Справа №672/748/20
Провадження №2/672/342/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2020 року м. Городок
Городоцький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Шинкоренка С.В., за участю секретаря Терещук Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Городка цивільну справу №672/748/20 за позовом ОСОБА_1 до Кремінянської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області
про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася в суд з позовом до Кремінянської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Як вказує позивачка, до складу даного майна входить: право на земельну частку (пай) розміром 2.46 умовних кадастрових га, що розташована на землях бувшого КСП "ім. Ткачука", с. Кремінна Городоцького району Хмельницької області. Право на даний пай останній успадкував після смерті своєї сестри ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивачка зазначила, що вона є спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 за заповітом і відповідним чином прийняла спадщину.
Позивачка звернулася до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак їй було відмовлено у вчинені будь-яких нотаріальних дій, оскільки сертифікат про право на земельну частку (пай) відсутній.
В судове засідання 19.11.2020 року позивачка та її представниця не з`явилися, проте остання подав до суду заяву про слухання справи за їх відсутності та просить позов задовольнити, визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 2.46 умовних кадастрових га, розташована на землях бувшого КСП "ім. Ткачука", с. Кремінна Городоцького району Хмельницької області.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, однак до суду надійшла заява про те, що остання просить справу розглянути за її відсутності. Проти задоволення позову заперечила у повному обсязі. В поданих на адресу суду запереченнях вказала, що ОСОБА_3 померла до дня видачі Державного акта, а отже не могла набути права на земельну частку (пай) після своєї смерті(а.с.71, 78).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області подав на адресу суду заяву про слухання справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Ч. 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Враховуючи дану норму закону, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін (їх представників).
Суд, оголосивши заяви сторін (їх представників), перевіривши матеріали справи в межах наданих суду доказів, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
При вирішені даного спору, суд приходить до висновку, що до застосування підлягають норми законодавства, що діяло на момент відкриття та прийняття спадщини спадкоємцем, а саме Цивільний Кодекс України 1963 р., ЗУ "Про власність" 1991 р., Указ Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Судом об`єктивно встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на частину спадкового майна. Інші спадкоємці, які б претендували на дане спадкове майно відсутні.
Дані факти підтверджуються копією спадкової справи №906/2000 від 12.08.2000 року, яка була витребувана судом із Хмельницького обласного державного нотаріального архіву (а.с.42-67).
З цієї ж копії спадкової справи вбачається, що ОСОБА_2 за життя прийняв спадщину після смерті своєї сестри - ОСОБА_3 , що підтверджується, зокрема, довідкою виданою виконавчим комітетом Кремінянської сільської ради Городоцького району Хмельницької області №174 від 20.02.2006 р. (а.с.60).
Позивачка у встановленому порядку не може оформити право на спірну земельну частку (пай), оскільки сертифікат про право на земельну частку (пай) ОСОБА_3 не видавався.
Підтвердженням неможливості оформлення спадкових прав позивачки є лист-роз`яснення про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 29.07.2020 р. що міститься в матеріалах справи (а.с.32).
Представниця позивачки стверджує, що ОСОБА_3 за життя набула право на земельну частку (пай), а отже ОСОБА_1 вправі її успадкувати незалежно від наявності сертифікату про таке право на ім"я ОСОБА_3 .
Суд вважає таку позицію представниці позивачки помилковою виходячи із такого.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського товариства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У разі смерті члена колективного сільськогосподарського підприємства, що набув права на земельну частку (пай) з дня видачі КСП державного акта на право колективної власності на землю, успадкування права на земельний пай здійснюється за загальними правилами спадкування.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 Постанови від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз`яснив, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється нормами ЦК України , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай)...
За змістом статтей 22 , 23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК , у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України , Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) у разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
У відповідності до ч.2 ст.9 ЦК України (1963 р.) правоздатність громадянина (тобто здатність мати цивільні права та обов`язки) виникає в момент його народження а припиняється з смертю.
Зміст правоздатності громадян визначений у ст. 10 ЦК України (1963 р.), а саме : громадяни можуть відповідно до закону мати майно в особистій власності, право користування жилими приміщеннями та іншим майном, успадковувати і заповідати майно, обирати рід занять і місце проживання, мати права автора твору науки, літератури і мистецтва, відкриття, винаходу, раціоналізаторської пропозиції, промислового зразка, а також мати інші майнові та особисті немайнові права.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , вона померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
Тоді як Державний акт на право колективної власності на землю було видано 11.10.1995 року (а.с.8-9).
Отже, на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю ОСОБА_3 вже не була членом колективного сільськогосподарського підприємства чи пенсіонером, яка раніше працювала в ньому і залишалась членом зазначеного підприємства, оскільки напередодні померла, а отже втратила можливість набувати будь-які майнові права у зв`язку із припиненням правоздатності.
А відповідно об`єктом спадкування можуть бути лише права, які належали спадкоємцю та були набуті ним за життя.
Враховуючи вищевикладені обставини, з врахуванням того, що за життя ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) розміром 2.46 умовних кадастрових га, що розташована на землях бувшого КСП "ім. Ткачука", с. Кремінна Городоцького району Хмельницької області не набула, суд вважає що у задоволенні даного позову слід відмовити у повному обсязі за його безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кремінянської сільської ради Городоцького району Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Городоцький районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , 32046 с. Лісоводи Городоцького району Хмельницької області.
Представниця позивачки: ОСОБА_4 , 29001 вул. Володимирська 79 офіс 3 м. Хмельницький.
Відповідач: Кремінянська сільська рада Городоцького району Хмельнцької області, код ЄДРПОУ 21314903, 32047, вул. Перемоги 11 с. Кремінна Городоцький район Хмельницької області .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області, код ЄДРПОУ 21313625, 32000 вул. Шевченка 20 м. Городок Хмельницька область.
Суддя:
Суд | Городоцький районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 23.11.2020 |
Номер документу | 93000482 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городоцький районний суд Хмельницької області
Шинкоренко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні