Рішення
від 24.02.2021 по справі 349/1049/20
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1049/20

Провадження № 2/349/20/21

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

24 лютого 2021 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області у складі

головуючого судді Гаврилюк О.О.

з участю секретаря судового засідання Гошко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 349/1049/20 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1

представник позивача адвокат Жовнір М.Й.

відповідач ОСОБА_3

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , інтереси якого представяє адвокат Жовнір М.Й., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно - домоволодіння, що розташоване в АДРЕСА_1 , земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,2223 га, 0,3634 га, 1,2223 га, 0,3759 га, що розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обгрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав після смерті дружини ОСОБА_5 ОСОБА_4 на праві приватної власності, як голові колгоспного двору, належало домоволодіння у АДРЕСА_1 , дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,2223 га, та 0,3759 га, які розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, а також дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площами 1,2223 га та 0,3634 га на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, які належали ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої за законом був її чоловік ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину але не оформив спадкових прав. За життя ОСОБА_4 заповіту не залишив. Спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_4 є його діти - позивач по справі ОСОБА_1 та дочка ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом після смерті ОСОБА_1 у визначений законом шестимісячнй термін звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Дочка спадкодавця ОСОБА_7 спадщини не прийняла. Позивач на даний час бажає оформити спадкові права, однак державні акти на право власності на земельні ділянки, площами 1,2223 га, 0,3634 га, 1,2223 га, 0,3759 га, які розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області втрачено. За життя спадкодавця частки у праві спільної сумісної власності - колгоспному дворі, домоволодінні у АДРЕСА_1 не визначалися і документ, який посвідчує право власності спадкодавця на зазначене нерухоме майно відсутній, а тому оформити спадкові права у нотаріальній конторі немає можливості. Крім того, вважає, що колишні члени колгоспного двору ОСОБА_7 , ОСОБА_3 , ОСОБА_3 , ОСОБА_8 втратили право на майно колгоспного двору, оскільки за три роки до 15 квітня 1991 року припинили участь своєю працею та коштами у веденні спільного господарства двору, оскільки здійснювали будівництво власного домоволодіння по АДРЕСА_1 . За вказаних обставин він змушений здійснювати захист спадкових прав у судовому порядку. Просив позов задовольнити. Визнати за ним право власності на домоволодіння в цілому, що розташоване по АДРЕСА_1 та чотири земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

У судовому засіданні позивач, представник позивача ОСОБА_1 адвокат Жовнір М.Й. позовні вимоги підтримали повністю з підстав, наведених у позовній заяві. Пояснили, що позивач ОСОБА_1 з часу народження постійно проживав разом з батьками та сестрою ОСОБА_9 в домоволодінні по АДРЕСА_1 . У період 1988 -1989 роки рідна сестра позивача ОСОБА_7 разом з чоловіком ОСОБА_3 отримали дозвіл та розпочали будівництво нового житлового будинку по АДРЕСА_2 . Він разом з батьками допомагав сестрі коштами та працею в будівництві нового домоволодіння. У 1990 році, під час його служби в лавах Радянської Армії, сестра разом з чоловіком та дітьми перейшли проживати в новозбудований житловий будинок по АДРЕСА_2 . Таким чином право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, ОСОБА_7 та членами її сім`ї- чоловіком та дітьми, було втрачено. Членами колгоспного двору на 15 квітя 1991 року були його батьки - ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та він , ОСОБА_1 . У подальшому, після повернення зі служби в армії, він вибув з с.Журів, переїхав проживати в м.Калуш Івано-Франківської області. У 2011 році захворіла його мати, яка перенесла інсульт. З цього часу він здійснював за нею догляд і проживав в АДРЕСА_1 разом з батьками. Після смерті матері ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , він та його батько ОСОБА_4 прийняли спадщину, оскільки спільно проживали в одному домоволодінні, однак спадкових прав не оформили. Після смерті батька ОСОБА_4 10 серпня 2013 року, він прийняв спадщину, оскільки звернувся до нотаріальної контори із відповідною заявою. Просив позов задовольнити. Визнати за ним право власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 та чотири земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площами 1,2223 га, 0,3634 га, 1,2223 га, 0,3759 га, які розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в порядку спадкування за законом внаслідок смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибула, направила на адресу суду письмову заяву про визнання позову та про слухання справи без її участі.

Відповідач ОСОБА_3 відзиву на позов не подав. У судовому засіданні позову не визнав зовсім. Пояснив, що він разом з батьками та сестрою станом на 15 квітня 1991 року були членами колгоспного двору по АДРЕСА_1 , оскільки були зареєстровані та проживали у вищезазначеному домоволодінні. Дозвіл на побудову житлового будинку по АДРЕСА_2 батьки отримали у 1990 році. Спочатку було збудовано літню кухню, куди в 1992 році перейшли проживати його батьки. Він з сестрою продовжував проживати по АДРЕСА_1 разом з бабою та дідом до закінчення школи, тобто до 2000 року. Після чого поступив на навчання в м.Стрий Львіської області, однак на вихідні приїжджав до баби та діда, де вони вели спільне господарство до 2007 року. Станом на 15 квітня 1991 року в домоволодінні по АДРЕСА_1 проживало семеро осіб - дід ОСОБА_4 , баба ОСОБА_10 , його батьки ОСОБА_7 і ОСОБА_3 , він з сестрою та позивач ОСОБА_1 . Таким чином кожен з них був власником 1/7 частини домоволодіння. Після смерті баби спадщину прийняв дід ОСОБА_1 , спадкових прав не оформив. Після смерті діда спадщину прийняла його мати ОСОБА_7 і дядько ОСОБА_1 , які подали до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. За таких обставин позивач має право на 1/2 частину спадкового майна - 1/2 земельних паїв та 1/2 частину належного ОСОБА_4 , як члену колгоспного двору, домоволодіння. З цих підстав вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Суд, вислухавши доводи позивача, представника позивача, заперечення відповідача, показання свідків, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Свідок ОСОБА_11 пояснив, що проживає по-сусідству з ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 . Ще до 1991 року сім`я ОСОБА_7 , яка доводилася рідною сестрою позивача, перейшла проживати в новозбудоване домоволодіння по АДРЕСА_2 , яке допомагали будувати батьки та брат. Він особисто теж брав участь у будівництві - допомагав мурувати і штукатурити стіни. В 2011 році мати позивача перенесла інсульт через що ОСОБА_1 переїхав проживати до АДРЕСА_1 , де проживає і на даний час.

Свідок ОСОБА_12 пояснив, що доводиться сусідом ОСОБА_1 . Постійно проживає в АДРЕСА_1 . Коли він 29 травня 1990 року повернувся додому з служби в армії, сім`я ОСОБА_7 в домоволодінні вже не проживала, а перейшла проживати на АДРЕСА_2 в новозбудоване житло. З 2011 року, з часу, коли захворіла мати позивача, ОСОБА_1 переїхав проживати в домоволодіння до батьків в с.Журів Рогатинського району Івано-Франківської області, де проживає по сьогоднішній день.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області 15 лютого2013 року.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області 13 серпня 2013 року.

Згідно довідок № № 38, 39 від 04 лютого 2014 року, виданих Підмихайлівською сільською радою, останнім постійним місцем проживання ОСОБА_13 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , було домоволодіння АДРЕСА_1 . На день смерті разом із ОСОБА_5 проживав і був зареєстрований її чоловік ОСОБА_4 . На день смерті ОСОБА_4 , разом з ним проживав і був зареєстрований його син ОСОБА_1 . Заповіти від імені ОСОБА_5 та ОСОБА_1 у виконавчому комітеті Підмихайлівської сільської ради не складались і не посвідчувались.

Факт родинних відносин між спадкоємцем ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_4 документально підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серія НОМЕР_3 , виданим 08 серпня 1986 року , де в графі батько зазначено - ОСОБА_4 .

Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 заведена ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 36539302, сформованого держаним нотаріусом Рогатинської районної державної нотаріальної контори Андрейків Т.В.

Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради № 46 від 11 лютого 2014 року, станом на 01 липня 1990 року домоволодіння у АДРЕСА_1 відносилося до суспільної групи "колгоспні двори". Членами колгоспного двору були: ОСОБА_4 , голова двору, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дружина ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочка ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , зать ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , внук ОСОБА_3 , внучка ОСОБА_8 , син ОСОБА_1 .

Дана обставина підтверджується фотокопією погосподарської книги за 1987-1997 роки по с.Журів господарства ОСОБА_4 , що належало до суспільної групи "колгоспні двори" з зареєстрованими у господарстві ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , головою двору, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , дружиною, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , дочкою, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , сином, ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зятем, ОСОБА_3 , онуком, ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , онукою. У погосподарській книзі є запис про службу ОСОБА_1 в армії у період з 1989 по 1991 рік та вибуття його 29 листопада 1997 року на роботу в м.Калуш.

Служба ОСОБА_1 в армії у вищезазначений період підтверджується і копією військового квитка серія НОМЕР_4 відповідно до записів в якому він проходив строкову військову службу в період з 14 червня 1989 року по 04 червня 1991 року.

Згідно довідки №371, виданої 05 липня 2018 року виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області станом на 15 квітня 1991 року членами колгоспного двору по АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги №7 були - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 .

Згідно копії свідоцтва про право власності на жилий будинок, виданого 25 червня 1990 року виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради на підставі рішення виконкому Рогатинської районної ради народних депутатів № 48 від 10 березня 1989 року, членам колгоспного двору, головою якого був ОСОБА_4 , належав на праві особистої власності житловий будинок АДРЕСА_1, зареєстрований у Івано -Франківському обласному бюро технічної інвентаризації 28 червня 1980 року , реєстрова книга №1, реєстровий №13.

Згідно рішення виконавчого комітету Підмихайлівської сільської ради народних депутатів №9 від 19 квітня 1990 року "Про дозвіл на будівництво житлового будинку на зареєстрованій за ОСОБА_14 земельній ділянці в с.Журів", ОСОБА_14 було надано дозвіл на будівництво індивідуального будинку на закріпленій за ним ділянці в с.Журів між господарствами ОСОБА_16 і ОСОБА_17 .

ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_5 , виданим виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області 04 листопада 2014 року.

Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради № 372 від 05 липня 2018 року, ОСОБА_7 , станом на 29 травня 2007 року, 10 серпня 2013 року, 03 листопада 2014 року була зареєстрована та проживала у АДРЕСА_2 .

З матеріалів спадкової справи №56/2014 вбачається, що ОСОБА_7 прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , про що 30 січня 2014 року подала нотаріусу письмову заяву, яка надійшла до нотарільної контори 06 лютого 2014 року.

ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини 07 лютого 2014 року.

Державним нотаріусом Рогатинської районної державної нотаріальної контори Андрейків Т.В. 27 липня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 через те, що за життя спадкодавця частки у праві спільної сумісної власності - колгоспному дворі, домоволодінні у АДРЕСА_1 не визначалися та через відсутність документів, що посвідчують право власності спадкодавця на домоволодіння. Згідно постанови нотаріуса спадкова справа після смерті ОСОБА_4 заведена ІНФОРМАЦІЯ_5 за заявою ОСОБА_7 про прийняття спадщини. Спадкоємцями ОСОБА_4 є його син ОСОБА_1 на 1/2 частку майна, дочка ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на 1/2 частку майна.

Відповідно до довідки ТОВ "Земюрконсалтинг" від 22 липня 2020 року домоволодіння по АДРЕСА_1 має наступні технічні характеристики: "А" житловий будинок загальною площею 96,8 м 2 , житловою площею 63,0 м 2 , "Б" стайня загальною площею 22,1 м 2 , "В" стодола загальною площею 28,4 м 2 , "Г" сарай загальною площею 12,2 м 2 , "Д" літня кухня загальною площею 33,8 м 2 , "Е" гараж загальною площею 16,2 м 2 , "Є" сарай загальною площею 11,5 м 2 , "Ж" сарай загальною площею 5,8 м 2 , "З" сарай загальною площею 18,2 м 2 , "К" альтанка загальною площею 9,1 м 2 , "Л" комора загальною площею 8,8 м 2 , "М" сарай загальною площею 14,4 м 2 , "Н" убиральня загальною площею 2,3 м 2 , № 1 криниця загальною площею 20,0 м/п, № 2 ворота загальною площею 6,1 м 2 , № 3 огорожа загальною площею 65,0 м 2 , № 4 огорожа загальною площею 24,4 м 2 , № 5 огорожа загальною площею 69,8 м 2 . Інвентаризаційна вартість домоволодіння станом на 22 липня 2020 року становить 303 550,00 грн. Рік побудови житлового будинку, господарських споруд - 1968.

На зазначені домоволодіння на замовлення ОСОБА_1 в ТОВ Земюрконсалтинг виготовлено технічний паспорт.

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №563142, виданого 22 травня 2009 року, на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за № 333, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010930800503, та Витягу з Державого земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603776072018, сформованого 23 липня 2018 року ОСОБА_18 , Державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської області, ОСОБА_5 була власником земельної ділянки площею 1,2223 га у межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер земельної ділянки - 2624484900:04:002:0024. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 20225,79 грн. Спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не офрмив своїх спадкових прав.

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №566078, виданого 22 травня 2009 року, на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за № 333, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010930800504, та Витягу з Державого земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603776252018, сформованого 23 липня 2018 року ОСОБА_18 , Державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської області, ОСОБА_5 набула уприватну власність земельну ділянку площею 0,3635 га у межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер земельної ділянки - 2624484900:04:002:0047. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 11136,69 грн.

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №563141, виданого 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за № 333, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010930800506, та Витягу з Державого земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603776432018, сформованого 23 липня 2018 року ОСОБА_18 , державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської області, ОСОБА_4 набув у приватну власність земельну ділянку площею 1,2223 га у межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер земельної ділянки - 2624484900:04:002:0023. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 21135,30 грн.

Згідно копії Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №566077, виданого 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за № 333, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010930800505, та Витягу з Державого земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603776632018, сформованого 23 липня 2018 року ОСОБА_18 , державним кадастровим реєстратором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської області, ОСОБА_4 набув у приватну власність земельну ділянку площею 0,3759 га у межах згідно з планом, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, кадастровий номер земельної ділянки - 2624484900:04:002:0046. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки 11274,59 грн.

Державним нотаріусом Рогатинської районної державної нотаріальної контори Андрейків Т.В. 23 липня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 1/2 частку земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області через відсутність документів, які посвідчують право власності на зазначені земельні ділянки. Згідно постанови нотаріуса спадкова справа після смерті ОСОБА_4 заведена ІНФОРМАЦІЯ_5 за заявою ОСОБА_7 про прийняття спадщини. Спадкоємцями ОСОБА_4 є його син ОСОБА_1 на 1/2 частку майна, дочка ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , на 1/2 частку майна.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.120 ЦК УРСР ( в ред.1963 року) майно колгоспного двору належить його членам на праві сумісної власності.

Згідно ст.121 ЦК УРСР володіння, користування і розпорядження майном колгоспного двору здійснюється за згодою всіх членів двору. При відсутності згоди спір про володіння, користування або розпорядження майном колгоспного двору вирішується судом за позовом будь-якого члена двору, який досяг шістнадцяти років. При цьому розміри часток колишніх членів колгоспного двору в спільному майні визначалися відповідно до чинної на той час ст.123 ЦК УРСР - при поділі майна, яке є спільною власністю колгоспного двору, суди повинні виходити з принципу рівності часток усіх колишніх членів двору, в тому числі непрацездатних і неповнолітніх.

Порядок ведення погосподарського обліку в сільських радах визначався спершу Вказівками по веденню книг погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими наказом Центрального статистичного управління СРСР від 13 квітня 1979 року № 112/5 (Вказівки № 112/5), в подальшому Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими Центральним статистичним управлінням СРСР 12 травня 1985 року за № 5-24/26 та Вказівками по веденню погосподарського обліку в сільських Радах народних депутатів, затвердженими постановою Державного комітету статистики СРСР від 25 травня 1990 року № 69 (Вказівки № 69).

Згідно з Вказівками № 112/5 і № 69 суспільна група господарства визначалась залежно від роду занять голови господарства (сім`ї). Особи, які працювали в колгоспі, але не були членами колгоспу, належали до суспільної групи робітників або службовців залежно від займаної посади.

Відповідно до абзацу 2 пункту 20 Вказівок № 112/5 виключенням із загального порядку були лише господарства, в яких проживали працюючі члени колгоспу. Такі господарства, незалежно від роду занять голови господарства, відносилися до господарств колгоспників.

Колгоспний двір був припинений 15 квітня 1991 року відповідно до постанови Верховної Ради Української РСР від 26 березня 1991 року № 885-ХІІ з введенням у дію Закону України Про власність .

Отже, станом на момент набрання чинності Законом України Про власність господарство ОСОБА_4 відносилося до суспільної групи колгоспний двір і жоден з членів двору не втратив права на 1/7 частку в його майні.

Відповідно до роз`яснень, даних у п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року №20 "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" до правовідносин, які виникли до 15 квітня 1991 року застосовується діюче на той час законодавство. Зокрема, спори щодо майна колишнього колгоспного двору, яке було придбане до 15 квітня 1991 року, мають вирішуватися за нормами, що регулювали власність цього двору, а саме: а) право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Такими, що втратили це право, вважаються працездатні члени двору, які не менше трьох років підряд до цієї дати не брали участі своєю працею і коштами у веденні спільного господарства двору (в цей строк не включається час перебування на дійсній строковій військовій службі, навчання в учбовому закладі, хвороба) ;б) розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних. Частку працездатного члена двору може бути зменшено або відмовлено у її виділення при недовгочасному його перебуванні у складі двору або незначній участі працею чи коштами в господарстві двору; г) згідно зі ст.4 Постанови Верховної Ради України "Про введення в дію Закону "Про власність" загальні правила спадкування щодо частки члена колгоспного двору застосовуються з 01 липня 1990 року. При спадкуванні після смерті останнього члена колгоспного двору, що мала місце до цієї дати, частка в майні двору, належна особі, яка вибула з членів двору, але не втратила на неї права на час смерті останнього члена двору, не входить до спадкового майна.

Таким чином кожен член колгоспного двору по АДРЕСА_1 був власником 1/7 частки майна колгоспного двору.

Згідно із роз`ясненням, викладених в пункті 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 червня 1983 року № 4 Про практику розгляду судами України справ про спадкування та в підпункту г пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності , правила статті 563 ЦК УРСР про те, що спадщина на майно колгоспного двору відкривається лише після смерті останнього його члена, поширюється на випадки припинення колгоспного двору лише з цих підстав до 01 липня 1990 року. При припиненні двору з інших підстав (перетворення колгоспу у радгосп, виходу з колгоспу членів двору тощо), а також в разі смерті члена двору після 30 червня 1990 року спадщина на відповідну частку майна колгоспного двору (майна, що збереглося), відкривається після смерті кожного з його колишніх членів.

Пояснення позивача, показання свідків про вибуття ОСОБА_19 з домоволодіння по АДРЕСА_1 до 1990 року спростовуються належними та допустимими доказами - фотокопією погосподарської книги, довідкою №46, виданою 11 лютого 2014 року виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради про зареєстрованих осіб у домоволодінні станом на 01 липня 1990 року, довідкою №371 від 05 липня 2018 року щодо членів колгоспного двору по АДРЕСА_1 станом на 15 квітня 1991 року, рішенням виконавчого комітету Підмихайлівської сільської ради народних депутатів №9 від 19 квітня 1990 року "Про надання дозволу на будівництво житлового будинку", оскільки саме з цього часу у ОСОБА_20 , ОСОБА_21 виникло право на будівництво нового житлового будинку.

. Внаслідок смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина на 1/7 її частки в майні колгоспного двору, яку прийняв ОСОБА_4 , як спадкоємець першої черги, однак спадкових прав не оформив. Пояснення позивача, що він прийняв спадщину після смерті матері, оскільки проживав разом з нею в АДРЕСА_1 , спростовується належним та допустимим доказом - довідкою №38, виданою 04 лютого 2014 року про те, що ОСОБА_5 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 з чоловіком ОСОБА_4 . Внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на 2/7 частки в майні колгоспного двору (з яких 1/7 частка належна ОСОБА_4 , 1/7 частка яку він успадкував внаслідок смерті дружини ОСОБА_5 ).

Згідно з пп. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року положення зазначеного Кодексу застосовується до тих прав і обов`язків, що виникли до набрання чинності Кодексом або продовжують існувати після набрання ним чинності.

За статтею 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст. 14 Конституції України.

Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб`єктивного земельного права, суб`єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку, чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.

Відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Спадкуванням за ст.1216 ЦК України є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Згідно ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).

За статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

За ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ст. 1296 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно (ч.1 ст. 1297 ЦК України).

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, а також право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною у порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину (ч. 1 і ч. 2 ст. 126 ЗК України). Набуття права власності на земельну ділянку та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності наступних юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку Державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Відповідно до ст. 392 ЦК України спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні відповідні правовстановлюючі документи.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини, яким є день смерті особи, не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина друга статті 1220, частина перша статті 1269 ЦК України).

Згідно фотокопії спадкової справи № 56/2014 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_4 заведена ІНФОРМАЦІЯ_5 за заявою ОСОБА_7 про прийняття спадщини, таким чином дочка спадкодавця прийняла спадщину, однак не оформила спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до частини третьої статті 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Оскільки частка спадкодавця ОСОБА_4 у домоволодінні по АДРЕСА_1 становила 2/7 частки (1/7 - належна спадкодавцю, як члену колгоспного двору та 1/7, яку він успадкував після смерті дружини ОСОБА_5 ) , частка спадкоємця ОСОБА_1 становить 1/2 від спадкового майна, тобто - 1/7 частину домоволодіння (1/2 частку від 2/7 належних спадкодавцеві).

Суд не бере до уваги визнання позову відповідачем ОСОБА_2 , оскільки така позиція відповідачки суперечить закону та порушує права, свободи та інтереси ОСОБА_14 .

Показання свідків про вибуття ОСОБА_19 з домоволодіння по АДРЕСА_1 до 1990 року спростовуються належними та допустимими доказами - фотокопією погосподарської книги, довідкою №46, виданою 11 лютого 2014 року виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради, рішенням виконавчого комітету Підмихайлівської сільської ради народних депутатів №9 від 19 квітня 1990 року "Про надання дозволу на будівництво житлового будинку", довідкою №371 від 05 липня 2018 року, виданою виконавчим комітетом Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265,283-284 ЦПК України,суд,-

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/7 (одну сьому) частку домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок загальною площею 96,8 м 2 , житловою площею 63,0 м 2 , стайню загальною площею 22,1 м 2 , стодолу загальною площею 28,4 м 2 , сарай загальною площею 12,2 м 2 , літню кухню загальною площею 33,8 м 2 , гараж загальною площею 16,2 м 2 , сарай загальною площею 11,5 м 2 , сарай загальною площею 5,8 м 2 , сарай загальною площею 18,2 м 2 , альтанку загальною площею 9,1 м 2 , комору загальною площею 8,8 м 2 , сарай загальною площею 14,4 м 2 , убиральню загальною площею 2,3 м 2 , криницю загальною площею 20,0 м/п, ворота загальною площею 6,1 м 2 , огорожу загальною площею 65,0 м 2 , огорожу загальною площею 24,4 м 2 , огорожу загальною площею 69,8 м 2 в порядку спадкування за законом внаслідок смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не оформив спадкових прав після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 (одну другу) частку земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Підмихайлівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, а саме:

на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 2624484900:04:002:0024, площею 1,2223 га, згідно Державного акта серії ЯЖ №563142, виданого Рогатинською районною державною адміністрацією 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за №333;

на 1/2 частину земельної ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 2624484900:04:002:0047, площею 0,3635 га, згідно Державного акта серії ЯЖ №566078, виданого Рогатинською районною державною адміністрацією 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за №333;

на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 2624484900:04:002:0023, площею 1,2223 га згідно Державного акта серії ЯЖ №563141, виданого Рогатинською районною державною адміністрацією 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за №333;

на 1/2 частину земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 2624484900:04:002:0046, площею 0,3759 га згідно Державного акта серії ЯЖ №566077, виданого Рогатинською районною державною адміністрацією 22 травня 2009 року на підставі розпорядження Рогатинської районної державної адміністрації від 19 грудня 2008 року за №333 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав після смерті дружини ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 , житель АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , жителька АДРЕСА_3 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , реєстраційний номер облікової картки платника податків , житель АДРЕСА_2 .

Повне судове рішення складено 25 лютого 2021 року.

Суддя О.О.Гаврилюк

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.02.2021
Оприлюднено26.02.2021
Номер документу95163375
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/1049/20

Постанова від 10.05.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 20.04.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 24.09.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Ухвала від 30.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Коротун Вадим Михайлович

Постанова від 27.07.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Бойчук І. В.

Постанова від 27.07.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Бойчук І. В.

Ухвала від 14.06.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Бойчук І. В.

Ухвала від 28.05.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Бойчук І. В.

Ухвала від 14.05.2021

Цивільне

Івано-Франківський апеляційний суд

Бойчук І. В.

Рішення від 24.02.2021

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Гаврилюк О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні