Рішення
від 17.12.2020 по справі 648/1017/20
БІЛОЗЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 648/1017/20

Провадження № 2/648/486/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2020 року смт. Білозерка

Білозерський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого - судді: Кусік І.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Ербеса А.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

відповідача: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на автомобіль, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_3 ,

ВСТАНОВИВ:

08.04.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, яким просила суд визнати за нею право власності на автомобіль марки - ALFA ROMEO, модель - 146, рік випуску - 1998, колір - червоний, шасі (кузов, рама, коляска) НОМЕР_1 . Свій позов мотивувала тим, що 18.02.2020 р. вона позичила відповідачу гроші в сумі 500 доларів США, про що свідчить відповідна розписка. Згідно змісту вказаної розписки, ОСОБА_2 позичив гроші до кінця лютого поточного року, при цьому, в якості гарантії виконання зобов`язання, залишив автомобіль марки - ALFA ROMEO, модель - 146, рік випуску - 1998, колір - червоний, шасі (кузов, рама, коляска) - НОМЕР_1 , та передав ОСОБА_1 всі документи на даний автомобіль. В разі не виконання відповідачем зобов`язання, мається на увазі неповерненням ним боргу в обумовлений термін, останній наділив позивача правом власності на зазначений автомобіль. Зважаючи на те, що відповідач був співмешканцем онуки позивача - ОСОБА_4 , вони не стали укладати договір позики та завіряти його у нотаріуса, вирішили, що відповідної розписки буде достатньо.

На даний час ОСОБА_1 переконана, що відповідач не виконає свої зобов`язання - не поверне їй борг, так як з 18.02.2020 р., з саме того дня, коли вона позичила йому гроші, у с. Ромашкове його ніхто не бачив. Того ж дня відповідач переїхав від ОСОБА_4 , яка теж його більше не бачила.

Позивач наголосила, що у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 власником зазначено ОСОБА_3 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , який, згідно довіреності серії ВКМ номер 074726, уповноважив ОСОБА_2 розпоряджатися (продати, обміняти, здати в (найм) оренду, позичку) вказаним автомобілем.Враховуючи свій вік та стан здоров`я, а також матеріальне становище та далеку відстань, з метою реалізації своїх набутих прав на володіння, користування та розпорядження автомобілем, у квітні 2020 року позивач попросила свого знайомого ОСОБА_5 зв`язатися з ОСОБА_3 ОСОБА_5 повідомив мені, що він зустрічався з ним і під час їх бесіди ОСОБА_3 повідомив, що продав автомобіль ОСОБА_2 у червні 2008 року, що на користування та розпорядження автомобілем він не претендує, і що подальша доля автомобіля його не цікавить. Крім того, ОСОБА_3 повідомив, що ОСОБА_2 повністю розрахувався з ним, на підставі чого ОСОБА_2 є повноправним власником автомобіля.

ОСОБА_1 добре відомо що, проведення державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника, а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки рожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.Проте, реалізувати в повному обсязі своє право власності на автомобіль позивач не в змозі, оскільки відповідач ухиляється від візиту до реєстраційних органів.Вказані вище обставини позбавляють ОСОБА_1 права в повній мірі володіти та розпоряджатися належним їй автомобілем. Враховуючи вищевикладене, посилаючись на Постанову Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 р. Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , позивач змушена була звернутися з відповідним позовом до суду.

В судовому засіданні:

Позивач заявлені вимоги підтримала у повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні позову.

Відповідач заявлені вимоги не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, яким вказав, що вважає вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими, безпідставними, а тому просив відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Наголосив, що розписка в тій частині, у якій вказано про передачу позивачу автомобіля, є нікчемною, оскільки договір купівлі-продажу транспортного засобу має бути нотаріально посвідчений, а тому розписка в частині передачі автомобіля позивачу не створює правових наслідків для сторін.

Третя особа ОСОБА_3 , який був належним чином повідомлений про дату, час та місце судових засідань, в судові засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, відзиву чи заперечень не подав. Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.

Процесуальні дії суду по справі:

Ухвалою Білозерського районного суду Херсонської області від 06 серпня 2020 року у вказаній справі було відкрито провадження та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Відповідно до розписки від 18.02.2020 року, ОСОБА_2 зобов`язався віддати борг ОСОБА_1 в розмірі 500 доларів США до 30 лютого на підставі цього, залишив їй свій автомобіль ALFA ROMEO 146, рік випуску - 1998, технічний паспорт НОМЕР_3 . На підставі цього, якщо ОСОБА_2 порушить цей договір, ОСОБА_1 може продати, обміняти або зробити перереєстрацію даного автомобіля.

Зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 , довіреності від 19.06.2008 року, вбачається, що ОСОБА_3 надав відповідачу право розпоряджатися від свого імені належний йому на праві приватної власності на підставі свідоцтва про реєстрацію ТЗ автомобіль марки ALFA ROMEO, модель - 146, рік випуску - 1998, колір - червоний, шасі (кузов, рама, коляска) НОМЕР_1 , реєстраційний номерний знак НОМЕР_5 .

Оцінивши та дослідивши всі надані позивачем докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Як було встановлено в судовому засіданні та не оспорюється сторонами, відповідач дійсно отримав від ОСОБА_1 у борг 500 доларів США, частково його повернув. При цьому, відповідач, який не у повному обсязі виконав своє зобов`язання, на підставі довіреності ОСОБА_6 від 19.06.2008 року, фактично передав у власність позивача спірний автомобіль та відповідні документи на нього. Спірний автомобіль був доставлений відповідачем на подвір`я ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог ст.ст. 202 ч.1, 203 ч.3, 205 ч.1 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, положеннями ст.ст. 626 ч.1, 638 ч.1 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що сторони за власним волевиявленням та взаємною згодою визначили всі істотні умови укладеного між ними договору, за яким позивачу перейшло право …продажу, обміну чи перереєстрації… , спірного транспортного засобу.

Суд не приймає позицію відповідача щодо того, що розписка в частині передачі автомобіля позивачу не створює правових наслідків для сторін, оскільки, в силу вимог ст. 334 ч.1 ЦК України, право власності у позивача, як у набувача майна за договором, виникло з моменту передання майна, після того, як відповідач залишив спірний автомобіль на її подвір`ї.

При цьому, відповідно до положень ст. 627 ч.1 та ст. 204 ч.1 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, а правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. В судовому засіданні відповідач підтвердив факт написання ним розписки від 18.02.2020 року та ним не було спростовано факту передачі ним спірного автомобіля позивачу.

Підсумовуючи вищевикладене, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що сторони, які є вільними в укладенні договору, за власним волевиявленням та взаємною згодою визначили всі істотні умови укладеного між ними договору, в результаті якого позивач отримала спірний транспортний засіб, зважаючи на принцип свободи договору та принцип правомірності правочину, суд дійшов висновку про повне задоволення позову.

Розподіл судових витрат суд вирішує в порядку ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 7-13, 80-81, 141, 263, 265, 273, 280 ЦПК України, на підставі ст.ст. 202 ч.1, 203 ч.3, 204 ч.1, 205 ч.1, 334 ч.1, 626 ч.1, 627 ч.1, 638 ч.1 ЦК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 ) про визнання права власності на автомобіль задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) , право власності на автомобіль марки - ALFA ROMEO, модель - 146, рік випуску - 1998, колір - червоний, шасі (кузов, рама, коляска) НОМЕР_1 .

Рішення може бути оскаржене до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Згідно п.п. 15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Повне рішення суду складено 22 грудня 2020 року.

Головуючий суддя: Кусік І.В.

СудБілозерський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення17.12.2020
Оприлюднено23.12.2020
Номер документу93724857
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —648/1017/20

Ухвала від 28.04.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Жданова Валентина Сергіївна

Постанова від 16.03.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Постанова від 16.03.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Ухвала від 04.02.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Ухвала від 25.01.2021

Цивільне

Херсонський апеляційний суд

Майданік В. В.

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

Рішення від 17.12.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

Ухвала від 06.08.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

Ухвала від 05.05.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

Ухвала від 15.04.2020

Цивільне

Білозерський районний суд Херсонської області

Кусік І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні