Справа № 140/1253/19
Провадження №2/930/58/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"ЗАОЧНЕ"
23.12.2020 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі головуючого судді Науменка С.М.
за участю секретаря судового засідання Андрущак Л.П.
учасників справи: представника позивача Кучеренко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу № 140/1253/19 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів про визнання недійсним договору про заміну сторони у договорі оренди землі , -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів про визнання недійсним договору про заміну сторони у договорі оренди землі, мотивуючи тим, що вона є власником земельної ділянки площею 1,6023 га., кадастровий номер 0523084000:01:001:0190, розташованої на території Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, що підтверджується державним актом на право власності на землю, серія ВН № 163363 від 07.07.2007.
02.10.2007 року між нею та товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомплекс Немирів ЛТД с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області, ЄДРПОУ 34893401 ( далі -ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД ), в особі директора Швець В.Ф., укладено договір оренди земельної ділянки за № 48, строком на 5 років.
Вказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Вінницькій регіональній філії ДП Центр ДЗК про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.02.2008 за № 040884000269.
В послідуючому 15 серпня 2011 року укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 48 від 02.10.2007 відповідно до якої продовжено строк дії договору до 30.11.2018.
Зазначена додаткова угода зареєстрована у відділ Держкомзему у Немирівському районні 19.06.2012 за № 52300004007380.
Вирішивши самостійно обробляти належну її на праві власності земельну ділянку, 18.07.2018 року вона направила лист-повідомлення на адресу ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД , в якому повідомила, що не має наміру, після закінчення строку дії договору та додаткової угоди, продовжувати строк дії договору оренди.
У грудні місяці 2018 року від службових осіб ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД її стало відомо, що існує договір про заміну сторони у договорі оренди землі від 15 вересня 2015 року, укладений від її імені, ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД та ТОВ Агрокомплекс Немирів , відповідно до якого змінено орендаря з ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД на ТОВ Агрокомплекс Немирів с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області, ЄДРПОУ 30902312 та поновлено (продовжено) строк дії договору до 30.12.2025 року.
ОСОБА_1 не було нічого відомо про наявність вказаного договору про заміну сторони у договорі оренди та вона не бачила його раніше.
ОСОБА_1 звернулась до ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД де її надали копію договору про заміну сторони у договорі оренди земельної ділянки від 15.09.2015, укладеного нібито, між нею ОСОБА_1 , ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД та ТОВ Агрокомплекс Немирів .
Оглядом договору оренди встановлено, що нею вказаний договір не укладався та не підписувався.
ОСОБА_1 нікого не уповноважувала підписувати договір від свого імені.
З викладеного слідує, що службовими особами ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД та ТОВ Агрокомплекс Немирів складено фіктивний документ - договір про заміну сторони у договорі оренди земельної ділянки від 15 вересня 2015 року, зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.08.2016, № запису 15895704.
Відповідно до ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ч.3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа, в якому фіксуються правові наслідки.
Згідно ст. 93 ЗК України орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи. Відповідно ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 14 Закону України Про оренду землі договір оренди землі укладається у письмовій формі.
Стаття 207 ЦК України регламентує вимоги до письмової форми правочину і у її частині 2 зазначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його сторонами.
Відповідно до роз`яснень, які містяться в п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 2009 року № 9 Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними недійсним може бути визнано лише укладений договір.
Так, як в установленому законом порядку здійснено державну реєстрацію спірного договору про заміну сторони у договорі оренди від 15.09.2015 року, він є укладеним, а отже оспорюваним.
З огляду на вище викладене договір про заміну сторони у договорі оренди від 15 вересня 2015 року укладений з порушенням вимог ч.4 ст. 203 ЦК України.
Частинами 1 та 2 ст. 207 ЦК України передбачено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Частина 4 ст. 207 ЦК України дозволяє підпис іншої особи на тексті правочину лише у присутності сторони правочину за її дорученням у випадку якщо ця сторона не може підписатися власноручно у зв`язку з хворобою або фізичною вадою.
Крім вище зазначеного відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницькою та іншою діяльності.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст. 638 ЦК України).
Договір оренди землі укладається в письмовій формі, однією з істотних умов договору є строк дії договору. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. При передачі в оренду сільськогосподарських угідь для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строк дії договору оренди земельних ділянок визначається з урахуванням періоду ротації основної сівозміни згідно з проектами землеустрою. Передача об`єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено (ст. 14,17,19,31 Закону України Про оренду землі ).
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації (ст.ст. 18,20 Закону України Про оренду землі , чинні на час укладення договору).
Відповідно до ст. 640 ЦК України моментом укладення договору є момент одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді другої сторони про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акту цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Серед отриманих нею в ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД копій документів реєстраційної справи договору оренди земельної ділянки відсутній акт прийму-передачі земельної ділянки, оскільки передачу земельної ділянки до ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД вона не здійснювала.
Тобто в порушення вимог п. 20 договору земельної ділянки від 02.10.2007 у строки встановленні договором сторонами не передавалась та не отримувалась, що свідчить про недотримання однієї із істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до п. 38 Договору оренди землі Договір припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною своїх обов`язків передбачених договором.
Відповідно до п. 41 договору оренди землі, за невиконання або неналежне виконання Договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та Договору.
Вивченням договору про заміну сторони у договорі оренди землі від 15.09.2015 встановлено, що це є удаваним правочином договору суборенди.
Однак умови вказаного договору суперечать вимогам ч.2 статті 8 ЗУ Про оренду землі в якій зазначено, що умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки та не суперечити йому.
Так п. 7 договору про заміну сторони у договорі оренди землі від 15.09.2015 суперечить положення ч.3 і 4 ст. 8 Закону України Про оренду землі , відповідно до яких строк суборенди не може перевищувати строку, визначеного договором оренди землі.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 14.05.2019 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 14.02.2020 року задоволено клопотання представника позивачки та призначено почеркознавчу експертизу.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.
Представник відповідача ТОВ Агрокомплекс Немирів в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно і належним чином, заяв від нього на адресу суду не надходило.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або, якщо зазначені ним причини визнані судом неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
За таких обставин та приймаючи до уваги, що представник позивача цього не заперечує, суд ухвалив по справі провести заочний розгляд справи, про що постановив ухвалу.
Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН № 163363 ОСОБА_1 належить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 0523084000:01:001:0190, розташована на території Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, загальною площею 1.6023 га (а. с. 24,25).
02.10.2007 року між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД укладено договір оренди вказаної земельної ділянки № 48 (а. с. 16-19).
15 серпня 2011 року між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД було укладено додаткову угоду до договору оренди землі (а.с.20).
За умовами договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року ОСОБА_1 передала в оренду ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД належну їй на підставі державного акта серії ВН № 163363 земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, площею 1,6023 га на 5 років.
В силу положення ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України , Законом України Про оренду землі .
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно із частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України , зокрема, шляхом визнання угоди недійсною.
За змістом ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 14 вказаного Закону встановлено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально, типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 18 Закону України Про оренду землі , в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, договір оренди набирає чинності після його державної реєстрації.
Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
15 серпня 2015 року між сторонами було укладено договір про заміну сторони у договорі оренди (а. с. 21). Позивачка вказує, що про існування договору про заміну сторони вона не знала, відповідно її не підписувала. Стверджує, що підпис виконаний іншою особою, доручення на здійснення таких дій вона нікому не давала.
Згідно висновку експерта № 65 від 30.04.2020 року досліджуваний підпис в графі Орендодавець у договорі оренди земельної ділянки кадастровий номер 0523084000:01:001:0190, розташованої на території Ковалівської сільської ради Немирівського району укладеного від імені ОСОБА_1 , ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД та ТОВ Агрокомплекс Немирів , не вирішувалося у зв`язку з тим, що в наданому на дослідження документі встановлено наявність факту монтажу, а також у досліджуваному зображенні підпису неможливо встановити ступінь і характер натиску, точки початку, закінчення і перетину рухів та інші ознаки, які є необхідними для проведення ідентифікаційного почеркознавчого дослідження (а.с. 52-56).
Згідно із положеннями ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання угоди недійсною.
Частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою, третьою, п`ятою, шостою статті 203 цього Кодексу .
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 203 ЦК України , зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
За нормами ч. 1 ст. 626 ЦК України , договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною першою статті 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 16 Закону України Про оренду землі передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.
Відповідно до ст.19 вказаного Закону при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.
Суд вважає, що дії відповідача, який самовільно, без погодження із позивачем, який є власником земельної ділянки, уклав додаткову угоду від 15.08.2011, не передбачену основним договором оренди від 02.10.2007, згідно п.12.1 якого зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, порушили право власника на володіння та розпорядження належним йому майном, тим паче, згідно п.12.2 вказаного договору дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено.
В даному випадку відповідач в односторонньому порядку продовжив строк дії договору оренди не поставивши до відома про це власника земельної ділянки.
Право орендаря на продовження строку оренди належної позивачу земельної ділянки передбачено ст.33 Закону України Про оренду землі , згідно якої по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Згідно до ч.2 вказаної статті орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
Отже, позивач не підписувала додаткову угоду про заміну сторони у договорі оренди від 15.09.2015, якою продовжено строк оренди належної їй земельної ділянки і таким чином зміст угоди суперечить законодавству, а саме: не було волевиявлення особи на укладення додаткової угоди до договору оренди.
За таких обставин, суд вважає доведеними ті обставини, що оспорюваний правочин не відповідає вимогам ч. 1 ст. 203 ЦК України , а тому, на підставі ч. 1 ст. 215 ЦК України має бути визнаний недійсним.
Виходячи із вищевикладеного є підстави для визнання додаткової угоди про заміну сторони у договорі оренди, укладеної 15.09.2015 між ОСОБА_1 та ТОВ Агрокомплекс Немирів ЛТД недійсним.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача. Тому, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати, згідно квитанцій:
-по оплаті судового збору в розмірі 2305 гривень 20 копійок;
-за надання юридичної допомоги - 2000 гривень 00 копійок.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 203 , 205 , 207 , 215 , 216 , 396 , 626 , 629 , 638 ЦК України ,ст. ст. 93 , 124 , 125 , 126 , 152 Земельного кодексу України , ст. ст. 13 , 14 , 18 , 20 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 4 , 10 , 12 , 19 , 141 , 211 , 247 , 258 , 259 , 263 , 264 , 265 , 280 , 284 , 288 ЦПК України , суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним договір про заміну сторони у договорі оренди від 15 вересня 2015 року, укладеного від імені ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з орендарем ТОВ Агрокомплекс Немирів-ЛТД , (код ЄДРПОУ 34893401, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області) в особі директора Швеця В.Ф., новий орендар ТОВ Агрокомплекс Немирів (код ЄДРПОУ 30902312, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області) в особі директора Швеця В.Ф., згідно якого передано в оренду земельну ділянку площею 1,6023 га, кадастровий номер земельної ділянки 0523084000:01:001:0190, належної ОСОБА_1 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ВН №163363.
Визнати державну реєстрацію договору про заміну сторони у договорі оренди від 15 вересня 2015 року, укладеного від імені ОСОБА_1 , з орендарем ТОВ Агрокомплекс Немирів-ЛТД , (код ЄДРПОУ 34893401, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області) в особі директора Швеця В.Ф., новий орендар ТОВ Агрокомплекс Немирів (код ЄДРПОУ 30902312, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області) в особі директора Швеця В.Ф., про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрації іншого речового права, вчинено запис від 13.08.2016 за № 15895704 - недійсною та скасувати її.
Зобов`язати ТОВ Агрокомплекс Немирів (код ЄДРПОУ 30902312, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області, звільнити належну ОСОБА_1 на праві власності земельну ділянку, кадастровий номер 0523084000:01:001:0190, яка розташована на території Ковалівської сільської ради Немирівського району Вінницької області.
Стягнути з ТОВ Агрокомплекс Немирів-ЛТД , (код ЄДРПОУ 34893401, адреса: вул. Калініна, 14 с. Ковалівка Немирівського району Вінницької області) на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , понесені судові витрати у розмірі 4305,20 грн.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому законодавством.
Суддя: С.М. Науменко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2020 |
Оприлюднено | 22.02.2021 |
Номер документу | 95014011 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Науменко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні