ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
19 листопада 2020 року Справа № 926/1646/20
Суддя Господарського суду Чернівецької області Тинок Олександр Сергійович, розглянувши в судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «Грін Рей»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» (відповідач 1)
Товариства з обмеженою відповідальністю ТПК «Грін Рей» (відповідач 2)
про визнання договору недійсним
Суддя Тинок О.С.
Секретар судового засідання Марущак Л.В.
Представники не з`явились
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 04.11.2020 року у справі № 926/1646/20 відмовлено в позові Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «Грін Рей» (60300, Чернівецька обл., м. Новоселиця, пров. Бесарабський, 12, код 41521597) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» (58013, м. Чернівці, вул. Комарова, 19/21, кв. 110, код 39115655) та Товариства з обмеженою відповідальністю ТПК «Грін Рей» (60300, Чернівецька обл., м. Новоселиця, вул. Центральна, 93, код 31887196) про визнання недійсним договору про переведення боргу від 12 серпня 2019 року повністю.
09 листопада 2020 року до Господарського суду Чернівецької області від відповідача 1 у справі № 926/1646/20 - Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» надійшла заява (вх. №2615 від 09.11.2020 року) про ухвалення додаткового рішення.
Відповідно до витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.11.2020 року заяву передано на розгляд судді Тинку О.С.
Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 09.11.2020 року суддею Тинок О.С. прийнято заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» до розгляду. Призначено розгляд заяви у судовому засіданні на 19.11.2020 року. Про розгляд заяви повідомлено учасників справи, явка яких у судове засідання судом обов`язковою не визнана.
У судове засідання 19.11.2020 року представники сторін не з`явилися, про час та місце судового слухання заяви повідомлені відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.
При цьому, 18 листопада 2020 року представником відповідача 1 до суду надіслано заяву, в якій остання просить провести судове засідання у її відсутність, а також зазначає, що подану заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (ч.ч. 3, 4 ст. 244 ГПК України).
Так, відповідно до поданої заяви про ухвалення додаткового судового рішення заявник просить ухвалити додаткове судове рішення у справі № 926/1646/20, яким вирішити питання про судові витрати, а саме: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «Грін Рей» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» понесені ним судові витрати в розмірі 6178,10 грн, а саме: витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000,00 грн та витрати пов`язані з підготовкою до розгляду у розмірі 178,10 грн.
Дослідивши матеріали заяви та обставини справи, суд вважає, що заява відповідача 1 про ухвалення додаткового судового рішення підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен має право на правову допомогу. Для забезпечення права на захист від обвинувачення та надання правової допомоги при вирішенні справ у судах та інших державних органах в Україні діє адвокатура.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу.
Пунктом 8 ст. 129 ГПК України передбачено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В даному випадку, у судовому засіданні 04 листопада 2020 року, до закінчення судових дебатів у справі, представником відповідача 1 заявлено суду усну заяву про наміри звернутись до суду протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду із заявою про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення судових витрат на правничу допомогу.
Заява про ухвалення додаткового судового рішення надійшла до суду 09.11.2020 року, тобто протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду. Відтак, відповідачем 1 дотримані вимоги частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відтак, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, що визначено частиною 6 статті 126 ГПК України.
Частиною 1 ст. 124 ГПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Заявами по суті справи, відповідно до ч. 2 ст. 161 ГПК України, є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Як вбачається з матеріалів справи №926/1646/20 відповідачем 1 у поданому відзиві на позов зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які останній поніс і очікує понести у зв`язку із розглядом справи. Так, витрати на професійну правничу допомогу на час подання відзиву склали: гонорар адвоката - 3000,00 грн, витрати, понесені у зв`язку із підготовкою відзиву - 178,10 грн та очікуються витрати за участь у судових засіданнях.
На підтвердження понесених та очікуваних витрат до відзиву було додано:
- копію договору про надання правової допомоги від 22.07.2020 року, укладеного з адвокатом Зімніцькою О.О.;
- копію додатку №1 до договору про надання правової допомоги, згідно якого сторони домовились про безготівковий розрахунок за договором, а також про те, що підтвердженням виконання умов основного договору є складання акту прийому-передачі виконаних робіт та про вартість кожного виду послуг (зокрема: складання запитів - 200,00 грн за 1 запит, підготовка правової позиції, збирання доказів, аналіз судової практики та законодавства - 500,00 грн, складання відзиву на позов до суду (в тому числі ксерокопії документів та формування пакету документів до суду) - 2500,00 гривень, участь в одному судовому засіданні - 1500,00 грн, клопотання до суду про доручення доказів/про витребування доказів - 300,00 грн, складання заперечення на відповідь на відзив - 1500,00 грн);
- копію акту прийому-передачі виконаних робіт від 30.07.2020 року, згідно якого відповідачем-1 прийнято від адвоката послуги вартістю 3000,00 грн щодо підготовки правової позиції, збирання доказів, аналіз судової практики та законодавства (в тому числі ознайомлення з матеріалами справи 926/4227/17 та отримання дисків із записом), складання відзиву на позов до суду (в тому числі ксерокопії документів та формування пакету документів для суду);
- копію опису робіт (наданих послуг) вартістю 3000,00 грн та щодо витрат на суму 178,10 грн;
- копію акту прийому-передачі коштів від 30.07.2020 року на суму 178,10 грн;
- копію платіжного доручення №1004 від 30.07.2020 року на суму 3000,00 грн.
При цьому суд зазначає, що відповіді на відзив із заперечення проти заявлених відповідачем 1 судових витрат, учасники справи не подавав.
Далі, під час розгляду справи, у зв`язку з оплатою відповідачем 1 подальших правничих послуг, 19.10.2020 року адвокатом надано до суду клопотання про долучення доказів, а саме:
- копію акту прийму - передачі виконаних робіт від 22.09.2020 року, згідно якого відповідачем 1 прийнято від адвоката Зімніцької О.О. на виконання договору про надання правової допомоги від 22.07.2020 року та додатку №1 до даного договору послуги вартістю 1500,00 грн щодо участі у підготовчому судовому засіданні в Господарському суді Чернівецької області у справі №926/1646/20 - 31.07.2020 року та 21.09.2020 року;
- копію опису робіт (наданих послуг) на суму 1500,00 грн;
- копію платіжного доручення №1077 від 22.09.2020 року на суму 1500,00 грн.
В подальшому, у зв`язку з виявленням розбіжностей у платіжних дорученнях в частині дат, вказаних в призначенні платежу, 04.11.2020 року адвокатом подано до суду клопотання про долучення доказів, а саме листів відповідача 1, в яких дані розбіжності усуваються.
Таким чином, на час винесення рішення у справі, в матеріалах справи були наявні докази про судові витрати відповідача 1 на загальну суму 4678,10 гривень, з яких 4500,00 грн - правнича допомога та 178,10 грн - витрати пов`язані з підготовкою до розгляду.
В подальшому, після ухвалення рішення у даній справі, відповідачем 1 було прийнято та сплачено послуги вартістю 1500,00 грн щодо участі у судовому засіданні щодо розгляду справи по суті в Господарському суді Чернівецької області у справі №926/1646/20 - 19.10.2020 року та 04.11.2020 року, що підтверджується копією акту прийому-передачі виконаних робіт від 05.11.2020 року, копією опису робіт (наданих послуг), копією платіжного доручення від 05.11.2020 року №1132.
Вищезазначені документи та докази подано відповідачем 1 суду разом із заявою про ухвалення додаткового судового рішення.
Таким чином, загальна сума судових витрат, понесених відповідачем 1 у даній справі становить 6178,10 грн, з яких 6000,00 грн - витрати на правничу допомогу, 178,10 грн - витрати пов`язані з підготовкою до розгляду.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Так, відповідачем 1 поданий детальний опис послуг, наданих йому адвокатом у даній судовій справі згідно з договором про надання правової допомоги від 22.07.2020 року. В описі наведений розрахунок витраченого часу адвокатом на кожну процесуальну дію щодо надання правових послуг по справі.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Пунктом 14 Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи державам- членам щодо шляхів полегшення доступу до правосуддя № R (81) 7 передбачено, що за винятком особливих обставин, сторона, що виграла справу, повинна в принципі отримувати від сторони, що програла відшкодування зборів і витрат, включаючи гонорари адвокатів, які вона обґрунтовано понесла у зв`язку з розглядом.
Відповідно до правової позиції, яка викладена в постанові Верховного Суду у справі №910/8443/17 від 11.05.2018 року та практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015 року, п.п. 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009 року, п. 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006 року, п. 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004 року заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Вирішуючи питання про розподіл витрат, пов`язаних з наданням правничої допомоги адвокатом, судом враховано, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Суд не має право втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.
Так, матеріалами даної справи підтверджується компенсація відповідачем 1 витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, а саме: 6000,00 грн - витрати на правничу допомогу та 178,10 грн - витрати пов`язані з підготовкою до розгляду.
Позивач та відповідач 2 не заперечили співмірність витрат відповідача 1 на надання йому правничої допомоги адвокатом.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 04.11.2020 року у даній справі відповідно до положень ст. 129 ГПК України судові витрати покладені на позивача, оскільки позовні вимоги є неправомірними, необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Отже, враховуючи вищевикладене та оскільки відповідачем 1 подані належні докази щодо обсягу наданих послуг з професійної правничої допомоги адвоката і виконаних робіт та їх вартості, докази компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» (вх. №2615 від 09.11.2020 року) про ухвалення додаткового рішення підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 221, 238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» (вх. №2615 від 09.11.2020 року) про ухвалення додаткового рішення задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий Дім «Грін Рей» (60300, Чернівецька обл., м. Новоселиця, пров. Бесарабський, 12, код 41521597) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Арвіона» (58013, м. Чернівці, вул. Комарова, 19/21, кв. 110, код 39115655) судові витрати в розмірі 6178,10 грн (6000,00 грн - витрати на правничу допомогу та 178,10 грн - витрати пов`язані з підготовкою до розгляду).
Повне судове додаткове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 23 листопада 2020 року.
Строк і порядок набрання рішенням законної сили та його оскарження.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).
Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/
Суддя О.С. Тинок
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2020 |
Оприлюднено | 25.11.2020 |
Номер документу | 93037796 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Тинок Олександр Сергійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні