Номер провадження №2/225/731/2020
Єдиний унікальний номер судової справи №225/7966/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(про надання доручення компетентному суду)
18 листопада 2020 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Довженко О.В.,
за участю
секретаря судового засідання Петрової С.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою представника позивача - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , до Торецької міської ради, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 25.06.2020 року у даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначене підготовче засідання.
Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 28.07.2020 року, за письмовим клопотанням представника позивача від 27.07.2020 року, замінено неналежного відповідача у справі - Військово-цивільну адміністрацію м. Торецьк Донецької області, належним відповідачем - Торецькою міською радою, у зв`язку з чим розгляд справи призначено на 08.09.2020 року спочатку.
Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 08.09.2020 року підготовче засідання відкладено до 06.10.2020 року, у зв`язку з неявкою відповідачів - Торецької міської ради та ОСОБА_2 .
Ухвалою Дзержинського міського суду Донецької області від 06.10.2020 року, у зв`язку з задоволенням клопотання представника відповідача про витребування доказів у справі, підготовче засідання відкладено до 12.11.2020 року.
У зв`язку із знаходженням судді Довженко О.В. у черговій щорічній відпустці, підготовче засідання відкладено до 18.11.2020 року.
В підготовче засідання 18.11.2020 року сторони не з`явились, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені. Від уповноваженого представника позивача надійшло письмове клопотання від 18.11.2020 року про проведення підготовчого засідання без його участі.
Під час підготовчого засідання 18.11.2020 року судом встановлено, що представником позивача заявлено письмове клопотання від 07.10.2020 року про витребування у компетентних органів Російської Федерації належно засвідченої копії свідоцтва про смерть померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , 1908 року народження (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 04.10.2002 року, видане Відділом правового забезпечення та реєстрації смерті міста Санкт-Петербурга Василеостровського району Російської Федерації).
Згідно з ч. 2 ст. 10, ч.ч. 2, 3, 4 ст. 12 ЦПК України, суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Кодексом.
Положення Цивільного процесуального кодексу України передбачають необхідність вручення відповідачу позовної заяви із доданими до неї документами, надання можливості відповідачу подати відзив на позов, докази по справі, скористатись іншими процесуальними правами, визначеними законом.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що принцип рівності сторін один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (див., серед інших рішень та mutatis mutandis, Кресс проти Франції (Kress v. France), [GC], № 39594/98, п. 72, ECHR 2001-VI; Ф.С.Б. проти Італії (F.C.B. v. Italy) від 28 серпня 1991 року, та Кайя проти Австрії (Kaya v. Austria), № 54698/00, п. 28, від 8 червня 2006 року). Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (рішення у справі Ruiz-Mateos проти Іспанії , п. 63).
Відповідно до ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
За ч. 1 ст. 87 ЦПК України суд, який розглядає справу або заяву про забезпечення доказів, в разі виникнення потреби в збиранні доказів за межами його територіальної юрисдикції, доручає відповідному суду вчинити певні процесуальні дії.
Отже, розглянувши зазначене вище клопотання, зважаючи, що предметом спору у даній справі є визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, а власником спірного майна є ОСОБА_3 , 1908 року народження, яка ймовірно померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Російської Федерації, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення клопотання представника позивача шляхом звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного суду Російської Федерації з метою витребування у компетентного органу доказів у справі, а саме засвідченої копії свідоцтва про смерть померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , 1908 року народження (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 04.10.2002 року, видане Відділом правового забезпечення та реєстрації смерті міста Санкт-Петербурга Василеостровського району Російської Федерації).
Відповідно до ч. 1 ст. 80 Закону України Про міжнародне приватне право , у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 498 ЦПК України, у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутись з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Доручення суду України надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Частиною 3 ст. 499 ЦПК України передбачено, що судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Питання надання правової допомоги між державами СНД врегульовані Конвенцією про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, ратифікованої Україною 10 листопада 1994 року (надалі Конвенція).
Відповідно до ст. 4 Конвенції, установи юстиції Договірних сторін надають правову допомогу у цивільних, сімейних і кримінальних справах відповідно до положень цієї Конвенції.
Згідно ст. 5 Конвенції, при виконанні цієї Конвенції компетентні установи юстиції Договірних Сторін зносяться один з одним через свої центральні органи, якщо тільки цією Конвенцією не встановлений інший порядок зносин.
Відповідно до ст. 6 Конвенції, Договірні Сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема складання і пересилання документів, проведення обшуків, вилучення, пересилання і видачі речових доказів, проведення експертизи, допиту сторін, обвинувачених, свідків, експертів, порушення карного переслідування, розшуку і видачі осіб, що вчинили злочини, визнання і виконання судових рішень по цивільним справам, вироків у частині цивільного позову, виконавчих написів, а також шляхом вручення документів.
27.06.2008 року за №1092/5/54 наказом Міністерства юстиції України затверджено Інструкцію про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом ДСА України та Міністерства юстиції України № 1092/5/54 від 27.06.2008 (далі Інструкція).
За змістом п. 1.7 Інструкції, суди України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах взаємодіють з іноземними компетентними органами через головні територіальні управління юстиції та Міністерство юстиції України.
Відповідно до п.п. 2.1.1 п. 2.1 Інструкції, у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном. Доручення складається судом України, який розглядає цивільну справу, і повинно містити інформацію та документи, передбачені міжнародним договором України. Доручення адресується компетентному суду запитуваної держави.
За змістом п. 2.2 Інструкції, у разі надіслання судом України доручення для виконання за кордоном цивільна справа, у зв`язку з якою складається доручення, призначається до розгляду з урахуванням розумних строків пересилання документів та виконання направленого доручення за кордоном. У разі можливості судом України призначається дата наступного судового засідання, на яке може прибути особа, що викликається.
Суд України направляє доручення через головне територіальне управління юстиції до Міністерства юстиції України, якщо інше не передбачено міжнародним договором України (п.2.5 Інструкції).
Враховуючи встановлені обставини та наведені вимоги закону, суд вважає за необхідне направити до Міністерства юстиції України через головне територіальне управління юстиції доручення про надання правової допомоги для його належного виконання компетентним судом Російської Федерації.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється в випадках, встановлених п. 8 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Оскільки виконання судового доручення про надання правової допомоги потребує значного проміжку часу, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 6, 9, 10, 11 Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, ст.ст. 12, 84, 87, 252, 253, 353, 498, 499 ЦПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , про витребування доказів - задовольнити.
Звернутись з відповідним судовим дорученням до Компетентного іноземного суду Російської Федерації про надання правової допомоги у цивільній справі за позовом представника позивача - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , до Торецької міської ради, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю для вчинення окремих процесуальних дій, а саме:
витребування від компетентних органів Російської Федерації належним чином засвідченої копії актового запису про смерть та відповідного витягу з Державного реєстру стосовно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , 1908 року народження (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 04.10.2002 року, що видане Відділом правового забезпечення та реєстрації смерті міста Санкт-Петербурга Василеостровського району Російської Федерації).
Доручити компетентному суду держави Російська Федерація витребувати від компетентних органів Російської Федерації належним чином засвідчену копію актового запису про смерть та відповідний витяг з Державного реєстру стосовно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , 1908 року народження (свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 04.10.2002 року, видане Відділом правового забезпечення та реєстрації смерті міста Санкт-Петербурга Василеостровського району Російської Федерації).
Провадження у цивільній справі №225/7966/19 за позовною заявою представника позивача - адвоката Бузанова Дмитра Вікторовича, який діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , до Торецької міської ради, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, на час виконання судового доручення про надання правової допомоги компетентним судом Російської Федерації - зупинити.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду в частині зупинення провадження у справі.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.В. Довженко
Суд | Дзержинський міський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2020 |
Оприлюднено | 19.11.2020 |
Номер документу | 92924445 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський міський суд Донецької області
Довженко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні