ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/930/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дембіцького П.Д.,
за участю:
секретаря судового засідання: Антонюк О.В.
позивач: ОСОБА_1
представника позивача: Шеремета І.С.
представника відповідача: не з`явився.
представника третьої особи: Ватаманіца С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, третя особа Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, про визнання протиправним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові ОСОБА_1 (далі - позивач), просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Наказ по особовому складу № 116 від 12.06.2020 року виданий начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області полковником служби цивільного захисту Михайлюком С.М., в частині накладення на ОСОБА_1 , майора служби цивільного захисту, заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального спеціалізованого призначення Управління, дисциплінарне стягнення у вигляді догани та позбавлення частково премії у розмірі 35% від встановленого розміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що наказ по особовому складу № 116 від 12.06.2020 року виданий начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області, в частині накладення на ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани, є незаконним та таким, що повинен бути скасованим, оскільки в функціональні обов`язки не входило здійснення тих заходів за які позивача притягнено до дисциплінарної відповідальності.
Крім того, позивач зазначає, що порушення, які зазначено у висновку службового розслідування не відповідають об`єктивним обставинам справи, оскільки на час проведення перевірки матеріали щодо навчання були направлено до ФОП ОСОБА_2 , а на час завершення 28.04.2020 року було продовжено. Станом на 02.06.2020 року, тобто на момент завершення перевірки та складання висновку, всі необхідні дозволи були видані, негативних наслідків не наступило.
13.08.2020 року до суду надійшов відзив Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області відповідно у якому відповідач зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
21.09.2020 року третя особа Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області надала свої пояснення стосовно позову ОСОБА_1 , в яких зазначила, що наказ Управління ДСНС України у Чернівецькій області № 116 від 12.06.2020 року є правомірним та таким, що не підлягає скасуванню.
З урахуванням заявлених вимог та заперечень, пояснень представників сторін, судом з метою з`ясування обставин справи було зобов`язано сторони надати письмові докази на підтвердження, або спростування позовних вимог, заперечень.
Оскільки сторонами на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, заперечення не було надано належні письмові докази, що вказувало на їх недостатність для встановлення обставин справи, суд неодноразово відповідно до вимог ч. 4 ст. 9 КАС України зобов`язував сторони ухвалою суду надати суду письмові докази в обґрунтування заявлених вимог, заперечень, у зв`язку з чим розгляд справи відкладався, оголошувалась перерва.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 3 ст. 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У судовому засіданні позивач, представник позивача позов підтримали повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, наданих письмових пояснень, просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник третьої особи Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області заперечував проти позову, надав пояснення суду по суті спору.
Відповідач не з`явився в судове засідання, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Представник відповідача не з`явився в судове засідання, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, про те надала клопотання про відкладення судового засідання.
В судовому засіданні вказане клопотанням, визнано судом необґрунтованим, а тому в задоволенні відмовлено.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проходить службу в ДСНС України з лютого 2009 року по даний час у різних посадах. (т. 1 а. с. 14-16).
Згідно наказу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 08.02.2019 року №34 (по особовому складу) капітана служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника групи автотранспортного забезпечення та ремонту техніки Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління призначено заступником начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління з 08.02.2019 року, на вищу посаду в порядку просування. ОСОБА_1 згідно подань, характеристик, які містяться в особовій справі характеризується позитивно.
Згідно розподілу посадових обов`язків та повноважень, до обов`язків ОСОБА_1 входить: здійснення, у межах повноважень, організаційно-розпорядчі та консультативно-дорадчі функції щодо забезпечення реалізації у сфері ліквідації надзвичайних ситуацій; організовує, координує і контролює діяльність частину спеціальних та аварійно-рятувальних робіт, молодшого інспектора служби дорожнього руху - водія, групу життєзабезпечення. (т. 1 а. с. 35, 66).
Крім того, діяльність посадових осіб Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління регулюється розподілом посадових обов`язків та повноважень між начальником Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області, першим знатником та заступниками, затвердженого наказом АРЗ СП Управління ДСНС у Чернівецькій області від 11.01.2019 № 19 (далі - Наказ № 19).
Згідно Наказу № 19 начальник Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області спрямовує і координує діяльності першого заступника, заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації, заступника начальника загону - начальника аварійно-рятувальної частини.
Начальник АРЗ СП очолює Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області та здійснює керівництво його діяльності відповідно до вимог Статуту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайного призначення у Чернівецькій області.
Несе персональну відповідальність за виконання покладених на АРЗ СП завдань та прийняття ним рішень, визначає ступінь відповідальності керівників структурних підрозділів.
На час відсутності начальника АРЗ СП (відрядження, відпустки та інше) його обов`язки тимчасово виконує перший заступник, або один із заступників, визначений наказом Начальника Управління ДСНС України у Чернівецькій області.
Відповідно до п. 2.1 Наказу № 19 перший заступник, заступники начальника АРЗ СП, зокрема: - забезпечує виконання Конституції України та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства внутрішніх справ України, доручень Президента України та Міністра внутрішніх справ України, наказів і доручень голови Державної служби України з надзвичайних ситуацій, доручень першого заступника та заступника Голови ДСНС України, актів Чернівецької обласної державної адміністрації та Чернівецької обласної ради, інших актів законодавства України (в межах компетенції АРЗ СП), а також Положення про ДСНС України, Статуту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, доручень начальника Управління, заходів, передбачених планами роботи ДСНС України, Управління, АРЗ СП, реалізацію державної політики у визначені ДСНС України сфері відповідальності, відповідно до розподілу посадових обов`язків та повноважень;
- аналізують діяльність підпорядкованих органів і підрозділів, визначають основні фактори, які впливають на результати роботи, та вживають заходів щодо підвищення ефективності їх діяльності по напрямках;
- несуть персональну відповідальність перед начальником АРЗ СП за своєчасне і повне виконання вимог законодавства, актів та доручень Президента України, Кабінету міністрів України, ДСНС України, облдержадміністрації і обласної ради, інших документів у структурних та підпорядкованих підрозділів АРЗ СП, роботу зі зверненнями громадян, стан виконавської дисципліни за відповідними напрямками діяльності;
- розглядають і візують проекти наказів АРЗ СП, відповідно до розподілу посадових обов`язків і повноважень
Згідно п. 3.2 Наказу № 19 перший заступник начальника АРЗ СП несе персональну відповідальність перед начальником АРЗ СП, зокрема за:
- організаційно-методичне керівництво, координацію і контроль за діяльністю закріплених структурних підрозділів АРЗ СП з покладених на них завдань згідно з Положеннями;
- подання пропозицій начальнику АРЗ СП щодо призначення на посади, звільнення з посад та переміщення особового складу підпорядкованих підрозділів, своєчасного заміщення вакансій, заохочення, накладення стягнень та вирішення інших питань службової діяльності;
- організацію підготовки звітних матеріалів структурних підрозділів АРЗ СП для подання до управління ДСНС України у Чернівецькій області;
- взаємодію структурних підрозділів АРЗ СП з підрозділами Управління ДСНС України у Чернівецькій області у вирішення службових завдань;
- діяльність працівників підпорядкованих структурних підрозділів з виконання покладених на них завдань, визначених ступеню відповідальності працівників за неналежне виконання ними службових обов`язків.
Відповідно п. 4.1 Наказу № 19 заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації:
- здійснює, у межах повноважень, організаційно-розпорядчі та консультативно-дорадчі функції щодо забезпечення реалізації у сфері ліквідації надзвичайних ситуацій;
- організовує, координує і контролює діяльність частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт, молодшого інспектора служби дорожнього руху-водія, групи життєзабезпечення. (т. 1 а. с. 30-38).
Діяльність заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління регулює також посадова інструкція заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області, затвердженого першим заступником начальника управління ДСНС України у Чернівецькій області 24.01.2019 року. (далі - Посадова інструкція).
Згідно п. 1.2. Посадової інструкції координацію діяльності заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону здійснює начальник Загону.
Відповідно п. 1.3. Посадової інструкції заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та ДСНС, Статутом Загону, а також цією посадовою інструкцією.
Згідно п. 2.1 Посадової інструкції заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону здійснює контроль за всіма видами службової та виробничої діяльності підпорядкованих частин загону.
Пунктом 2.4. Посадової інструкції визначено, що заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону забезпечує оперативну готовність підпорядкованих підрозділів при виїздах на ліквідацію надзвичайних ситуацій.
Згідно п. 3.1. Посадової інструкції заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону має право безпосередньо в будь-який час відвідувати структурні підрозділи, зупиняти роботу машин, механізмів, устаткування та інших засобів праці при порушенні, які створюють загрозу життю чи здоров`ю працівників.
Пунктом 4 Посадової інструкції визначено, що заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Загону несе відповідальність за невиконання та неналежне виконання наказів, вказівок та розпоряджень начальника Загону, посадових завдань та обов`язків, які на нього покладені згідно цієї інструкції. (т. 1 а. с. 40-43, 158-159).
Діяльність, організація роботи, виконання завдань Групи піротехнічних робіт (далі ГРП) , регулюються Положенням Про групу піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП Управління ДСНС України у Чернівецькій області затвердженого наказом АРЗ СП Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 09.04.2019 року № 74 (далі - Положення № 74).
Згідно п. 1.1. Положення № 74 група піротехнічних робіт (далі ГПР) є структурним підрозділом частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області (далі ЧСАРР АРЗ СП Управління), діяльність якої поширюється на територію Чернівецької області і здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно п. 1.4. Положення № 74 ГПР підпорядкована начальнику ЧСАРР АРЗ СП Управління, що діє на підставі Статуту здійснює свою роботу згідно з річним і місячним планами, затвердженими у встановленому порядку.
Пунктом 1.4. Положення № 74 визначено, що ГПР у своїй діяльності керується Конституцією України, Кодекс цивільного захисту України, іншими законами, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Управління ДСНС України у Чернівецькій області, наказами АРЗ СП Управління, статутом АРЗ СП Управління та цим Положенням.
Відповідно п. 2.1. Положення № 74 основним завдання групи піротехнічних робіт є організація робіт з виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів на території Чернівецької області та інші.
Розділом 3 Положення № 74 визначені функції ГПР.
Зокрема пунктами 3.1., 3.2., 3.7 визначено, що ГПР: забезпечує постійну готовність особового складу груп, спеціальної техніки, спеціального обладнання та оснащення, щодо дій по ліквідації надзвичайних подій та ситуацій; проводить професійну підготовку з особовим складом, згідно з розробленим тематичним планом, приймає участь в заходах з підготовки та проведенні спеціальних навчань та зборів за фахом; контролює стан спеціальної техніки та обладнання. Проводить своєчасне його обслуговування та повірку та інше.
Згідно п. 5.2. Положення № 74 робота ГПР здійснюється відповідно до квартального плану (з щомісячними доповненнями) ЧСАРР АРЗ СП Управління, який затверджується начальником АРЗ СП Управління та погоджується відділом реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області .
Відповідно р. 6.1. Положення № 74 внутрішній порядок, підпорядкованість і відносини в підрозділі визначаються Статутом АРЗ СП Управління, правилами внутрішнього трудового розпорядку та цим Положенням.
Згідно п. 7.1. Положення № 74 керівництво ГПР здійснює начальник групи піротехнічних робіт АРЧ АРЗ СП Управління, який призначається та звільняється з посади начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області за погодженням з ДСНС, безпосередньо підпорядковується начальнику АРЧ АРЗ СП Управління та відділу реагування на надзвичайні ситуації Управління та відділу реагування на надзвичайні ситуації Управління, і несе персональну відповідальність за діяльність ГПР.
Пунктом 7.6. Положення № 74 визначено завдання та обов`язки начальника ГПР АРЧ АРЗ СП Управління, зокрема передбачено, що начальник ГПР АРЧ АРЗ СП Управління: здійснює загальне керівництво діяльністю групи, несе персональну відповідальність за підбір, підготовку та виховання особового складу групи; здійснює безпосереднє керівництво внутрішньою організацією служби та розпорядком дня групи; організовує роботу групи, розподіляє завдання та обов`язки між підпорядкованим особовим складом, визначає ступінь відповідальності за виконання ними своїх службових обов`язків; готує звітні матеріали, щодо діяльності ГПР та направляє до ДСНС України за погодженням з відділом реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області .
Права начальника ГПР АРЧ АРЗ СП Управління визначені в п. 7.8 Положення № 74, зокрема передбачено, що начальник ГПР АРЧ АРЗ СП Управління має право вимагати і контролювати виконання особовим складом групи своїх посадових обов`язків, інструкцій, нормативних документів, наказів та розпоряджень.
Згідно п. 7.9 Положення № 74 начальник ГПР АРЧ АРЗ СП Управління несе відповідальність за порушення вимог чинного законодавства України, а також за невиконання наказів та розпоряджень ДСНС України, Управління ДСНС у Чернівецькій області, керівництва АРЗ СП та недотримання внутрішнього робочого розпорядку АРЗ СП. (т. 2 а. с. 152-155).
18.01.2019 року т.в.о. заступника начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області підполковником служби цивільного захисту В.І. Бабюком затверджено посадову інструкцію заступника начальника групи піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області ОСОБА_3 (далі - Посадова інструкція ОСОБА_3 ).
Згідно п. 1.1. Посадової інструкція ОСОБА_3 групи піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт (далі - заступник начальника ГПР ЧСАРР Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області (далі - Загін) підпорядковується безпосередньо начальнику ГПР ЧСАРР Загону.
Відповідно п. 1.2. Посадової інструкція ОСОБА_3 координацію діяльності заступника ГПР ЧСАРР Загону здійснює начальник ГПР ЧСАРР Загону.
Пунктом 1.5. Посадової інструкція ОСОБА_3 визначено, що у разі відсутності заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону його обов`язки виконує та несе відповідальність за виконання покладених завдань особа, призначена начальником Загону у встановленому порядку.
Відповідно п. 2.1. Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за успішне виконання групою завдань, навчання, виховання, дисципліну, морально-психологічний стан, фізичну витривалість, охайний вигляд підлеглих. Правильну експлуатацію, зберігання техніки, оснащення, обладнання. Спорядження та за утримання їх у належному стані.
Згідно п. 2.2 Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону організовує і відповідає за дотримання заходів безпеки та контролює якість виконання завдань із розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів (далі - ВНП).
Відповідно п. 2.4. Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону контролю правильний порядок перевезення вибухових матеріалів та безпечне транспортування ВНП відповідно до технічних вимог.
Згідно п. 2.5. Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за стан і збереження спеціальної техніки, обладнання та оснащення групи.
Розділом 3 Посадової інструкція ОСОБА_3 визначені його права, як заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону.
Зокрема п. п. 3.1., 3.2., 3.5, 3.7, 3.8, 3.15 Посадової інструкція ОСОБА_3 визначено, що заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону має право: припиняти виконання робіт, якщо виникла загроза життю та здоров`ю працівників або населенню; отримувати необхідну інформацію від підрозділів Загону з питань, що стосуються його компетенції; вимагати від командирів (начальників) сприяння у виконанні своїх посадових обов`язків; брати участь у розгляді питань і приймати в межах своїх повноважень рішення; одержувати від державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування необхідну інформацію з питань, що належить його компетенції; вимагати від командирів (начальників) сприяння у виконані своїх посадових обов`язків.
Розділом 4 Посадової інструкція ОСОБА_3 визначена відповідальність заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону.
Зокрема п. п. 4.1-4.4 Посадової інструкція ОСОБА_3 визначено, що заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за: порушення законодавчих актів України; недотримання законів, що стосуються його діяльності; неналежне виконання своїх функціональних обов`язків; недотримання строків виконання завдань.
Згідно п. 5.6. Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону повинен знати заходи безпеки під час проведення розмінування, знешкодження, транспортування та знищення вибухонебезпечних предметів.
Відповідно п. 7.1 Посадової інструкція ОСОБА_3 заступник начальника ГПР АРЧ Загону у процесі виконання покладених на нього завдань постійно взаємодіє з іншими працівниками загону та Управління. (т. 2 а. с. 156-157).
18.01.2019 року т.в.о. заступника начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області підполковником служби цивільного захисту В.І. Бабюком затверджено посадову інструкцію заступника начальника групи піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області ОСОБА_4 (далі - Посадова інструкція ОСОБА_4 ).
Згідно п. 1.1. Посадової інструкція ОСОБА_4 групи піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт (далі - заступник начальника ГПР ЧСАРР Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області (далі - Загін) підпорядковується безпосередньо начальнику ГПР ЧСАРР Загону.
Відповідно п. 1.2. Посадової інструкція ОСОБА_4 координацію діяльності заступника ГПР ЧСАРР Загону здійснює начальник ГПР ЧСАРР Загону.
Пунктом 1.5. Посадової інструкція ОСОБА_4 визначено, що у разі відсутності заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону його обов`язки виконує та несе відповідальність за виконання покладених завдань особа, призначена начальником Загону у встановленому порядку.
Відповідно п. 2.1. Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за успішне виконання групою завдань, навчання, виховання, дисципліну, морально-психологічний стан, фізичну витривалість, охайний вигляд підлеглих. Правильну експлуатацію, зберігання техніки, оснащення, обладнання. Спорядження та за утримання їх у належному стані.
Згідно п. 2.2 Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону організовує і відповідає за дотримання заходів безпеки та контролює якість виконання завдань із розмінування місцевості від вибухонебезпечних предметів (далі - ВНП).
Відповідно п. 2.4. Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону контролює правильний порядок перевезення вибухових матеріалів та безпечне транспортування ВНП відповідно до технічних вимог.
Згідно п. 2.5. Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за стан і збереження спеціальної техніки, обладнання та оснащення групи.
Розділом 3 Посадової інструкція ОСОБА_4 визначені його права, як заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону.
Зокрема п. п. 3.1., 3.2., 3.5, 3.7, 3.8, 3.15 Посадової інструкція ОСОБА_4 визначено, що заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону має право: припиняти виконання робіт, якщо виникла загроза життю та здоров`ю працівників або населенню; отримувати необхідну інформацію від підрозділів Загону з питань, що стосуються його компетенції; вимагати від командирів (начальників) сприяння у виконанні своїх посадових обов`язків; брати участь у розгляді питань і приймати в межах своїх повноважень рішення; одержувати від державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування необхідну інформацію з питань, що належить його компетенції.
Розділом 4 Посадової інструкція ОСОБА_4 визначена відповідальність заступника начальника ГПР ЧСАРР Загону.
Зокрема п. п. 4.1-4.4 Посадової інструкція ОСОБА_4 визначено, що заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону відповідає за: порушення законодавчих актів України; недотримання законів, що стосуються його діяльності; неналежне виконання своїх функціональних обов`язків; недотримання строків виконання завдань.
Згідно п. 5.6. Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР ЧСАРР Загону повинен знати заходи безпеки під час проведення розмінування, знешкодження, транспортування та знищення вибухонебезпечних предметів.
Відповідно п. 7.1 Посадової інструкція ОСОБА_4 заступник начальника ГПР АРЧ Загону у процесі виконання покладених на нього завдань постійно взаємодії з іншими працівниками загону та Управління. (т. 2 а. с. 158-159).
Крім того, судом встановлено, що 29.04.2020 року заступник начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області Бабюк звернувся з рапортом до начальника Управління ДСНС України у Чернівецькій області, в якому зазначив, що станом на 29 квітня 2020 року керівництвом АРЗ СП Управління ДСНС України у Чернівецькій області не продовжено дозвіл на функціонування роздавальної камери вибухових речовин та засобів підриву, несвоєчасно отримано дозвіл на перевезення небезпечних вантажів та не проведено навчання уповноваженої особи для отримання вибухових матеріалів, у зв`язку з чим клопотав про призначення службового розслідування, на якому міститься резолюцію керівника, ОСОБА_5 до викоання. (т.1 а.с. 76).
Начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області, на підставі рапорту підполковником служби цивільного захисту ОСОБА_5 , першого заступника начальника Управління від 29.04.2020 року видано Наказ від 04.05.2020 року № 79 Про призначення службового розслідування . (т. 1 а. с. 77).
За результатами службового розслідування складено Висновок від 02.06.2020 року, який затверджено начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області 02.06.2020 року. (т. 1 а. с. 17-27, 114-124).
Начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області за наслідками службового розслідування відповідно до Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 року № 1068-VІ видано Наказ 12.06.2020 року № 116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 , без врахування письмових пояснень ОСОБА_1 від 09.06.2020 року, та не зазначення причин їх не врахування, та інших. (т. 1 а. с. 12-13, 126).
Дослідженням письмових доказів судом встановлено наступне.
Дослідженням матеріалів службового розслідування встановлено, що матеріали службового розслідування містяться на 58 аркушах.
Службове розслідування розпочато 04 травня 2020 року, згідно наказу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 04.05.2020 року № 79 Про призначення службового розслідування та закінчено 02 червня 2020 року.
Дослідженням наказу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 04.05.2020 року № 79 Про призначення службового розслідування встановлено, що службове розслідування необхідно провести відповідно до Інструкції про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена Наказом МВС України від 05.05.2015 № 515, з метою встановлення дійсних обставин, наслідків та осіб винних у вчиненні порушенні службової дисципліни.
Тобто, службове розслідування призначається з урахуванням підстав визначених розділом 2 щодо підстав призначення службового розслідування, про що видається наказ.
У наказі про призначення службового розслідування зазначаються підстави для призначення службового розслідування, особа стосовно якої воно має бути проведено та зазначення осіб, яким доручено його провести. До службового розслідування, забороняється залучати осіб, які можуть бути особисто заінтересовані в його результаті.
Службове розслідування проводиться повно з метою недопущення порушення прав та законних інтересів учасників службового розслідування. Службове розслідування зобов`язано проводитись повно, всебічно, об`єктивно, неупереджено стосовно осіб яких воно проводиться, як передбачено Інструкцією Про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена Наказом МВС України від 05.05.2015 № 515
Із змісту наказу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 04.05.2020 року № 79 Про призначення службового розслідування видно, що 29 квітня 2020 року підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_5 , перший заступник начальника Управління доповів рапортом про те, що керівництво Аварійно-рятувального загону спеціального призначення не продовжило дозвіл на функціонування роздавальної камери вибухових речовин їх засобів підриву, несвоєчасно отримано дозвіл на перевезення небезпечних вантажів та не проведено навчання уповноваженої особи для отримання вибухових матеріалів.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 05.05.2015 № 515, з метою встановлення дійсних обставин, наслідків та осіб винних у вчиненні порушенні службової дисципліни наказано: призначити службове розслідування за фактом несвоєчасного отримання дозволу на перевезення небезпечних вантажів, функціонування роздавальної камери вибухових речовин та засобів підриву, не проведеного навчання уповноваженої особи для отримання вибухових матеріалів.
Пунктом 2 вказаного наказу затверджено склад комісії:
- голови комісії - підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_6 , заступника начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації;
- членів комісії: майора цивільного захисту ОСОБА_7 , заступник начальника Центру - начальника відділу психологічного забезпечення соціально-гуманітарної роботи Центру забезпечення діяльності Управління; підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_14, начальника юридичного сектору Управління; підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_15, начальника відділу реагування на надзвичайні ситуацій Управління; капітана служби цивільного захисту ОСОБА_16 головного фахівця відділу ресурсного забезпечення Управління.
У вказаному наказі не зазначено осіб, стосовно кого проводитиметься перевірка, не зазначено чітко підстави, неналежного виконання службових обов`язків, яке порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування, або втрати майна, обладнання, техніки, спричинених матеріальних збитків, чи завдало здоров`ю особового складу підрозділу цивільного захисту або інших осіб, а також не зазначено осіб, особи стосовно кого має бути проведено службове розслідування. Зазначене вказую на те, що вказаний наказ видано без додержання Інструкції про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена наказом МВС України від 05.05.2015 № 515. (т. 1 а. с. 77).
Із змісту Висновку за результатами службового розслідування від 02.06.2020 року, який затверджено начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області 02.06.2020 року видно, що комісією вважається службове розслідування закінченим, до відповідальності притягнуто майора служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління та інших осіб.
Комісією запропоновано: за порушення вимог Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2008 року № 1068-VI, а саме низьку організацію діяльності грипу піротехнічних робіт в питаннях виконання робіт зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, діяльності групи піротехнічних робіт без наявних відповідних дозвільних документів та не вжиття відповідних заходів щодо їх отримання, майор служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступник начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління, заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності. (т. 1 а. с. 17-27, 114-124).
Суд звертає увагу, що у вказаному висновку не зазначено, обставини, за яких ОСОБА_1 скоїв порушення службової дисципліни, час, місце, спосіб, мотив та мету вчинення порушення службової дисципліни, його наслідки, їх тяжкість, що настали у зв`язку з цим; заходи, здійснені під час службового розслідування, й одержані при цьому результати, які підтверджують чи спростовують факт порушення службової дисципліни ОСОБА_1 , наявність причинного зв`язку між порушенням службової дисципліни ОСОБА_1 та їх наслідками, умови, що передували скоєнню порушення службової дисципліни або спонукали до цього, вимоги нормативно-правових та інших актів, які було порушено ОСОБА_1 , заперечення, заяви та клопотання особи рядового або начальницького складу, стосовно якої проводилося службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення, обставини, причини, умови та наслідки вчиненого ОСОБА_1 порушення службової дисципліни, рівень заподіяної шкоди та негативного впливу, наявність його вини, обставини, що пом`якшують чи обтяжують ступінь відповідальності, а також ставлення до скоєного.
У резолютивній частині висновку службового розслідування не зазначено про те, чи підтвердилися чи спростувалися відомості, які стали підставою для його призначення, а також не зазначено, що саме порушив ОСОБА_1 , які накази, розпорядження не виконав та які вимоги п.п. 3 Дисциплінарного статуту. Крім того, не зазначено чітко підстави, а саме чиї дії посадових осіб пов`язаних із неналежним виконанням службових обов`язків, привели до порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів, що потягло за собою псування, або втрати майна, обладнання, техніки, спричинення матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особового складу підрозділу цивільного захисту або інших осіб, як передбачено Інструкцією про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена наказом МВС України від 05.05.2015 № 515.
Із змісту Наказу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 12.06.2020 року № 116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності видно, що за низьку організацію діяльності групи піротехнічних робіт в питаннях виконання робіт зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, діяльності групи піротехнічних робіт без наявних відповідних дозвільних документів та не вжиття відповідних заходів щодо їх отримання, на майора служби цивільного захисту ОСОБА_1 , заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління, накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани та позбавлення частково премії за травень 2020 року у розмірі 35 % від встановленого розміру
У вказаному наказі, в частині притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , не зазначено, які саме вимоги п.п. 2. 3 Дисциплінарного статуту порушив ОСОБА_8 , які накази, розпорядження не виконав ОСОБА_8 . Крім того, не зазначено яке порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів допустив ОСОБА_1 , що призвело до псування, або втрати майна, обладнання, техніки, спричинення матеріальних збитків, внаслідок чого завдало здоров`ю особового складу підрозділу цивільного захисту або інших осіб, як передбачено Інструкцією про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена наказом МВС України від 05.05.2015 № 515. Підстава: висновок службового розслідування від 02.06.2020 року, пояснення ОСОБА_1 (т. 2 а.с. 177).
З урахуванням дослідження письмових доказів, судом встановлено, що матеріалах службового розслідування відсутній рапорт підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_5 , першого заступника начальника Управління, який став підставою для призначення службового розслідування.
У рапорті заступника начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації УДСНС України у Чернівецькій області Бабюка на якому містить резолюція ОСОБА_5 для виконання не зазначено чітко підстави необхідні для проведення службового розслідування, не зазначено осіб щодо неналежно виконання службових обов`язків, яке порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів допустили, що призвело до псування, втрати майна, обладнання, техніки, спричинення матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особового складу підрозділу цивільного захисту та інших осіб.
Крім того, у наказі Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 04.05.2020 року № 79 Про призначення службового розслідування не зазначено чітко підстави, посадової особи, яка неналежно виконувала службові обов`язки, що призвело до порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів, псування, або втрати майна, обладнання, техніки, завдання матеріальних збитків, а також шкоди здоров`ю особового складу підрозділу цивільного захисту або інших осіб. Тобто, в наказі не зазначено осіб, особи стосовно кого має бути проведено службове розслідування, як передбачено Інструкції про порядок проведення службового розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, що затверджена наказом МВС України від 05.05.2015 № 515.
Судом також встановлено, що в матеріалах службового розслідування відсутнє пояснення ОСОБА_1 , оскільки відповідно до наказу АРЗ СП УДСНС України у Чернівецькій області від 18.05.2020 року № 57 Про відпустки з 18.05.2020 року по 07.06.2020 року перебував в додатковій оплачуваній відпустці у зв`язку з навчанням у Чернівецькому університеті міжнародного гуманітарного інституту. (т.2 а. с. 128-130).
Про те, 09.06.2020 року ОСОБА_1 надав майору ЦЗ ОСОБА_7 пояснення - обґрунтування, з посиланням на обставини, які знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, однак не враховані, не спростовані при прийнятті оскаржуваного рішення, з невідомих причин. (т. 2 а. с. 178-180).
Таким чином, службове розслідування проведено без отримання та врахування письмових пояснень та доводів ОСОБА_1 , що вказує на неповноту обставин перевірки, обґрунтування доводів.
Крім того, як видно із змісту рапорту від 29.04.2020 року, що заступник начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області Бабюк, клопоче про призначення службового розслідування, однак не вказує об`єктивні обставини щодо зазначених підстав про те, що згідно договорів та платіжних доручень організовано підготовку навчань, які підписано начальником загону, не зазначено, які вимоги наказів розпоряджень не виконав хто саме з посадових осіб.
Водночас, із змісту наказу про призначення розслідування видно, що з рапортом про проведення службового розслідування звернувся підполковник служби цивільного захисту ОСОБА_5 , перший заступник начальника Управління, однак вказаний рапорт відсутній в матеріалах службового розслідування.
Крім того, судом встановлено, не заперечувалось сторонами, а також самим ОСОБА_9 , якого допитано, як свідка, про те, що 27.11.2019 року між Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області та ФОП ОСОБА_2 укладено договір про надання послуг з навчання уповноваженого з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів № 90/19, в кількості 1 особи. Згідно п. 3 вказаного договору вартість навчання становить 1890,00 грн. (т. 2 а. с. 132).
Згідно платіжного доручення № 932 Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області здійснив оплату ФОП ОСОБА_2 за наданні послуги в сумі 1890,00. (т. 2 а. с. 17).
Відповідно до акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-33/19 від 27.11.2019 року видно, що сторони підтверджують повне виконання зобов`язань, і не мають претензій одна до одної. (т. 2 а. с. 135).
27.11.2019 року між Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області та ФОП ОСОБА_2 укладено договір про надання послуг з навчання уповноваженого з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів № 92, в кількості 1 особи. Згідно п. 3 вказаного договору вартість навчання становить 3405,00 грн. (т. 2 а. с. 133).
Згідно платіжного доручення № 933 Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області здійснив оплату ФОП ОСОБА_2 за наданні послуги в сумі 3405,00. (т. 2 а. с. 10).
Відповідно до акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-34/19 від 27.11.2019 року видно, що сторони підтверджують повне виконання зобов`язань, і не мають претензій одна до одної. (т. 2 а. с. 136).
27.11.2019 року між Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області та ФОП ОСОБА_2 укладено договір про надання послуг з навчання уповноваженого з питань безпеки перевезень небезпечних вантажів № 91/19, в кількості 1 особи. Згідно п. 3 вказаного договору вартість навчання становить 1890,00 грн. (т. 2 а. с. 134).
Згідно платіжного доручення № 931 Аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення Управління ДСНС України в Чернівецькій області здійснив оплату ФОП ОСОБА_2 за наданні послуги в сумі 1890,00. (т. 2 а. с. 13).
Відповідно до акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) № ОУ-32/19 від 27.11.2019 року видно, що сторони підтверджують повне виконання зобов`язань, і не мають претензій одна до одної. (т. 2 а. с. 137).
Згідно наказу Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України від 02.01.2020 року № 2 Про закріплення автомобільної та спеціальної техніки за водіями видно, що пунктом 1 вказаного наказу закріплено автомобільну та спеціальну техніку Аварійно-рятувального загону спеціального призначення в наступному порядку:
- за старшим водієм-сапером групи піротехнічних робіт частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП старшим прапорщиком служби цивільного захисту ОСОБА_10 - MITSUBISH L-200 р.н. НОМЕР_2 об`єм двигуна 1500 см 3 , 2,8 т;
- за водієм-сапером групи піротехнічних робіт частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП прапорщиком служби цивільного захисту ОСОБА_11 - КрАЗ-5233 р.н. НОМЕР_3 об`єм двигуна НОМЕР_4 см 3 , 18,0 т;
- за водієм-сапером групи піротехнічних робіт частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП сержантом служби цивільного захисту ОСОБА_12 - КаМаЗ-4310 р.н. НОМЕР_5 об`єм двигуна 10850 см 3 , 15,0 т;
- за старшим водієм-сапером групи піротехнічних робіт частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП старшим прапорщиком служби цивільного захисту Забірко Д.В. - ZXAUTO р.н. 5820Ч2 об`єм двигуна 2498 см 3 , 2,8 т. (т. 2 а. с. 131).
10.04.2020 року транспортний засіб КрАЗ-5233 р.н. НОМЕР_3 визнаний технічно справним, що підтверджується протоколом № 00018-20 перевірки технічного стану транспортного засобу від 10.04.2020 року. (т. 2 а. с. 175).
10.04.2020 року транспортний засіб КаМаЗ-4310 р.н. НОМЕР_5 визнаний технічно справним, що підтверджується протоколом № 00019-20 перевірки технічного стану транспортного засобу від 10.04.2020 року. (т. 2 а. с. 176).
Будучи допитаним, як свідок заступник начальника Управління з реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області ОСОБА_13 , показав, на день подання рапорту вищезазначені обставини були в роботі, було укладено угоди про навчання, здійснено оплату за навчання згідно платіжних доручень та Актів виконаних робіт за листопад 2019 року, транспорті засоби були в технічно справні, всі зазначені вище вимоги на день завершення розслідування були усунуті.
З урахуванням встановлених обставин, суд звертає увагу на те, що обставини зазначені в поясненнях ОСОБА_1 не перевірені, не враховані, не були взяті до уваги на час перевірки, так і під час прийняття оскаржуваного наказу.
ОСОБА_1 , вважаючи Наказ начальника Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 12.06.2020 року № 116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності в частині притягнення його до дисциплінарної відповідальності протиправним, звернувся з позовом до суду.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В своїй діяльності Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області керується Конституцією України, законами України, постановами КМУ, указами Президента України, Кодексом цивільного захисту України, Положенням про Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 №661), Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 5 березня 2009 року № 1068-VI , Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МВС від 05.05.2015 року № 515.
Згідно ст. 3 Кодексу цивільного захисту України правовою основою цивільного захисту є Конституція України, цей Кодекс, інші закони України, а також акти Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно ст. 7 Кодексу цивільного захисту України цивільний захист здійснюється за такими основними принципами: 1) гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров`я та власності; 2) комплексного підходу до вирішення завдань цивільного захисту; 3) пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров`я громадян; 4) максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій; 5) централізації управління, єдиноначальності, підпорядкованості, статутної дисципліни Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, аварійно-рятувальних служб; 6) гласності, прозорості, вільного отримання та поширення публічної інформації про стан цивільного захисту, крім обмежень, встановлених законом; 7) добровільності - у разі залучення громадян до здійснення заходів цивільного захисту, пов`язаних з ризиком для їхнього життя і здоров`я; 8) відповідальності посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування за дотримання вимог законодавства з питань цивільного захисту; 9) виправданого ризику та відповідальності керівників сил цивільного захисту за забезпечення безпеки під час проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
Дисциплінарний статут служби цивільного захисту визначає сутність службової дисципліни, права та обов`язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування, який затверджено Законом України від 5 березня 2009 року № 1068-VI (далі Дисциплінарний статут).
Дисциплінарний статут поширюється на всіх осіб рядового і начальницького складу, які повинні неухильно додержуватися його вимог.
Пунктом 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов`язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Згідно п. 3 Дисциплінарного статуту службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов`язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби: виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів; захищати життя, здоров`я, права та власність громадян, територію, інтереси суспільства і держави у разі виникнення надзвичайних ситуацій; бути чесним, сумлінним і дисциплінованим; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов`язані із службою, не шкодувати сил під час виконання поставлених завдань; постійно вдосконалювати професійну майстерність, підвищувати свій професійний рівень; додержуватися норм професійної та службової етики, не вчиняти дій, що можуть призвести до неналежного виконання службових обов`язків, бути вільним від впливу політичних партій і громадських організацій; поважати людську гідність і бути готовим у будь-який час надати допомогу людям; сприяти зміцненню службової дисципліни, виявляти повагу до начальників та старших за званням, бути ввічливим, додержуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; зберігати державну таємницю та іншу охоронювану законом інформацію; берегти та підтримувати в належному стані передані їй у користування майно і техніку.
Відповідно п. 6 Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.
Пунктом 7 Дисциплінарного статуту визначено, що за зразкове виконання службових обов`язків особи рядового і начальницького складу підлягають заохоченню, а за порушення службової дисципліни - несуть дисциплінарну відповідальність згідно із цим Статутом, а також цивільну, матеріальну, адміністративну, кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 8 Дисциплінарного статуту порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов`язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту.
Пунктом 9 Дисциплінарного статуту визначено, що начальник - особа молодшого, середнього, старшого або вищого начальницького складу, яка відповідно до службових повноважень має право віддавати (видавати) накази чи розпорядження, застосовувати заохочення та накладати дисциплінарні стягнення або порушувати клопотання про це перед старшим прямим начальником.
Згідно п. 16 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати.
Відповідно п. 17 Дисциплінарного статуту наказ чи розпорядження має віддаватися (видаватися) начальником відповідно до повноважень згідно із займаною посадою, на підставі законодавства, не принижувати честі та гідності підлеглих, бути чітким, зрозумілим і виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк.
Згідно п. 18 Дисциплінарного статуту наказ чи розпорядження може віддаватися усно чи видаватися письмово щодо однієї особи або групи осіб рядового і начальницького складу, у тому числі з використанням технічних засобів зв`язку.
Пунктом 20 Дисциплінарного статуту передбачено, що начальник несе відповідальність за відданий (виданий) наказ чи розпорядження, його відповідність законодавству, за зловживання владою або службовим становищем, перевищення влади або службових повноважень та службову недбалість під час віддання (видання) наказу чи розпорядження, а також за невжиття заходів для забезпечення його виконання.
Згідно з пунктом 22 Дисциплінарного статуту невиконання правомірного наказу чи розпорядження тягне за собою відповідальність згідно із цим Статутом та іншими законодавчими актами.
Пунктом 23 Дисциплінарного статуту передбачено, що за віддання (видання) та виконання явно злочинного наказу чи розпорядження винні особи притягуються до відповідальності згідно із законом. Відповідальність згідно із законом визначається за пряме чи опосередковане віддання (видання) злочинного наказу, а також щодо осіб начальницького складу, які внаслідок своїх посадових та службових обов`язків могли, але не запобігли виконанню злочинного наказу чи розпорядження, про які їм було відомо (злочинна бездіяльність).
Відповідно п. 57 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Згідно п. 68 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.
Відповідно п. п. 75-76 Дисциплінарного статуту на осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи.
Відповідальність особи має індивідуальний характер.
Згідно п. 81 Дисциплінарного статуту накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.
Відповідно п. 83 Дисциплінарного статуту прийняття начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з`ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди.
Пунктом 84 Дисциплінарного статуту службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.
Згідно п. 85 Дисциплінарного статуту порядок проведення службового розслідування визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань цивільного захисту.
Відповідно п. 86 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом 30 днів від дня, коли про правопорушення стало відомо начальнику, а у разі проведення за фактом вчинення правопорушення службового розслідування - від дня закінчення службового розслідування, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці порушника дисципліни.
Порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, у тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність (далі - порушення службової дисципліни), скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України (далі - особи рядового і начальницького складу), права й обов`язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення визначає Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МВС від 05.05.2015 року № 515 (далі - Інструкція № 515).
Згідно п. 2 розділу І Інструкції № 515 метою проведення службового розслідування є встановлення:
- обставин (часу, місця) і наслідків порушення службової дисципліни;
- осіб, винних у вчиненні порушення службової дисципліни, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали передумови для їх спричинення;
- наявності причинного зв`язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками;
- причин порушення службової дисципліни та умов, що йому сприяли;
- вимог чинного законодавства, які було порушено;
- ступеня провини кожної з осіб, причетних до порушення службової дисципліни, та мотивів протиправної поведінки особи (осіб) рядового чи начальницького складу, її (їх) ставлення до скоєного.
Відповідно п. 2 розділу ІІ Інструкції № 515 підставами для призначення службового розслідування є інформація, викладена в рапортах, заявах, скаргах осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників ДСНС України, матеріалах перевірок (інформація, одержана за результатами заходів контролю), письмових зверненнях громадян, повідомленнях правоохоронних органів, органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових осіб, об`єднань громадян, а також опубліковані засобами масової інформації інформативні дані про події, що потребують з`ясування обставин, за яких вони сталися.
Відповідно п. 1 розділу ІІ Інструкції № 515 Службові розслідування призначаються в разі: невиходу на службу без поважних причин; порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня; уживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп`яніння; порушення статутних правил несення служби; втрати службового посвідчення, службових документів; невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань; невиконання або неналежного виконання своїх службових обов`язків, порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особового складу органу чи підрозділу цивільного захисту або інших осіб; самовільного відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу; невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад`юнктами, докторантами; скоєння особою (особами) рядового і начальницького складу корупційного правопорушення, надходження припису Національного агентства з питань запобігання корупції або подання спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції; унесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення особою (особами) рядового і начальницького складу кримінального правопорушення; повідомлення особі рядового і начальницького складу про підозру в учиненні нею кримінального правопорушення; розголошення конфіденційної, таємної, службової або іншої інформації з обмеженим доступом, що охороняється законом, порушення режиму секретності, утрати (викрадення), пошкодження печаток, штампів і бланків; скоєння особою рядового і начальницького складу дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої загинула(и) чи отримала(и) тілесні ушкодження особа (особи) рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту чи інші особи; загибелі або травмування особи (осіб) рядового і начальницького складу; самогубства або спроби самогубства особи (осіб) рядового і начальницького складу.
Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції № 515 передбачено, що підставою для проведення службового розслідування є належним чином письмово оформлений наказ уповноваженого на те начальника.
Згідно п. п. 1-2 розділу ІІІ Інструкції № 515 рішення про проведення службового розслідування приймається начальником, який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарні стягнення.
У наказі про призначення службового розслідування зазначаються підстави для призначення службового розслідування, особа (якщо вона встановлена), стосовно якої воно має бути проведено, та особа (особи), якій(им) доручено його проведення.
Проведення службового розслідування доручається посадовій особі, яка має рівне або вище спеціальне звання або займає вищу посаду, ніж особа, щодо якої призначається службове розслідування.
У разі необхідності залучення фахівців органів і підрозділів цивільного захисту для проведення службового розслідування начальником може призначатися комісія на чолі з головою. Головою комісії призначається особа, яка має рівне або вище спеціальне звання або займає вищу посаду порівняно з її членами та особою, щодо якої призначається службове розслідування.
Склад комісії оголошується в наказі про призначення службового розслідування.
Розділом IV Інструкції № 515 службове розслідування завершується протягом одного місяця з дня його призначення начальником.
У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.
Початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення, якщо ним не визначено інше.
Завершенням службового розслідування є дата затвердження начальником, який його призначив, висновку за результатами службового розслідування.
Відповідно п. п. 2 п. 1 розділу V Інструкції № 515 начальника, який призначив проведення службового розслідування має право надання окремих письмових доручень стосовно його проведення, розгляд заяв, рапортів осіб рядового і начальницького складу, інших матеріалів, необхідних для встановлення істини, на будь-якому етапі розслідування брати участь у службовому розслідуванні.
Пунктом 2 розділу V Інструкції № 515 визначено, що начальник, який призначив проведення службового розслідування, затверджує висновок службового розслідування. При затвердженні висновку службового розслідування, ураховуючи думку особи (осіб), якій (яким) доручено проведення службового розслідування, та на підставі поданих матеріалів службового розслідування, може прийняти рішення, яке відрізняється від запропонованого.
Підпунктом 1 п. 3 розділу V Інструкції № 515 визначено права посадових осіб (членам комісії), якій (яким) доручено проведення службового розслідування, зокрема: запрошувати особу рядового або начальницького складу, стосовно якої проводиться службове розслідування, а також інших посадових осіб органів і підрозділів цивільного захисту, які обізнані або причетні до фактів чи дій (бездіяльності), що стали підставами для призначення службового розслідування, для одержання від них усних або письмових пояснень, інших документальних матеріалів, що стосуються порушення службової дисципліни. Форма письмового пояснення викладена в додатку до цієї Інструкції; у разі необхідності проведення значного обсягу дій письмово звертатися до начальника, який призначив службове розслідування, про продовження строку службового розслідування. Голова комісії здійснює загальне керівництво діяльністю членів комісії, має право давати їм письмові або усні доручення в межах проведення службового розслідування, обов`язкові для виконання за наявності відповідної компетенції.
Підпунктом 2 п. 3 розділу V Інструкції № 515 визначено обов`язки посадових осіб (членам комісії), якій (яким) доручено проведення службового розслідування, зокрема: дотримуватися вимог чинного законодавства України при проведенні службового розслідування, уживати необхідних заходів щодо недопущення порушення прав та законних інтересів учасників службового розслідування; у разі відмови опитуваної особи надати пояснення в обов`язковому порядку документально засвідчити таку відмову складанням акта. Акт засвідчується підписами не менше трьох осіб, одна з яких є особою (членом комісії), якій (якому) доручено проведення службового розслідування; у разі відмови особи надати пояснення на підставі статті 63 Конституції України цей факт документується за допомогою проставляння нею підпису на бланку пояснення без складання акта. Факт відмови від надання пояснень відображається у висновку, що складається за результатами проведеного службового розслідування; посадова особа (члени комісії), якій (яким) доручено проведення службового розслідування, персонально відповідає(ють) за повноту, всебічність, об`єктивність та неупередженість зроблених висновків, а також нерозголошення відомостей, що стосуються чи можуть вплинути на проведення службового розслідування, зачіпають права і законні інтереси чи свободи осіб рядового або начальницького складу, стосовно яких воно проводиться.
Згідно п. 4 розділу V Інструкції № 515 особа рядового або начальницького складу, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право: знати підстави для призначення службового розслідування, яке проводиться щодо неї; брати участь у службовому розслідуванні, у тому числі надавати усні чи письмові пояснення, документи, робити заяви, вимагати додаткового вивчення пояснень осіб, які обізнані або причетні до порушення службової дисципліни, а також в опитуванні інших осіб, яким відомі обставини, що вивчаються під час службового розслідування; звертатися з клопотанням про витребування й долучення до матеріалів службового розслідування нових документів, інших матеріальних носіїв інформації; висловлювати письмові зауваження щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності посадових осіб, які його проводять; не надавати будь-яких пояснень щодо себе, членів сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначено чинним законодавством України; за письмовим рапортом ознайомлюватися з висновком службового розслідування, а також з матеріалами, зібраними під час його проведення, у частині, яка її стосується; оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки і в порядку, що визначені чинним законодавством України.
Відповідно п. 5 розділу V Інструкції № 515 посадові особи органів і підрозділів цивільного захисту зобов`язані всебічно сприяти проведенню службового розслідування, надавати правдиві пояснення по суті службового розслідування та поставлених їм питань, пред`являти відповідні документи чи матеріали.
Пунктом 6 розділу V Інструкції № 515 визначено, що відмова особи рядового або начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, щодо якої проводиться службове розслідування, надавати пояснення не перешкоджає затвердженню висновку про результати службового розслідування.
Згідно п. 8 розділу V Інструкції № 515 якщо під час службового розслідування встановлено причетність іншої (інших) особи (осіб) до порушення службової дисципліни, подальша перевірка стосовно цієї особи (осіб) проводиться в рамках призначеного службового розслідування.
У разі встановлення під час службового розслідування іншого(их) порушення(ень) службової дисципліни їх перевірка здійснюється відповідно до вимог цієї Інструкції.
Відповідно п. 4 розділу VII Інструкції № 515 у резолютивній частині висновку службового розслідування особою (членами комісії), якій (яким) доручено проведення службового розслідування, зазначаються: підтвердилися чи спростувалися відомості, які стали підставою для його призначення; пропозиції щодо закінчення службового розслідування, застосування до осіб рядового або начальницького складу заохочень або дисциплінарних стягнень, обставини загибелі (смерті) осіб рядового або начальницького складу, списання чи відновлення використаних, пошкоджених або втрачених матеріальних цінностей, службових документів, а також дані про направлення матеріалів службового розслідування до відповідних органів для прийняття рішення згідно із законодавством; запропоновані заходи, спрямовані на усунення виявлених під час службового розслідування недоліків, причин та умов виникнення обставин, які стали підставою для призначення службового розслідування.
Розділом VIII Інструкції № 515 передбачено, що начальник, який призначив службове розслідування, у строк, що залишився до закінчення розслідування, розглядає висновок про результати службового розслідування, матеріали службового розслідування та затверджує висновок про результати службового розслідування.
Якщо вину особи рядового або начальницького складу повністю доведено, за результатами службового розслідування начальник, який призначив службове розслідування, визначає вид дисциплінарного стягнення щодо порушника та доручає підготувати проект відповідного наказу щодо його накладення.
Накладення та оскарження дисциплінарного стягнення на особу рядового або начальницького складу, стосовно якої проводилося службове розслідування, здійснюються в порядку та у строки, що визначені чинним законодавством України.
З урахуванням досліджених судом письмових доказів, судом встановлено, що службове розслідування стосовно майора служби цивільного захисту ОСОБА_1 заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління проведено без додержання Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МВС від 05.05.2015 року № 515, Дисциплінарного статуту, а саме неповно, не всебічно, не об`єктивно, упереджено, оскільки під час службового розслідування не встановили, не зазначили, які саме порушення вимог законів, нормативно правових актів, наказів, розпоряджень допустив ОСОБА_1 , що призвело до псування, втрати закріпленого майна, обладнання, техніки, завдання матеріальних збитків, а також шкоди здоров`ю особовому складу підрозділу або інших осіб.
Відповідач не надав суду доказів щодо підтвердження підстав які слугували притягненню ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності, а саме, що ОСОБА_1 допущено порушення, визначених Законом, Дисциплінарним статутом, Інструкцією, а саме: невихід на службу без поважних причин; порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня; уживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп`яніння; порушення статутних правил несення служби; втрати службового посвідчення, службових документів; невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань; невиконання або неналежного виконання своїх службових обов`язків, порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров`ю особового складу органу чи підрозділу цивільного захисту або інших осіб; самовільного відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу; невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад`юнктами, докторантами; скоєння особою (особами) рядового і начальницького складу корупційного правопорушення, надходження припису Національного агентства з питань запобігання корупції або подання спеціально уповноваженого суб`єкта у сфері протидії корупції; унесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення особою (особами) рядового і начальницького складу кримінального правопорушення; повідомлення особі рядового і начальницького складу про підозру в учиненні нею кримінального правопорушення; розголошення конфіденційної, таємної, службової або іншої інформації з обмеженим доступом, що охороняється законом, порушення режиму секретності, утрати (викрадення), пошкодження печаток, штампів і бланків; скоєння особою рядового і начальницького складу дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої загинула(и) чи отримала(и) тілесні ушкодження особа (особи) рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту чи інші особи; загибелі або травмування особи (осіб) рядового і начальницького складу; самогубства або спроби самогубства особи (осіб) рядового і начальницького складу, а тому в частині притягнення ОСОБА_1 до відповідальності суду вважає недоведеним обставини, а оскаржуваний наказ протиправним.
Щодо обставин зазначених в наказі Управління ДСНС України у Чернівецькій області Про притягнення до дисциплінарної відповідальності від 12.06.2020 року № 116 про низьку організацію діяльності групи піротехнічних робіт в питаннях виконання робіт зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, діяльності групи піротехнічних робіт без наявних відповідних дозвільних документів та не вжиття відповідних заходів щодо їх отримання, суд зазначає наступне.
Наказом АРЗ СП Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 09.04.2019 року № 74 затверджено Положення Про групу піротехнічних робіт частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт АРЗ СП Управління ДСНС України у Чернівецькій області (далі - Положення № 74).
Згідно п. 1.1. Положення № 74 група піротехнічних робіт (далі ГПР) є структурним підрозділом частини спеціальних аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Чернівецькій області (далі ЧСАРР АРЗ СП Управління), діяльність якої поширюється на територію Чернівецької області і здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно п. 1.3. Положення № 74 ГПР підпорядкована начальнику ЧСАРР АРЗ СП Управління, що діє на підставі Статуту здійснює свою роботу згідно з річним і місячним планами, затвердженими у встановленому порядку.
Пунктом 1.4. Положення № 74 визначено, що ГПР у своїй діяльності керується Конституцією України, Кодекс цивільного захисту України, іншими законами, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Управління ДСНС України у Чернівецькій області, наказами АРЗ СП Управління, статутом АРЗ СП Управління та цим Положенням.
Розділом 3 Положення № 74 визначені функції ГПР.
Зокрема пунктами 3.1., 3.2., 3.7 визначено, що ГПР: забезпечує постійну готовність особового складу груп, спеціальної техніки, спеціального обладнання та оснащення, щодо дій по ліквідації надзвичайних подій та ситуацій; проводить професійну підготовку з особовим складом, згідно з розробленим тематичним планом, приймає участь в заходах з підготовки та проведенні спеціальних навчань та зборів за фахом; контролює стан спеціальної техніки та обладнання. Проводить своєчасне його обслуговування та повірку та інше.
Згідно п. 5.2. Положення № 74 робота ГПР здійснюється відповідно до квартального плану (з щомісячними доповненнями) ЧСАРР АРЗ СП Управління, який затверджується начальником АРЗ СП Управління та погоджується відділом реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області .
Згідно п. 7.1. Положення № 74 керівництво ГПР здійснює начальник групи піротехнічних робіт АРЧ АРЗ СП Управління, який призначається та звільняється з посади начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області за погодженням з ДСНС, безпосередньо підпорядковується начальнику АРЧ АРЗ СП Управління та відділу реагування на надзвичайні ситуації Управління та відділу реагування на надзвичайні ситуації Управління, і несе персональну відповідальність за діяльність ГПР.
Згідно п. 7.9 Положення № 74 начальник ГПР АРЧ АРЗ СП Управління несе відповідальність за порушення вимог чинного законодавства України, а також за невиконання наказів та розпоряджень ДСНС України, Управління ДСНС у Чернівецькій області, керівництва АРЗ СП та недотримання внутрішнього робочого розпорядку АРЗ СП. (т. 2 а. с. 152-155).
Вказані обставини вказують на те, що відповідальність за організацію діяльності групи піротехнічних робіт з питань виконання робіт зі знешкодження вибухонебезпечних предметів, наявності відповідних дозвільних документів діяльності групи піротехнічних робіт та відповідних заходів щодо їх отримання, а також і інших заходів, несе керівник групи піротехнічних робіт АРЧ АРЗ СП Управління ДСНС в Чернівецькій області, який згідно п. 5.2. Положення № 74 здійснює керівництво ГПР відповідно до квартального плану (з щомісячними доповненнями) ЧСАРР АРЗ СП Управління, який затверджується начальником АРЗ СП Управління та погоджується відділом реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області .
При цьому керівник групи піротехнічних робіт АРЧ АРЗ СП Управління ДСНС в Чернівецькій області здійснює загальне керівництво діяльністю групи, несе персональну відповідальність за підбір, підготовку та виховання особового складу групи; здійснює безпосереднє керівництво внутрішньою організацією служби та розпорядком дня групи; організовує роботу групи , розподіляє завдання та обов`язки між підпорядкованим особовим складом, визначає ступінь відповідальності за виконання ними своїх службових обов`язків; готує звітні матеріали, щодо діяльності ГПР та направляє до ДСНС України за погодженням з відділом реагування на надзвичайні ситуації Управління ДСНС України у Чернівецькій області та несе відповідальність за порушення вимог чинного законодавства України, а також за невиконання наказів та розпоряджень ДСНС України, Управління ДСНС у Чернівецькій області, керівництва АРЗ СП та недотримання внутрішнього робочого розпорядку АРЗ СП.
Однак вказані обставини, не знайшли свого об`єктивного встановлення під час службового розслідування, що вказує на неповноту, всебічність, та відображення у матеріалах службового розслідування.
Також суд звертає увагу, що комісією у ході проведення службового розслідування не зібрано доказів щодо невиконання наказів, розпоряджень ОСОБА_1 , а також порушень Законів, вимог Дисциплінарного статуту, які б вказували на ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну шкоду, за яких вчинено проступок, а в матеріалах службового розслідування вказані докази відсутні.
Проте, відповідач приймаючи Наказ від 12.06.2020 року № 116 Про притягнення до дисциплінарної відповідальності в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 прийняв його без додержання вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України, Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 5 березня 2009 року № 1068-VI , Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженої наказом МВС від 05.05.2015 року № 515.
Враховуючи зазначені обставини по справі, вимоги законів, положення правових норм, а також керуючись принципом верховенства права, суд прийшов до висновку щодо встановлених порушень відповідачем порядку проведення службового розслідування, яке проведено не повно, без урахування всіх обставин, які були усунуті на час завершення службового розслідування та прийняття рішення, як встановлено судом, без врахування та спростування пояснень ОСОБА_8 та доведеності його вини, відповідач прийняв оскаржуване рішення в частині притягнення ОСОБА_8 до дисциплінарної відповідальності, що не відповідає вимогам закону.
З урахуванням зазначених обставин суд приходить до висновку, що відповідач щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , не надав суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України щодо порушення ОСОБА_1 закону, нормативно-правових актів, а також невиконання наказів, розпоряджень, яких саме.
Таким чином, наказ Управління ДСНС України у Чернівецькій області Про притягнення до дисциплінарної відповідальності від 12.06.2020 року № 116 в частині накладення на ОСОБА_1 , майора служби цивільного захисту, заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального спеціалізованого призначення Управління, дисциплінарне стягнення у вигляді догани та позбавлення частково премії у розмірі 35% від встановленого розміру, є протиправним, у зв`язку чим підлягає скасуванню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 стаття 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Як зазначено ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому судом враховується п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідач, не надав суду належних, допустимих, достовірних, достатніх доказів, як визначено ст. ст. 72-77 КАС України щодо допущених порушень ОСОБА_1 , закону, нормативно-правових актів, а також невиконання наказів, розпоряджень, яких саме.
За приписами статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Частиною 1 ст. 139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. ч. 2-5 ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На підтвердження понесених витрат представником позивача надано: - договір про надання правової допомоги від 20.06.2020 року (т. 1 а. с. 44); ордер серія СЕ № 1006649 (т. 1 а. с. 169); свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 560 (т. 1 а. с. 170); акт прийому-передачі робіт (наданих робіт) від 21.01.2021 року, згідно якого видно, що година роботи становить 1135,00 грн, види правової допомоги: попередня усна консультація 1 год, складання позову, вивчення судової практики 6 год., участь в судових засіданнях 7 годин; квитанції до прибуткового касового ордера від 30.06.2020 року згідно якої позивачем сплачено 7945,00 грн (т. 1 а. с. 46), від 30.12.2020 року згідно якої позивачем сплачено 4540,00 грн (т. 2 а. с. 92) за правову допомогу, від 11.01.2021 року згідно якої позивачем сплачено 1135,00 грн (т. 2 а. с. 167).
Водночас, суд зазначає, що у даній справі відбулося дев`ять судових засідань: - 09.09.2020 року, тривалість судового засідання 30 хв. (т. 1 а. с. 232-234); - 28.10.2020 року, тривалість судового засідання 52 хв. (т. 2 а. с. 47-49); - 03.12.2020 року, тривалість судового засідання 12 хв. (т. 2 а. с. 70-71); 11.12.2020 року, тривалість судового засідання 02 хв. (т. 2 а. с. 78); - 30.12.2020 року, тривалість судового засідання 1 год. 12 хв. (т. 2 а. с. 93-94); - 11.01.2021 року, тривалість судового засідання 1 год. 39 хв. (т. 2 а. с. 104-105); 20.01.2021 року тривалість судового засідання 15 хв. (т. 2 а. с. 182); 22.01.2021 р. тривалість судового засідання 7 хв. (т.2а.с.197); - 27.01.2021 року тривалість судового засідання 1год.30 хв. Разом 07 год 24 хв (30 хв+52 хв+12 хв+02 хв+1 год 12 хв+1 год. 39 хв+15 хв+7 хв+1 год. 30 хв).
Суд вважає, що відшкодуванню підлягає участь в судових засіданнях тривалістю 04 год. 32 хв., а саме 5145,44 грн. (04 год. 32 хв. * 1135,00 грн.), оскільки судові засідання 20.01.2021 року тривалість судового засідання 15 хв. (т. 2 а. с. 182); 22.01.2021 року тривалість судового засідання 7 хв. (т. 2 а. с. 197); - 27.01.2021 року тривалість судового засідання 1год.30 хв. не вказані акті прийому-передачі робіт (наданих робіт) від 21.01.2021 р.
Загальний час надання правової допомоги 11 год 32 хв (01 год + 06 год + 04 год. 32 хв).
Беручи до уваги наведене, суд вважає, що витрати на професійну правничу допомогу, надану протягом розгляду справи складають 13090,44 грн. (11 год 32 хв * 1135,00).
Крім того, з матеріалів справи видно, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією № 106 від 03.07.2020 року. (а. с. 1).
Частиною 1 статті 139 КАС України визначено при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору. Разом з тим, ч. 8 ст. 139 КАС України визначено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи зазначене, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 840,80 грн., та витрати на професійну правничу допомогу, надану протягом розгляду справи у сумі 13090,44 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Управління ДСНС України у Чернівецькій області.
Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 44, 72-80, 90, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати Наказ по особовому складу № 116 від 12.06.2020 року виданий начальником Управління ДСНС України у Чернівецькій області полковником служби цивільного захисту Михайлюк С.М., в частині накладення на ОСОБА_1 , майора служби цивільного захисту, заступника начальника загону з реагування на надзвичайні ситуації Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління, дисциплінарне стягнення у вигляді догани та позбавлення частково премії за травень 2020 року у розмірі 35% від встановленого розміру.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 13090,44 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.
5. В іншій частині відмовити.
Згідно статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У відповідності до статей 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання). Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 08.02.2021 року на протязі десяти робочих днів із врахуванням вихідних днів .
Повне найменування учасників процесу:
Позивач: - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (58000, м. Чернівці, вул. Комарова, 1а, код ЄДРПОУ 38595868)
Третя особа: Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (58009, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Авангардна, 7, код ЄДРПОУ 37978278)
Суддя П.Д. Дембіцький
Суд | Чернівецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 11.02.2021 |
Номер документу | 94767706 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Дембіцький Павло Дмитрович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Дембіцький Павло Дмитрович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Дембіцький Павло Дмитрович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Дембіцький Павло Дмитрович
Адміністративне
Чернівецький окружний адміністративний суд
Дембіцький Павло Дмитрович