ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" листопада 2020 р. м. Київ Справа № 911/973/20
Розглянувши матеріали справи за позовом Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня»
до Товариства з обмеженою діяльністю «Київська обласна енергопостачальна компанія»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального некомерційного підприємства «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради
про зобов`язання вчинити дії
За участю секретаря судового засідання Беркут Я.О.
Суддя Карпечкін Т.П.
За участю представників:
від позивача: Сироткіна А.О. (довіреність № 137 від 16.03.2020 року);
від відповідача: Андрієвська О.В. (довіреність № 146 від 04.06.2020 року);
від третої особи: Сіранчук В.М. (витяг б/н від 23.05.2019 року.
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» до Товариства з обмеженою діяльністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального некомерційного підприємства «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради про зобов`язання відповідача повернути позивачу помилково списані кошти в сумі 30 776,23 грн.
Ухвалою суду від 28.04.2020 року у справі № 911/973/20 позовну заяву Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» залишено без руху.
Через канцелярію Господарського суду Київської області позивачем у встановлений судом строк подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Згідно з ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 01.10.2020 року відкрито провадження у справі, справу № 911/973/20 призначено за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 28.10.2020 року.
Окрім того, вищезазначеною ухвалою було залучено до участі в справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне некомерційне підприємство «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради.
28.10.2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, яким останній проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні 28.10.2020 року було оголошено перерву на 11.11.2020 року, зважаючи на необхідність витребування додаткових доказів, про що повідомлено присутніх представників учасників справи під розписку.
11.11.2020 року від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
В судове засідання 11.11.2020 року представник позивача не з`явилися, учасники справи вимоги ухвали Господарського суду Київської області від 28.10.2020 року не виконали.
Враховуючи клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання та необхідність повторного витребування доказів, суд дійшов висновку про відкладення підготовчого засідання на 30.11.2020 року.
16.11.2020 року представником позивача було подано письмові пояснення по суті спору та додаткові докази.
17.11.2020 року представником відповідача подано письмові пояснення по суті спору та додаткові докази.
23.11.2020 року представником позивача подано відповідь на відзив, в якому останній підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити.
27.11.2020 року представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив позивача.
В підготовчому судовому засіданні 30.11.2020 року підготовче провадження було закрито та, за згодою учасників справи, здійснено перехід до розгляду спору по суті в даному судовому засіданні.
В судовому засіданні 30.11.2020 року представник позивача позов підтримав, представник відповідача та третьої особи проти позову заперечували.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 30.11.2020 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши надані докази, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, 08.02.2019 року між Комунальним некомерційним підприємством Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» (далі - позивач, по договору - Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» (далі - відповідач, ТОВ «Київська обласна енергопостачальна компанія» , по договору - Постачальник) укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 430002258 (далі - Договір).
Відповідно до п. 2.1 Договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу (далі - ОСР) договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послуги з розподілу електричної енергії (п. 2.2 Договору).
Точки комерційного обліку, в яких відбувається зміна власника електричної енергії, визначаються в договорі Споживача з ОСР, а присвоєні для них ЕІС-коди вказуються в заяві-приєднання, яка є Додатком № 1 до цього Договору (п. 2.4 Договору).
Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднання (п. 3.4 Договору).
Додатком № 1 до Договору Сторонами погодженого 11 об`єктів Споживача, в тому числі спірний об`єкт - поліклініка, що знаходиться за адресою: 08601, м. Васильків, вул. Грушевського, 7, ЕІС-код точок комерційного обліку за даним об`єктом: 62Z2854684823177 та 62Z4231740224505. Початок постачання з 01.01.2019 року.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком № 3 до цього Договору.
Ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України Про ринок електричної енергії і ПРРЕЕ (п. п. 5.5 Договору).
Згідно п. 5.10 Договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятій Споживачем.
Після прийняття Споживачем Комерційної пропозиції Постачальника, внесення змін до неї можливе лише за згодою сторін або у встановленому чинним законодавством порядку.
Споживач має право вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати організації та проведення звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи розподілу) розрахункових даних та/або оскаржувати їх у встановленому Договором та чинним законодавством порядку (п. 6.1 Договору).
У пункті 13.1. Договору сторони погодили, що цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яка є Додатком № 3 до Договору. Термін дії даного Договору не може бути більшим за термін дії Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що укладений із Споживачем Оператором системи розподілу. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної у заяві-приєднання.
Позивач зазначає, що користувався спірним об`єктом - поліклінікою, що знаходиться за адресою: 08601, м. Васильків, вул. Грушевського, 7, на праві оренди на підставі договору оренди нерухомого майна (нежилих будівель, споруд, приміщень) комунальної власності Васильківської територіальної громади № 384, укладеним 04.02.2019 року між Управлінням з питань економіки та власності Васильківської міської ради, як орендодавцем, та Васильківською центральною районною лікарнею, як орендарем (копія договору наявна в матеріалах справи).
01.03.2019 року Васильківською районною радою прийнято рішення № 362-29-VII Про реорганізацію Васильківської центральної районної лікарні , реорганізовано Васильківську центральну районну лікарню в Комунальне некомерційне підприємство Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» , яке є правонаступником всіх майнових прав та обов`язків реорганізованого закладу .
26.04.2019 року рішенням Васильківської міської ради № 04.05-51-VII Про створення Комунального некомерційного підприємства Васильківська міська стоматологічна поліклініка Васильківської міської ради та затвердження Статуту створено Комунальне некомерційне підприємство Васильківська міська стоматологічна поліклініка Васильківської міської ради та затверджено його статут.
Наказом Васильківської центральної районної лікарні № 60 від 21.05.2019 року прийнято рішення про закриття з 23.07.2019 року стоматологічної поліклініки Васильківської центральної районної лікарні, яка знаходилась за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7.
Рішенням Васильківської міської ради б/н від 22.07.2019 року Про передачу на баланс Комунального некомерційного підприємства Васильківська стоматологічна поліклініка комунального майна двоповерхової нежитлової будівлі за адресою вул. Грушевського, 7 передано на баланс Комунального некомерційного підприємства Васильківська стоматологічна поліклініка двоповерхову нежитлову будівлю стоматологічної поліклініки за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 (копії рішень наявні в матеріалах справи).
01.08.2019 року на підставі Акту прийому-передачі майна б/н від 01.08.2019 року, який підписаний сторонами та скріплений їх печатками, Комунальне некомерційне підприємство Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» передало, а Комунальне некомерційне підприємство Васильківської міської ради Васильківська міська стоматологічна поліклініка прийняло 2 лічильника, що знаходяться за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7, а саме на 1-му поверсі лічильник Росток САЧ-5001 № 0052968 2001 року, показники 911020 кВт, та на 2-му поверсі лічильник НІК-2301 № 079407 2014 року, показники 71590 кВт (копія Акта наявна в матеріалах справи).
Посилаючись на п. 6.1 Договору, позивач надіслав відповідачу повідомлення № 525 від 14.08.2019 року, отримане відповідачем 15.08.2019 року, в якому просив провести коригування розрахунків по укладеному між ними договору з надання послуг до кінця поточного року без врахування стоматологічної поліклініки за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 (копія повідомлення наявна в матеріалах справи).
В той же час, як стверджує позивач, листом № 532 від 16.08.2019 року Комунальне некомерційне підприємство Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» повідомило Васильківську міську стоматологічну поліклініку Васильківської міської ради про необхідність переоформлення необхідної документації по договорам постачання комунальних послуг, в тому числі з ТОВ Київська обласна ЕК .
Як зазначає позивач, зважаючи на обставини реорганізації, розрахунок споживання електричної енергії Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради Васильківська центральна районна лікарня та Васильківської міської стоматологічної поліклініки Васильківської міської ради повинні здійснюватися окремо.
Всупереч цьому, як зазначає позивач, відповідно до Додатку до рахунку-фактури за електроенергію № 8996786243 від 28.08.2019 року за серпень 2019 року за використання електроенергії за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 йому нараховано 853,22 грн., відповідно до Додатку до рахунку-фактури за електроенергію № 6166379823 за від 23.12.2019 року за грудень 2019 року за використання електроенергії за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 йому нараховано 24 793,64 грн. (копія рахунків з додатками наявна в матеріалах справи).
Як стверджує позивач, Комунальним некомерційним підприємством Васильківської районної ради Васильківська центральна районна лікарня в грудні 2019 року було сплачено Товариству з обмеженою діяльністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» 303 199,09 грн. за надану електроенергію, в підтвердження чого надав рахунок № 1 від 19.12.2019 року за Договором про постачання електричної енергії споживача № 4300002258 від 01.01.2020 року на суму 303 199,09 грн. (копія рахунка наявна в матеріалах справи).
Однак, після вказаної оплати, позивач дослідив, що ним помилково сплачено 30 776,232 грн. заборгованості за поставлену електроенергію на об`єкт, яким він уже не користується, оскільки такий об`єкт передано на баланс Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» . Відтак, кошти в сумі 30 776,232 грн. списані з особового рахунку Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради Васильківська центральна районна лікарня помилково .
У зв`язку з чим, позивач направив Товариству з обмеженою діяльністю Київська обласна енергопостачальна компанія та Приватному акціонерному товариству Київобленерго (далі - ПрАТ Київобленерго ) листи № 24 від 20.01.2020 року та № 39 від 30.01.2020 року, що підтверджується штампами вхідної кореспонденції останніх 21.01.2020 року та 03.02.2020 року відповідно, в яких просив здійснити перерахунок помилково сплачених коштів 853,22 грн. та 24 793,64 грн. в загальній сумі 30 776,23 грн. на рахунок Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради Васильківська центральна районна лікарня (копії листів наявні в матеріалах справи).
Проте, як зазначає позивач, оскільки жодної відповіді на вказані листи на адресу позивача не надходило, перерахунку та повернення коштів на рахунок позивача проведено не було, позивач звернувся до суду з даним позовом і просить зобов`язати відповідача повернути помилково списані кошти в сумі 30 776,232 грн.
В ході розгляду спору, відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якій останній, посилаючи на ст. 46 Закону України Про ринок електричної енергії та п. 4.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 року (далі - ПРРЕЕ), зазначає, що він є лише постачальником електричної енергії, він не визначає обсяги спожитої електричної енергії та, відповідно, не може зменшувати чи збільшувати її показники. ПрАТ Київобленерго є оператором системи розподілу і адміністратором комерційного обліку, яким і було надано відповідачу як постачальнику, інформацію щодо спожитої електроенергії на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного Споживачем з ОСР - ПрАТ Київобленерго . Також, посилаючи на п. 4.27 ПРРЕЕ, яким передбачено порядок припинення користування електричною енергією, зазначає, що у разі часткового припинення користування позивачем електричною енергією на одному з об`єктів Споживача, йому необхідно було, у встановленому чинним законодавством та Договором порядку, повідомити Постачальника та оператора системи розподілу про таке припинення і внести зміни до Договору, проте такого порядку позивачем дотримано не було. Окрім того, зазначає і про те, що новим власником спірного об`єкту за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 - Комунальним некомерційним підприємством «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради було укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на вказаний об`єкт лише у 2020 році, відтак усі кошти сплачені позивачем у 2019 році за поставлену електроенергію, в тому числі і на спірний об`єкт, зараховані в порядку, на умовах та у відповідності до діючого Договору, у зв`язку з чим позивач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Позивачем подано письмові пояснення по суті спору, в яких останній зазначає про укладення у вересні 2019 року додаткової угоди, в якій не було, всупереч волі позивача, враховано його незгоду з наданими показниками, натомість сторонами було внесено зміни до Договору в частині обсягів закупівлі Споживачем електричної енергії та в частині дії спірного Договору, та долучає до матеріалів справи додаткову угоду № 1 від 05.09.2019 року та додаткову угоду від 31.12.2019 року.
В подальшому, відповідачем було подано письмові пояснення, в яких останній зазначає про те, що у відповідача були відсутні правові підстави провести коригування розрахунків, про яке просив позивач у своєму повідомленні № 525 від 14.08.2020 року, оскільки чинним законодавством України не передбачено ні такого поняття як коригування розрахунків , ні порядку такого коригування. Також, зазначає про те, що у відповідності до п. 2.4 Договору, позивачем і ОСР було погоджено точки комерційного обліку, які і були зазначені позивачем у заяві-приєднання до Договору, змін у 2019 році до спірного Договору в частині об`єктів Споживача внесено не було, а відтак протягом 2019 року на підставі спірного Договору саме позивач був Споживачем послуг з постачання електроенергії за адресою: 08601, м. Васильків, вул. Грушевського, 7 (поліклініка).
Також зазначив і про те, що третя особа - Комунальне некомерційне підприємство «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради саме з 02.01.2020 року є споживачем послуг з постачання електроенергії на спірному об`єкті за адресою: 08601, м. Васильків, вул. Грушевського, 7, що підтверджується укладеним Комунальним некомерційним підприємством «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради з відповідачем договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 430031400, а не протягом зазначеного позивачем у позові періоду, зокрема з серпня 2019 року (копія договору наявна в матеріалах справи). Зважаючи на вищевикладене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
В подальшому, позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній зазначає, що вважав ігнорування відповідачем повідомлення позивача про коригування розрахунків, мовчазною згодою останнього на вимогу позивача, викладену у повідомленні № 525 від 14.08.2019 року, а питання невключення до рахунків позивача спірного об`єкта з серпня 2019 року врегульованим, у зв`язку з чим підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити.
Відповідач, заперечуючи твердження позивача щодо мовчазної згоди, зазначає про те, що відповідачем була надана відповідь позивачу на повідомлення № 525 від 14.08.2019 року листом № 04 від 16.08.2019 року, в якому відповідач повідомив позивача про необхідність коригування переліку об`єктів Споживача з ОСР - ПрАТ Київобленерго з виключенням з нього спірного об`єкта.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Статтею 275 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії» .
Згідно із ч. ч. 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) (в редакції чинній станом на момент спірних правовідносин) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до п. 2 ст. 2 Закону основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з п. п. 7, 14, 15 ст. 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу, про постачання електричної енергії споживачу, про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Статтею 58 Закону передбачено, що споживач має право, зокрема, купувати електричну енергію для власного споживання за правилами роздрібного ринку, подавати відповідному електропостачальнику, оператору системи розподілу звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання, щодо надання послуг з постачання електричної енергії та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення електропостачальником причин скарги. Споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312, прийнятою відповідно до Законів України "Про ринок електричної енергії" та постанови Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії.
У відповідності до п. 1.1.1 ПРРЕЕ (в редакції редакції чинній станом на момент спірних правовідносин) останні регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до п. 4.27 ПРРЕЕ у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.
Дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дії в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитої на таких об`єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.
З новим споживачем укладаються договори відповідно до вимог законодавства України, зокрема цих Правил, після розірвання договорів зі споживачем, який звільняє приміщення.
Аналогічний порядок розрахунків, у разі остаточного припинення експлуатації електроустановки та/або продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (об`єкт), встановлено пунктом 11.5.11 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою № 310 від 14.03.2018 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з п. 11.5.11 Кодексу систем розподілу припинення/обмеження розподілу електричної енергії за заявою користувача здійснюється:
у разі тимчасового припинення/обмеження розподілу електричної енергії користувач зобов`язаний повідомити ОСР (оператор систем розподілу) не пізніше ніж за 10 робочих днів до бажаної дати припинення/обмеження розподілу електричної енергії;
у разі остаточного припинення експлуатації електроустановки та/або продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (об`єкт) користувач зобов`язаний повідомити про це ОСР не пізніше ніж за 20 робочих днів до дати настання зазначеної події та остаточно розрахуватись з ним за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
За наявності технічної можливості ОСР зобов`язаний припинити/обмежити розподіл електричної енергії користувачу із заявленої ним дати бажаного тимчасового припинення/обмеження розподілу електричної енергії або остаточного припинення експлуатації електроустановки та/або продажу/передачі прав власності/користування на електроустановку (об`єкт).
У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення користувачем ОСР про остаточне припинення експлуатації електроустановки та/або продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт) користувач зобов`язаний здійснювати оплату послуг за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії відповідно до умов договору.
Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії з новим користувачем укладається після припинення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із користувачем, який здійснив продаж/передачу прав власності/користування на електроустановку (об`єкт).
За умови одночасного розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з попереднім користувачем, виплати всіх видів платежів, передбачених відповідним договором, та звернення нового користувача щодо укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії в межах одного розрахункового періоду припинення електропостачання об`єкта не здійснюється.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського кодексу України, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання, зокрема, припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до ч. 1 ст. 598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, у тому числі за домовленістю сторін (ст. 604 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 651 Цивільного Кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом положень ч. 1 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.
Приписом ст. 654 Цивільного кодексу встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Пунктом 13.6 Договору передбачено, що дія Договору припиняється також у разі отримання Постачальником документального підтвердження факту зміни власника об`єкта Споживача з дати отримання Постачальником такого документального підтвердження.
Заявом-приєднанням до спірного Договору від 26.12.2018 року, Споживача додатково повідомлено про його обов`язок протягом місячного строку повідомити Постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених у заяві-приєднанні, а у разі неповідомлення Споживач несе ризик настання по його вині несприятливих фінансових наслідків.
Відповідно до Додатку № 1 до Договору об`єктом споживання електричної енергії є зокрема поліклініка, що знаходиться за адресою: 08601, м. Васильків, вул. Грушевського, 7, ЕІС-код точок комерційного обліку за даним об`єктом: 62Z2854684823177 та 62Z4231740224505.
Однак, матеріали справи не містять доказів внесення змін до спірного Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 430002258 від 08.02.2019 року в частині коригування об`єктів Споживача, на які постачається електроенергія, та переліку точок комерційного обліку електроенергії, електроустановки по яких були самовільно передані з балансу Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» на баланс Комунального некомерційного підприємства «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради.
Надане позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, повідомлення № 525 від 14.08.2019 року про проведення коригування розрахунків по укладеному договору, за своєю формою та змістом не відповідають вимогам п. 4.27 Правил роздрібного ринку електричної енергії та п. 11.5.11 Кодексу розподільних систем, у зв`язку з чим не можуть бути прийняті судом до уваги в якості належних доказів повідомлення позивача про остаточне припинення експлуатації спірних електроустановок на спірному об`єкті за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 7 (поліклініка), у зв`язку з передачею майнових прав на об`єкт відповідно до рішень Васильківської міської ради № 04.05-51-VII від 26.04.2019 року та б/н від 22.07.2019 року.
Доказів звернення позивача до відповідача із повідомленням про намір припинити дію відповідного договору в частині спірного об`єкту та/або із заявою про остаточне припинення користування електричною енергією на спірному об`єкті в строк, визначений п. 4.27 ПРРЕЕ, або внесення відповідних змін в частині об`єкту, по якому користування остаточно припинилося, з підтверджуючими доказами факту зміни власника об`єкта, матеріали справи не містять.
Окрім того, укладаючи 05.09.2019 року та 31.12.2019 року додаткові угоди до спірного Договору, якими було внесено зміни до Договору в частині обсягів закупівлі Споживачем електричної енергії та в частині дії спірного Договору, змін в частині об`єктів Споживача внесено не було.
Таким чином, відповідачем не надано доказів внесення змін до Договору в частині точок обліку в установленому законодавством порядку.
На час виникнення спірної заборгованості спірна точка обліку з спірного Договору виключена не була. В установленому порядку перед Постачальником електроенергії факт передачі об`єкту в користування іншому Споживачу не засвідчено, в установленому порядку зміни в спірний Договір щодо переліку об`єктів позивача, до яких постачається електрична енергія, Сторонами не вносилися.
Таким чином, позивач не довів суду належними та допустимими доказами тих обставин, на які він посилається як на підставу відсутності у нього обов`язку по оплаті наданих послуг з постачання електроенергії на спірний об`єкт за чинним Договором.
Відтак, оскільки відповідна точка обліку належала до укладеного між позивачем та відповідачем Договору, позивач, як Споживач за Договором має оплачувати поставлену за таким Договором електроенергію.
З огляду на те, що договір щодо цього об`єкту не було припинено у встановленому порядку, враховуючи приписи абз. 4 п. 4.27 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у відповідача були відсутні підстави для укладання договору про постачання електричної енергії на об`єкт по вул. Грушевського, 7 в м. Васильків з іншим споживачем, зокрема із третьою особою.
Також, суд зазначає, що наданий позивачем рахунок № 1 від 19.12.2019 року на суму 303 199,09 грн., який підписаний сторонами і скріплений їх печатками, не є належним доказом оплати позивачем вказаної електроенергії на суму 303 199,09 грн., оскільки не є первинним бухгалтерським документом, оформленим у відповідності до вимог ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність .
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем недоведені та необґрунтовані, відповідачем спростовані, а тому підлягають задоволенню не підлягають.
З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства Васильківської районної ради «Васильківська центральна районна лікарня» до Товариства з обмеженою діяльністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального некомерційного підприємства «Васильківська міська стоматологічна поліклініка» Васильківської міської ради про зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання апеляційної скарги відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з врахуванням п. 17.5 розділу ХІ Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 10.12.2020 р.
Суддя Т.П. Карпечкін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93588321 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Карпечкін Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні