур, стаття 9 має тлумачитися в світлі статті 11 Конвенції, яка захищає об`єднання від невиправданого втручання з боку держави.

Європейський суд з прав людини у Рішенні по справі Корецький та інші проти України зазначає, що ст.11 Конвенції також містить вимогу щодо якості закону, який в національному законодавстві регулює право на об`єднання. Визнаючи виключне право держави самостійно регулювати діяльність неурядових організацій на її території, суд зазначив, що таке втручання у право на свободу об`єднання повинно переслідувати легітимну мету та бути "необхідним у демократичному суспільстві", а спеціальний закон повинен бути доступним для конкретної особи та достатньо чітко визначати межі втручання держави у право на свободу об`єднань. Також, у справі Корецький та інші проти України Європейський Суд з прав людини визначив, що право на об`єднання - це невід`ємна частина права, гарантованого статтею 11 Конвенції; можливість заснувати юридичну особу з метою діяти колективно в сфері спільних інтересів є одним з найважливіших аспектів права на свободу об`єднання, за відсутності якого вказане право було б позбавлене будь-якого сенсу; спосіб, в який національним законодавством закріплено цю свободу та її практичне застосування органами державної влади є проявом стану демократії в певній країні.

Разом з цим, суд також враховує і те, що у Фундаментальних принципах щодо статусу неурядових організацій в Європі від 5 липня 2002 року (пункти 2, 15) та у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі СМ/REC (2007) 14 від 10 жовтня 2007 року (пункти 2, 16) передбачено право будь-якої особи бути, зокрема, членом неурядової організації (громадської організації).

Також, у п.113 вищевказаного рішення ЄСПЛ зазначено, що право віруючих на свободу віросповідання, яке включає право кожного сповідувати релігію разом з іншими, передбачає очікування, що віруючі матимуть змогу вільно об`єднуватися без жодного свавільного втручання з боку держави. Будь-які повноваження держави оцінювати легітимність релігійних поглядів є несумісними з її обов`язком, визначеним у практиці Суду, бути нейтральною та безсторонньою. В пункті 146 цього рішення зазначається, що стаття 8 Закону жодним чином не обмежила чи перешкодила релігійній організації на власний розсуд визначати, в який спосіб вона вирішуватиме, чи приймати нових членів, визначатиме критерії членства та процедуру обрання органів управління. З точки зору статті 9 Конвенції, взятої разом зі статтею 11 Конвенції, це були рішення, які лежать в площині приватного права та які не мають бути об`єктом втручання з боку органів державної влади, якщо вони не порушують прав інших осіб,чи підпадають під обмеження, встановлені пунктами 2 статей 9 та 11 Конвенції. Іншими словами, держава не може зобов`язати легально існуюче приватно-правове об`єднання прийняти нових та виключити обраних членів. Втручання такого роду суперечитиме свободі релігійних об`єднань вільно регулювати свою поведінку та вільно вести свої справи.

Крім того, в пункті 150 рішення, ЄСПЛ нагадав, що релігійні об`єднання вправі визначати на власний розсуд спосіб, в який вони прийматимуть нових та виключатимуть існуючих членів. Внутрішня структура релігійної організації та норми, що регулюють членство в ній, мають розглядатися як спосіб, в який такі організації виражають їх погляди та дотримуються своїх релігійних традицій. Суд вказує, що право на свободу віросповідання виключає будь-які повноваження держави оцінювати легітимність способу вираження релігійних поглядів.

Позивачем до матеріалів справи не долучено належних допустимих доказів про кількість членів парафії - релігійної громади Української Православної Церкви.

З довідки № 327 від 06 травня 2019 року, виданої Вілійською сільською радою Шумського району Тернопільської області слідує, що списки членів парафії громади села Тетильківці були уточнені 15 лютого 2019 року в присутності Вілійського сільського голови Шумського району ОСОБА_10 , а також у присутності члена виконкому ОСОБА_7 , священика ОСОБА_2 , старости ОСОБА_11 , членів парафії ОСОБА_12 та ОСОБА_3 . Згідно уточнення у списку рахується 320 членів парафії, громадян села Тетильківці, які мали право взяти участь в прийнятті рішення про перехід церкви Святого Василія Великого с. Тетильківці під юрисдикцією ПЦУ (а.с. 94, Том.1).

Суд оцінює вище вказану довідку критично, оскільки в ній зазначено 320 членів парафії, разом з тим не вказано чи це релігійна громада Української Православної Церкви очолюваної митрополитом ОСОБА_9 (Березовським) чи це релігійна громада Православної Церкви України.

В діючому статуті також відсутні посилання на правомочність загальних зборів, порядок прийняття рішень.

Із оскаржуваного протоколу вбачається, що на зборах 24 лютого 2019 року були присутніми 193 парафіян, що підтверджується списком громадян із зазначенням Прізвища, ініціалів, дати народження та підпису. Більшістю яких було прийнято рішення про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України.

Водночас, з наданих суду протоколу зборів, які були організовані настоятелем парафії отцем ОСОБА_2 вбачається, що на зборах 24 лютого 2019 року були присутні 117 парафіян, що є менше від загальної кількості парафіян, які 24 лютого 2019 року проголосували за прийняття рішення про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України.

Поряд з цим, позивачем не долучено список присутніх на зборах 24 лютого 2019 року (117 парафіян) які приймали участь у прийнятті рішення не змінювати конфесію та зберегти релігійну громаду Української Православної Церкви села Тетильківці в лоні Української Православної Церкви очолюваної митрополитом ОСОБА_9 (Березовським).

До матеріалів справи позивачем долучено список жителів села Тетильківці Шумського району, в кількості 230 жителів села, які станом на 22.02.2019 підписались за збереження релігійної громади Української Православної Церкви. Суд оцінює цей список критично оскільки, він сформований 22.02.2019 року, а збори відбулись 24 лютого 2019 року. Окрім того, в даному списку зазначені жителі села, які були присутні на зборах 24.02.2019р. та брали участь у прийнятті рішення про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України. Це зокрема: ОСОБА_13 (а.с.30 т.1; а.с. 154 т.2), ОСОБА_14 (а.с.30 т.1; а.с. 153 т.2), ОСОБА_15 (а.с.30 зворот т.1; а.с. 143 т.2), ОСОБА_16 (а.с.30 зворот т.1; а.с. 143 т.2), ОСОБА_17 (а.с.30 зворот т.1; а.с. 143 т.2), ОСОБА_18 (а.с.30 зворот т.1; а.с. 142 т.2), ОСОБА_19 (а.с.31 т.1; а.с. 152 т.2), ОСОБА_20 (а.с.31 т.1; а.с. 151 т.2), ОСОБА_21 (а.с.31 т.1; а.с. 150 т.2), ОСОБА_22 (а.с.31 т.1; а.с. 150 т.2), ОСОБА_23 (а.с.31 зворот т.1; а.с. 150 т.2), ОСОБА_24 (а.с.31 зворот т.1; а.с. 150 т.2), ОСОБА_25 (а.с.31 зворот т.1; а.с. 150 т.2), ОСОБА_26 (а.с. 31 зворот, т.1; а.с. 151 т.2), ОСОБА_27 (а.с.32 т.1; а.с. 140 т.2), ОСОБА_28 (а.с.32 т.1; а.с. 140 т.2), ОСОБА_29 (а.с.32 т.1; а.с. 142 т.2), ОСОБА_30 (а.с.32 т.1; а.с. 142 т.2), ОСОБА_31 (а.с.32 т.1; а.с. 142 т.2), ОСОБА_32 (а.с.33 т.1; а.с. 144т.2), ОСОБА_33 (а.с.33зворот т.1; а.с. 148 т.2), ОСОБА_34 (а.с.34 т.1; а.с. 147т.2), ОСОБА_35 (а.с.34 т.1; а.с. 147т.2), ОСОБА_36 (а.с.34 т.1; а.с. 147т.2), ОСОБА_37 (а.с.34 т.1; а.с. 147т.2), ОСОБА_38 (а.с.34 т.1; а.с. 147т.2), ОСОБА_39 (а.с.34 т.1; а.с. 148т.2), ОСОБА_40 (а.с.34 т.1; а.с. 148т.2), ОСОБА_41 (а.с.34 т.1; а.с. 148т.2), ОСОБА_42 (а.с.34 т.1; а.с. 149т.2), ОСОБА_43 (а.с.34 т.1; а.с. 149 т.2), ОСОБА_44 (а.с.34 зворот т.1; а.с. 145т.2), ОСОБА_45 (а.с.34 зворот т.1; а.с. 145т.2), ОСОБА_46 (а.с.34 зворот т.1; а.с. 145т.2).

Таким чином, члени релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії УПЦ, 24 лютого 2019 року відповідно до вимог ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації , на яких були присутні 193 осіб, вирішили змінити підлеглість у канонічних та організаційних питаннях релігійної організації та перейти до релігійного об`єднання Православної Церкви України.

Позивачем не підтверджено та не надано суду доказів, що прийняте рішення 24 лютого 2019 року релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії УПЦ суперечить чинному законодавству та прийняте з порушеннями, а тому суд вважає, що в задоволені позову в цій частині слід відмовити, оскільки право релігійної громади на зміну канонічної належності є непорушним.

Відповідно до ч.ч.1-5 ст.12 Закону, Статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з`їздах, конференціях. Статут (положення) релігійної організації повинен містити відомості про: 1) вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження; 2) місце релігійної організації в організаційній структурі релігійного об`єднання; 3) майновий стан релігійної організації; 4) права релігійної організації на заснування підприємств, засобів масової інформації, інших релігійних організацій, створення навчальних закладів; 5) порядок внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної організації; 6) порядок вирішення майнових та інших питань у разі припинення діяльності релігійної організації. Статут (положення) може містити й інші відомості, пов`язані з особливостями діяльності даної релігійної організації.

Статут (положення) релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству.

Відповідно до ст.13 Закону, релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону, для реєстрації статуту (положення) релігійної громади у новій редакції до органу реєстрації статуту подаються: 1) заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади; 2) статут (положення) релігійної громади у новій редакції.

До статуту (положення) релігійної громади у новій редакції додатково подаються:1) належним чином засвідчена копія протоколу (або витяг з протоколу) загальних зборів релігійної громади про внесення змін і доповнень до статуту (положення) релігійної громади, ухвалених відповідно до порядку, визначеного у чинному на момент внесення змін статуті (положенні) релігійної громади, із зазначенням списку учасників цих загальних зборів; 2) оригінал чи належним чином засвідчена копія чинної на дату подання документів редакції статуту (положення) релігійної громади, до якого мають бути внесені зміни і доповнення, з відміткою про державну реєстрацію (з усіма змінами, що до нього вносились), та оригінал свідоцтва, виданого органом реєстрації (якщо таке видавалося).

Відповідно до ч.19 ст. 14 Закону, орган, який здійснює реєстрацію, в місячний термін розглядає заяву, статут (положення) релігійної організації, приймає відповідне рішення і не пізніш як у десятиденний термін письмово повідомляє про нього заявникам.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері релігії, забезпечує проведення державної політики щодо релігій і церкви шляхом: здійснення реєстрації статутів (положень) релігійних організацій, зазначених у частині другій статті 14 цього Закону, а також змін і доповнень до них.

З протоколу загальних зборів віруючих релігійної громади (парафії) ПЦУ від 07 квітня 2019 року слідує, що на зборах були присутні 158 чоловік. Серед питань, які розглядались на даних зборах, були питання щодо зміни назви релігійної організації та прийняття Статуту релігійної організації у новій редакції. Рішеннями вищезгаданих зборів одноголосно (за - 158 голосів, проти - 0, утримались - 0) змінено назву релігійної громади на Парафію Святителя Василія Великого с. Тетильківці Шумського району Тернопільської єпархії ПЦУ та прийнято Статут релігійної організації у новій редакції. Списки присутніх громадян долучені до матеріалів справи (а.с. 17-18 Том 1, а.с. 58-63 Том 2).

Рішення, які були прийняті загальними зборами релігійної громади, належать до рішень, які були прийняті всередині релігійної організації її членами, спрямовані на реалізацію своїх прав гарантованих ст.35 Конституції України, відповідно до якої кожен має право на свободу світогляду і віросповідання, а також спрямовані на забезпечення діяльності релігійної громади з метою задоволення інтересів членів релігійної громади.

З наведених підстав, суд дійшов висновку, що подавши усі необхідні документи для реєстрації нової редакції статуту, у відповідача - Тернопільської обласної державної адміністрації були відсутні підстави для відмови зареєструвати нову редакцію статут, і відмова у такому випадку могла бути розцінена саме як протиправне втручання держави у справи релігійної організації.

Отже, аналізуючи дії відповідача, в контексті ст. 19 Конституції України, суд зазначає, що при наявності всіх необхідних документів, розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року прийняте з дотриманням чинного законодавства, яке регулює порядок прийняття та реєстрацію нової редакції статуту релігійної громади, а тому з урахуванням наведеного, відповідач приймаючи розпорядження № 301-ода від 21 травня 2019 року діяв в межах наданих йому Конституцією та законами України повноважень.

Суд також, критично відноситься до посилань позивача стосовно того, що йому вчиняються перешкоди в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь, оскільки в матеріалах справи немає належних і допустимих доказів.

Відповідно до п.8 ч. 8 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації частина громади, не згідна з рішенням про зміну підлеглості, має право утворити нову релігійну громаду і укласти договір про порядок користування культовою будівлею і майном з їхнім власником (користувачем).

Разом з цим, позивач ОСОБА_2 не позбавлений можливості зберігати живий зв`язок зі своєю парафією, сповідувати обрану релігію, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні переконання, брати участь у релігійних обрядах, навчатися релігії, оскільки будь-якого рішення про заборону відвідувати храм, заборону позивачів на свободу віросповідання на зборах не приймалось.

Таким чином, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з`ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування, та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_2 до релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України та Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування протоколу № 1 та рішення загальних зборів релігійної громади від 24 лютого 2019 року про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України; визнання нечинним та скасування протоколу № 2 та рішення загальних зборів релігійної громади від 07 квітня 2019 року в частині зміни назви релігійної організації та прийняття Статусу релігійної організації у новій редакції; визнання нечинними положення Статуту в частині зміни назви та канонічної приналежності релігійної громади; зобов`язання усунення перешкод в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь; визнання нечинним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року в частині реєстрації Статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України в новій редакції , необхідно відмовити.

Крім того, з позивача слід стягнути недоплачений ним судовий збір в розмірі - 2 305 гривень 20 копійок, що був визначений в ухвалі Кременецького районного суду Тернопільської області від 27 січня 2020 року, оскільки у задоволенні позову відмовлено повністю та позивач незвільнений від його сплати.

Керуючись статтею 35 Конституції України, статтями 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 30 ЗУ Про свободу совісті та релігійні організації в редакції від 17 січня 2019 року, статтями 4, 5, 12, 13, ст.76, 77, 258-265, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

В позові ОСОБА_2 до релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України та Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання нечинним та скасування протоколу № 1 та рішення загальних зборів релігійної громади від 24 лютого 2019 року про вихід з-під юрисдикції УПЦ та об`єднання з Православною Церквою України; визнання нечинним та скасування протоколу № 2 та рішення загальних зборів релігійної громади від 07 квітня 2019 року в частині зміни назви релігійної організації та прийняття Статусу релігійної організації у новій редакції; визнання нечинними положення Статуту в частині зміни назви та канонічної приналежності релігійної громади; зобов`язання усунення перешкод в користуванні церковною спорудою та церковним майном під час проведення богослужінь; визнання нечинним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації № 301-ода від 21 травня 2019 року в частині реєстрації Статуту релігійної організації Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України в новій редакції та стягнення судових витрат,- відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави суму недоплаченого судового збору при поданні позовної заяви до суду в розмірі - 2 305 гривень 20 копійок, що був визначений в ухвалі Кременецького районного суду Тернопільської області від 27 січня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_2 .

Відповідач: Релігійна організація Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної Церкви України, юридична адреса: село Тетильківці, Шумського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 22605502.

Відповідач: Тернопільська обласна державна адміністрація, юридична адреса: місто Тернопіль, вулиця М.Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 40458425.

Повний текст рішення складено 12 листопада 2020 року.

Головуючий:

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення02.11.2020
Оприлюднено16.11.2020
Номер документу92850604
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —609/848/19

Рішення від 02.11.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Рішення від 02.11.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 02.10.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 25.06.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

Ухвала від 16.01.2020

Цивільне

Шумський районний суд Тернопільської області

Ковтунович О. В.

Постанова від 03.01.2020

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

Постанова від 03.01.2020

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Шевчук Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні