Справа № 461/1920/20
Провадження № 1-кс/461/7150/20
УХВАЛА
Іменем України
12.11.2020 м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу УСБ України у Львівській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №42020000000000333 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.258-5, ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст.369-2 КК України,-
в с т а н о в и в:
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, яке вмотивоване тим, що слідчим відділом УСБУ в Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020000000000333 від 24.02.2020 року щодо вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.258-5, ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст.369-2 КК України. Досудове розслідування розпочате за повідомленням ДКР СБ України щодо функціонування на території Львівської, Рівненської, Харківської, Донецької, Київської та інших областей, суб`єктів господарювання, які здійснюють незаконне виготовлення алкогольних напоїв. Вказані підакцизні товари в подальшому реалізуються на території України, в тому числі, на тимчасово окупованих територіях. В ході досудового розслідування, 28.04.2020 року було проведено обшук у приміщеннях за адресою: АДРЕСА_1 де знаходяться офісні приміщення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДР НОМЕР_1 ), під час проведення якого, серед інших предметів, було виявлено та вилучено договори, відповідно до яких окремі фізичні особи вносили грошові кошти на рахунки підприємств, у яких вони є засновниками. Зокрема, в ході вказаного обшуку було виявлено два договори позики №п0101-18 від 24.01.2019 року та №п0105-18 від 13.05.2019 року (разом із додатковою угодою від 19.07.2019 року), згідно яких засновник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДР НОМЕР_2 ) ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_3 ) надає « ІНФОРМАЦІЯ_2 » позики на загальну суму 2000070 (два мільйони сімдесят тисяч) гривень. Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відкрито рахунки в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДР НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), зокрема № НОМЕР_5 , на який здійснювався перерахунок грошових коштів за вказаними вище договорами. Таким чином, за наявними даними, вказані вище рахунки ймовірно використовувалися ОСОБА_4 та службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для вчинення протиправних дій пов`язаних із ухиленням від сплати податків та легалізацією незаконно отриманої готівки від суб`єктів господарювання, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Слідчий вважає, що отримання тимчасового доступу до інформації та документів, якими володіє ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДР НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), дозволить забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, всебічне, повне та неупереджене дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, встановити відомості, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме дату, час, місце, спосіб вчинення злочину, осіб причетних до його вчинення, суми грошових коштів, які були перераховані, а також інші обставини, які мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні.
Слідчий у вказаному клопотанні просить надати старшому слідчому 2-го відділення слідчого відділу Управління СБ України у Львівській області ОСОБА_3 , чи за його дорученням іншим слідчим слідчого управління СБ України у Львівській області дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що становлять банківську таємницю, з можливістю їх копіювання (роздруку) у приміщенні ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДР НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ) або за адресою Центрального відділення ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у м. Львові, за адресою: АДРЕСА_3 , щодо здійснення банківських операцій по усіх банківських рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДР НОМЕР_2 ), зокрема по рахунку № НОМЕР_5 .
Слідчий у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином телефонограмою.
Особа, у володінні якої знаходяться речі та документи про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлена належним чином, свого представника до суду не направила.
Перевіривши наданні матеріали та дослідивши докази по цих матеріалах, встановив наступне.
24 лютого 2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020000000000333 внесено відомості за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.258-5, ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст.369-2 КК України
Відповідно до частини першоїстатті 159 Кримінального процесуального кодексу України(даліКПК України) тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).
Відповідно до частини третьоїстатті 132 КПК Українизастосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Як вбачається зі змісту п.5 ч. 1 ст.162 КПК Українидо охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до частини п`ятої 5статті 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (частина шоста цієї статті).
Крім того, відповідно до ч. 4 ст.132 КПК Українидля оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», інформація що до діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею. Банківською таємницею, зокрема, є: 1) відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; 2) операції,які були проведені на користь чи за дорученням клієнта,здійснені ним угоди; 3) фінансово-економічний стан клієнтів; 4) системи охорони банку та клієнтів; 5) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи-клієнта, її керівників,напрями діяльності; 6)відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту,винаходів,зразків продукції та інша комерційна інформація; 7) інформація щодо звітності по окремому банку,за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; 8) коди,що використовуються банками для захисту інформації; 9) інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності.
Інформація, яку просить отримати в цьому клопотанні сторона кримінального провадження відноситься до відомостей, які можуть становити банківську таємницю.
Відповідно до п.3 ч.1ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність»інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю,розкривається банками органам прокуратури України, Служби безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національної поліції, Національному антикорупційному бюро України, Антимонопольного комітету України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб`єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.
З урахуванням наведеного, слідчий самостійно вправі звернутися за отриманням інформації про рух коштів товариства безпосередньо до банківської установи. Разом з цим, доказів того, що слідчий звертався до банківської установи з приводу розкриття банківської таємниці в порядку, визначеному ст.62 Закону України «Про банки і банківську діяльність»слідчому судді не надано.
Таким чином, поза увагою слідчого залишається та обставина, що збирання доказів відбувається через інститут слідчих дій, зокрема витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій. Неправильне розуміння органами досудового розслідування кримінального процесуального закону фактично зумовлює підміну слідчих дій заходом забезпечення кримінального провадження.
Отже, слідчий суддя вважає, що запитувані у клопотанні речі і документи могли би бути отримані слідчим відділом УСБУ в Львівській області шляхом проведення слідчих дій, тобто без застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Окрім того, слідчий у клопотанні зазначив про можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених у клопотанні речах і документах. Проте слідчий не довів слідчому судді, що неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації, що міститься у ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДР НОМЕР_4 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ). Зокрема, слідчий не довів, що виконані ним слідчі розшукові дії, направлені запити, не дали результату і тому він вимушений звертатися із клопотанням про надання тимчасового доступу до охоронюваної законом таємниці. Слідчий не довів, що він вжив всі можливі слідчі та процесуальні дії для встановлення таких обставин без втручання в охоронювану законом таємницю.
Потреби досудового розслідування не виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться у клопотанні слідчого.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку про передчасність та необґрунтованість клопотання, а тому відмовляє у задоволенні такого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.131,132,159,162-166 КПК України, слідчий суддя,-
у х в а л и в :
У задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого відділу УСБ України у Львівській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні №42020000000000333 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.02.2020 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст.258-5, ч. 3 ст. 368, ч. 2 ст.369-2КК України відмовити.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Галицький районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2020 |
Оприлюднено | 31.05.2024 |
Номер документу | 93388131 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Галицький районний суд м.Львова
Радченко В. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні