ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" лютого 2021 р. Справа№ 911/82/17
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Козир Т.П.
суддів: Кравчука Г.А.
Чорногуза М.Г.
при секретарі Вага В.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Жабченко З.Д. керівник, Мєстєчкін О.В. орд. від 09.12.20;
від відповідача 1: Баранов К.М. керівник, Кучерук В.В. орд. від 23.11.20;
від відповідача 2: не з`явився;
від третьої особи: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зоря"
на рішення Господарського суду Київської області від 16.09.2020 (повний текст складено 06.10.2020)
у справі №911/82/17 (суддя Ейвазова А.Р.)
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зоря"
до 1. Приватного акціонерного товариства "Іскра",
2. Головного управління Держгеокадастру у Київській області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області
про скасування реєстрації в базі даних державного земельного кадастру,
УСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зоря" (далі - позивач) звернулось у Господарський суд Київської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Іскра" (далі - відповідач 2) та Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі (далі - відповідач 2), у якому просило суд скасувати реєстрацію в базі даних Державного земельного кадастру земельної ділянки площею 1,2637 га, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018 по вул. Гоголя в м.Боярка, яка належить до комунальної власності.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є правонаступником ЖБК "Зоря", створений для здійснення та обслуговування житлового будинку №50-а по вул. Гоголя в м. Боярка, і у 1968 році за кооперативом було закріплено земельну ділянку площею 0,38 га. У 1997 році було складено технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування і земельна ділянка була повністю виділена в натурі. У 2013 році позивач замовив технічну документацію із землеутсрою для внесення відомостей про земельну ділянку площею 0,38 га до електронної бази даних Державного земельного кадастру із присвоєнням їй кадастрового номера, однак при проведені геодезичних робіт було встановлена, що суміжна земельна ділянка площею 1,2637 га по вул. Гоголя в м.Боярка з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, яка належить до комунальної власності, накладається на земельну ділянку позивача. На запит позивача виконком Боярської міської ради повідомив, що вказана земельна ділянка була передана ВАТ "Іскра" в оренду строком на 49 років, при цьому відсутня проектна документація про відведення ВАТ "Іскра" в оренду вказаної земельної ділянки. У зв`язку із цим позивач звернувся до суду із даним позовом, оскільки вважає, що земельна ділянка була зареєстрована в базі ДЗК без відповідної правової підстави та накладається на земельну ділянку позивача, і цим порушено його право зареєструвати належну йому на праві постійного користування земельну ділянку площею 0,38 га.
Заперечуючи проти позову, відповідач 1 посилався на те, що позивачем неправильно обрано спосіб захисту; на момент розгляду справи в суді відсутнє порушене право позивача, оскільки межі земельної ділянки площею 0,38га в м.Боярка по вул. Лінійній, яку закріплено за кооперативом, ніколи не були погоджені; кадастровий номер такій земельній ділянці не надавався; відповідна земельна ділянка площею 0,38 га позивачу у власність або користування не передавалась; відсутній спір між сторонами, оскільки позивач не звертався до ПрАТ "Іскра щодо узгодження меж; залучені до участі у справі в якості відповідачів особи, з огляду на заявлені вимоги, не є належними відповідачами; на підставі судових рішень, що набрали законної сили, спірна земельна ділянка передана ПрАТ "Іскра" в оренду; позивачем пропущено строк позовної давності.
Рішенням Господарського суду Київської області від 27.02.2017, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.06.2017, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 18.10.2017 вказані судові рішення скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Господарського суду Київської області.
Підставою скасування стало те, що судами не було надано оцінки всім доказам у справі та не враховані норми законодавства, чинні на момент закріплення за правопопередником позивача земельної ділянки під будівництво будинку.
Рішенням Господарського суду Київської області від 05.12.2017 позов задоволено частково. Припинено провадження у справі в частині позову до ПрАТ "Іскра". У частині позову до Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі Київської області позов задоволено. Скасовано реєстрацію в базі даних Державного земельного кадастру земельної ділянки площею 1,2637 га, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, по вул. Гоголя у м. Боярці, що належить до комунальної власності.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2018 вказане рішення скасовано в частині припинення провадження у справі щодо вимог до ПрАТ "Іскра" і в цій частині прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову ОСББ "Зоря" до ПрАТ "Іскра" відмовлено; в іншій частині рішення Господарського суду Київської області залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 04 грудня 2018 року скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2018 та рішення Господарського суду Київської області від 05.12.2017, передано справу на новий розгляд до Господарського суду Київської області.
Скасовуючи зазначені судові рішення, Верховний Суду вказав на те, що суди попередніх інстанцій не врахували, що цей спір по суті є спором про право стосовно земельної ділянки (її частини), з приводу якої заявлено позов; не з`ясували, чи буде відновлено порушені права позивача у разі задоволення такого позову за рахунок суб`єкта, уповноваженого на здійснення відповідних реєстраційних дій, з огляду на наявність між сторонами спору про право на спірну земельну ділянку (її частину); крім того, суди не дослідили, чи вплине вирішення цього спору на права власника такої землі.
При новому розгляді справи позивачем були подані пояснення, з урахуванням постанови Верховного Суду, у яких він вказав, що приватне акціонерне товариство "Іскра" та Управління Держгеокадастру у Києво-Святошинському районі є належними відповідачами за його позовні вимогами. Також заявив клопотання про заміну відповідача 2 на Головне управління Держгеокадастру у Київській області (у зв`язку із ліквідацією первісного відповідача 2), а також про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Судом першої інстанції було здійснено заміну відповідача 2 на Головне управління Держгеокадастру у Київській області, а також залучено до участі у справі третьою особою Боярську міську раду Києво-Святошинського району Київської області.
За результатами нового розгляду справи рішенням Господарського суду Київської області від 16 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні позову.
Рішенням мотивоване тим, що вимоги у даній справі заявлені до осіб, які не є належними відповідачами.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку 26.10.2020 звернулось з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права, а висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки матеріалами справи підтверджується факт накладання спірної земельної ділянки на земельну ділянку позивача; на момент подання позовної заяви жодних речових прав на земельну з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018 не було зареєстровано; позивачем було правильно обрано спосіб захисту своїх прав у відповідності до обставин, які на той час існували; до травня 2018 року позивачу не було відомо, що власником земельної ділянки є Боярська міська рада; у справі зібрано достатньо доказів для з`ясування всіх обставин; окрім формальних процесуальних вимог про необхідність зміни статусу Боярської міської ради з третьої особи на відповідача немає інших перешкод для розгляду справи по суті; Верховний Суд, направляючи справу на новий розгляд, не вказував, що лише Боярська міська рада повинна відповідати за позовом; права позивача порушуються виключно реєстрацією у базі ДЗК спірної земельної ділянки, тому вимога про скасування такої реєстрації є ефективним способом захисту прав позивача. Також вказує, що строк позовної давності ним не пропущений, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався лише внаслідок виявлення у 2016 році факту накладання однієї ділянки на іншу.
Відповідач 1 у відзиві на апеляційну скаргу заперечує проти її задоволення та просить залишити оскаржуване рішення без змін, посилаючись на те, що позивачем не надано доказів формування земельної ділянки, встановлення належним чином меж, площі та конфігурації земельної ділянки, а надані ним докази суперечать один одному; висновком судової експертизи не підтверджено факт накладання земельних ділянок; реєстрація за відповідачем права оренди спірної земельної ділянки відбулась за наявності правових підстав; спірна земельна ділянка належить до комунальної власності і відповідачем має бути Боярська міська рада, оскільки фактично оспорюється право на сформований об`єкт цивільних прав.
Відповідач 2 та третя особа були належним чином повідомлені про дату та час розгляду справи, представників у судове засідання не направили, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Представники позивача (апелянта) у судовому засіданні підтримали доводи, викладені у апеляційній скарзі, просили її задовольнити.
Представники відповідача 1 у судовому засіданні заперечили проти задоволення апеляційної скарги, дотримуючись доводів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Заслухавши пояснення представників позивача і відповідача 1, дослідивши матеріали справи, розглянувши апеляційну скаргу, Північний апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, рішенням Виконавчого комітету Києво-Святошинської районної ради депутатів трудящих №260 від 23.04.1968 затверджено Житлово-будівельний кооператив Зоря з правом будівництва житлового 5-ти поверхового будинку на 70 квартир та закріплено за кооперативом земельну ділянку площею 0,38 га у м.Боярка по вул. Лінейна (т.1 а.с.20, т.5 а.с.27).
У 1997 році Головним управлінням геодезії, картографії та кадастру Київгеоінформатика складено технічний звіт по встановленню зовнішніх меж землекористування ЖБК "Зоря" у м. Боярка, до якого включені кадастровий план із зазначенням схеми, конфігурації та координат земельної ділянки, абрис ділянки із зазначенням її фактичних меж, долучено акт встановлення і погодження меж землекористування від 01.07.1997 (т.1 а.с.21-26, 90-100). Відповідний акт підписано суміжним землекористувачем, представниками Боярської міської ради та госпрозрахунковим бюро.
Землекористувачем за вказаним звітом було визначено Житлово-будівельний кооператив "Зоря", м.Боярка, вул. Гоголя, 50А, площа земельної ділянки - 3789,50 кв.м.
08.09.1997 Виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів Києво-Святошинського району Київської області прийнято рішення №344/1 "Про передачу земельної ділянки в постійне користування ЖБК "Зоря" по вул. Гоголя, 50А", яким ЖБК "Зоря" передано в постійне користування земельну ділянку площею 3789,5кв.м по вул. Гоголя, 50 А, для обслуговування житлового будинку (т.1 а.с.89).
Відповідно до ст.5 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ЖБК "Зоря" реорганізовано в ОСББ, про що прийнято відповідне рішення загальними зборами кооперативу "Зоря" №43 від 24.06.2005.
Пунктом 1.1 статуту ОСББ "Зоря", затвердженого рішенням загальних зборів ЖБК "Зоря" №43 від 24.06.2005 встановлено, що ОСББ "Зоря" створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку №50-А на вулиці Гоголя в місті Боярка відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" і є його правонаступником (т.1 а.с.12-20).
Рішенням Боярської міської ради від 15.12.2010 №14/809 надано дозвіл ОСББ "Зоря" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для встановлення фактичних розмірів та конфігурації земельної ділянки, зайнятою багатоквартирним жилим будинком, що розташований в м.Боярка по вул.Гоголя, 50-А (т.1 а.с.27).
У 2013 році позивач - ОСББ "Зоря" замовило у Товариства з обмеженою відповідальністю "Гео-сервіс Україна" технічну документацію із землеустрою для внесення відомостей про земельну ділянку ОСББ "Зоря" площею 0,38 га до електронної бази Державного земельного кадастру із присвоєнням кадастрового номеру (т.4 а.с.151-159).
Позивач вказує, що при проведенні геодезичних робіт було виявлено, що суміжна ділянка площею 1,2637 га по вул. Гоголя в м. Боярка, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, яка належить до комунальної власності м.Боярка, накладається на земельну ділянку ОСББ "Зоря" площею 0,38 га.
25.02.2013 листом за №02-10/364 Виконавчий комітет Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області на звернення позивача про встановлення меж земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, вказав, що бажана територія земельної ділянки відповідно до представленого позивачем кадастрового плану, включає в себе частину земельної ділянки, що раніше передана у користування на умовах оренди терміном на 49 років ВАТ "Іскра" (на даний момент ПрАТ "Іскра" - відповідач1) (т.1 а.с.30). Відповідна обставина підтверджується схемами розташування земельних ділянок, яка складена інженером-землевпорядником Коротковою О.М. (т.1 а.с.28-29).
Як вірно встановлено судом першої інстанції, реєстрація за ВАТ "Іскра" права користування земельною ділянкою площею 1,2637 га, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, відбулась за наступних обставин та підстав:
03.03.2007 між Боярською міською радою (орендодавець) та ВАТ "Іскра" (орендар) укладено договір оренди землі №11-07, відповідно до якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Боярка, між вулицями Жданова (Молодіжна), Гоголя, Бульварна та Дежньова (п. 1 договору) (т.1 а.с.34-36, далі - договір оренди).
Договір оренди укладено на виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.08.2005 у справі №121/17-05/19 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Іскра" до Боярської міської ради про зобов`язання укласти договір оренди земельної ділянки, яке набрало законної сили (т.2 а.с.115-118).
Вказаним рішенням суду зобов`язано Боярську міську раду укласти з Відкритим акціонерним товариством "Іскра" договір оренди земельної ділянки площею 2,2 га у м.Боярка між вулицями Жданова (Молодіжна), Гоголя, Бульварна та Дежньова, виділеної у користування заводу "Іскра" рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради народних депутатів від 12.05.1986 №70, в редакції поданого до суду проекту договору, внести до нього нормативно-обгрунтовані (розраховані) умови про грошову оцінку земельної ділянки та розмір орендної плати.
За цим договором оренди в оренду передається земельна ділянка площею 2,2 га - під землі житлового будівництва (п. 2 договору) з цільовим призначенням - під забудову житлових будинків (п.14 договору).
Згідно п. 7 договору оренди його укладено на 49 років; після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк.
Зі змісту пункту 17 договору оренди вбачається, що підставою для розроблення проекту відведення земельної ділянки є рішення №70 Боярської міської ради від 12.05.1986 року.
Вказана земельна ділянка площею 2,2 га передана Боярською міською радою за актом приймання передачі від 03 березня 2007 року(т.2 а.с.114).
Рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради народних депутатів №70 від 12.05.1986 "Про виділення земельної ділянки під будівництво молодіжного житлового комплексу", яке вказано як підстава для розроблення проекту у п.17 договору оренди, відповідачу 1 виділено земельну ділянку площею 2.2 га між вулицями Жданова (Молодіжна), Гоголя, Дежньова та Бульварна під будівництво трьох житлових будинків, плавального басейну та культосвітнього центру молодіжного житлового комплексу заводу "Іскра" (т.2 а.с.138). У відповідному рішенні зазначено, що на виділеній земельній ділянці знаходяться 6 одноповерхових та 2 двоповерхових житлових будинків ЖЕК-1, які підлягають знесенню.
Земельна ділянка, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, площею 1,2637 га зареєстрована 30.04.2013 на підставі проекту землеустрою, виконаного ТОВ "НВФ "Геополіс" від 28.04.2013 (т.2 а.с.103).
Право оренди на відповідну земельну ділянку за відповідачем 1 зареєстровано 15.09.2017, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (т.2 а.с.146).
Відповідно до Інформаційної довідки №159662024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкту нерухомого майна (т.4 а.с.125-127), власником земельної ділянки 1,2637га з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, яка розташована по вул.Гоголя в м.Боярка Києво-Святошинського району Київської області, з 30.04.2013 є Боярська міська рада Києво-Святошинського району Київської області.
У позовній заяві позивачем заявлено вимогу про скасування реєстрації в базі даних Державного земельного кадастру відповідної земельної ділянки, оскільки вона накладається на земельну ділянку позивача.
При новому розгляді справи судом першої інстанції, з метою встановлення факту накладення меж земельних ділянок було призначено судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої винесено питання:
- Чи накладається земельна ділянка площею 1,2637га з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, розташована по вул. Гоголя в м. Боярка Києво-Святошинського району Київської області (у томі числі по фактичному користуванню) на земельну ділянку площею 0,38га, закріплену за ЖБК "Зоря" рішенням виконавчого комітету Києво-Святошинської районної ради депутатів трудящих від 23.04.1968 №260, межі та координати якої зазначені у технічних звітах по встановленню зовнішніх меж землекористування "ЖБК "Зоря", складеному Головним управлінням геодезії, картографії та кадастру "Київгеоінформатика" у 1997 році?
- Чи накладається земельна ділянка площею 1,2637га з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, розташована по вул. Гоголя в м. Боярка Києво-Святошинського району Київської області (у тому числі по фактичному користуванню) на земельну ділянку площею 3789,5кв.м в м. Боярка по вул.Гоголя, 50-а, ЖБК "Зоря" рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради народних депутатів Києво-Святошинського району Київської області від 08.09.1997 №344/1, межі та координати якої зазначені у технічних звітах по встановленню зовнішніх меж землекористування ОСББ "Зоря", складеному Товариством з обмеженою відповідальністю "Гео-сервіс Україна" у 2012 році ?
- Чи накладається земельна ділянка площею 1,2637га з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, розташована по вул. Гоголя в м. Боярка Києво-Святошинського району Київської області (по фактичному користуванню) на земельну ділянку, зайняту багатоквартирним житловим будинком, розташованим у м. Боярка по вул. Гоголя, 50-а, на яку рішенням Боярської міської ради VI скликання від 15.12.2010 №14/809 надано дозвіл ОСББ "Зоря" на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування багатоквартирного житлового будинку в м. Боярка по вул. Гоголя, 50-а?
Як вбачається з висновку експерта від 02.07.2020 (т.6 а.с. 30-43), судовий експерт не зміг відповісти на перше питання, оскільки не надані відомості щодо координат поворотних точок земельної ділянки відповідно до технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування ЖБК "Зоря", складеному Головним управлінням геодезії, картографії та кадастру "Київгеоінформатика" у 1997 році.
При цьому, Головне управлення геодезії, картографії та кадастру "Київгеоінформатика" повідомило, що не має інформації про координати поворотних точок меж земельної ділянки, оскільки архівні матеріали відповідної категорії зберігаються 5 років (т.5 а.с.162).
Експертом зазначено, що визначення накладення фактичних меж та встановлення такого накладення неможливо, у зв`язку із відсутністю фактичних меж земельних ділянок.
На друге питання експертом дана відповідь, що земельна ділянка площею 1,2637га з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018, розташована по вул.Гоголя в м. Боярка Києво-Святошинського району Київської області частково накладається на земельну ділянку площею 3789,5кв.м в м. Боярка по вул. Гоголя, 50-а, надану ЖБК "Зоря" рішенням Виконавчого комітету Боярської міської ради народних депутатів Києво-Святошинського району Київської області від 08.09.1997 №344/1, межі та координати якої зазначені у технічних звітах по встановленню зовнішніх меж землекористування ОСББ "Зоря", складеному Товариством з обмеженою відповідальністю "Гео-сервіс Україна" у 2012 році; площа накладення становить 0,1432 га (або 1432 кв.м).
При цьому, експертом вказано, що площа земельної ділянки, закріпленої за ЖБК "Зоря", що визначена в технічній документації 2012 року, становить 3780,0 кв.м, а не 3789,5кв.м, що на 9,5 кв.м менше ніж визначено у технічній документації 1997 року. визначення накладення фактичних меж та встановлення такого накладення неможливо у зв`язку із відсутністю фактичних меж цієї земельної ділянки.
На третє питання експертом не дана відповідь, оскільки в натурі (на місцевості) будь-які фактичні межі земельної ділянки з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018 відсутні.
Також у висновку експертизи зазначено, що за результатами обстеження стану фактичного використання земельних ділянок встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018 фактично використовується невстановленими особами під розміщення великої кількості металевих гаражів, пункту приймання склотари, а також стихійного сміттєзвалища. Фактичні межі земельної ділянки у вигляді парканів, лінійних твердих обмежень, таке інше, на місцевості відсутні.
Представники позивача у судовому засіданні пояснювали, що у позивача відсутні докази знаходження належного йому майна на спірній земельній ділянці.
Земельна ділянка, що закріплена рішенням виконкому Києво-Святишинської районної ради депутатів трудящих від 23.04.1968 за ЖБК "Зоря", фактично використовується під експлуатацію багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку та прибудинкової території Фактичні чіткі межі ділянки на місцевості здебільшого також відсутні.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку, що належним відповідачем має бути власник земельної ділянки з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018 - Боярська міська рада і оскільки позов заявлено до неналежного відповідача це є підставою для відмови у позові.
Північний апеляційний господарський суд погоджується із цим висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Предметом розгляду даного спору є вимога про скасування реєстрації в базі даних Державного земельного кадастру земельної ділянки площею 1,2637га, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, по вул. Гоголя в м.Боярка, яка належить до комунальної власності.
Статтею 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав; формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлені Законом України "Про Державний земельний кадастр".
Так, відповідно до ст. 1 вказаного Закону Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 1 статті 9 зазначеного Закону).
Частиною 1 статті 11 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
При цьому у статті 15 цього Закону унормовано відомості про земельні ділянки, за змістом якої до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині 2 статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 2 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").
Відносини у сфері державної реєстрації земельної ділянки виникають між суб`єктом звернення за такою послугою та суб`єктом, уповноваженим здійснювати відповідні реєстраційні дії.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.08.2005 у справі №121/17-05/19, яке набрало законної сили та підлягає обов`язковому виконанню, між Боярською міською радою (орендодавець) та ВАТ "Іскра" (орендар) було укладено договір оренди землі №11-07 від 03.03.2007, а в подальшому на підставі проекту землеустрою, виконаного ТОВ "НВФ "Геополіс" була сформована та зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 3222410300:01:049:5018 площею 1,2637 га. Формо власності, вказаної земельної ділянки, визначено - комунальну власність.
Частиною 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", в редакції чинній на час подання позову, передбачалось лише дві підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки, а саме у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Проте позивачем не доведено наявності вказаних підстав у даній справі і позовні вимоги позивач обґрунтував наявністю у нього права (постійного користування землею) на частину спірної земельної ділянки, відомості про яку внесено до Державного земельного кадастру, і відсутністю, відповідно, права у ПрАТ "Іскра", а також тим, що державна реєстрація була проведена без відповідних правовстановлюючих документів та проектної документації.
Скасовуючи судові рішення у даній справі, Верховний Суд вказав, що суди попередніх інстанцій не врахували, зокрема, що цей спір по суті є спором про право стосовно земельної ділянки (її частини), з приводу якої заявлено позов.
Відповідно до положень статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, право на спірну земельну ділянку з 30.04.2013 було зареєстровано за Боярською міською радою Києво-Святошинського району Київської області, яка розпоряджається відповідною земельною ділянкою, що належить до комунальної власності, від імені відповідної територіальної громади. Однак, відповідна особа не є відповідачем у справі, а має статус третьої особи.
Доводи позивача про те, що до травня 2018 року йому не було відомо про те, що власником земельної ділянки є Боярська міська рада, не відповідають фактичним обставинам, оскільки у прохальній частині позовної заяви позивач вказує, що земельна ділянка площею 1,2637 га, кадастровий номер 3222410300:01:049:5018 по вул. Гоголя в м.Боярка, належить до комунальної власності.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, в редакції на момент реєстрації та створення такої земельної ділянки, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 317 Цивільного кодексу України ви значено, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Отже, є вірним висновок суду першої інстанції про те, що територіальна громада міста Боярка в особі Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області з моменту реєстрації права власності набула на відповідну сформовано земельну ділянку, яка має певну площу, межі, координати іншу інформацію і якій надано кадастровий номер 3222410300:01:049:5018, право власності і така земельна ділянка стала об`єктом цивільних прав.
При цьому, право оренди відповідача 1 (ПрАТ "Іскра") є похідним від права власності третьої особи у даній справі, оскільки міська рада передала відповідачу 1 на певний строк право володіти та користуватись відповідною земельною ділянкою - надала в оренду.
Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 02.10.2018 у справі №911/488/18, спір про скасування рішення, запису щодо державної реєстрації права оренди земельної ділянки має розглядатися як спір, пов`язаний із порушенням цивільних прав позивача на земельну ділянку іншою особою, за якою зареєстровано аналогічне право щодо тієї ж земельної ділянки. Належним відповідачем у такій справі є особа, право на майно якої оспорюється та щодо якої здійснено аналогічний запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Участь державного реєстратора як співвідповідача (якщо позивач вважає його винним у порушенні прав) у спорі не змінює його цивільно-правового характеру. Наведене узгоджується зі змістом постанов Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 у справі № 823/2042/16, від 04.09.2018 у справі №915/127/18.
Про необхідність врахування зазначених висновків було наголошено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018, якою дану справу було направлено на новий розгляд.
Таким чином, оскільки власником земельної ділянки, реєстрацію якої просить скасувати позивач, є Боярська міська рада Києво-Святошинського району Київської області, саме вказана особа має відповідати за заявленим позовом, зважаючи на те, що фактично оспорюється право на такий сформований об`єкт цивільних прав і рішення у даній справі може вплинути на право власності Боярської міської ради
Отже, ПрАТ "Іскра" та Головне управління Держгеокадастру у Київській області не є належними відповідачами у даній справі.
Визначення відповідача (відповідачів), предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість установлення належності відповідача (відповідачів) й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи (подібні висновки, які є загальним алгоритмом судового розгляду спору, викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц; від 20.06.2018 у справі № 308/3162/15-ц; від 21.11.2018 у справі № 127/93/17-ц; від 12.12.2018 у справах № 570/3439/16-ц та № 372/51/16-ц, від 11.09.2019 у справі № 910/7122/17).
Відповідно до статті 21 ГПК України (у редакції, чинній на момент звернення з позовом) сторонами в судовому процесі є позивач і відповідач. Позивачами є підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу, що подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є юридичні особи та у випадках, передбачених цим Кодексом, - фізичні особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Статтями 23, 24 ГПК України (у редакції, чинній на момент звернення з позовом) було передбачено, що позов може бути подано кількома позивачами чи до кількох відповідачів. Кожний із позивачів або відповідачів щодо іншої сторони виступає в судовому процесі самостійно. Господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача. Господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.
Нова редакція ГПК України від 15.12.2017 (чинна на момент прийняття оскаржуваного рішення) також передбачає порядок та умови участі у справі кількох відповідачів, залучення до участі у справі співвідповідача та заміну неналежного відповідача (статті 47, 48 ГПК України). У той же час положення статті 48 ГПК України у названій редакції дозволяють суду залучити до участі у справі співвідповідача або замінити неналежного відповідача виключно за клопотанням позивача.
При цьому, пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті чи для закриття провадження у справі. Під час розгляду справи за незмінного складу сторін (відсутності заявленого у встановленому процесуальним законодавством порядку клопотання позивача про заміну неналежного відповідача належним) за результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача, оскільки суд за власною ініціативою не має права на вчинення процесуальної дії з заміни відповідача (постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 23/9076/16-ц, від 26.11.2019 у справі №905/386/18).
Оцінивши докази у справі в їх сукупності, враховуючи наведені норми чинного законодавства та правові позиції Верховного Суду, апеляційний господарський суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позов не підлягає задоволенню у зв`язку із заявленням вимоги до неналежних відповідачів, які не мають права власності щодо спірної земельної ділянки і, відповідно, не порушували права позивача фактом її реєстрації як окремого об`єкту цивільних прав, згідно вимог чинного закону та на підставі пакету документів, що відповідає існуючим правилам на момент реєстрації ( відповідач 2), та набуття в орендне користування (відповідач 1).
Оскільки судом встановлено самостійні підстави для відмови у задоволенні позову, клопотання відповідача 1 щодо застосування наслідків пропуску позовної давності судом першої інстанції обґрунтовано залишено без задоволення.
Щодо посилань позивача правові позиції Верховного Суду, викладені у постанові від 15.07.2020 у справі №672/1369/17, то вони не підлягають застосуванню у даному випадку, оскільки вказана постанова була прийнята за інших фактичних обставин справи, зокрема, у вказаній справі спір стосувався земельних ділянок сільськогосподарського призначення і відповідне управління Держгеокадастру наділене повноваженнями щодо передачі у власність (користування) земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, отже було належним відповідачем.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин доводи апелянта по суті його скарги в межах заявлених вимог свого підтвердження в судовому засіданні не знайшли, оскільки не спростовують висновків суду першої інстанції та не можуть бути підставами для скасування рішення господарського суду першої інстанції.
Суд першої інстанції повно встановив суттєві для справи обставини, дослідив та правильно оцінив надані сторонами докази, вірно кваліфікував спірні правовідносини та правильно застосував до них належні норми матеріального і процесуального права, а тому рішення Господарського суду Київської області законне та обґрунтоване, отже, підстави для його скасування відсутні.
Оскільки цією постановою суд апеляційної інстанції не змінює рішення та не ухвалює нового, розподіл судових витрат судом апеляційної інстанції не здійснюється, а витрати пов`язані з апеляційним розглядом справи покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 267-285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Зоря" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Київської області від 16 вересня 2020 року - без змін.
2. Справу повернути до Господарського суду Київської області.
3. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 25.02.2021.
Головуючий суддя Т.П. Козир
Судді Г.А. Кравчук
М.Г. Чорногуз
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2021 |
Оприлюднено | 26.02.2021 |
Номер документу | 95131305 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Козир Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні