Герб України

Постанова від 26.11.2020 по справі 921/95/20

Західний апеляційний господарський суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" листопада 2020 р. Справа №921/95/20

Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,

Суддів: Бойко С.М., Бонк Т.Б.,

в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи

розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Корнак Олени Володимирівни, б/н від 13 липня 2020 року

на рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року (підписане 30.06.2020 року), суддя Чопко Ю.О.

у справі №921/95/20

за позовом Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз , м. Тернопіль

до відповідача Фізичної особи-підприємця Корнак Олени Володимирівни, м. Чортків Тернопільської область

про стягнення боргу в сумі 16 284,39 грн.

в с т а н о в и в :

07 лютого 2020 року Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз звернулось до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача - Фізичної особи-підприємця Корнак Олени Володимирівни про стягнення боргу в сумі 16 284,39 грн.

Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20 позов задоволено в повному обсязі: присуджено до стягнення з ФОП Корнак О.В на користь ПрАТ по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз 16 284,39 грн. - заборгованості.

Рішення суду мотивоване тим, що у рішенні Господарського суду Тернопільської області від 14 травня 2019 року у справі №921/508/18 встановлено обставини щодо непридатності до використання встановленого на об`єкті ФОП Корнак О.В. засобу вимірювальної техніки та як наслідок - порушення відповідачем Кодексу ГРМ. В силу положень ч.4 ст.75 ГПК України місцевий господарський суд визнав вказані обставини такими, що не підлягають доказуванню, відтак, дійшов висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог.

Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, відповідач - Фізична особа-підприємець Корнак Олена Володимирівна звернулась до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20 та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Зокрема, зазначає, що споживання природного газу за період з 01 по 29 серпня 2018 року відповідачем не здійснювалося, у зв`язку з чим, правомірно було скасовано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу і його вартості за вказаний період, поряд з цим, вважає неправомірним новий акт-розрахунок від 18 березня 2019 року за період березня 2017 року (останній місяць споживання відповідачем природного газу), оскільки нарахування мають здійснюватися виключно з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ, тобто за період з 01 по 29 серпня 2018 року, у відповідності до вимог п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ. Крім цього, зазначає, що місцевий господарський суд, присудивши до стягнення з відповідача на користь позивача 2 102 грн. - судового збору, безпідставно не врахував норми ст.5 ЗУ Про судовий збір , якою передбачено, що відповідач (особа з інвалідністю ІІ групи) звільнений від сплати судового збору.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 20 липня 2020 року апеляційну скаргу залишено без руху.

Ухвалою суду від 04 серпня 2020 року відкрито апеляційне провадження у справі №921/95/20 за апеляційною скаргою ФОП Корнак Олени Володимирівни на рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20.

25 серпня 2020 року від позивача до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Ухвалою суду від 14 вересня 2020 року справу №921/95/20 призначено до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи на підставі ч.10 ст.270 ГПК України.

Ухвала суду від 14 вересня 2020 року отримана сторонами - 17 вересня 2020 року, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Заяв про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням учасників справи від сторін до суду не надходило.

Західний апеляційний господарський суд, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 11 лютого 2016 року між ПрАТ Тернопільгаз та ФОП Корнак О.В. шляхом подання заяви-приєднання до умов Типового договору розподілу природного газу укладено договір розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2498 від 30 вересня 2015 року.

ФОП Корнак О.В. зареєстровано як суб`єкта ринку - споживача, що не є побутовим, присвоєно ЕІС - код 56XO0006E14QM00A як суб`єкта ринку природного газу та надаються послуги з розподілу природного газу як не побутовому споживачу за об`єктом споживача.

Згідно заяви-приєднання від 11 лютого 2016 року облік спожитого природного газу здійснюється лічильником G4 Самгаз №3151041; G4 Metrix №9134.

Так, судом встановлено, що між сторонами існують правовідносини щодо розподілу природного газу, які врегульовані типовим договором розподілу природного газу.

Відповідно до п.п.1.1, 2.1-2.3 Типового договору (в редакції, чинній як на момент укладення договору, так і на момент проведення перевірки) останній регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. За цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися ЗУ Про ринок природного газу та Кодексом газорозподільних систем.

Згідно з абз.1 п.3.1 Типового договору санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема, відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року №285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 року за №674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (абз.3 п.3.2 Типового договору).

Відповідно до п.7.2 Типового договору оператор ГРМ має право: отримувати від споживача оплату за цим договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим договором; інші права, передбачені цим договором та Кодексом газорозподільних систем.

Пунктом 7.4 Типового договору передбачено, що споживач зобов`язується: здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором; своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем.

30 серпня 2018 року під час обстеження комерційних вузлів обліку газу у ФОП Корнак О.В. працівниками ПрАТ Тернопільгаз демонтовано та направлено на експертну повірку належний споживачу лічильник газу G4 Metrix №009134, 2006 року випуску, про що складено акт №18-172 про демонтаж лічильника газу непобутовому споживачу від 30.08.2018. У вказаному акті зафіксовано, що механічні пошкодження та ознаки самовільного втручання в роботу лічильника газу відсутні; наявність та цілісність пломб, стан різьбових з`єднань, наявність відбитків повірочного тавра не порушена. На заміну демонтованого лічильника встановлена заглушка та опломбовано пломбою R24837819.

За результатами державної повірки ДП Тернопільстандартметрологія лічильник газу G4 Metrix №009134 визнано непридатним до використання (причина: похибки перевищують допустимі норми), що підтверджується довідкою про непридатність №21-1068 від 07 вересня 2018 року.

У зв`язку з наведеним вище, оператором ГРМ - ПрАТ Тернопільгаз складено акт про порушення №000844 від 16 жовтня 2018 року, яким зафіксовано порушення споживачем - Корнак О.В. пп.1 п.3 гл.2 розділу ХІ Кодексу ГРМ , а саме: не придатний лічильник до подальшої експлуатації, довідка №21-1068 .

Вказаний акт про порушення задоволено комісією з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ ПрАТ Тернопільгаз Чортківське УЕГГ (протокол від 17 жовтня 2018 року).

ПрАТ Тернопільгаз (Чортківським УЕГГ) складено акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у відповідності до вимог Кодексу газорозподільних систем, а саме: з початку розрахункового періоду до дати демонтажу лічильника (30 серпня 2018 року) на суму 20 588,90 грн.

Центральною комісією ПрАТ Тернопільгаз згідно Протоколу №32 від 12 лютого 2019 року скасовано акт-розрахунок, здійснений Чортківським УЕГГ, у зв`язку з тим, що останнім при складенні акта-розрахунку не було враховано, що у серпні 2018 року споживачем не здійснювалось споживання газу, а тому нарахування об`єму газу за період з 01 серпня 2018 року до дати демонтажу - 30 серпня 2018 року є необґрунтованим.

Відповідно до Протоколу Центральної комісії ПрАТ Тернопільгаз №32 від 19 лютого 2019 року проведено перерахунок об`єму переданого (прийнятого) газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за останній місяць споживання - березень 2017 року, про що складено відповідний акт-розрахунок на суму 16 284,39 грн.

Акт-розрахунок та рахунок на сплату надіслано на адресу споживача супровідним листом, вих.№03/347 від 18 березня 2019 року.

Поряд з тим, судом встановлено, що споживач - ФОП Корнак Олена Володимирівна зверталась до суду з позовом до відповідача- ПрАТ Тернопільгаз про визнання незаконним та скасування акту №000844 про порушення від 16 жовтня 2018 року; визнання незаконним та скасування протоколу комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС, акту-розрахунку Чортківського УЕГГ ПрАТ Тернопільміськгаз від 18 березня 2019 року та зобов`язання вчинити дії.

Так, рішенням Господарського суду Тернопільської області від 14 травня 2019 року у справі №921/508/18 закрито провадження у справі в частині визнання незаконним та скасування акту-розрахунку Чортківського УУЕГГ ПрАТ Тернопільміськгаз від 18 березня 2019 року та акту №000844 про порушення від 16 жовтня 2018 року. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду в частині закриття провадження у справі мотивоване тим, що оскаржувані позивачем акт про порушення та акт-розрахунок, не є актом в розумінні статті 20 ГК України та за своїми ознаками до таких актів не належать, оскільки вони є лише засобом фіксації порушення, яке було виявлено під час проведення перевірки та самостійно не несе правових наслідків для суб`єкта господарювання.

В частині відмови в задоволенні позову, рішення суду мотивоване тим, що документально підтверджено, результатами експертної повірки, непридатність до використання встановленого на об`єкті споживача засобу вимірювальної техніки, та як наслідок наявність порушення Кодексу ГРМ зі сторони споживача. Судом не встановлено підстав для скасування протоколу комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 30 жовтня 2019 року у справі №921/508/18 задоволено клопотання ФОП Корнак О.В. про відмову від апеляційної скарги на рішення Господарського суду Тернопільської області від 14 травня 2019 року у справі №921/508/18 та закрито апеляційне провадження у вказаній справі.

У лютому 2020 року ПрАТ по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз звернулось до суду з цим позовом про стягнення з ФОП Корнак О.В. 16 284,39 грн. - вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Відповідно до п.4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ - це вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об`єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку; лічильник газу - це засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку.

Згідно з п.6 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження / акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом XI цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому, в акті обстеження / акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці їх монтажу та за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ), за ініціативи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) на місце комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням з оператором ГРМ може встановлюватися аналогічний ВОГ (ЗВТ), який повинен мати діюче свідоцтво про повірку та бути опломбованим належним чином. За відсутності дублюючого або підмінного ВОГ (ЗВТ) на період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) за погодженням зі споживачем здійснюється припинення газопостачання через комерційний ВОГ або (в іншому випадку) за цей період здійснюється обрахунок об`єму та обсягу розподіленого природного газу відповідно до вимог цієї глави.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) не буде підтверджено факт його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується за середньодобовими (для неповної доби за середнього динними) значеннями за попередні три аналогічних періоди споживання природного газу. При цьому витрати, пов`язані з проведенням позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані їх ініціатором.

Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання боєм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.

У відповідності до п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Отже, робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, відноситься до порушень, що сталися внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу.

Так, згідно з пп.1 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Розрахунковим періодом, згідно визначень, передбачених п.4 глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем та п. 6.3 Типового договору розподілу природного газу, є календарний місяць.

У п.6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем визначено, що позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до п.3 Додатку 1 до Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №163 від 24.02.2016 року за нормованих робочих умов і за відсутності перешкод похибка вимірювання не повинна перевищувати значення максимально допустимої похибки, яке встановлено спеціальними вимогами, зазначеними у додатках 3-12 до Технічного регламенту.

Факт непридатності лічильника газу споживача G-4 Metrix 2006 року випуску заводський №009134, підтверджено довідкою Державного підприємства Тернопільстандартметрологія про непридатність №21-1068 від 07 вересня 2018 року.

З огляду на зазначене вище, визнання непридатним лічильника газу споживача, у зв`язку із перевищенням похибок допустимих норм, які впливають на результати вимірювання, відноситься до інших ознак порушення вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання, що в свою чергу є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ.

Колегією суддів враховано, що рішенням Господарського суду Тернопільської області від 14 травня 2019 року у справі №921/508/18, зокрема, відмовлено у задоволенні позову ФОП Корнак О.В. до ПрАТ Тернопільгаз про визнання незаконним та скасування протоколу комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС, яким затверджено акт про порушення, на підставі якого споживачу і здійснено донарахування об`єму природного газу, стягнення вартості якого є предметом позову у цій справі. Судом не встановлено підстав для скасування протоколу комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу ГРС, оскільки, документально підтверджено, результатами експертної повірки, непридатність до використання встановленого на об`єкті споживача засобу вимірювальної техніки, та як наслідок наявність порушення Кодексу ГРМ зі сторони споживача.

Відповідно до ч.4 ст.75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини.

Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Беручи до уваги наведені вище обставини, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про задоволення позову.

Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Поряд з тим, у апеляційній скарзі відповідач як на одну із підстав для скасування рішення місцевого господарського суду посилається на порушення судом норм процесуального права щодо розподілу судового збору, оскільки відповідач є особою з інвалідністю другої групи і має відповідні пільги, передбачені ЗУ Про судовий збір .

Так, рішенням Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20, крім заборгованості в сумі 16 284,39 грн., присуджено до стягнення з ФОП Корнак О.В на користь ПрАТ по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз також і судовий збір в сумі 2 102 грн.

Відповідно до ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з ч.2 ст.129 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Пільги щодо сплати судового збору передбачено у ст.5 ЗУ Про судовий збір .

Так, згідно з ч.1 вказаної статті від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю (п.9).

До відзиву на позовну заяву (б/н від 26 лютого 2020 року) відповідач долучив копію пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 15 листопада 2018 року Корнак Олені Володимирівні Пенсійним фондом України, на підтвердження ІІ групи інвалідності, що в порушення положень ст.129 ГПК України, не взято до уваги судом першої інстанції.

Враховуючи наведене, рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20 в частині стягнення з ФОП Корнак О.В. судового збору у сумі 2 102 грн. підлягає скасуванню.

Згідно з ст.275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Статтею 277 ГПК України визначено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, зокрема, порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст.129, 270, 275, 277, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

постановив:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця Корнак Олени Володимирівни задоволити частково.

Рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20 скасувати в частині стягнення з ФОП Корнак Олени Володимирівни на користь ПрАТ по газопостачанню та газифікації Тернопільгаз 2 102 грн. судового збору.

В решті рішення Господарського суду Тернопільської області від 24 червня 2020 року у справі №921/95/20 залишити без змін.

На виконання постанови Господарському суду Тернопільської області видати наказ.

Матеріали справи №921/95/20 повернути до Господарського суду Тернопільської області .

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.11.2020
Оприлюднено30.11.2020
Номер документу93153145
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/95/20

Ухвала від 30.12.2020

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Судовий наказ від 10.12.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Постанова від 26.11.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 14.09.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 04.08.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 20.07.2020

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Рішення від 24.06.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 26.05.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 25.03.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 04.03.2020

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні