ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
м. Суми
04.01.2021 Справа № 920/1340/20 Господарський суд Сумської області, у складі головуючого судді Яковенка В.В., розглянувши матеріали справи № 920/1340/20
за позовом: Сумської міської ради (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253)
до відповідача: Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 14005581)
про скасування розпорядження та державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомого майна,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду звернувся позивач з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Сумської обласної державної адміністрації від 22.05.2018 № 305-ОД Про припинення права постійного користування земельною ділянкою на території міста Суми ; скасувати державну реєстрацію права державної власності за Сумською обласною державною адміністрацією на об`єкт нерухомого майна - земельну ділянку (площа 0,6138 га, кадастровий номер 5910136600:21:023:0001, місце розташування: м. Суми, вул. Першотравнева, 21, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1568276459101, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер 41430030 від 05.06.2018, 09:34:55, номер запису про право власності 26456073), а також стягнути з відповідача судові витрати, пов`язані з розглядом судової справи.
Розглянувши матеріали заяви, суд дійшов висновку про необхідність її передачі за вимогами виключної територіальної юрисдикції (підсудності) з наступних підстав.
Господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України (ч. 1 ст. 12 Кодексу).
Параграф 1 Глави 2 ГПК України визначає предметну та суб`єктну юрисдикцію господарських судів. Так, відповідно до п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Загальні правила господарського судочинства встановлені ГПК України та вимагають дотримання правил територіальної, предметної та суб`єктної підсудності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Статтею 30 ГПК України визначено виключну підсудність господарських спорів.
Виключна підсудність - правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної підсудності.
Згідно з ч. 5 ст. 30 ГПК України спори, у яких відповідачем є Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України, Рахункова палата, Верховна Рада Автономної Республіки Крим або Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські ради або обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, а також справи, матеріали яких містять державну таємницю, розглядаються місцевим господарським судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Оскільки відповідачем у позовній заяві є Сумська обласна державна адміністрація, цей спір належить до розгляду господарським судом міста Києва.
Суд також зауважує, що при вирішенні питання щодо підсудності справи, у випадку коли відповідачами є органи виконавчої влади визначені в ч. 5 ст. 30 ГПК України, вирішальним є саме суб`єктний склад учасників справи, а тому в цьому випадку пріоритетним є застосовування ч. 5 ст. 30 ГПК України.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.02.2020 у справі №914/240/18.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Приймаючи до уваги те, що учасником спору є Сумська обласна державна адміністрація, суд дійшов висновку, що даний спір належить до виключної підсудності господарського суду міста Києва, у зв`язку з чим матеріали справи № 920/1340/20 підлягають направленню до господарського суду м. Києва за вимогами виключної територіальної юрисдикції (підсудності).
Частиною 3 статті 31 ГПК України визначено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Положеннями ч. 6 ст. 31 ГПК України передбачено, що спори між судами щодо підсудності не допускаються.
Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому цією статтею, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана (ч. 7 ст. 31 ГПК України).
Керуючись статтями 12, 20, 30, 31, 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Матеріали справи № 920/1340/20 передати за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 44-В).
2. Копію ухвали направити сторонам.
Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у строк та порядку, передбаченими ст.ст. 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Яковенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2021 |
Оприлюднено | 05.01.2021 |
Номер документу | 93982833 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні