УХВАЛА
11 січня 2021 року
м. Київ
Справа № 910/18374/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Мамалуй О.О., Стратієнко Л.В.
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд"
на рішення Господарського суду міста Києва
(суддя - Чинчин О.В.)
від 24.06.2020
та постанову Північного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Алданова С.О., судді: Мартюк А.І., Зубець Л.П.)
від 09.11.2020
у справі № 910/18374/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд"
до Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сегіна"
про визнання недійсним договору,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.06.2020 у справі № 910/18374/19 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2020 рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2020 у справі № 910/18374/19 залишено без змін.
Не погоджуючись з рішенням Господарського суду міста Києва від 24.06.2020 та постановою Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2020 у справі №910/18374/19, Товариство з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" подало касаційну скаргу на зазначені судові рішення.
Перевіривши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд", колегією суддів встановлено, що вона не відповідає вимогам статті 288 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до статті 288 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Оскаржувану постанову Північним апеляційним господарським судом прийнято 09.11.2020, повний текст її складено та підписано 16.11.2020. Отже, двадцятиденний строк на оскарження постанови обчислюється з дня складення її повного тексту, а саме з 16.11.2020. Тому останнім днем строку для подання касаційної скарги на зазначену постанову було 07.12.2020.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" касаційну скаргу подано 15.12.2020, про що свідчить відбиток календарного штемпелю на поштовому конверті, адресованому Касаційному господарському суду у складі Верховного Суду, тобто скаржником пропущено строк, встановлений ст. 288 ГПК України для подання касаційної скарги.
Частиною 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Відповідно до частини 3 статті 288 Господарського процесуального кодексу України строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині четвертій статті 293 цього Кодексу.
Виходячи зі змісту зазначеної норми суд касаційної інстанції, у кожному конкретному випадку, з урахуванням конкретних обставин пропуску строку, оцінки доводів щодо причин їх пропуску, робить мотивований висновок щодо поважності чи неповажності причин пропуску такого строку.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" до касаційної скарги додано клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке мотивовано тим, що на дату подання касаційної скарги повний текст постанови не отримано засобами поштового зв`язку. Також зазначає, що 09.11.2020 було оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст її складено 16.11.2020, а оприлюднено 18.11.2020.
В контексті викладеного суд вважає за необхідне зазначити, що положеннями статтей 42, 43 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники справи мають право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; а також повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.
Інформація про стан судових справ є відкритою і кожна заінтересована особа може дізнатися про прийняті судом рішення за допомогою як контакт-центру суду так і за допомогою Єдиного державного реєстру судових рішень.
Постанова Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2020 у справі № 910/18374/19 оприлюднена 18.11.2020 в Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою https://reyestr.court.gov.ua/Review/92885134 , про що також скаржник зазначає у клопотанні про поновлення строків, разом з тим подає касаційну скаргу 15.12.2020.
Крім того з повного тексту постанови вбачається, що представник Товариства з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" був присутній у судовому засіданні 09.11.2020 під час проголошення її вступної та резолютивної частин.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України", зазначив, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Отже можливість поновлення пропущеного строку судом касаційної інстанції не є необмеженою, а вирішення цього питання пов`язується із наявністю поважних причин пропуску строку, а скаржником не надано доказів наявності таких обставин, наведені в клопотанні підстави для поновлення строку на касаційне оскарження не можуть бути визнані поважними, оскільки скаржник мав змогу раніше ознайомитися з повним текстом оскаржуваного судового рішення та подати касаційну скаргу в строки встановлені ст. 288 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України визначено, що касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
З огляду на викладене, оскільки касаційну скаргу подано після закінчення строку встановленого для її подання та підстави, наведені скаржником щодо поновлення строку на касаційне оскарження, визнані неповажними, то подана касаційна скарга підлягає залишенню без руху на підставі частини 3 статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 234, 288, 292 Господарського процесуального кодексу України, Суд, -
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" на рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2020 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 09.11.2020 у справі №910/18374/19 залишити без руху та надати скаржнику строк для усунення недоліків, що не перевищує десять днів з дня вручення ухвали.
2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Софа Лтд" усунути недоліки, встановлені в даній ухвалі у такий спосіб:
- надати суду заяву про поновлення строків на подання касаційної скарги та навести інші підстави для поновлення такого строку, в обґрунтування яких надати відповідні докази.
3. Роз`яснити, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали судом касаційної скарги буде відмовлено у відкритті касаційного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Головуючий В. Студенець
Судді О. Мамалуй
Л. Стратієнко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2021 |
Оприлюднено | 12.01.2021 |
Номер документу | 94038781 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Студенець В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні