ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2021 року Справа № 906/985/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. за участю секретаря судового засідання Литвиненко Т.О., розглядає у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням програмного забезпечення "EASYCON" справу
за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго", код ЄДРПОУ 22048622, вул. Пушкінська, 32/8, м. Житомир, 10008,
до Приватного підприємства "Багатопрофільна фірма "ІНТЕРКРАЙТ", код ЄДРПОУ 34286393, вул. Театральна, 32, к. 7, м. Херсон,
про стягнення збитків завданих порушенням ПРРЕЕ у сумі 111 713,14 грн.,
за участю представників сторін:
від позивача: Процюк В.П., довіреність № 08/17511 від 24.12.2019,
від відповідача: Авер`янова С.Б., ордер серія ВТ № 1007298 виданий 03.12.2020,
в с т а н о в и в:
Акціонерне товариство "Житомиробленерго" 17.08.2020 звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Приватного підприємства "Багатопрофільна фірма "ІНТЕРКРАЙТ", позивач просить суд стягнути на його користь збитків завданих порушенням відповідачем ПРРЕЕ у сумі 111 713,14 грн.
Ухвалою від 21.08.2020 Господарський суд Житомирської області відкрив провадження у справі, постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 01.10.2020, встановив сторонам строк для надання відзиву та відповіді на відзив.
За результатами розгляду справи в підготовчому засіданні 01.10.2020 Господарським судом Житомирської області прийнято рішення про передачу справи № 906/985/20 за територіальною підсудністю відповідача - до Господарського суду Херсонської області.
Матеріали справи № 906/985/20 27.10.2020 надійшли до Господарського суду Херсонської області, відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу розподілено судді Пригузі П.Д., яка приймається ним до провадження.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 29.10.2020 справу № 906/985/20 прийнято до провадження, призначено підготовче засідання по справі для усіх учасників процесу в режимі відеоконференцзв`язку поза межами суду на 26 листопада 2020 року, встановлено сторонам строк для надання відзиву та відповіді на відзив.
Після ознайомлення з матеріалами справи представником відповідача через електронний суд 23.12.2020 подано відзив на позовну заяву із своїми запереченнями.
До суду 04.01.2021 надійшли заперечення позивача на відзив відповідача.
Відповідачем 14.01.2021 надано до справи додаткові пояснення, що обгрунтовують незгоду відповідача із позовними вимогами через неправильне складання акту про пломбування №203092.
За результатами розгляду справи 20.01.2021 суд після виходу з нарадчої кімнати оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
І. Виклад позиції позивача:
Згідно пп. 1.1.1 п. 1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. (далі - Правила), ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання) , а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими правилами.
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до положень абз. 3 пп. 1.2.15 п. 1.2 Правил, на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Між Ємільчинським районом електричних мереж, який діє на підставі положення і є виробничим підрозділом AT "Житомиробленерго» (Позивач) та Приватним підприємством Багатопрофільною фірмою ІНТЕРКРАЙТ (Відповідач), 28.12.2018 було укладено Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № 05-338 (далі - Договір).
Умовами зазначеного Договору визначено, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією, затвердженими в установленому порядку (розділ 2 Договору).
За порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку; до суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором (частини перша і друга статті 235 ГК України).
Відповідно до частини другої статті 236 ГК України, перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
Згідно зі статтею 237 ГК України, підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов`язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред`явлення претензії порушнику зобов`язання.
Відповідно до п. 8.2.5 Правил, у разі виявлення порушень, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представниками оператора системи, які брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа за умови посвідчення цієї особи.
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.
Відповідно до положень п. 8.2.6 Правил, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається (направляється) споживачу.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.
19 травня 2020 року відповідним персоналом AT «Житомиробленерго» в присутності представника Приватного підприємства Багатопрофільної фірми 1НТЕРКРАЙТ Джигірея Володимира Вікторовича проведено контрольний огляд електроустановки деревообробного цеху за адресою: с. Андрієвичі , вул. Горбалівка, буд. 20, Ємільчинського району Житомирської області який входить до складу Приватного підприємства Багатопрофільної фірми ІНТЕРКРАЙТ .
Під час огляду виявлено порушення Правил, а саме : самовільного зриву пломби оператора системи розподілу електричної енергії за № С 55066672 встановленої на ящику КДЄ-3 у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії № 203092 від 08.10 2019 року, що підпадає під ознаки п.п. 8 п. 5.5.5. Правил, споживач електричної енергії зобов`язанний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті ( приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до актів пломбування, (копія акту № 203092 про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії від 8.10.2019 року та копія завдання № 2190 на виконання робіт з електролічильниками та трансформаторами струму від 08.10. 2020 року - додано до позовної заяви)
У відповідності до вимог п.8.2.5 Правил працівниками AT «Житомиробленерго» в присутності представника Відповідача Джигірея Володимира Вікторовича було розпочато оформлення Акту про порушення ПРРЕЕ № 024345.
Після закінчення оформлення вищезазначеного Акту № 024345 про порушення ПРРЕЕ представник Відповідача Джигірей В.В. ознайомився з даним актом про порушення ПРРЕЕ, що засвідчив своїм підписом, до даного акту вніс свої зауваження та отримав другий примірник акту для відома, що також засвідчив своїм підписом.
В п.10 даного акту представника Відповідача Джигірея В.В. було повідомлено, що комісія оператора системи з розгляду акта про порушення буде проводити засідання 24.06.2020 о 12-й годині за адресою смт Ємільчине вул. Л.Українки, 3, кабінет № 1.
На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засіданні комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої ним особи.
24.06.2020 року у відповідності до вимог Правил комісія Ємільчинського РЕМ з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ розглянула акт № 024345 від 19.05.2020 року без участі споживача та його представника у зв`язку із тим, що від представника Відповідача Джігерея В.В. надійшла заява про перенесення дати розгляду Акту № 024345 від 19.05 2020 року на 01.07.2020 року, та прийшла до спільного рішення: засідання комісії по розгляду акту перенести на 01.07.2020 року. Засідання комісії оформлено протоколом за № 1 від 24.06.2020р.
01.07.2020 року у відповідності до вимог Правил та у зв`язку із заявою представника Відповідача комісія Ємільчинського РЕМ з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ розглянула акт № 024345 від 19.05.2020 за участю представника Відповідача Джигірея В.В., який підтвердив свої повноваження довіреністю ПП Багатопрофільної фірми ІНТЕРКРАЙТ за № 00001 від 09.06.2020р., та прийшла до спільного рішення: акт складено з дотриманням вимог Правил та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією затвердженою Постановою НКРЕЕ України від 4 травня 2006 року № 562 (далі - Методика), визнати акт правомірним, а споживача причетним до порушення та провести нарахування у відповідності до вимог п. 8.4.10 та п.п.1 п.8.4.8, Правил, виходячи із дозволеної потужності зазначеної в договорі, за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Засідання комісії оформлено протоколом № 3 від 01.07.2020 року з яким ознайомився представник Відповідача Джигірей В.В., до якого останній вніс свої зауваження та отримав другий примірник даного протоколу, що засвідчив своїм підписом.
Пунктом 8.6 Договору передбачено, що у разі порушення розрахунокового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору вартість недоврахованої електроенергії виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання за цінами закупівлі електроенергії.
У разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб.с.п., кВт/год), розраховується за відповідною формулою:
Wдоб = P * tдоб * Кв (4)
де Р- потужність (кВт), визначена як: - сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи.)
Відповідно до п.1 додатку № 2 до Договору для ППБФ Інтеркрайт узгоджена та дозволена до використання потужність рівна 30 кВт.
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год.)
Відповідно до додатку № 15 до Договору про постачання електричної енергії споживачам №338 від 20.12.2007 року узгоджена середньодобова кількість годин роботи - 16,7 днів на тиждень (а.с. 15).
Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Таким чином величина добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (добове використання) для ППБФ Інтеркрайт становить: 288 кВт. (30*16=480*0.6=288).
В результаті проведених нарахувань, загальна сума збитків завданих енергопостачальнику шляхом порушення Відповідачем Правил складає 111713,14 грн.
На засіданні комісії представнику Відповідача Джигірею В.В. було повідомлено, що сума завданих збитків (за необліковану електроенергію) складає - 111713,20 грн.
Представник Відповідача Джигірей В.В. на комісії з розгляду Акту № 024345 від 19.05.2020 року, отримав документи:
- копію Протоколу № 3 від засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 01.07.2020 року;
- рахунок на відшкодування завданих збитків за необліковану електроенергію) № 1384 від 01.07.2020 року.
Станом на 10.08.2020 року збитки у сумі 11 1713,20 грн. завдані порушенням ПРРЕЕ Відповідачем не відшкодовано.
ІІ. Позиція відповідача:
Відповідач вважає позовні вимоги АТ Житомиробленерго безпідставними і заперечує щодо обставин та правових підстав позову АТ Житомиробленерго з огляду на наступне:
Предметом позову АТ Житомиробленерго є стягнення збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі по тексту - ПРРЕЕ) в сумі 111 713,14 грн, нарахованої рішенням комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, яке оформлене протоколом №1 від 24.06.2020.
Рішення комісії було прийнято на підставі Акту про порушення ПРРЕЕ №024345 від 19.05.2020, складеного працівниками АТ Житомиробленерго 13 серпня 2018, в якому зазначено про порушення п.п.8 п.5.5.5 ПРРКЕЕ, а саме - самовільний зрив пломби оператора системи розподілу електричної енергії за № С 55066672, встановленої на ящику КДЄ-3 у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії №203092 від 08.10.2019 року.
В Акті про порушення ПРРЕЕ №024345 в якості представника споживача вказано ОСОБА_1 , проте не зазначено документ, на підставі якого встановлено повноваження вказаної особи. На момент складання Акту про порушення ПРРЕЕ №024345 від 19.05.2020 у Джигірей В.В. не було повноважень на представництво ПП "БФ "ІНТЕРКРАЙТ" у взаємовідносинах з оператором системи розподілу електричної енергії (АТ "Житомиробленерго"), тому фактично Акт було складено без участі уповноваженого представника споживача, що суперечить порядку складання Акту про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, який встановлений пунктом 8.2.5 глави 8.2 Розділу VIII Правил. Згідно цієї норми у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушення цих Правил, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи) оформлюється акт про порушення.
Крім того, Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. Позивачем не надано доказів того, що представники АТ "Житомиробленерго", які склали Акт про порушення від 19.05.2020 р., мають таке право у відповідності до вказаних вимог ПРРЕЕ.
Як вже було зазначено вище, в Акті про порушення від 19.05.2020 р. вказується про зрив пломби за № С 55066672, встановленої на ящику КДЄ-3 у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії №203092 від 08.10.2019 року.
В матеріалах справи міститься наданий позивачем Акт про пломбування №203093 від 08.10.2019 року про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії у споживача - ФОП Пилипчук Анатолій Володимирович (а не у ПП "БФ "ІНТЕРКРАЙТ"). Зазначена у цьому акті уповноважена особа споживача Чорноус М.О. також не має ніякого відношення до відповідача (не є його штатним працівником чи представником за довіреністю). В даному Акті відсутнє посилання на встановлення пломби за № С 55066672.
З огляду на зазначене, позивачем не надано доказів того, що пломба за № С 55066672, зрив якої нібито було встановлено перевіркою 19.05.2020 року, встановлювалася на об`єкті Приватного підприємства "Багатопрофільна фірма "ІНТЕРКРАЙТ".
Зі змісту позовної заяви вбачається, що розмір збитків позивач нарахував згідно пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, яким визначається обсяг і вартість необлікованої електричної енергії.
Згідно абз.35 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
Згідно абз.3 пункту 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ: У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії .
Верховий суд неодноразово в своїх рішеннях зазначав, що вирішуючи спір про стягнення зі споживача вартості недорахованої електричної енергії, суди мають дослідити обставини щодо вчинення споживачем відповідного порушення, а також перевірити правильність застосування порядку обчислення обсягів і вартості необлікованої електричної енергії (п.46 постанови Верховного Суду від 31.01.2020 по справі № 914/2117/18, п. 52 постанови Верховного Суду від 01.11.2019 по справі №922/2992/18). Однак, як стверджує відповідач, доказів безоблікового споживання відповідачем електричної енергії позивач не надав.
Відповідачем 14.01.2021 надано до справи додаткові пояснення, що обгрунтовують незгоду відповідача із позовними вимогами через неправильне складання акту про пломбування №203092, що підтримані представником відповідача у судовому засіданні. Відповідач стверджує, що вказана у акті особа ОСОБА_2 , який підписав цього акта, на підприємстві не працювала.
На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову АТ Житомиробленерго .
ІІІ. Мотивувальна частина рішення:
За результатами розгляду справи судом встановлено, що 28.12.2018 року між Позивачем (Оператор системи розподілу (передачі) електричної енергії) та Відповідачем (Споживч електричної енергії) укладений договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за № 05-338 (а.с. 19-24), згідно з пунктом 2.1 якого оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу системи розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього Договору, - деревообробний цех с, Андрієвичі, Ємільчинського району, Житомирської області.
Суд зазначає, що правове регулювання спірних відносин охоплює положення договору, норми Господарського та Цивільного кодексів України, а також діючого на момент виявлення порушення та застосування відповідальності законодавства у сфері електроенергетики, зокрема, Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочин.
Згідно з приписами ст.509 ЦК України, які кореспондуються з положеннями ст.173 ГК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку; зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст.174 ГК України).
Згідно зі ст.179 ГК України, майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору, зокрема, на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.
Частиною 7 ст.179 ГК України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч.1 ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Отже, укладений між сторонами договір є належними підставами виникнення у сторін за цим договором господарського зобов`язання відповідно до ст.ст.173, 174 ГК України (ст. ст.11, 202, 509 ЦК України).
Працівниками AT «Житомиробленерго» 19 травня 2020 року в присутності представника Приватного підприємства Багатопрофільної фірми "ІНТЕРКРАЙТ Джигірея Володимира Вікторовича проведено контрольний огляд електроустановки деревообробного цеху за адресою: с. Андрієвичі, вул. Горбалівка, буд. 20, Ємільчинського району Житомирської області який входить до складу Приватного підприємства Багатопрофільної фірми ІНТЕРКРАЙТ .
Працівниками позивача виявлено порушення Правил, а саме: самовільного зриву пломби оператора системи розподілу електричної енергії за № С 55066672 встановленої на ящику КДЄ-3 у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії № 203092 від 08.10 2019 року, що підпадає під ознаки п.п. 8 п. 5.5.5. Правил, споживач електричної енергії зобов`язанний: забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті ( приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до актів пломбування, про що складено акт № 024345 від 19.05.2020 о 13:52 год. про порушення (ПРРЕЕ). (а.с. 6)
В графі про ознайомлення споживачем з актом про порушення стоїть підпис та розшифрування - ОСОБА_1 . В графі зауваження до складеного акта зазначено: "Пломба не була зірвана жодним працівником ПП БФ "ІНТЕРКРАЙТ", ніякого втручання до роботи лічильника не проводились.
В акті зазначено, що другий примірник акту вручено працівнику ОСОБА_3 , про що він розписався.
В акті зазначалось, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 24 червня 2020 о 12:00 год. за адресою: смт. Ємільчено, вул. Л.Українки, 3 каб. № 1. (а.с. 6)
У зв`язку з надходженням на ім`я начальника Ємільченського РЕМ заяви від Джигіреї В.В., який визначив себе як представником ПП "БФ "ІНТЕРКРАЙТ", про перенесення засідання комісії на 01.07.2020, засідання комісії було перенесено на 01.07.2020 року (а.с. 9-10).
01.07.2020 року комісія Ємільчинського РЕМ з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ розглянула акт № 024345 від 19.05.2020 року за участю представника Відповідача Джигірея В.В., який підтвердив свої повноваження довіреністю ПП Багатопрофільної фірми "ІНТЕРКРАЙТ за № 00001 від 09.06.2020, та прийняла рішення: акт складено з дотриманням вимог Правил та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією затвердженою Постановою НКРЕЕ України від 4 травня 2006 року № 562 (далі - Методика), визнати акт правомірним, а споживача причетним до порушення та провести нарахування у відповідності до вимог п. 8.4.10 та п.п.1 п.8.4.8, Правил, виходячи із дозволеної потужності зазначеної в договорі, за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення (а.с.11-12).
Відповідачем 31.07.2020 за вих № 005 було надіслано на адресу позивача заяву, яка отримана ним 04.08.2020, у якому ПП "БФ "ІНТЕРКРАЙТ" не погоджується із рішенням комісії винесеним 01.07.2020, відмовляється сплачувати вартість електричної енергії в розмірі 111 713,14 грн та у відповідності до п. 8.2.7. ПРРЕЕ пропонує Ємільчинському РЕМ АТ "Житомиробленерго" звернутись до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення її вартості (а.с.16-17).
На час розгляду справи означений рахунок відповідачем не було оплачено.
Суд зазначає, що взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №312 від 14.03.2018.
Згідно з п.п. 2.1.4., 2.1.6 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії
Відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 05-338 від 28.12.2018, про що свідчить заява-приєднання від 28.12.2018 долучена до матеріалів справи (а.с. 24).
Між позивачем та відповідачем 28.12.2018 було підписано договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.193 ГК України та ст. 526 ЦК України, зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В силу ч.1 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з ч.2 ст.77 Закону України "Про ринок електричної енергії", правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо.
Згідно ч.6 ст.56 Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
Відповідно до п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
В силу підпунктів 5, 6, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, Споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п.п.8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ).
Згідно п.7.4 Розділу 6 Кодексу комерційного обліку (в редакції яка була чинна на час виникнення спірних відносин та втратила чинність 20.03.2020р.), ЗВТ (засіб вимірювальної техніки) має бути опломбований на затискній кришці пломбою ППКО (постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії). Пломби з тавром ППКО мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, важелі і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, усі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.
У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором (п. 8.2.4 ПРРЕЕ).
В акті про порушення № 024345 від 19.05.2020 вказано, що причиною порушення ПРРЕЕ є …відсутність пломби №С55066672 на ящику КДЄ-3 у відповідності до Акту про пломбування та технічної перевірки засобів обліку електричної енергії № 203092 від 08.10.2019.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ, зокрема, встановлено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідачем під час розгляду справи не надано доказів на спростування дійсності акта про порушення № 024345 від 19.05.2020. Представник відповідача обмежився твердженням, що відповідачем як споживачем не здійснювалося споживання електроенергії без обліку, а акт складено з порушеннями.
Суд констатує, що акт про порушення № 024345 від 19.05.2020 складений з додержанням вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи, та є належним доказом вчинення відповідачем порушення ПРРЕЕ - відсутність пломби, переданої на зберігання.
Водночас, згідно із п. 8.2.4. ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п.п. 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії) (п.п. 2 п.8.4.2 ПРРЕЕ).
Згідно із п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Згідно з п.8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог цих ПРРЕЕ, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог цих ПРРЕЕ), зокрема, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у п.п.1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у п.п.4 п.8.4.2 ПРРЕЕ - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно з п. 8.4.10. ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, які зазначено у п.п.1-5 п.8.4.2. ПРРЕЕ величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії протягом робочого часу (W доб, кВт х год) розраховується за формулою:
Wдоб = Р х t доб х Кв, де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для даної точки обліку, згідно з умовами договору; t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), згідно з умовами договору; Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів.
Як зазначалося вище, на підставі Акту про порушення № 024345 від 19.05.2020 Комісією позивача було вирішено провести розрахунок по даному виду порушення згідно з п.8.4.10 ПРРЕЕ, за шість календарних місяців, що передували дню виявлення порушення.
Отже, вартість не облікованої електричної енергії за актом про порушення № 024345 від 19.05.2020 склала 111 713,14 грн.
Пунктом 8.6 Договору передбачено, що у разі порушення розрахунокового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору вартість недоврахованої електроенергії виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання за цінами закупівлі електроенергії.
За змістом п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Ураховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, про обґрунтованість позовних вимог, у зв`язку із чим позовні вимоги АТ "Житомиробленерго" підлягають задоволенню.
Задовольняючи позов суд відхиляє доводи відповідача, неналежного оформлення позивачем факту передачі пломби на зберігання відповідачеві, а також про здійснення перевірки без участі уповноваженої відповідачем особи. Ці факти спростовуються матеріалами справи, доказами, які надані позивачем, зокрема щодо здійснення превірки уповноваженими позивачем особами, а також участі у первірці особою, що представилася уповноваженим працівником та допустила бригаду до перевірки - ОСОБА_3 19.05.2020, а аткож брала участь у засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ 01.07.2020 за довіреністю від 09.06.2020 року (а.с. 11-12).
Також суд зазначає, що відповідно до "Правил роздрібного ринку електричної енергії" відповідач як споживач не оскаржив прийняте позивачем рішення, що оформлене протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ. З відповідним позовом про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості до суду не звертався, хоча такий позов є належним способом захисту прав споживача (постанова від 14 січня 2020 року, справа № 910/17955/17, Велика Палата Верховного Суду).
Також, відповідач відзиву на позовну заяву у цій справі у встановлені законом і судом строки не надав. Відповідно до приписів статті 165 ГПК України саме у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. Відзив повинен містити, зокрема, заперечення (за наявності) щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Отже, заперечення на позов, що надані до справи у змісті пояснень 14.01.2021 судом до уваги не приймаються.
Позовні вимоги позивача задовольняються у повному обсязі.
ІV. Розподіл судових витрат:
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір у сумі 2102,00 грн згідно платіжного доручення № 10230828 від 11.08.2020.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 123, 129, ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Багатопрофільна фірма "ІНТЕРКРАЙТ", код ЄДРПОУ 34286393, вул. Театральна, 32, к. 7, м. Херсон, на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго", код ЄДРПОУ 22048622, вул. Пушкінська, 32/8, м. Житомир, 10008, збитки в сумі 111 713,14 грн. (сто одинадцять тисяч сімсот тринадцять гривень 14 копійок) на р/р НОМЕР_1 в AT «Перший інвестиційний банк» у м. Житомирі, код 22048622.
3. Судові витрати покласти на відповідача.
4. Стягнути з Приватного підприємства "Багатопрофільна фірма "ІНТЕРКРАЙТ", код ЄДРПОУ 34286393, вул. Театральна, 32, к. 7, м. Херсон, на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго", код ЄДРПОУ 22048622, вул. Пушкінська, 32/8, м. Житомир, 10008, витрати на оплату судового збору у сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) на р/р НОМЕР_2 в AT «Перший інвестиційний банк» у м. Житомирі, код 22048622.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.1, 2 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст рішення складено та підписано 21.01.2021
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2021 |
Оприлюднено | 21.01.2021 |
Номер документу | 94287749 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пригуза П.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні