ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
21.12.2020 року м. Дніпро Справа № 908/2265/20
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кощеєва І.М. (доповідач),
суддів: Кузнецової І.Л., Чус О.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги та клопотання про поновлення строку на подання апеляційної скарги Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" на рішення Господарського суду Запорізької області від 09.11.2020р.( суддя Боєва О.С., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 17.11.2020 р.) у справі
за позовом Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради,
(71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 1, а/с 3)
до відповідача: Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ",
(71504, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд.29)
про стягнення суми 53 543,52 грн.
ВСТАНОВИВ :
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 09.11.2020р. позов задоволено - стягнуто з Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" на користь Комунального підприємства "Тепловодоканал" Енергодарської міської ради, 53 543 грн. 52 коп. плати за самовільне безоблікове користування системами централізованого комунального водопостачання та 2102 грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
Не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Асоціація Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. Одночасно з апеляційною скаргою, Асоціація Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" звернулась до суду з клопотанням про поновлення строку на оскарження рішення.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги, колегією суддів встановлено, що вона підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 5 ст. 260 ГПК України, з огляду на наступне.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За вимогами п. 3 ст. 131 2 Конституції України, яка набрала чинності з 30.09.2016р., відповідно до Закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Підпунктом 11 п. 161 розділу ХV "Перехідні положення" Конституції України, передбачено, що представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131 1 та ст. 131 2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.
Представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.
Відповідно до ч.2 ст.16 ГПК України, представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч.1 ст.56 ГПК України сторони, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника (ч. 3 ст. 56 ГПК України).
Частиною 1 ст. 58 ГПК України встановлено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
При цьому, підписання та/або подання апеляційної скарги є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Відповідно до ч. 4 ст.60 ГПК України, повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Згідно з п.1 ч.3 ст.258 ГПК України, до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що апеляційна скарга від імені Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" підписана адвокатом Дубковим А.В..
До апеляційної скарги не додано довіреність або іншого документу, що посвідчує повноваження адвоката Дубкова А.В..
В матеріалах справи міститься ( арк. 66-68 в 3 томі) ордер про надання правової допомоги серія ЗП № 109280 від 02.11.2020р..
Зі змісту вказаного ордеру вбачається надання Асоціацією Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" повноважень адвокату Дубкову Артему Володимировичу представляти інтереси довірителя в Господарському суді Запорізької області.
Відповідно до ст.20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема: представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.
Відповідно до п.15.4 Положення про ордер на надання правової допомоги та порядок ведення реєстру ордерів, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 36 від 17.12.2012р., ордер містить наступні реквізити, зокрема, назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності, відповідно до ст. 19 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко відокремив судові органи як такі, що повинні бути окремо зазначені в ордері на надання правової допомоги, зокрема в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога".
Отже, в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду.
Зазначені висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 р. у справі № 9901/847/18 (провадження № 11-44заі19), у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2019 у справі № 9901/939/18 (провадження №11-1521заі18), у постанові Верховного Суду від 17.08.2020р. у справі № 911/2636/19 .
Також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019 р. у справі № 9901/847/18 (провадження № 11-44заі19) та у постанові Верховного Суду від 17.08.2020р. у справі № 911/2636/19 зроблено висновок про правомірність повернення позовної заяви у зв`язку з тим, що адвокатом не надано належного ордера на підтвердження своїх повноважень, а саме: всупереч вимогам законодавства до суду подано ордер, у якому не зазначено конкретної назви органу (суду), у якому надається правова допомога.
З огляду на що, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржником не надано належних повноважень адвоката Дубкова Артема Володимировича на представництво інтересів Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" саме у Центральному апеляційному господарському суді. Такі повноваження, а саме належним чином оформлений ордер або довіреність, відсутні і у матеріалах даної справи. Отже, дану апеляційну скаргу підписано особою, яка не має права її підпису.
Слід зазначити, що повноваження адвоката, як представника сторони мають бути підтверджені оригіналом ордера або довіреністю (оригіналом) цієї сторони, що посвідчує такі повноваження, або її копією, засвідченою у визначеному законом порядку, зокрема, особою, яка має повноваження на засвідчення копії довіреності.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, яка викладена, зокрема у постановах від 17.12.2018 р. по справі №308/8995/17 та від 21.11.2018 р. по справі №317/343/17.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.260 ГПК України, апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Таким чином, вищенаведене в сукупності є підставою для повернення апеляційної скарги скаржнику у відповідності до п.1 ч.5 ст.260 ГПК України.
При цьому, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до апеляційного господарського суду у загальному порядку після усунення вказаних недоліків.
Відповідно до ч. 8 ст. 260 ГПК України, копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному ст. 242 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
На підставі викладеного та керуючись статтями 234, 235, 258, 260 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Повернути Асоціації Об`єднань Співвласників Багатоквартирного Будинку "ДІЯ" апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Господарського суду Запорізької області від 09.11.2020р. у справі №908/2265/20, з доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та підлягає оскарженню в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У зв`язку з припиненням відправлення поштової кореспонденції в Центральному апеляційному господарському суді, про що складений акт від 23.11.2020 р., апеляційна скарга з додатками апелянту поштою не надсилається, знаходитиметься у Центральному апеляційному господарському суді та апелянт матиме можливість отримати її в суді апеляційної інстанції нарочно.
Головуючий суддя І.М. Кощеєв
Суддя І.Л. Кузнецова
Суддя О.В. Чус
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93659644 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Кощеєв Ігор Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні