Провадження № 2/235/2172/20
Справа № 235/6807/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2020 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.
при секретарі Алфьорової І.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Покровського району про визнання права власності в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Іванівської сільської ради Покровського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що належав померлій на підставі договору купівлі-продажу від 23.07.2003 року. При придбанні будинку у 2003 році за будинком закріплено номер АДРЕСА_2 . Вона як єдиний спадкоємець звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.10.2020 року нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки з наданих документів вбачається, що прибудова а 1-1, тамбур а 2-1, Ж-1 гараж, З-1 літня кухня, И-1 сарай побудовані без дозвільних документів. Вчинити дії по оформленню самочинно збудованих допоміжних споруд на теперішній час неможливо, оскільки власниця померла. У зв`язку з неможливістю оформити спадщину у позасудовому порядку, позивачка просить визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами загальною площею 73,1 кв.м., житловою 39,5 кв. м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивачка в судове засідання не з`явилась, просила справу слухати у її відсутність ( а. с. 4).
Представник відповідача Іванівської сільської ради Покровського району в судове засідання не з`явився, просив справу слухати без участі представника ( а.с. 81).
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачки ОСОБА_2 ( а.с. 7-8).
Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_3 . Загальна площа житлового будинку - 49,9 кв.м., житлова - 38,1 кв.м. з господарськими спорудами : сараї, туалет, льох, літня кухня- сарай, паркан. ( а. с. 10-11).
Згідно довідки Іванівської сільської ради за № 524 від 26.08.2020 року при упорядкуванні нумерації будинків по АДРЕСА_1 ( рішення сесії від 23.04.2009 року № У/24-2 Про затвердження назв вулиць та провулків населених пунктів Іванівської сільської ради ) будинку, який на праві особистої власності належить ОСОБА_2 присвоєно номер 114 замість номера 117, як було раніше ( а. с. 12).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.10.2020 року нотаріусом відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки з наданих документах на житловий будинок вбачається, що прибудова а1-1, тамбур а2-1 - збудовані самочинно ( рік прибудови 2009 рік), в зв`язку з чим змінена загальна площа житлового будинку і становить 73,1 кв.м., а була 49,9 кв.м. ( в 2003 році), а житлова 39,5 кв.м., а була 38,1 кв.м. ( в 2003 році), крім того господарські споруди: гараж Ж-1, літня кухня З-1, сарай И-1 збудовані без дозвільних документів. ( а.с. 19).
Згідно довідки КП БТІ м. Покровська за № 858/01-02 від 27.08.2020 р. житловий будинок АДРЕСА_4 належав ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого державним нотаріусом Другої Красноармійської державної нотаріальної контори від 23.07.2003 року, реєстр 621, в КП БТІ зареєстровано 13.08.2003 року в кн. 2 реєстр 518. Загальна площа 73,1 кв.м., житлова площа 39,5 кв.м. в будинку АДРЕСА_1 . Прибудова а 1-1, тамбур а 2-1, гараж Ж-1, літня кухня З-1, сарай И-1 збудовані без дозвільних документів. ( а. с. 18).
Згідно звіту про оцінку майна ринкова вартість житлового будинку , господарських будівель і споруд без врахування земельної ділянки, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 11.10.2020 року становить 75760,84 грн. ( а. с. 20-21).
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, має подати нотаріусу заяву про відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ст. 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обгрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008р. Про судову практику у справах про спадкування , вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають тільки у тому випадку, якщо наявні умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, а при відмові нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК визнання права є одним із способів цивільних прав та інтересів.
Частина 1 статті 316 ЦК України передбачає, що правом власності є право особи на річ (майно) яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ст. 317 ч. 1 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.
За змістом ст. 177 ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Згідно з ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей ( нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Відповідно до ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може подати позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється чи не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документів, які б посвідчували його право власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостроєне нерухоме майно ( житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва ( створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва ( створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва ( створення майна).
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 2 ст. 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
До компетенції виконкомів місцевих Рад відносилось також питання належить узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами .
Отже, відсутність дозволу на будівництво, проекту або порушення умов, передбачених у цих документах, тягне визнання такого будівництва самочинним відповідно до частини першої статті 376 ЦК України.
Головним наслідком самочинного будівництва є те, що в особи, яка його здійснила, не виникає права власності на нього, як на об`єкт нерухомості ( частина 2 статті 376 ЦК України).
У розумінні ч. 1 ст. 376 ЦК України самочинним будівництвом є не тільки новостроєний об`єкт, а й об`єкт нерухомості, який виник у результаті реконструкції, перебудови, надбудови вже існуючого об`єкта, здійснених без одержаного дозволу місцевих органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, розробленої та затвердженої в установленому порядку проектної документації, дозволу на виконання будівельних робіт, оскільки в результаті таких дій об`єкт втрачає тотожність із тим, на який власником отримано право власності.
Поняття реконструкції об`єкта нерухомості міститься у пункті 3 Державних будівельних норм В 3.2-2-2009 Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 22.07.2009 року № 295 ( далі- ДБН), відповідно до якого реконструкція - це така перебудова будинку, наслідком якої є зміна кількості приміщень, їх площі, геометричних розмірів та функціонального призначення, заміна окремих конструкцій.
За змістом частини першої статті 376 ЦК України правила про самочинне будівництво і його наслідки поширюються на всі випадки будівництва ( реконструкції) всіх типів будівель, споруд та іншого нерухомого майна.
Таким чином, за змістом статей 357,376 ЦК України, пункту 3 ДБН власник може самостійно здійснювати такі переобладнання об`єкта нерухомого майна, які не підпадають під ознаки реконструкції або перебудови, не суперечать закону, не порушують прав та охоронюваних інтересів інших осіб.
Встановлено, що згідно технічного паспорту у 2009 році буди збудовані прибудова а 1-1, тамбур а 2-1, навіс а 3-1, навіс а 4-1; у 2010 році збудовані : гараж Ж-1, літня кухня З-1; сарай И-1; у 2011 році : навіс К-1, Л-1 літній душ; М-1 -убиральня. ( а.с. 40). Прибудова а 1-1, тамбур а 2-1, гараж Ж-1, літня кухня З-1, сарай И-1 збудовані самочинно , без дозвільних документів.
в зв`язку з чим змінена загальна площа житлового будинку і становить 73,1 кв. м., а була 49,9 кв.м. ( в 2003 році),та змінена житлова площа до 39,5 кв. м., а була 38,1 кв. м. ( в 2003 році),
Таким чином, внаслідок самочинного будівництва ( збудування прибудов, господарських споруд) спірний будинок втратив тотожність з тим, який спадкодавець отримав у власність згідно договору купівлі-продажу у 2003 році, зокрема втратила тотожність житлова площа будинку: розмір житлової площі згідно договору купівлі-продажу від 23.07.2003 року - 38,1 кв. м., а згідно технічного паспорту, виготовленому 21.08.2020 року, житлова площа будинку становить 39,5 кв.м., тобто різниця дорівнює 1,4 кв.м.
Доказів на спростування факту зміни технічних характеристик будинку- саме зміни житлової площі будинку внаслідок самочинного будівництва суду не надано.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Проте зазначає, що в даному випадку, приймаючи до уваги факт здійснення спадкодавцем самочинного будівництва, що, в свою чергу призвело до зміни житлової площі будинку, позивачка не позбавлена права звернутись до суду з позовом про визнання прав забудовника після смерті спадкодавця при наявності певних умов, передбачених нормами діючого
права.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 316,328,376,392,1218, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст. ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268, 273 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Покровського району про визнання права власності в порядку спадкування відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач: Іванівська сільська рада, ЄРДПОУ 04343091, вул. Центральна, 78 с. Іванівка Покровського району Донецької області.
Суддя:
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2020 |
Оприлюднено | 22.12.2020 |
Номер документу | 93687374 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Шипович Владислав Володимирович
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні