Ухвала
від 23.12.2020 по справі 310/9132/19
БЕРДЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 310/9132/19

2/310/649/20

У Х В А Л А

Іменем України

23 грудня 2020 року м. Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Прінь І.П.,

за участі: секретаря Бевз О.А.,

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача Лозового С.А., Ємельяненко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство Хімік про визнання недійсним рішення зборів, поновлення членом кооперативу,

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство Хімік (далі - ОК СТ Хімік ) про визнання недійсним рішення загальних звітно-виборчих зборів ОК СТ Хімік , оформлених протоколом від 09.02.2019 року №1, про виключення зі складу членів кооперативу, поновлення його членства в кооперативі. Позовна заява мотивована тим, що з 2008 року він є членом ОК СТ Хімік , в його користуванні перебуває чотири земельні ділянки - № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 .

19.02.2019 року ним був отриманий протокол загальних звітно-виборчих зборів членів ОК СТ Хімік від 09 лютого 2019 року №1, згідно із яким загальними зборами членів кооперативу було вирішено виключити його зі складу членів даного кооперативу. за систематичні порушення Статуту товариства, несплату членських внесків. Вважає таке рішення незаконним, оскільки засідання загальних зборів ОК СТ Хімік 09 лютого 2019 року проведене з порушенням норм діючого законодавства та статуту ОК СТ Хімік . Члени товариства не були належним чином повідомлені про проведення загальних зборів, на загальних зборах був відсутній кворум для прийняття рішення про його виключення. Припинення членства в кооперативі може відбутися за наявності двох підстав: рішення правління кооперативу і загальних зборів, до компетенції яких входять затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.

Посилаючись на ці обставини, ОСОБА_1 просив суд визнати недійсним рішення загальних зборів ОК СТ Хімік від 09 лютого 2019 року про виключення його з членів ОК СТ Хімік , поновити його в членах - ОК СТ Хімік .

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є членом ОК СТ Хімік з 2008 року. Має в користуванні 4 земельні ділянки №№ НОМЕР_5 (а.с.6-9).

ОК СТ Хімік є юридичною особою, створене та діє відповідно до Закону України Про кооперацію .

На момент виникнення спірних правовідносин, ОК СТ Хімік діяло на підставі статуту ОК СТ Хімік (нова редакція), затвердженого рішенням загальними зборів членів - ОК СТ Хімік , протокол № 12 від 20 жовтня 2016 року (далі - Статут)(а. с.160-165).

Відповідно до пункту 1.1 Статуту Обслуговуючий кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах з ціллю вирощування овочів і фруктів та іншої сільськогосподарської продукції для задоволення своїх потреб на земельній ділянці, виділеній у безстрокове користування рішенням Бердянської районної ради від 25 серпня 1988р. №458 та від 26.10.1990р. №239 загальною площею 39,9га за адресою: с. Нововасилівка. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням. Є неприбутковою організацією.

Метою кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів (п.2.1 Статуту).

Порядок вступу до кооперативу, основні права та обов`язки члена кооперативу, припинення членства в кооперативі визначені у Розділах 4,5,5 Статуту.

Так, членство в кооперативі припиняється, зокрема, у разі несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу на протязі одного року. Виключення з членів садівничого товариства виконується за рішенням правління кооперативу і загальних зборів.

Відповідно до розділу 7 Статуту вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить, зокрема, затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства.

09 лютого 2019 року рішенням загальних зборів членів ОК СТ Хімік , яке оформлено протоколом №1, вирішено: Виключити ОСОБА_2 з ОК СТ Хімік , позбавивши чотирьох ділянок. У разі непогашення заборгованості вимкнути електроенергію та припинити подачу води на ділянки (а.с.80-82).

Підсумовуючи викладене, суд приходить до такого висновку.

Частиною третьою статті 3 ЦПК України визначено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

У статті 124 Конституції України закріплено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно зі статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України від 02 червня

2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Важливість визначення юрисдикції підтверджується закріпленням у Конституції України принципу верховенства права, окремими елементами якого є законність, правова визначеність та доступ до правосуддя.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін, як правило, є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.

Господарський процесуальний кодекс України (далі - ГПК України ) установлює, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів (пункт 3 частини першої статті 20 цього кодексу ).

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 просив визнати недійсним рішення загальних зборів ОК СТ Хімік від 09 лютого 2019 про виключення його з членів ОК СТ Хімік , поновити його в членах ОК СТ Хімік .

Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку (частина перша статті 80 ЦК України ).

Юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об`єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Товариства поділяються на підприємницькі та непідприємницькі (частини перша та друга статті 83 ЦК України ).

Відповідно до статей 85 та 86 ЦК України , статей 6 та 19-1 Закону України Про кооперацію ОК СТ Хімік належить до непідприємницьких товариств.

28 березня 2014 року набрав чинності Закон України від 10 жовтня 2013 року № 642-VII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців . Згідно з підпунктом 1 пункту 3 цього Закону пункт 4 частини першої статті 12 ГПК України викладено у новій редакції, відповідно до якої господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів (близьку за змістом норму містить пункт 3 частини першої статті 20 ГПК України у редакції, чинній на час звернення позивача до суду).

Отже, з 28 березня 2014 року процесуальний закон передбачив юрисдикцію господарського суду щодо розгляду справ, які виникають з корпоративних відносин у спорах не лише господарського товариства з його учасниками (засновниками, акціонерами, членами), а й інших юридичних осіб з їхніми учасниками (засновниками, акціонерами, членами), якщо такий спір пов`язаний, зокрема, з діяльністю відповідної юридичної особи й управлінням нею.

Визначаючи наявність юрисдикції господарського суду на підставі пункту 4 частини першої статті 12 ГПК України у редакції, чинній з 28 березня 2014 року до 15 грудня 2017 року, або пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України у редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, слід враховувати, чи пов`язаний цей спір із виникненням, здійсненням або припиненням корпоративних прав, зокрема права на участь в управлінні юридичною особою через її статутні органи.

Згідно з частиною першою статті 94 ГК України кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України Про кооперацію .

Кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування (стаття 2 Закону України Про кооперацію ).

Згідно із частиною першою статті 12 Закону України Про кооперацію основними правами члена кооперативу є участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб; право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу (стаття 2 Закону України Про кооперацію ).

Корпоративні права характеризуються, зокрема, тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи, має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності, передбачені законом і статутними документами. Отже, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини його членів з кооперативом, що пов`язані зі створенням, діяльністю, припиненням діяльності такої юридичної особи, а також з управлінням нею, є корпоративними.

Аналогічний правовий висновок міститься у постановах Великої Палати Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 509/577/18 та від 01 жовтня 2019 року у справі № 910/7554/18.

ОК СТ Хімік є добровільним об`єднанням його членів для роботи на земельній ділянці, яка надано йому у безстрокове користування рішенням Бердянської районної ради від 25 серпня 1988р. №458 та від 26.10.1990р. №239 загальною площею 39,9га за адресою: с. Нововасилівка.

Позовні вимоги ОСОБА_1 пов`язані зі здійсненням ним корпоративних прав й оцінкою діяльності органів управління ОК СТ Хімік на предмет відповідності вимогам цивільного законодавства.

З огляду на викладене, оскільки спір виник між учасником юридичної особи (членом кооперативу) та цією особою і пов`язаний із діяльністю й управлінням нею, такий спір виник із корпоративних відносин і належить до юрисдикції господарського суду згідно з пунктом 3 частини першої статті 20 ГПК України .

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18 грудня 2019 року у справі № 640/1029/18 (провадження № 14-443цс19), постанові Верховного Суду у справі №317/2346/17 від 07 жовтня 2020 року .

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За таких підстав, даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, провадження у цій справі має бути закрито.

На виконання вимог частини першої статті 256 ЦПК України, суд вважає за необхідне роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Керуючись статтями 255, 256 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садівниче товариство Хімік про визнання недійсним рішення зборів, поновлення членом кооперативу, - закрити.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений з підстав, викладених у п.3 розділу ХІІ Прикінцеві положення ЦПК України.

Повне судове рішення складено 28.12.2020 року.

Суддя І.П. Прінь

СудБердянський міськрайонний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93903816
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —310/9132/19

Постанова від 21.04.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Постанова від 21.04.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Ухвала від 15.04.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Ухвала від 26.03.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Ухвала від 26.03.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Ухвала від 25.02.2021

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Онищенко Е. А.

Ухвала від 23.12.2020

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Прінь І. П.

Ухвала від 23.12.2020

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Прінь І. П.

Ухвала від 20.01.2020

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Прінь І. П.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Прінь І. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні