Рішення
від 09.12.2020 по справі 191/688/20
СИНЕЛЬНИКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 191/688/20

Провадження № 2/191/245/20

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

09.12.2020 року м. Синельникове Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Кухар Д.О.

за участю секретаря - Яніної О.В.

згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Наконечна Тетяна Миколаївна, до Фермерського господарства Меренчук про розірвання договору оренди земельної ділянки, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Фермерського господарства Меренчук про розірвання договору оренди земельної ділянки, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що йому на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом серії ННО 533994 належить на праві власності земельна ділянка загальною площею 10,950 гектарів, що розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки : 1224888200:01:002:0131, вказана земельна ділянка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, право власності на земельну ділянку зареєстровано 17.07.2019 року, номер запису про право власності 32430816. Вказана земельна ділянка належала ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після отримання свідоцтва про право на спадщину за законом Позивач неодноразово звертався до ФГ Меренчук з проханням надати розрахунок по оренді та відповідні відомості, але відповіді не отримав.

17.02.2020 року на адресу Відповідача ФГ Мернчук направлено адвокатський запит, в якому повідомлялось про отримання Свідоцтва про право на спадщину за законом, а також з метою запобігання непорозумінь по виплаті грошової, натуральної та вибіркової форми оплати орендної плати за договором оренди від 01.01.2010 року № 17, та вирішення всіх непорозумінь в досудовому порядку поставили до відома та просили надати інформацію, а саме :

1. У відповідності до вимог пункту 3.4 Договору оренди земельної ділянки №17 від від 01 січня 2010 року, подальше перерахування та виплату орендної плати проводити на ім`я ОСОБА_1 (РНОКПП : НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

2. Надати відповідно завірену Довідку про величину отримання ОСОБА_2 оплати орендної плати по вищевказаному договору оренди земельної ділянки за 2010 - 2019 роки, за кожний рік окремо;

3. Надати відповідно завірені відомості (розписки, видаткові касові ордери, інші документи), що підтверджують отримання ОСОБА_2 оплату орендної плати по вищевказаному договору оренди земельної ділянки за 2010 - 2019 роки, за кожний рік окремо;

4. Надати підтвердження сплати ФГ МЕРЕНЧУК податку на землю за земельну ділянку кадастровий номер : 1224888200:01:002:0131 по вищевказаному договору оренди земельної ділянки за 2010 - 2019 роки, за кожний рік окремо . До Заяви додані додатки підтверджуючі право власності.

17.02.2020 року з описом про вкладення на адресу ФГ Меренчук направленно адвокатський запит, що підтверджується описом про вкладення, фіскальним чеком та роздруківкою відстеження листа. Відповідь не отримано і до цього часу, на телефонні дзвінки не відповідають, уникають зустрічі.

П.п.3.4. Договору оренди земельної ділянки № НОМЕР_2 передбачено, що при переході права власності на Земельну ділянку або її частину від Орендодавця до іншої особи або осіб, цей договір зберігає свою чинність до нового власника або власників.

Позивач вважає, що договір оренди має бути розірваним у зв`язку з порушенням Відповідачем суттєвих умов договору оренди землі, які передбачені Законом України Про оренду землі . Із змісту спірного договору оренди вбачається, що він був укладений попереднім власником земельної ділянки ОСОБА_2 і відповідачем ФГ Меренчук строком на 5 років. Пунктом 4 зазначеного Договору оренди землі передбачено, що Орендна плата вноситься орендарем у розмірі чотири тисячі сімсот шість гривень. Періодичність внесення два рази на рік. За письмовим погодженням з орендодавцем, орендар може перенести термін орендної плати, але не зменшувати розмір. Розрахунки закінчуються не пізніше 31 грудня. У розмір орендної плати не входить податок на землю у розмірі згідно чинного законодавства.

29.01.2015 року укладено Договір про зміну та доповнення договору оренди земельної ділянки від 21.10.2010 року № 041013102331, яким внесено зміни, а саме : п.1.4 Загальна вартість земельної діляни складає 302992 грн. 34 коп. з урахуванням коефіцієнту індексації на 2015 рік; п.4.1 Розрахований розмір орендної плати за оренду 10,95 га земель по договору встановлено у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі і становить 9089 грн. 77 коп. без ПДВ. Періодичність внесення орендної плати - два рази на рік. За письмовим погодженням з орендавцем, орендар може перенести термін виплати орендної плати, але не зменшувати її розмір. Розрахунки закінчуються не пізніше 31 грудня. У розмір орендної плати не входить податок на землю.

Відповідач систематично порушував і не виконував умови договору оренди земельної ділянки в частині регулярного внесення оренди і перегляду орендної плати у звязку зі зміною розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, а з 2017 року по 2020 рік взагалі орендну плату не сплачено.

Попередній власник земельної ділянки неодноразово звертався до відповідача з вимогою про передачу йому орендної плати, але відповідач відмовлявся це робити. Внаслідок систематичного невиконання умов договору оренди в частині порядку і строків внесення орендної плати, з врахуванням росту споживчих цін - власник земельної ділянки не отримував те, на що розраховував при укладенні договору оренди землі. Внаслідок систематичного невиконання умов договору оренди в частині порядку і строків внесення орендної плати, з врахуванням росту споживчих цін - власник земельної ділянки не отримував те, на що розраховував при укладенні договору оренди землі. Не дивлячись на Договір оренди, який було зареєстровано 01 січня 2010 року щодо обовязків сторін договору у випадку зміни власника земельної ділянки, Відповідач жодного разу не звертався до Позивача з пропозицією сплатити орендну плату. Крім того, Відповідач не виконував обов`язки землекористувача, щодо своєчасної оплати земельного податку і орендної плати; додержання законодавства про охорону довкілля; підвищення родючості ґрунтів та збереження інших корисних властивостей землі; своєчасного надання відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування даних про стан і використання земель, оскільки відповідачем не здійснювались заходи щодо підвищення родючості ґрунтів, не проводився облік сівозміни. Вказані обставини, свідчать про те, що Відповідач не виконував обов`язки орендаря земельної ділянки, щодо збереження властивостей земельної ділянки, призначеної для ведення товарного-сільськогосподарського виробництва.

Позивач має намір використовувати вказану земельну ділянку у власній господарській діяльності. Внаслідок цієї умови договору оренди - новий власник земельної ділянки позбавлений можливості володіти і користуватися належним йому нерухомим майном відповідн до належного йому права власності і обмежений в здійсненні своїх повноважень. Відповідачу ФГ Меренчук з липня 2019 року достеменно відомо про зміну власника земельної ділянки. Однак, Відповідач не запропонував Позивачу жодних умов щодо внесення змін до договорів оренди. Сукупність вказаних обставин свідчить про те, що Відповідачем були суттєво порушені умови договору оренди щодо щорічного внесення орендної плати , можливості щорічно переглядати розмір орендної плати з врахуванням зміни умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в інших випадках. Відповідач використовував земельну ділянку на власний розсуд без дотримання правил державного контролю за користуванням землею, ніяких дій, направлених на поліпшення і рекультивацію земельних ділянок не проводив. Така бездіяльність Відповідача розцінюється, як суттєве порушення умов договору оренди земельної ділянки.

Сукупність обставин, а саме: оплата орендної плати всупереч умовам договору, ухилення Відповідача від зміни умов договорів оренди землі в частині розміру орендної плати; невиконання обовязків орендаря земельних ділянок щодо підвищення їх родючості та збереження корисних властивостей землі є підставами для розірвання договору оренди земельної ділянки площею 10,950 га, розташованої на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, які були укладені між ОСОБА_2 і ФГ Мисливське 10 січня 2010 року

У зв`язку з цим, позивач просить розірвати укладені між ОСОБА_2 і Фермерським Господарством Меренчук (код ЄДРПОУ 36116347) договір оренди земельної ділянки №17 від 01 січня 2010 року, який зареєстрований в книзі реєстрації договорів оренди в Синельниківському відділі ДРФ Центру ДЗК за №041013102331 та Договір про зміну та доповнення договору оренди земельної ділянки від 21.10.2010 року №041013102331 від 29.01.2015 року, зареєстровані на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер : 19462324 від 19.02.2015 11:54:11, Державним реєстратором Деркач Світланою Василівною, реєстраційна служба Синельниківського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області; а також стягнути з відповідача судові витрати.

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, однак надала заяву про розгляд справи без її участі та участі позивача. Позовін вимоги визнали повністю та просили їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечували.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилися по невідомій суду причині, хоча про день на час судового розгляду був належним чином повідомлений, що підтверджується оголошеннями про виклик особи. Крім того, представник відповідача надав відзив на позовун заяву, згідно якого просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному осбязі, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 21.10.2010 року між ОСОБА_2 та ФГ Меренчук був укладений договір оренди земельної ділянки кадастровий номер : 1224888200:01:002:0131, строком на 5 років. Протягом цих 5 років обидві сторони виконували свої обов`язки згідно умов договору в повному обсязі тому 29.01.2015 року було укладено договір про зміну та доповнення до договору від 21.10.10 року, яким було змінено розмір орендної плати і подовжено термін дії договору до 2025 року. Після 29.01.2015 року відповідач виконував договірні зобов`язання згідно умов договору від 29.01.2015 року в тому числі вчасно і в повному обсязі виплачував орендну плату і всі передбачені законодавством України податки. Жодних претензій чи заяв щодо невиконання Відповідачем договірних зобов`язань, протягом 2010 року по грудень 2018 року ОСОБА_2 не виказувала і не надсилала. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Про отримання Позивачем Свідоцтва про право на спадщину і набуття ним права власності земельної ділянки кадастровий номер 1224888200;01:002:0131, яке зареєстроване 17.07.2019 року, Відповідачу стало відомо у лютому місяці 2020 року із адвокатського запиту, який надійшов на адресу Відповідача. Таким чином Позивач не отримав орендну плату за 2019 рік не з вини Відповідача, а в зв`язку з тим, що про зміну власника земельної ділянки вчасно не був поінформований. Відповідач в свою чергу жодного разу не відмовився від виплати орендної плати, згідно умов договору, вона буде виплачена в повному обсязі за 2019 - 2020 рік, після збору врожаю 2020 року. Таким чином фактично заборгованість з виплати орендної плати виникла за один 2019 рік. Звертає увагу суду на те, що позивач не заявив окремої вимоги про стягнення заборгованості по орендній платі. При цьому доказів будь-яких звернень з претензіями з приводу несвоєчасної сплати орендної плати до Відповідача Позивачем не надано, це свідчить про відсутність суттєвості порушення умов договору для сторони, а затримка по сплаті орендної плати використана лише як привід для звернення до суду. З метою виконання заходів по забезпеченню збереження родючості грунтів Відповідачем повністю дотримується режим сівозмін на полі, на якому знаходиться земельна ділянка Позивача, дотримані вимоги про сівозміни шляхом чергування сільгоспкультур на земельній ділянці. Дані про стан і використання земель та дотримання режиму сівозмін Відповідач своєчасно та в повному обсязі надавав та надає інформацію органам місцевої влади. Відповідно відомостей Державного статистичного спостереження : у 2016 році Відповідачем було засіяно озимою пшеницею 185 га, ячменем 98га, кукурудзою 40 га та соняшником 457 га.; у 2017 році озимою пшеницею 359,0 га, озимим ячменем 250,0 га, яровим ячменем 57,0 га, кукурудзою 52,0 га, ріпаком озимим 45,0га, соняшником 436,63га; у 2018 році озимою пшеницею 295,6 га, озимим ячменем 250,0 га, яровим ячменем 45,6 га, соняшником 541,39га.; у 2019 році нічого на посіяно, всі обробляємі землі під чорним паром. Таким чином, Відповідач виконував обов`язки Орендаря, які передбачені статтями 24 і 25 Закону України Про оренду землі та умов договору оренди земельної ділянки. Позивачем в свою чергу не надано доказів того, що у спірний період Відповідачем порушувались вимоги земельного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі та збереження родючості ґрунтів, також не надано доказів щодо звернення до Відповідача із претензіями з цього приводу. Також зазначив, що жодна із обставин, заявлених Позивачем на обґрунтування позовних вимог не доведена належними доказами : щодо заборгованості по оплаті орендної плати - заборгованість виникла за один 2019 рік. Позивач не надав доказів того, що він звертався до Відповідача з вимогою про погашення заборгованості, а Відповідач ухилився від виконання обов`язку за договором. Підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки, відповідно до ст.24

Закону України Про оренду землі , може бути випадкове знищення або пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки. Суду не надані докази, які б встановили такі обставини.

Згідно ч.1 ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов : відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З урахуванням згоди представника позивача та позивача, суд вважає за необхідне розглянути справу на підставі наявних в ній доказів та винести заочне рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, прийшов до наступного висновку.

Частиною 1 ст.15 ЦК України передбачено, що к ожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, яким відповідно до ст.1220 ЦК України вважається день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно ч. 1 ст. 792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Стаття 13 Закону України Про оренду землі вказує, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV. За змістом ст. 1 вказаного Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Згідно ч. 1 ст. 32 Закону Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

17.07.2019 року приватний нотаріус Синельниківського нотаріального округу Новікова І.Ю. видала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дане свідоцтво видане її онуку - ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво скаладається з : земельної ділянки площею 10.950 га. експлікаці земельних угідь земельної ділянки : 05.-10.9518 га., кадастровий номер земельної ділянки : 1224888200:01:002:0131, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , що розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області. Зареєстровано в реєстрі за № 545.

Згідно копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, сформованого 19.02.2015 року, земельна ділянка площею 10,95 га, яка розташована за адресою : Старовишневецька сільська рада Синельниківського району, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, перебуває у Орендаря : Фермерське господарство Меренчук на підставі договору оренди земельної ділянки від 21.10.2010 року. Орендодавець : ОСОБА_2 . Строк дії : 10 років, починаючи з 18.02.2015 року.

Згідно відомостей з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме розділу Актуальна інформація про державну реєстрацію іншого речового права , вбачається, що право оренди земельної ділянки було зареєстрованио 19.02.2015 року, державний реєстратор Деркач Світлана Василівна, Реєстраційна служба Синельниківського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області. Індексний номер : 19462324 від 19.02.2015 року.

З копії державного акту на право приватної власності на зелю серія ІІ-ДП № 093344 вбачається, що ОСОБА_2 на підставі рішення 16 сесії ХХІІІ скликання Старовишневецької сільської ради № 118 від 23.03.2001 року передана у приватну власність земельна ділянка площею 10.950 га, яка розташована на території Старовишневецької сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно копії договору оренди земельної ділянки № 17 від 01.01.2010 року ОСОБА_2 , як Орендодавець, надала, а Фермерське господарство Меренчук в особі голови Меренчука Констянтина Васильовича, як Орендар, прийняв в строкове платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться в с. Водяне Синельниківського району. Пунктом 1.3 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка площею 10,95 га., в тому числі: рілля 10,95 га.

Договір укладено на термін 5 років, починаючи з дати його реєстрації і до 31.12.2014 року ( п.3.1 Договору).

Згідно п.4.1 Договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірах 4706,00 грн.. Періодичність внесення орендної плати - два рази на рік. Розрахунки закінчуються не пізніше 31 грудня. У розмір орендної плати не входить податок на землю у розмірі згідно чинного законодавства.

В разі припинення або розірвання договору орендар зобов`язаний повернути орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він її одержав в оренду ( п.5.1 Договору).

Орендодавець має права вимагати від Орендаря використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначеної у п.2.1 цього договору; своєчасного внесення орендної плати; вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням орендарем умов цього договору ( п.7.1.4, 7.1.5, 7.1.6 Договору).

Згідно п. 7.2.7, 7.2.8, 7.2.10 Договору, Орендар зобов`язаний приступати до використання орендованої земельноїдіялнки після державної реєстрації договору оренди; використовувати орендовану земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у п.2.1. цього договору, ефективно підвищувати її родючість, застосовувати природоохоронні технології, запобігаьт погіршенню стану землі внаслодок своєї господарської діяльності, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного і егологічного законодавства, державних і місцевих стандартів, норм і правил щодо використання землі; не порушувати права власників і орендарів інших земельних ділянок.

За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору. Сплата пені не звільняє сторони від виконання покладених на них зобов`язань та усунення виявлених порушень ( п.11.1, п.11.2 Договору).

Крім того. пп. 4.2, 4.3 зазначеного договору оренди встановлено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту : зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числів внаслідок інфляційних процесів; порігрнення погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документально, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, справляється пеня у розмірі 0,1 % несплаченої суми за кожний день прострочення.

Згідно копії Договору про зміну та доповнення договору оренди земельної ділянки від 21.10.2010 року № 041013102331, укладеного 29.01.2015 року між ОСОБА_2 , як Орендодавець , і ФГ Меренчук , як Орендар , були внесені зміни до розділу 3 п.3.1, продовжено термін дії договору оренди земельної ділянки на 10 років, починаючи з моменту проведення державної реєстрації; п.4.1. Розрахунковий розмір орендної палти за оренду 10,950 га земель по договору встановлено у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі і становить 9089 грн. 77 коп. без ПДВ. Періодичність внесення орендної плати - два рази на рік. За письмовим погодженням з орендодавцем, орендар може перенести термін виплати орендної плати, але не зменшувати її розмір. Розрахунку закінчуються не пізніше 31 грудня. У розмір орендної плати не входить податок на землю. Доповнено Договір : Розділ 1 пунктом 1.8 Кадастровий номер земельної ділянки : 1224888200:01:002:0131.

Згідно акту приймання - передачі земельної ділянки від 29.01.2015 року, ОСОБА_2 передала, а ФГ Меренчук прийняв у платне використання, в оренду земельну ділянку загальною площею 10,950 га.

Згідно акту відновлення меж земельної ділянки від 29.01.2015 року, ФГ Меренчук та ОСОБА_2 відновлено на місцевості межі земельної ділянки загальною площею 10.950 га., в тому числі : ріллі 10,950 га., що передається у тимчасове користування строком на 10 років ФГ Меренчук для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району.

Згідно з частиною 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Статтею 32 Закону України Про оренду землі врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

Відповідно до ст. 141 ЗК України підставами для припинення права користування земельною ділянкою є : добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; систематична несплата земельного податку або орендної плати; набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини; передача приватному партнеру, концесіонеру нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці, що перебуває в користуванні державного або комунального підприємства та є об`єктом державно-приватного партнерства або об`єктом концесії.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов`язань настають правові наслідки, зокрема, сплата неустойки (штраф, пеня).

Згідно з ч.3 ст.549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За правилами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 96 Земельного Кодексу України передбачені обов`язки землекористувачів: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки землекористувачів.

Згідно Акту, складеного Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів № 16/3/19 Фермерського господарства Меренчук ( початок перевірки 17.01.2019 року, завершення перевірки - 21.01.2019 року), в користуванні підприємства знаходиться 1006,9871 га земель сільськогосподарського призначення та території Синельниківського району. ФГ Меренчук були порушені вимоги ст.20 2 ЗУ Про охорону навколишнього природного середовища , ст.ст.8,11 ЗУ Про основін засади державного нагляд (контролю) у сфері господарської діяльності, ст.ст. 10,29 ЗУ Про охорону атмосферного повітря , п.4 ДСТУ 4277:2004. Також встановлено, що підприємство при здійсненні діяльності на посівних площах використовує пестициди і агрохімікати. В ході перевірки надано договір від 19.04.2018 року на постачання пестицидів, агрохімітів та протруєного насіння з МПП Фірма Ерідон . Згідно умов договору постачальником сплачена вартість послуг TOB ІМАР або ТОВ Український центр поводження з відходами по збиранню, транспортуванню та утилізації тари з-під пестицидів та агрохімікатів, придбаних у МПП Фірма «Ерідон» . Підприємством не надано акти виконаних робіт щодо передачі тари з-під використаних пестицидів та агрохімікатів для подальшої утилізації, що є порушенням вимог статтей 17, 33, 34 Закону України Про відходи , ст. ст. 11, 15 Закону України Про пестициди і агрохімікати . Журнал обліку наявності та використання пестицидів і агрохімікатів на розгляд не надано, інформація щодо переліку та обсягів використаних підприємством на посівних площах пестицидів за 2016-2018 роки відсутня, що є порушенням ст. 17 Закону України Про пестициди і агрохімікати , ст. 20 2 Закону України Про

охорону навколишнього природного середовища , ст.ст. 8, 11 Закону України Про

основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності . На розгляд надано статистичну звітність за формами №9-б-сг Внесення мінеральних,

органічних добрив, гіпсування та вапнування грунтів за 2016, 2017 роки, № 50-сг Звіт про

основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств за 2016 рік.

Згідно статзвіту №9-б-сг підприємством протягом 2016 року загальній посівній площі 780,00 га внесено 872 ц мінеральних добрив та застосовані засоби захисту рослин - протягом року на загальній посівній площі 840,63 га. внесено 1146 ц мінеральних добрив та застосовані засоби захисту рослин. Проте у статзвіті № 50-сг за 2016 рік інформація щодо обсягів засобів захисту рослин, у т.ч. пестицидів, в звітності не зазначена. Таким чином, підприємство під час складання державної статистичної звітності № 50-сг подає недостовірні дані щодо поводження з пестицидами та агрохімікатами, що є порушенням статті 14 Закону України пестициди і агрохімікати . Крім того, при перевірці було всатнволені факти порушення ст.ст.7,17,27 ЗУ Про відходи , Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого Постановою КМУ від 01.11.1999 року № 2034, грубі порушення вимог ст.52 ЗУ Про охорону навколишнього природного середовища , ст.11 ЗУ Про пестициди і агрохімікати .

Отже, в судовому засіданні було встановлено, що відповідач використовував земельну ділянку, яка належала ОСОБА_2 та яка була передана нею в оренду ФГ Меренчук , без дотримання правил державного контролю за користування землею, не виконав обов`язки орендаря земельних ділянок щодо підвищення їх родючості та збереження корисних властивостей землі, суттєво порушив умови договору оренди щодо щорічного внесення орендної плати, можливості щорічно переглядати розмір орендної палти з врахуванням змін умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, що свідчить про порушення з боку відповідача умов договору оренди земельної ділянки від 10.01.2010 року, укладеного між ОСОБА_2 та ФГ Мисливське .

Таким чином, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити повністю, як законно обґрунтовані та підтверджені документально.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача на користь позивача судові витрати в розмірі сплаченого судового збору в сумі 840,80 грн..

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.526, 549, 610 - 612, 651, 792, 1225 ЦК України, ст.ст. 96, 141 ЗК України, ст.ст. 13, 30-32 Закону України Про оренду землі , керуючись ст. ст. 12, 81, , 141, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Розірвати, укладені між ОСОБА_2 і Фермерським Господарством Меренчук (код ЄДРПОУ 36116347) договір оренди земельної ділянки №17 від 01 січня 2010 року, який зареєстрований в книзі реєстрації договорів оренди в Синельниківському відділі ДРФ Центру ДЗК за №041013102331 та Договір про зміну та доповнення договору оренди земельної ділянки від 21.10.2010 року №041013102331 від 29.01.2015 року, зареєстровані на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер : 19462324 від 19.02.2015 11:54:11, Державним реєстратором Деркач Світланою Василівною, реєстраційна служба Синельниківського міськрайонного управління юстиції Дніпропетровської області.

Стягнути з Фермерського Господарства Меренчук (код ЄДРПОУ : 36116347) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікцаіний номер : НОМЕР_1 , витрати по сплаті судового збору в розмірі 840 ( вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Д. О. Кухар

СудСинельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення09.12.2020
Оприлюднено17.12.2020
Номер документу93566680
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —191/688/20

Постанова від 23.11.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Постанова від 23.11.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 10.08.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 24.05.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 14.05.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 13.04.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 02.03.2021

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Красвітна Т. П.

Ухвала від 28.01.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кухар Д. О.

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кухар Д. О.

Ухвала від 09.12.2020

Цивільне

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Кухар Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні