Рішення
від 09.12.2020 по справі 446/469/18
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 446/469/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2020 року Кам`янка-Бузький районний суд Львівської області в складі: головуючого - судді Костюк У. І.

з участю секретаря Коваль В.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні в залі суду в місті Кам`янка -Бузька цивільну справу за позовом Кам`янка -Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР Крижень до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди ,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач Кам`янка-Бузьке районне товариство мисливців і рибалок ТМР Крижень звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про відшкодування шкоди посилаючись на те, що 16.11.2017 близько 20.00 год. в с. Полонична Кам`янка-Бузького району Львівської області в Полоничнівському лісництві на території мисливських угідь ТМР Крижень, ОСОБА_1 було відстріляно дві козулі європейські, чим останній порушив правила полювання та наніс матеріальної шкоди. Цього ж дня голова ТМР Крижень ОСОБА_2 звернувся до Кам`янка-Бузького ВП ГУ НП у Львівській області із заявою про порушення за даним фактом браконьєрства кримінального провадження за ст..248 КК України. В подальшому кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.248 КК України на підставі ст.110, п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв`язку із малозначністю. Відповідно до ст.10 ЗУ Про тваринний світ передбачено, що громадянин відповідно до закону зобов`язаний відшкодувати шкоду, заподіяну ним тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного Розмір збитків визначено за таксами для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих у наслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, яким визначено, що стягнення за одну козулю європейську 32 000 грн., кількість незаконно знищених особин 2, тому загальний розмір збитків становить 64 000 грн.

Ухвалою суду від 06.11.2019 прийнято справу до провадження та призначено до підготовчого засідання.

30.01.2020 відповідачем ОСОБА_3 подано відзив на позов, в якому він заперечував проти задоволення позову. Мотивує тим, що постановою Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області у справі №446/455/18 на підставі 36 КУпАП закрито провадження у справі за матеріалами, які надійшли від Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців і рибалок Крижень про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.85 КУпАП. Вказує, що згідно ст.284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини. Вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах у яких провадження закривається. Вищевказана постанова суду ніким не оскаржувалася та набрала законної сили, а відтак він не визнаний винним у жодному діянні, у тому числі, що мали місце 16.11.2017 в с. Полонична Кам`янка-Бузького району. Наведені позивачем доводи, що 16.11.2017 в с. Полонична Кам`янка-Бузького району саме ним було здійснено відстріл двох диких козуль не відповідають дійсності та нічим не підтверджені. Жодного відношення до даної події він не має, в цей день він не брав участі в жодному полюванні.

Ухвалою суду від10.09.2020 підготовче провадження закрито та справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача ОСОБА_4 в судове засідання подала заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач подавши відзив на позовну заяву, у судове засідання не з`явився, причин неявки суду не повідомив.

Суд дослідивши письмові докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.66 Конституції України , кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Судом встановлено, що 16 листопада 2017 року о 20:00 год. ОСОБА_1 на території мисливських угідь ТМР Крижень в с.Полонична, Камянка-Бузького району, Львівської області біля лісового масиву Полоничнівського лісництва незаконно добув дві козулі європейські. Полювання проведено без належного дозволу, у заборонений час, забороненими знаряддями, чим порушив правила полювання та наніс шкоду Кам`янка -Бузькому районному товариству мисливців та рибалок ТМР Крижень .

Згідно з заявою голови ТМР Крижень ОСОБА_2 , Кам`янка-Бузьким ВП ГУ НП у Львівській області 17.11.2027 внесено відомості до ЄРДС за №12017140220000730 та розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.248 КК України

Як встановлено з постанови про закриття кримінального провадження від 19.02.2018, кримінальне провадження внесене до ЄРДР №120171402220000730 від 17.11.2017 закрито, у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.248 КК України. Копію постанови про закриття кримінального провадження та копії матеріалів кримінального провадження скеровано в державну екологічну інспекцію у Львівській області для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ..

Крім того, як зазначено, в постанові, в результаті незаконного полювання завдана матеріальна шкода в розмірі 64 000 грн, яка не є значною, а є згідно ст.11 КК України малозначимою та не становить суспільної небезпеки, тому у даному випадку відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст.248 КК України, однак у діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.85 КУпАП, а саме порушення правил полювання без належного на те дозволу, в заборонений час, забороненими знаряддями або способами, яке мало наслідком добування тварин.

Згідно з протоколом № 63, який надійшов до Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області 19.03.2018р. 16 листопада 2017 року о 20:00 год. ОСОБА_1 на території мисливських угідь ТМР Крижень в с.Полонична, Камянка-Бузького району, Львівської області біля лісового масиву Полоничнівського лісництва незаконно добув дві козулі європейські, після чого робив спробу втечі на автомобілі марки Вольво д.н.з. НОМЕР_1 , розмір збитків становить 64000,00 грн.

Постановою Кам`янка-Бузького районного суду Львівської області від 02.04.2018 провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 ст.85 КУпАП закрито в зв`язку з закінчення строку накладення адміністративного стягнення.

Згідно зі ст.1 Закону України При мисливське господарство та полювання , полювання - дії людини, спрямовані на вистежування, переслідування з метою добування і саме добування (відстріл, відлов) мисливських тварин, що перебувають у стані природної волі або утримуються в напіввільних умовах.

Статтею 12 Закону України При мисливське господарство та полювання передбачено, що право на полювання в межах визначених для цього мисливських угідь мають громадяни України, які досягли 18-річного віку, іноземці, які одержали в установленому порядку дозвіл на добування мисливських тварин та інші документи, що засвідчують право на полювання. Полювання з використанням вогнепальної мисливської зброї дозволяється лише особам, які в установленому порядку одержали в уповноваженому державному органі відповідний документ дозвільного характеру на право користування цією зброєю. До полювання прирівнюється: перебування осіб у межах мисливських угідь, у тому числі на польових і лісових дорогах (крім доріг загального користування), з будь-якою стрілецькою зброєю або з капканами та іншими знаряддями добування звірів і птахів, або з собаками мисливських порід чи ловчими звірами і птахами, або з продукцією полювання (крім випадків регулювання чисельності диких тварин, польових випробувань і змагань мисливських собак (не нижче обласного рівня); перебування осіб на дорогах загального користування з продукцією полювання або з будь-якою зібраною розчохленою стрілецькою зброєю.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України При мисливське господарство та полювання , притягнення порушників до відповідальності не звільняє їх від обов`язку відшкодувати збитки, завдані внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання.

Частиною 1 ст. 43 Закону України При мисливське господарство та полювання , відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання, здійснюється добровільно або за рішенням суду відповідно до законодавства за затвердженими в установленому порядку таксами, а за їх відсутності - за розрахунками користувачів мисливських угідь.

Згідно зі ст. 63 Закону України Про тваринний світ , підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу, а також за знищення чи погіршення середовища їх існування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Спільним наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства екології та природних ресурсів України №301/222 від 19.06.2017 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2017 року за № 842/30710, затверджено Такси для обчислення розмірів відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України).

Згідно з розрахунком шкоди заподіяної тваринному світу внаслідок незаконного полювання на території мисливських угідь ТМР Крижень , проведеним начальником відділу оперативного контролю ст.Державним інспектором ОНПС у Львівській області м.Барабаш, розмір збитків, який здійснено згідно такс для обчислення розміру відшкодування збитків, завданих унаслідок порушення законодавства в галузі мисливського господарства та полювання (крім видів, занесених до Червоної книги України) затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства екології та природних ресурсів України від 19.06.2017 №301/222, внаслідок незаконного добування двох особин: козуля європейська становить 64 000 грн.

Частина 1 статті 1166 ЦК України передбачає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що законом не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача в заподіянні шкоди, позивач лише повинен доказати факт заподіяння такої шкоди відповідачем та її розмір.

Згідно з п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.03.1992 року Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди , розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, завдана фізичній особі, майну фізичної особи чи майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.

Відповідачем не доведено відсутність своєї вини в спричиненні шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства у галузі мисливського господарства та полювання.

Доказів на підтвердження обставин зазначених у відзиві відповідачем, а саме, що він жодного відношення до події 16.11.2017 в с. Полонична де було здійснено відстріл диких козуль, він не має, в цей день він не брав участь у жодному полюванні суду не надав.

Суд вважає, що відповідач, перебуваючи на території мисливських угідь ТМР Крижень в с.Полонична, Кам`янка-Бузького району, Львівської області біля лісового масиву Полоничнівського лісництва незаконно добув дві козулі європейські, після чого робив спробу втечі на автомобілі марки Вольво д.н.з. НОМЕР_1 , а тому з відповідача необхідно стягнути кошти в сумі 64 000 грн. за незаконне добування однієї особини козулі.

Частиною 4 ст.43 Закону України Про мисливське господарство та полювання передбачено, що кошти, за відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення законодавства у галузі ведення мисливського господарства та полювання, зараховуються на рахунок користувача мисливських угідь, якому заподіяні збитки.

Як встановлено в судовому засіданні, незаконний відстріл козуль відповідачем здійснено на території мисливських угідь, які згідно з рішенням Львівської обласної ради №145 від 05.12.2006 надані в користування ТМР Крижень терміном до 05.12.2022, а тому завдані збитки підлягають зарахуванню на рахунок користувача мисливських угідь.

Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, враховуючи вищевикладене та оцінюючи належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, розглянувши справу в межах заявлених вимог, суд приходить до висновку, що з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача Кам`янка -Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР Крижень необхідно стягнути шкоду в сумі 64 000 грн., задовольнивши позовні вимоги.

Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ухвалив :

Позовну заяву Кам`янка -Бузького районного товариства мисливців та рибалок ТМР Крижень до ОСОБА_1 про стягнення матеріальної шкоди - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Камянка-Бузького районного товариства мисливців і рибалок ТМР Крижень 64 000 (шістдесят чотири тисячі) гривень матеріальної шкоди, завданої внаслідок незаконного полювання.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кам`янка-Бузького районного товариства мисливців і рибалок ТМР Крижень 1762, 00 (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні) сплаченого судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кам`янка -Бузький районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Кам`янка -Бузьке районне товариство мисливців і рибалок ТМР Крижень , код ЄДРПОУ 33465072,80400, м. Кам`янка-Бузька, вул. Шевченка,1.

Відповідач : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 .

Повний текст рішення виготовлено 21.12.2020.

Суддя Костюк У.І.

СудКам'янка-Бузький районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.12.2020
Оприлюднено28.12.2020
Номер документу93822317
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —446/469/18

Ухвала від 06.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Зайцев Андрій Юрійович

Постанова від 01.07.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 27.04.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Ухвала від 08.04.2021

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Шеремета Н. О.

Рішення від 09.12.2020

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Костюк У. І.

Рішення від 09.12.2020

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Костюк У. І.

Ухвала від 10.09.2020

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Костюк У. І.

Ухвала від 06.11.2019

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Костюк У. І.

Ухвала від 22.10.2019

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Бакай І. А.

Ухвала від 06.04.2018

Цивільне

Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області

Самсін М. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні