Справа № 708/903/20
Номер провадження № 2/708/288/20
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
30 листопада 2020 року м. Чигирин
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Попельнюх А.О. розглянувши матеріали цивільної справи за позовом Чигиринської міської ради до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Чигиринської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ПАТ "Ощадбанк", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , про визнання права власності на нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на нерухоме майно, відповідно до якого просить визнати право комунальної власності територіальної громади Чигиринської міської ради на 63/100 частки адміністративної будівлі літ. А, загальною площею 547,8 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Чигиринського районного суду Черкаської області від 18.08.2020 у відкритті провадження у справі було відмовлено у зв`язку з тим, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та роз`яснено позивачеві, що спори із суб`єктами владних повноважень віднесені до компетенції окружних адміністративних судів.
Ухвалою Черкаського апеляційного суду від 21.10.2020 за наслідками розгляду апеляційної скарги Чигиринської міської ради ухвала Чигиринського районного суду Черкаської області від 18.08.2020 була скасована, матеріали позовної заяви повернуті до суду першої інстанції для продовження розгляду в Чигиринському районному суді Черкаської області.
Під час вирішення питання про відкриття провадження встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
З аналізу позовної заяви судом встановлено, що позивач (Чигиринська міська рада) звернувся до суду з позовом до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Чигиринської міської ради (відповідач) про визнання права власності на нерухоме майно.
З аналізу позовної заяви судом встановлено наступне.
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття суд, встановлений законом містить, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
На підставі п. 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Тобто в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, а предметом позову є цивільні права, які є порушеними, оспореними чи невизнаними. У свою чергу, враховуючи визначений позивачем суб`єктний склад учасників наявного спору, а саме спір між двома юридичними особами, вбачаються підстави стверджувати, що вказаний спір не може бути розглянутий місцевим загальним судом, а підсудний господарському суду.
Аналогічні висновки містяться також у постанові Черкаського апеляційного суду від 21.10.2020 по даній справі, якою колегія суддів звернула увагу позивача на суб`єктний склад сторін та вказала, що заявлені вимоги до юридичної особи, а не фізичних осіб, відповідно наявна потреба визначитись із юрисдикцією суду, який має право розглядати даний спір.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно до ч. 2 ст. 186 ЦПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
За таких обставин, враховуючи, що даний спір не відноситься юрисдикції місцевого загального суду, з урахуванням суб`єктного складу сторін віднесено до юрисдикції господарського суду, у відкритті провадження слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 185, 186 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У відкритті провадження у справі за позовом Чигиринської міської ради до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Чигиринської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ПАТ "Ощадбанк", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , про визнання права власності на нерухоме майно - відмовити.
Роз`яснити позивачеві, що спори між юридичними особами щодо належності майна віднесені до компетенції господарських судів, відповідно вказаний позов може бути подано до Господарського суду Черкаської області в порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Суддя А.О.Попельнюх
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 01.12.2020 |
Номер документу | 93162953 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Попельнюх А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні