Справа № 142/813/20
Провадження № 2/147/538/20
УХВАЛА
про залишення позову без руху
21 грудня 2020 року смт. Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Мудрак А.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Торканівської сільської ради про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадкового майна та визнання права власності на майно,
в с т а н о в и в :
Відповідно до ухвали Піщанського районного суду Вінницької області від 16 листопада 2020 року цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торканівської сільської ради про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадкового майна та визнання права власності на майно передано до Тростянецького районного суду Вінницької області.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2020 у справі № 142/813/20 (провадження 2/147/538/20) визначено головуючого суддю Мудрак А.М.
За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статті 175 ЦПК України, а також вимогам статті 177 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви, вважаю, що її слід залишити без руху для усунення недоліків, з наступних підстав.
Відповідно до п.3 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Згідно з п.2 ч.1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - дійсною вартістю майна.
Позивачем ставиться вимога про визнання права власності на земельну ділянку, що є позовною вимогою майнового характеру та підлягає оцінці. Однак позивачем ціна позову вказана станом на 07.12.2007 (відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку).
Тому враховуючи викладене, позивачу слід обґрунтувати ціну позову та зазначити докази, які підтверджують дійсну вартість спірного майна на час подачі позову.
У зв`язку з викладеним, суд позбавлений можливості встановити правильність сплати позивачем судового збору за подання даної позовної заяви, який у відповідності до ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір має становити 1 відсоток від визначеної в порядку п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (10 510 грн).
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Справа позовного провадження характеризується наявністю двох сторін з протилежними інтересами і спірністю їх майнових та особистих немайнових правовідносин, які передаються на розгляд суду.
Отже, передумовою звернення до суду в порядку позовного провадження є наявність спірних правовідносин та необхідність захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, здійснення яких є неможливим без судового втручання.
Відповідачем в позові зазначено Торканівську сільську раду Тростянецького району Вінницької області, однак зі змісту позову вбачається, що доказів на підтвердження зазначених обставин в порушення п.5 ст. 177 ЦПК України позивачем не надано, а саме: відсутні посилання на докази, які підтверджують наявність спору саме між сторонами в частині визнання права на дане майно.
Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді справ про спадкування слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Так, згідно з вимогами ст. 49 Закону України Про нотаріат про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом 3 робочих днів виносить відповідну постанову.
Позивачем не надано суду доказів підтвердження звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та мотивованої письмової постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії - відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, як це передбачено Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, наявності чи відсутності спадкової справи, інших спадкоємців тощо, а відтак не вбачається, ким порушуються, не визнаються або оспорюються права та інтереси позивача, що є підставою звернення до суду.
Згідно п.23 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину (яка повинна бути у вигляді саме постанови - Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України) особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Про це указано і в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо деяких спірних питань застосування норм цивільного процесуального права від 10.07.2012 року.
Таким чином, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, однак позивачем такі докази не надано. Роз`яснення №352 від 15.10.2020 надане позивачем носить рекомендаційний характер та не містить посилання на норми закону, якими керується нотаріус при вчиненні нотаріальних дій.
Також зміст позовних вимог про визнання за позивачем в порядку спадкування за законом права власності на спадкове майно - земельну ділянку, всупереч п.4 ч.3 ст. 175 ЦПК України, не містить повного викладу способу захисту права позивача, є неточним та потребує уточнення щодо вказівок позивача на прізвище ім`я та по батькові спадкодавця, після смерті якого позивач просить визнати право власності на спадкове майно, зазначення ідентифікатора земельної ділянки, яка являється спадковим майном - кадастрового номера; ким, кому та коли виданий Держаний акт на право приватної власності на земельну ділянку, мова про який йде в позовній заяві, про що має бути уточнено у прохальній частині позовної заяви, де містяться безпосередньо позовні вимоги.
Крім того, в позовній заяві ставиться вимога про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадкового майна. Однак жодного доказу на підтвердження даної вимоги суду не надано, не зазначено причину пропуску строку позовної давності, чи пропущеного терміну звернення до суду. В зв`язку з чим позивачу слід уточнити дану вимогу та надати суду відповідні обгрунтування та докази.
Згідно з п.5 ч.3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. Однак у позовній заяві не зазначено, якими доказами підтверджується набуття позивачем права на спадкування, а саме прийняття ним спадщини, а також відсутність права інших спадкоємців на частку спадкового майна, не обґрунтовано з посиланням на відповідні докази, чи взагалі відкривалась спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 .
Суд звертає увагу, що суд не вимагає від позивача надання суду відповідних доказів у справі, оскільки питання надання суду доказів врегульовано ст. ст. 83, 84 ЦПК України, а роз`яснює необхідність зазначення в позовній заяві про те, які саме докази підтверджують вказані позивачем обставини.
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, відповідно до ст. 185 ЦПК України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суддя
п о с т а н о в и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Торканівської сільської ради про поновлення терміну звернення до суду з питання прийняття спадкового майна та визнання права власності на майно - залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення копії ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання вимог ухвали суду у встановлений строк, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві не пізніше п`яти днів з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Мудрак
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93686269 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Мудрак А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні