Справа №428/4650/15-ц
Провадження №2/428/205/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Кордюкової Ж.І.,
за участю секретаря Голуб Т.М.,
представника позивача Помьотова В.П.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства Дорстрой до ОСОБА_1 , третя особа Сєвєродонецька міська рада Луганської області про визнання договору купівлі-продажу та запису про державну реєстрацію договору недійсними, повернення нерухомого майна,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство Дорстрой (далі - ПАТ Дорстрой ) звернулось до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа Сєвєродонецька міська рада Луганської області про визнання договору купівлі-продажу та запису про державну реєстрацію договору недійсними, повернення нерухомого майна.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.12.2013 року між ПАТ Дорстрой та ОСОБА_1 був укладений та нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту адміністративно-промислового комплексу, відповідно до умов якого позивач продав, а відповідач купила 25/100 часток об`єкту адміністративно-промислового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Вважає, що договір купівлі-продажу від 26.12.2013 року суперечить актам цивільного законодавства, оскільки генеральний директор ПАТ Дорстрой не мав повноважень та достатніх правових підстав на відчуження спірного нерухомого майна. При цьому ОСОБА_1 вартість майна не сплатила і має заборгованість перед ПАТ Дорстрой у розмірі 158000 грн. Таким чином, у ПАТ Дорстрой відсутній обов`язок щодо повернення на користь відповідача ОСОБА_1 одержаного за спірним договором.
Позивач просив:
визнати недійсним договір купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 року, укладеного між ОСОБА_1 та ПАТ Дорстрой , посвідчений приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268;
визнати недійсним запис №4094061 від 26.12.2013 року про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на нерухоме майно, що є предметом договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідчений приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268;
витребувати від ОСОБА_1 та повернути у власність ПАТ Дорстрой 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з 20/100 об`єкту літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22 загальною площею 448,0 кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м.
09.01.2019 року судом постановлено ухвалу про прийняття справи до розгляду за правилами загального позовного провадження.
10.07.2019 року судом постановлено ухвалу про залучення до участі в справі в якості третьої особи на боці позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Сєвєродонецьку міську раду Луганської області, та ухвалу про закриття підготовчого провадження.
20.11.2019 року судом постановлено ухвалу про визнання обов`язковою особистої участі відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні.
Представник позивача адвокат Рибас А.С. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Додатково суду пояснив, що в грудні 2013 року між сторонами був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна. Директор діяв відповідно до Статуту та рішення Наглядової ради на продаж майна. Акціонер оскаржив рішення Наглядової ради від 12.12.2013 року, оформлене протоколом №35, яке господарським судом було визнано недійсним. Вартість спірного нерухомого майна станом на 12.12.2013 року становила 1,2 млн. грн., вартість активів - 723 тис. грн. Рішення господарського суду набрало законної сили 15.10.2014 року, обставини, встановлені цим рішенням не доказуються. Факт протиправності рішення Наглядової ради ПАТ Дорстрой встановлено судовим рішенням, відповідно, генеральний директор підприємства не мав права укладати договір. Під час укладання договору ОСОБА_1 пред`явила копію банківської квитанції про оплату за договором, проте кошти на банківські рахунки не надійшли. Обсяг готівкових розрахунків на той час не міг перевищувати 150 тис. грн., а вартість договору становила 158 тис. грн., тому готівковий розрахунок був неможливим. Згідно даних касової книги ПАТ Дорстрой готівкові кошти від ОСОБА_1 не надходили. Крім того, відповідач під час укладання договору повинна була пересвідчитись у повноваженнях ОСОБА_2 , це є звичайною практикою, а така інформація загальнодоступною. У ОСОБА_2 , як генерального директора була складна ситуація, він мав податковий борг, через що займався продажем майна. ОСОБА_3 є генеральним директором, нотаріус при укладанні договору перевірив наказ про його призначення. У ОСОБА_1 був реальний намір придбати спірне майно, воно знаходилось у неї в оренді. Дії ОСОБА_1 в частині оплати не можна назвати добросовісними, оскільки жодних розрахунків відповідач не провела.
Представник відповідача ОСОБА_3 підтримав заявлений позов. Додатково суду пояснив, що була досягнута домовленість продати перший поверх спірної будівлі за 158 тис. грн. Відповідачу було надано чек на оплату. Вдень ОСОБА_1 надала йому копію квитанції про оплату, з якої він зробив копію. Укладання угоди тривало 26.12.2013 року з 20 год. до 24 год. Протягом часу укладання угоди ОСОБА_1 мала можливість розглянути усі документи (Статут ПАТ Дорстрой , витяг з ЄДР). На момент укладання угоди генеральним директором був ОСОБА_4 , а він не мав права підписувати договори купівлі-продажу. Експертна оцінка майна під час продажу не проводилась. На момент укладання оспорюваного договору у підприємства була заборгованість по заробітній платі та податкам, яку він погасив за рахунок власних коштів. Ринкова вартість спірного майна становила приблизно 800 тис. грн. Готівкові кошти повинні обліковуватись по бухгалтерії, здаватись в касу підприємства і в банк. В день укладання угоди він позичив ОСОБА_1 , 747 тис. грн. Вартість спірного об`єкта визначалась Наглядовою радою підприємства, про що було прийняте відповідне рішення. Він отримав в рахунок оплати за спірне майно 15 тис. грн. від ОСОБА_5 , а відповідач, як сторона договору повинна була сплатити 158 тис. грн. Він вважав, що угода з ОСОБА_1 укладена, проте 05.01.2013 року з`ясував, що гроші від ОСОБА_1 не надійшли. Ініціатором укладання договору був саме він, він поводив себе як генеральний директор і вирішував усі питання діяльності ПАТ Дорстрой , саме так ОСОБА_1 його і сприймала. Він не повідомляв відповідачу, що він не є генеральним директором підприємства. Він був обраний Наглядовою радою генеральним директором ПАТ Дорстрой в листопаді-грудні 2013 року, а відомості про нього, як про директора, були внесені до реєстру в січні 2014 року.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні спочатку позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що з 2000 року вона орендувала перший поверх спірного приміщення у підприємства, де директором був ОСОБА_3 , з яким вона мала господарську діяльність. ОСОБА_3 вів переговори з іншими орендарями. В грудні 2013 року ОСОБА_3 умовляв її придбати спірне приміщення, бо казав, що має великі фінансові проблеми. Вона стала збирати грошові кошти і о 16 год. вони поїхали до нотаріуса Малахова С.О. , який визначив, які документи потрібно подати кожній стороні угоди. Договір купівлі-продажу укладався о 23 год. До початку договору вона віддала ОСОБА_3 1800 доларів США. Документів ПАТ Дорстрой вона не бачила, бо довіряла нотаріусу та ОСОБА_3 . Вона знала, що ОСОБА_3 є повноважним представником ПАТ Дорстрой , бо якби їй було відомо, що останній не має повноважень, вона не стала б укладати цей договір. У неї є розписка, що вона передала ОСОБА_3 в рахунок оплати за договором 1800 доларів США, про передачу решти коштів зазначено в договорі. ОСОБА_3 був згодний продати приміщення за любі кошти, бо йому необхідно було терміново погасити борги, він вимагав гроші негайно. ОСОБА_3 був єдиним керівником ПАТ Дорстрой і вирішував усі питання діяльності підприємства. Статуту підприємства їй для ознайомлення не надали. Згідно даних реєстру саме ОСОБА_3 був керівником ПАТ Дорстрой і мав право підписувати документи, він підписував договори оренди, купівлі-продажу тощо. ОСОБА_3 у нотаріуса перерахував гроші. 158 тис. грн. для неї значна сума. Ніяких коштів вона у ОСОБА_3 в борг не брала. Згодом визнала позовні вимоги в повному обсязі, про що склала письмову заяву.
Представник відповідача адвокат Тріфонов Є.О. позовні вимоги не визнав. Суду пояснив, що як покупець ОСОБА_1 не повинна була робити оцінку майна, яке купувала, її влаштовувала ціна, яку запросив ОСОБА_3 . Вона не повинна була перевіряти внутрішні документи підприємства щодо повноважень останнього, фінансових документів ПАТ Дорстрой вона не бачила. Щодо наявності у ОСОБА_3 обмежень у повноваженнях, як у директора, ОСОБА_1 відомо не було. На момент укладання угоди ОСОБА_3 був впевнений, що має необхідний обсяг повноважень. Договір був укладений правомірно. Просив відмовити в задоволенні позову. Згодом в судове засідання не з`явився.
Представник третьої особи Сєвєродонецької міської ради Луганської області Шарнікова І.І. у судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, в поданій заяві не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
ПАТ Дорстрой є юридичною особою від дня його реєстрації, що визначено пунктом 2.1. Статуту підприємства.
Підпунктом 17 пункту 8.3.2.2. Статуту ПАТ Дорстрой визначено, що до виключної компетенції Наглядової ради належить прийняття рішення про вчинення значних правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної звітності акціонерного товариства.
Пунктом 8.4.5. Статуту ПАТ Дорстрой встановлено, що генеральний директор Товариства має право без доручення вчиняти дії від імені Товариства. Він уповноважений керувати поточними справами Товариства та здійснювати виконання рішень вищого органу Товариства та Наглядової ради, представляти Товариство у відносинах з іншими юридичними особами, здійснювати повноваження щодо управління корпоративними правами Товариства в господарських товариствах, створених за участю Товариства, проводити переговори та укладати угоди від імені Товариства, організовувати ведення протоколів засідань виконавчого органу Товариства.
12.12.2013 року Наглядовою радою ПАТ Дорстрой було прийняте рішення дозволити продаж частини адміністративної будівлі з підвалом, а саме 20/100 часток об`єкту: літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4,5,6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20,21,22 загальною площею 448,0кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту: літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м. за 158000 грн., оформлене протоколом №35. Цим рішенням Наглядова рада надала право підпису документів, пов`язаних з реалізацією об`єктів генеральному директору товариства ОСОБА_3 .
26.12.2013 року ПАТ Дорстрой в особі генерального директора Помьотова Володимира Петровича та ОСОБА_1 уклали договір, згідно з яким ПАТ Дорстрой продав, а ОСОБА_1 купила 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на земельній ділянці Сєвєродонецької міської ради, і сплатила за них обговорену грошову суму.
Згідно довідок-характеристик на об`єкт нерухомого майна, вид. КП Сєвєродонецьке бюро технічної інвентаризації 11.12.2013 року, відчужується 20/100 часток об`єкту: літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 загальною площею 448,0 кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту: літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м. (п.п.1.1., 1.2. договору).
Продаж відчужуваного нерухомого майна за домовленістю сторін вчиняється за 158000 грн., які отримані представником Продавця від Покупця до оформлення цього договору (п.2.1 договору).
Зазначений договір від імені продавця ПАТ Дорстрой був підписаний генеральним директором ОСОБА_3 , і від імені покупця ОСОБА_1 , також цей договір був посвідчений приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О. та зареєстрований в реєстрі за №2268.
Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №15541996 від 26.12.2013 року приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Луганської області Малаховим С.О. за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на нерухоме майно - 25/100 часток об`єкту, які складаються з 20/100 часток об`єкту: літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 загальною площею 448,0 кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту: літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м. за №4094061.
Згідно з рішенням Господарського суду Луганської області від 20.10.2015 року по справі №913/166/15, яке набрало законної сили 31.10.2015 року, було визнано недійсним рішення Наглядової ради ПАТ Дорстрой , оформлене протоколом засідання Наглядової ради ПАТ Дорстрой від 12.12.2013 року №35.
Частиною 1 ст. 417 ЦПК України встановлено, що вказівки, що містяться в постанові суду касаційної інстанції, є обов`язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.
Відповідно до статті 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини першої статті 691 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Відповідно до ч.1 - 5 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до статті 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. Нотаріальне посвідчення правочину здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документі, в якому викладено текст правочину, посвідчувального напису. Нотаріальне посвідчення може бути вчинене на тексті лише такого правочину, який відповідає загальним вимогам, установленим статтею 203 цього Кодексу. На вимогу фізичної або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред`явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи.
Згідно з частиною першою статті 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Управління товариством здійснюють його органи, тобто є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом (стаття 97 ЦК України).
Частиною другою статті 207 ЦК України передбачено, що правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.
Дієздатність юридичних осіб може обмежуватися законом (наприклад, юридичних осіб, утворених об`єднанням громадян, політичними партіями) або засновниками юридичних осіб відповідно до установчих документів.
Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов`язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження (частина третя статті 92 ЦК України).
Відповідно до статті 1087 ЦК України розрахунки за участю фізичних осіб, не пов`язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі за допомогою розрахункових документів у електронному або паперовому вигляді. Розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки за участю фізичних осіб, пов`язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадяться в безготівковій формі. Розрахунки між цими особами можуть провадитися також готівкою, якщо інше не встановлено законом. Граничні суми розрахунків готівкою для фізичних та юридичних осіб, а також для фізичних осіб-підприємців відповідно до цієї статті встановлюються Національним банком України.
Аналізуючи обставини, встановлені у судовому засіданні у сукупності з наданими доказами, враховуючи приписи ч.1 ст. 417 ЦПК України, а також повне визнання позову відповідачем, суд вважає, що під час укладення договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 року генеральний директор ОСОБА_3 , який діяв від імені ПАТ Дорстрой , не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності, а ОСОБА_1 , проявивши розумну обачність, не могла не знати про обмеження в повноваженнях директора ПАТ Дорстрой ОСОБА_3 , легковажно розрахувала на не суттєвість цих обставин при укладанні договору.
При цьому суд враховує, що рішення Наглядової ради ПАТ Дорстрой від 12.12.2013 року, оформлене протоколом №35, яким ОСОБА_3 було надано на укладання цього договору купівлі-продажу спірного об`єкту нерухомого майна та дозвіл на відчуження цього майна, було визнано недійсним згідно з судовим рішенням від 20.10.2015 року по справі №913/166/15.
Таким чином, генеральний директор ОСОБА_3 , який під час укладання угоди купівлі-продажу спірного майна ОСОБА_1 , виступав від імені ПАТ Дорстрой як представник юридичної особи, не міг перевищувати своїх повноважень, визначених Статутом.
Зазначене дає підстави зробити висновок, що під час укладення з ОСОБА_1 договору купівлі-продажу від 26.12.2013 року ОСОБА_3 дійсно перевищив свої повноваження, визначені Статутом, він, як генеральний директор ПАТ Дорстрой , не мав повноважень здійснювати продаж нерухомого майна, належного ПАТ Дорстрой , що прямо передбачено підпунктом 17 пункту 8.3.2.2. та пунктом 8.3.5. Статуту товариства.
За таких обставин, зазначені обмеження ОСОБА_3 , як представника ПАТ Дорстрой , набули юридичної сили для ОСОБА_1 , оскільки вона при укладенні правочину знала та за всіма обставинами могла знати про такі обмеження, проявивши розумну обачність.
При цьому суд вважає можливим прийняти визнання позову відповідачем ОСОБА_1 , оскільки воно не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
За таких обставин суд вважає, що договір купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 року, укладений між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством Дорстрой , посвідчений приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268, та запис №4094061 від 26.12.2013 року про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на нерухоме майно, слід визнати недійсними.
При цьому слід застосувати правила двосторонньої реституції та повернути сторони договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 року, в первісний стан, оскільки суд прийняв визнання позову відповідачем і дійшов висновку про визнання цього договору недійсним, а тому слід витребувати від ОСОБА_1 в порядку реституції та повернути у власність Публічного акціонерного товариства Дорстрой нерухоме майно, що було предметом договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідченого приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268, а саме: 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з 20/100 об`єкту літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 загальною площею 448,0 кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м.
Щодо витребування від Публічного акціонерного товариства Дорстрой в порядку реституції та повернення у власність ОСОБА_1 грошових коштів у розмірі 158000 грн., які були одержані генеральним директором ПАТ Дорстрой ОСОБА_3 за відчуження об`єкту нерухомого майна відповідно до договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідченого приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268, суд відзначає наступне.
В п.2.1. договору купівлі-продажу від 26.12.2013 року зазначено, що продаж відчужуваного нерухомого майна за домовленістю сторін вчиняється за 158000 грн., які отримані представником Продавця від Покупця до оформлення цього договору.
При цьому суд вважає незмістовними доводи представників позивача щодо того, що станом на момент укладання договору купівлі-продажу від 26.12.2013 року обсяг готівкових розрахунків не міг перевищувати 150 тис. грн., а вартість договору становила 158 тис. грн., тому готівковий розрахунок був неможливим.
Станом на 26.12.2013 року (дата укладення договору) була чинною Постанова № 210, відповідно до пункту 1 якої (в редакції від 06 червня 2013 року) було установлено граничну суму розрахунків готівкою фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150 000 грн. При цьому пунктом 2 Постанови № 210 було визначено право фізичних осіб здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150 000 грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, унесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).
Оскільки сума розрахунку за спірним договором купівлі-продажу від 26.12.2013 року перевищувала 150 000 грн, то з урахуванням положень Постанови № 210 розрахунки за цим договором мали відбуватися лише в безготівковій формі.
У безготівковій формі розрахунок за договором купівлі-продажу між ПАТ Дрстрой та ОСОБА_1 не проводився, про що зазначили в своїх поясненнях представники позивача та відповідач і що підтверджується наданими бухгалтерськими документами ПАТ Дорстрой .
При цьому суд враховує висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 08.09.2020 року по справі №916/667/18, який зазначив наступне:
7.15. Проте порушення встановленої законодавством граничної суми розрахунків може мати наслідком передбачені законодавством заходи відповідальності, але не впливає на чинність розрахунків і не заперечує самого факту проведення розрахунків. Отже, ані встановлення факту нездійснення розрахунків у безготівковій формі, ані наявність законодавчої заборони на здійснення розрахунків готівкою понад певну граничну суму, не може вважатись підтвердженням того, що фактичні розрахунки сторонами в готівковій формі не здійснювались.
7.25. Велика Палата Верховного Суду вважає, що цей пункт договору в тій його частині, в якій він містить відомості про отримання покупцями грошей, суму цих грошових коштів та пропорції, в якій вони отримані кожним з продавців, є даними, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи. Отже, положення договору, які містять зазначені відомості, відповідають визначенню доказів, наведеному в частині першій статті 73 ГПК України, а тому вони є доказом. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 73 ГПК України вони є письмовим доказом.
7.28. Тому пункт 5 спірного договору в тій його частині, у якій він містить відомості про отримання покупцями грошей до підписання договору, суму цих грошових коштів та пропорції, у якій вони отримані кожним з продавців, є розпискою.
7.35. Таким чином, положення договору про те, що сторона договору отримала належні їй платежі до підписання договору, свідчить про те, що сторони домовилися вважати сплату коштів, здійснену раніше за відсутності правових підстав, виконанням укладеного договору стороною, яка за цим договором мала сплатити гроші.
7.36. Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що включення в договір купівлі-продажу положення про одержання однією стороною від іншої грошових коштів, у тому числі до підписання договору, є звичайною діловою практикою, зокрема при укладенні договорів фізичними особами, і така практика не суперечила закону в правовідносинах, щодо яких виник спір. .
Крім того, в судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 визнав, що частину коштів в сумі 1800 доларів США як плату за договором купівлі-продажу він дійсно отримав.
Таким чином, суд вважає, що положення п.2.1. договору купівлі-продажу від 26.12.2013 року містять відомості щодо отримання ОСОБА_3 , як продавцем, коштів в повному обсязі від ОСОБА_1 , як покупця, до оформлення цього договору, відповідають визначенню доказів, наведеному в частині першій статті 73 ГПК України, а тому вони є доказом.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає незмістовними посилання представників позивача на рішення Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 27.01.2015 року по цивільній справі №428/2540/14-ц, як на доказ того, що ОСОБА_1 грошові кошти за договором купівлі-продажу від 26.12.2013 року не сплатила.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що слід витребувати від ПАТ Дорстрой в порядку реституції та повернути у власність ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 158000 грн., які вона сплатила за договором купівлі - продажу від 26.12.2013 року, оскільки цього вимагають правила двосторонньої реституції.
Відповідно до ст.141 ЦПК України слід відшкодувати судові витрати позивачу за рахунок відповідача в сумі 1823 грн., оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 206, 247, 258 - 259, 263 - 265, 268, 272 - 273, 354-355 417, Перехідними положеннями ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Дорстрой задовольнити.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 року, укладений між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством Дорстрой , посвідчений приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268.
Визнати недійсним запис №4094061 від 26.12.2013 року про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на нерухоме майно, що є предметом договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідченого приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268.
Витребувати від ОСОБА_1 в порядку реституції та повернути у власність Публічного акціонерного товариства Дорстрой нерухоме майно, що було предметом договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідченого приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268, а саме: 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з 20/100 об`єкту літер А-2, а, а1-а3, Пд - адміністративна будівля з підвалом, кімнати 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 загальною площею 448,0 кв.м, ґанок літера а , та 5/100 часток об`єкту літер Б,б - бокси, кімнати 1, 2, 3 загальною площею 118,9 кв.м.
Витребувати від Публічного акціонерного товариства Дорстрой в порядку реституції та повернути у власність ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 158000 (сто п`ятдесят вісім тисяч) грн. 00 коп., які були одержані генеральним директором Публічного акціонерного товариства Дорстрой Помьотовим Володимиром Петровичем за відчуження об`єкту нерухомого майна відповідно до договору купівлі-продажу 25/100 часток об`єкту - адміністративно-промислового комплексу від 26.12.2013 pоку, посвідченого приватним нотаріусом Сєвєродонецького міського нотаріального округу Малаховим С.О., реєстр №2268.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Дорстрой судові витрати 1823 (одну тисячу вісімсот двадцять три) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складене 16.12.2020 року.
Позивач: ПАТ Дорстрой , місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-т Хіміків, б. 68, код ЄДРПОУ 01240893.
Представник позивача: Помьотов Володимир Петрович, місцезнаходження: АДРЕСА_1.
Представник позивача: адвокат Рибас Андрій Сергійович, місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП паспорт НОМЕР_1 .
Представник відповідача: адвокат Тріфонов Євген Олексійович, місце проживання: АДРЕСА_4 .
Суддя Ж.І. Кордюкова
Суд | Сєвєродонецький міський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2020 |
Оприлюднено | 18.12.2020 |
Номер документу | 93616178 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сєвєродонецький міський суд Луганської області
Кордюкова Ж. І.
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Антоненко Наталія Олександрівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Штелик Світлана Павлівна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Штелик Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні