УХВАЛА
26 листопада 2020 року
м. Київ
Справа № 910/15668/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Мачульського Г.М. - головуючого, Пількова К.М., Краснова Є.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Компанії "Бош Інтернешнл Інк"
на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 08.09.2020
за позовом Вищого навчального закладу "Київський економічний інститут менеджменту" у формі товариства з обмеженою відповідальністю
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Д-Трейд 2015"
про стягнення 10 604 783,20 грн,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.10.2020 повернуто касаційну скаргу Компанія "Бош Інтернешнл Інк" на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 08.09.2020 на підставі пункту 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відсутні підстави вважати, що касаційну скаргу підписано особою, яка має право її підписувати.
23.10.2020 (згідно з поштовими відмітками на конверті) Компанія "Бош Інтернешнл Інк" вдруге звернулася до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 08.09.2020.
Розглянувши матеріали касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що подана касаційна скарга підлягає поверненню без розгляду, з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 290 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником. До касаційної скарги, поданої представником, додається довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження.
Касаційну скаргу Компанія "Бош Інтернешнл Інк" підписано членом виконавчого органу Гуліда І.А. На підтвердження наявності повноважень у Гуліди І.А. подавати касаційну скаргу від імені компанії заявником до касаційної скарги додано копії документів на іноземній мові (5 арк.) та українській мові (переклад - 7 арк.), а саме: апостиль, положення про виконавчий орган компанії - дирекцію компанії, затвердженого 29.05.2018, наказ про включення до складу виконавчого органу - дирекції компанії Гуліду Ірину від 01.06.2018, електронні сканкопії яких, так і інших додатків до касаційної скарги, містяться в комп`ютерній програмі Діловодство спеціалізованого суду .
Положеннями статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За змістом частини третьої статті 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до підпункту 20 пункту 1 розділу ХІІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на день звернення скаржника з касаційною скаргою), положення цього Кодексу застосовуються з урахуванням підпункту 11 пункту 16 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Положеннями частини третьої статті 56 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, чинній на день звернення скаржника з касаційною скаргою) встановлено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Відповідно ж до приписів частини першої статті 58 вказаного Кодексу, представником у суді може бути адвокат або законний представник.
За вимогами частини четвертої статті 131 2 Конституції України, в редакції, яка набрала чинності з 30.09.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Підпунктом 11 пункту 161 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, передбачено, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131 1 та статті 131 2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Таким чином, процесуальний кодекс розмежовує такі юридичні категорії, як "самопредставництво" і "представництво".
Отже, наведені вище положення законодавства передбачають можливість здійснення процесуального представництва юридичної особи, як в порядку самопредставництва, так і іншими особами, як представниками юридичної особи.
За загальним правилом у теорії права, самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Аналіз наведених вище законодавчих положень дає підстави для висновку, що визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Однак, як вбачається зі змісту доданих до касаційної скарги вищевказаних документів (апостилю, положення та наказу) І.А. Гуліда не наділена повноваженнями представляти інтереси Компанії "Бош Інтернешнл Інк" в порядку самопредставництва відповідно до частини 3 статті 56 Господарського процесуального кодексу України.
До касаційної скарги додана довіреність від 01.02.2018, згідно якої Богуславський Борис (зазначено реквізити паспорта), діючий від імені Компанії "Бош Інтернешнл Інк" на підставі довіреності, посвідченої приватним нотаріусом 29.06.2005 № 2137 на підставі усної попередньої домовленості, уповноважує громадянку України Гуліду Ірину Анатоліївну (зазначено реквізити паспорта) представляти інтереси компанії на території будь-яких держав світу.
Згідно з частиною 3 статті 60 Господарського процесуального кодексу України довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Однак, до касаційної скарги не було додано документів, які б підтверджували повноваження Богуславського Бориса видавати від імені Компанії "Бош Інтернешнл Інк" довіреність для представництва в касаційному суді, як і не вбачається, що Гуліда Ірина Анатоліївна набула право діяти від імені вказаної компанії у якості самопредставництва.
Отже, з урахуванням приписів частини четвертої статті 131 2 , підпункту 11 пункту 16 1 розділу XV Перехідних положень Конституції України та статті 56 Господарського процесуального кодексу України, до касаційної скарги не додано документів, які підтверджують повноваження особи, що підписала касаційну скаргу, на самопредставництво, або доказів на підтвердження того, що зазначена особа здійснює адвокатську діяльність та уповноважена представляти інтереси скаржника як адвокат.
З огляду наведеного, відсутні підстави вважати, що касаційну скаргу підписано особою, яка має право її підписувати.
Приписами пункту 1 частини четвертої статті 292 Господарського процесуального кодексу України визначено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом, якщо касаційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Ураховуючи наведене, касаційна скарга Компаніі "Бош Інтернешнл Інк", яку підписано І.А. Гулідою, не може бути прийнята до розгляду та підлягає поверненню на підставі пункту 1 частини 4 статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом частини сьомої статті 292 Господарського процесуального кодексу України, касаційну скаргу належить залишити в суді касаційної інстанції.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Компанії "Бош Інтернешнл Інк" на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 08.09.2020 у справі № 910/15668/18 не приймати до розгляду та повернути.
2. Копію цієї ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами надіслати заявнику, копію ухвали - іншим учасника справи.
3. Касаційну скаргу скаржника залишити в суді касаційної інстанції.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню
Головуючий Г.М. Мачульський
Судді К.М. Пільков
Є.В. Краснов
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2020 |
Оприлюднено | 30.11.2020 |
Номер документу | 93149466 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Мачульський Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні