номер провадження справи 35/32/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23.12.2020 Справа № 920/53/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Топчій О.А.,
за участю секретаря судового засідання Авраменко К.В.,
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» про розстрочку виконання рішення у справі №920/53/20
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» (Південне шосе, буд. 9, м. Запоріжжя, 69008, код 37941138),
про стягнення 407779,28 грн. безпідставно збережених коштів
за участю представників учасників справи:
від прокуратури: не з`явився:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
УСТАНОВИВ:
22.12.2020 до Господарського суду Запорізької області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» про розстрочку виконання рішення у справі №920/53/20.
Відповідно до Витягу з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 22.12.2020 заява про відстрочку виконання рішення у справі №920/53/20 передано на розгляд судді Топчій О.А.
Ухвалою суду від 22.12.2020 заяву прийнято до розгляду, судове засідання призначено на 23.12.2020.
Сторони процесуальним правом на участь представників в судовому засіданні не скористалися, про місце, дату та час розгляду заяви повідомлені належним чином шляхом направлення на адреси сторін ухвали суду та на адреси електронної пошти, згідно витягу з журналу реєстрації вихідної кореспонденції №06-05/895 від 22.12.2020.
Згідно з ч.2 ст. 331 ГПК України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Заява розглядається за відсутності представників сторін, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» про розстрочення виконання рішення від 04.06.2020 у справі №920/53/20, проаналізувавши матеріали та обставини справи, суд дійшов висновку про її часткове задоволення, виходячи з наступного.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 04.06.2020 у справі №920/53/20 позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» (ідентифікаційний код юридичної особи 37941138) на користь Охтирської міської ради Сумської області (ідентифікаційний код юридичної особи 36467402) безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати в сумі 407779,28 грн. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» (ідентифікаційний код юридичної особи 37941138) на користь прокуратури Сумської області (код 03527891) судовий збір в сумі 6117,00 грн.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2020 у справі №920/53/20 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» залишено без задоволення, рішення Господарського суду Запорізької області від 04.06.2020 року залишено без змін.
На виконання судового рішення 17.12.2020 видано відповідні накази.
У своїй заяві відповідач просить суд розстрочити виконання судового рішення Господарського суду Запорізької області від 04.06.2020 у справі № 920/53/20 до 30.11.2021. Обґрунтовуючи заяву про розстрочення виконання судового рішення відповідач посилається на важкий фінансовий стан ТОВ «Капітал Базис» наявність непокритого збитку, низький показник річного чистого прибутку лише в розмірі 14,3 тис. грн., низький щомісячний залишок грошових коштів на рахунку від 222 грн. до 1391 грн., відсутність інших прибутків від господарської діяльності у 2020 році, крім здавання нерухомості на суми від 1000 до 10000 грн. щомісячно, у своїй сукупності істотно ускладнюють виконання рішення і роблять його неможливим. На підставі викладеного, просить суд розстрочити виконання рішення суду до 30.11.2021, згідно графіку наданого в заяві.
Відповідно до ст. 232 ГПК України судовими рішеннями є: ухвали, рішення, постанови, судові накази.
За приписами ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
Право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав особи і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду. Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Савіцький проти України» (Заява № 38773/05) від 26.07.2012 суд наголосив, що право на суд, захищене пунктом 1 статті 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національні правові системи Договірних держав допускали щоб остаточні та обов`язкові судові рішення залишалися без виконання на шкоду одній із сторін. Ефективний доступ до суду включає в себе право на виконання судового рішення без зайвих затримок.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною четвертою даної статті визначено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Згідно з ч. 5 ст. 331 ГПК України розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Розстрочка - це виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Таким чином, запроваджений процесуальними нормами права механізм розстрочення виконання судового рішення є винятковою мірою, який спрямований на досягнення кінцевої мети судового розгляду - виконання ухваленого судом рішення.
Системний аналіз чинного законодавства свідчить, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, питання щодо надання розстрочки виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання судового рішення чи ускладнюють його виконання. Тому суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підтвердження винятковості обставин та в обґрунтування неможливості виконання рішення суду по справі відповідачем надано, зокрема копії Звіту про фінансові результати за 2019 рік, Фінансову звітність мікропідприємства ТОВ Капітал Базис станом на 31.12.2019, відповідно до яких зазначена наступна інформація: непокритий збиток підприємства на кінець 2019 року склав 251,7 тис. грн. (на кінець 2018 року він складав 266,1 тис. грн.), станом на 31.12.2018 доходи підприємства складали 85,5 тис. грн., однак витрати склали 177,7 тис. грн., у зв`язку з чим чистий збиток ТОВ Капітал Базис за період 2018 рік склав 92,2 тис. грн. Водночас за 2019 рік згідно даних вказаних у звіті про фінансові результати відображено чистий прибуток 14,3 тич. грн., який свідчить про покращення фінансових результатів, проте є недостатнім щоб оплачувати орендну плату за землю в нарахованому розмірі за період з 2017 року по 2019 рік. Крім того, станом на 31.12.2019 у ТОВ Капітал Базис є наявний непокритий збиток у розмірі 251,7 тис. грн.
Судом враховано вищенаведені обставини, надано оцінку на предмет реальної можливості виконання судового рішення при наданні розстрочки, враховано, що розстрочка виконання рішення не порушить баланс інтересів сторін, а саме, досягнення мети виконання судового рішення при максимальному дотриманні співмірності негативних наслідків для боржника з інтересом кредитора.
Виходячи з викладеного суд дійшов висновку, що наявні виняткові підстави для застосування розстрочки виконання судового рішення.
В поданій заяві заявник просив розстрочити виконання судового рішення строком до 30.11.2021 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 331 Господарського процесуального кодексу розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 233 ЦК України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Згідно з ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Рішення у справі № 920/53/20 прийнято Господарським судом Запорізької області 04.06.2020. Таким чином, виконання вказаного судового рішення може бути розстрочено до червня 2021 року включно, тобто розстрочення не має перевищувати одного року з дня ухвалення цього рішення.
Враховуючи вище викладене, дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення на 6 місяців рівними частинами.
Керуючись ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» про розстрочення виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 04.06.2020 у справі № 920/53/20 задовольнити частково.
2. Розстрочити виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 04.06.2020 у справі № 920/53/20
- в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, б. 9, ідентифікаційний код юридичної особи 37941138) на користь Охтирської міської ради Сумської області (42700, Сумська обл., м. Охтирка, вул. Незалежності, б. 11, ідентифікаційний код юридичної особи 36467402) безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 407779,28 грн. (чотириста сім тисяч сімсот сімдесят дев`ять гривень 28 коп.), зі сплатою платежів за наступним графіком: до 31.01.2021 - 67963 грн. 21 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 21 коп.); до 28.02.2021 - 67963 грн. 21 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 21 коп.); до 31.03.2021 - 67963 грн. 21 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 21 коп.); до 30.04.2021 - 67963 грн. 21 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 21 коп.); до 31.05.2021 - 67963 грн. 21 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 21 коп.); до 30.06.2021 - 67963 грн. 23 коп., (шістдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят три тисячі гривень 23 коп.);
- в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Капітал Базис» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, б. 9, ідентифікаційний код юридичної особи 37941138) на користь прокуратури Сумської області (код 03527891, р/р 35214005002983 в ДКСУ у м. Київ, МФО 820172) судового збору в сумі 6117,00 грн. (шість тисяч сто сімнадцять гривень 00 коп.), зі сплатою платежів за наступним графіком: до 31.01.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.); до 28.02.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.); до 31.03.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.); до 30.04.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.); до 31.05.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.); до 30.06.2021 - 1019 грн. 50 коп. (одна тисяча дев`ятнадцять гривень 50 коп.).
В іншій частині заяви про розстрочення виконання судового рішення слід відмовити
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її підписання, в порядку встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.12.2020.
Суддя О.А. Топчій
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93871408 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Топчій О.А.
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Антонік Сергій Георгійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні