Ухвала
від 26.02.2021 по справі 559/399/21
ДУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 559/399/21

Провадження № 1-кс/559/89/2021

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2021 р. м. Дубно

Слідчий суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представників володільців майна ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

розглянувши клопотання прокурора Дубенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021186040000056 від 23 лютого 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення ч. 4 ст. 358 КК України, про арешт майна,

встановив:

до слідчого судді звернувся прокурор із клопотанням в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021186040000056 від 23 лютого 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, про накладення арешту на майно, в обґрунтування якого посилається на те, що 23.02.2021 працівниками Дубенського РВП ГУНП в Рівненській в смт. Смига, Дубенського району виявлено чотири вантажні автомобілі марки «DAF», д.н.з. НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 з автоцистернами з дизельним паливом, водії яких надали товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів із ознаками підробки. Відомості про кримінальне правопорушення внесені до ЄРДР №12021186040000056 від 23.02.2021 за попередньою правовою кваліфікацією кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України. На підставі вказаного повідомлення під час безпосереднього переслідування особи, яка вчинила даний злочин з метою його розкриття 23.02.2021 було проведено огляд в порядку ч. 3 ст. 233 КПК України та вилучено вказані транспортні засоби, документацію на них та товарно-транспортні накладні на товар, який перевозився. Зазначається, що на даний час є необхідність у накладенні арешту на автомобіль «DAF» моделі «XF 95.480» із д.н.з. НОМЕР_3 , спеціальний причіп (цистерна) марки «MERCERON», моделі «M-343 HERPO» із д.н.з. НОМЕР_5 , автомобіль марки «DAF», моделі «XF 105.410» із д.н.з. НОМЕР_4 та на свідоцтва про реєстрацію даних транспортних засобів серії НОМЕР_6 , НОМЕР_7 та НОМЕР_8 з метою запобігання приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, для забезпечення можливості проведення з ними слідчих дій, зокрема комплексної експертизи транспортного засобу, так як останні мають суттєве значення у даному кримінальному провадженні як речові докази.

У судовому засіданні прокурор уточнив клопотання в частині ідентифікуючих ознак транспортних засобів та їх власників, та просив задовольнити уточнене клопотання з підстав, вказаних у останньому. Зазначивши, що на даний час дізнавачем готується клопотання про проведення експертизи по таких об`єктах.

Представники володільців майна в судовому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання прокурора, вказуючи на дійсності документів на вантаж і відсутність будь-яких порушень закону з боку відвантаження та транспортування продукції, про що надали додаткові документи. А тому і транспортні засоби не можуть бути арештовані та повинні продовжувати транспортування вантажу.

Заслухавши пояснення прокурора та представників володільців майна, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що наведено обґрунтовані підстави для часткового задоволення даного уточненого клопотання.

Встановлено, що СВ Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12021186040000056 від 23 лютого 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України (а.с.5).

Проведено оглядмісця подіїза правиламиобшуку тавилучено транспортнізасоби: автомобіль марки «DAF», моделі «XF 955.410», д.н.з. НОМЕР_3 , спеціальний причіп (цистерна) марки «MERCERON», моделі «M-343 HERPO» із д.н.з. НОМЕР_9 , автомобіль марки «DAF», моделі «XF 105.410», д.н.з. НОМЕР_1 , свідоцтва про реєстрацію даних транспортних засобів НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , які поміщено до спеціального пакету «Національна поліція України».

Згідно договорів найму (оренди) транспортних засобів (а.с. 21-26), дані транспортні засоби орендовані ТОВ "Нафтатрейдгруп" у ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які є їх власниками.

Відповідно до протоколу огляду місця події від 23.02.2021, проведеного по в смт. Смига, Дубенського району, Рівненської області поблизу кафе-бару «Колиба», місцезнаходження якої смт. Смига, вул. Дубенська, 48, Дубенського району, Рівненської області, дані транспортнізасоби та документи виявлений і вилучені.

Постановою дізнавача СВ Дубенського ВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_8 від 24.02.2021, виявлене та вилучене під час огляду місця події 23.02.2021 року майно, визнано речовими доказами в зазначеному кримінальному провадженні (а.с. 12-13).

Згідно ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.

Тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду, передбачено ч. 2 ст. 168 КПК України.

При цьому клопотання слідчого, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі у якої його було вилучено, випливає зі змісту ч. 5 ст. 171 КПК України.

Зі змісту клопотання слідує, що вказане в клопотанні майно було вилучене під часогляду місця події, проведеного 23.02.2021 та в строк, передбачений ч. 5 ст. 171 КПК Україниспрямовано прокурором до суду.

Тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення, передбачено ч. 1 ст. 167 КПК України.

Тимчасово вилученим майном може бути, в тому числі і майно у вигляді речей, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони, зокрема, використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди, випливає зі змісту ч. 2 ст. 167 цього кодексу.

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України - заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна.

Відповідно до ч. 5 ст. 132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.

Частина 1 ст. 170 КПК України вказує на те, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України - арешт майна допускається зокрема і з метою забезпечення збереження речових доказів.

Зі змісту ч. 3 ст. 170 КПК України слідує, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини 2 цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, якою визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Частина 2 ст. 173 КПК України зазначає, що при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен врахувати зокрема і: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України) тощо.

Накладення арешту на майно з підстави, передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, не вимагає обов`язкової наявності в кримінальному провадженні обґрунтованої підозри чи цивільного позову.Арешт майна з вказаної підстави по суті являє собою форму забезпечення доказів і є самостійною правовою підставою для арешту майна поряд з забезпеченням цивільного позову та конфіскацією майна та, на відміну від інших правових підстав, не вимагає оголошення підозри у кримінальному провадженні і не пов`язує особу підозрюваного з можливістю арешту такого майна.

Частина 4 статті 358 КК України передбачена кримінальна відповідальність за використання завідомо підробленого документа.Враховуючи,що навищезазначенихтранспортних засобах здійснювалося перевезення товару за товарно-транспортною накладною, по якій є підозра підробки, існують достатні підстави вважати, що вказані транспортні засоби відповідають критеріям речового доказу у кримінальному провадженні. Правові підстави для перевезення товару мають бути з`ясовані в ході подальшого досудового розслідування, тому на цей час, з огляду на кваліфікацію кримінального правопорушення, доцільним буде застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження щодо транспортних засобів.

Разом з тим, у клопотанні прокурор вказує на спосіб арешту заборона власнику або іншим особам користуватися та розпоряджатися даним майном до прийняття рішення в кримінальному провадженні.

Слідчий суддя приймає до уваги, що товарно-транспортна накладна, по якій у дізнавача, як самостійної особи в здійсненні досудового розслідування, є підозри наявності ознак підробки відноситься до даних транспортних засобів та товару, який завантажений в останніх, що зафіксовано у протоколі огляду місця події та не заперечується представником власників та володільців майна, тому немає підстав для застосування найтяжчого способу арешту майна. Крім того, вказані транспортні засоби були передані їх власниками в оренду іншим особам на підставі договорів оренди транспортного засобу. З урахуванням зазначеного, розумності та співмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження слідчий суддя застосовує в даному випадку найменш обтяжливий спосіб арешту майна шляхом встановлення заборони на його користування та розпорядження.

Слідчим суддею зазначається, що аналіз наданих представниками володільців майна документів (а.с. 21-52) має здійснюватися дізнавачем під час досудового слідства, так як останній є самостійним учасником слідсва, тобто слідчий суддя в межах розгляду даного клопотання не наділенний повноваженнями робити висновки щодо дійсності документів, підозра щодо підробки яких виникла у правоохоронних органах.

Окрім того, однією із загальних засад кримінального провадження, визначених п. 21 ч. 1ст. 7 КПК України, є розумність строків. Відповідно дост. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

Відповідно до п. 2 ч. 3ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання в права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Таким чином, враховуючи наслідки арешту майна для власника та володільця майна, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, розумні строки, слідчий суддя вважає, що встановлення арешту майна у даному кримінальному провадженні є достатнім до 05.03.2021 року включно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 170-173 КПК України, слідчий суддя

ухвалив:

уточнене клопотання прокурора Дубенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12021186040000056 від 23 лютого 2021 року, за ознаками кримінального правопорушення ч.4 ст. 358 КК України про арешт майна - задовольнити частково.

Накласти арешт, встановивши заборонукористуватися тарозпоряджатися власникуабо іншимособам по05березня 2021року включно на майно, а саме:

- автомобіль марки «DAF», моделі «XF 955.410», д.н.з. НОМЕР_3 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 належить - ОСОБА_6 , жительці АДРЕСА_1 , який вилучений до Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області та поміщений на територію спеціального майданчика, що за адресою: с. Привільне, Дубенського району, Рівненської області;

- спеціальний причіп (цистерна) марки «MERCERON», моделі «M-343 HERPO» із д.н.з. НОМЕР_9 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_11 належить ОСОБА_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який вилучений до Дубенського РВП при цьому поміщений на територію спеціального майданчика, що за адресою: с. Привільне, Дубенського району, Рівненської області;

- автомобіль марки «DAF», моделі «XF 105.410», д.н.з. НОМЕР_1 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_12 належить - ОСОБА_7 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який вилучений до Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області та поміщений на територію спеціального майданчика, що за адресою: с. Привільне, Дубенського району, Рівненської області;

- свідоцтва про реєстрацію даних транспортних засобів НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , які поміщено до спеціального пакету «Національна поліція України».

В іншій частині - відмовити.

Ухвала виконується негайно слідчим або прокурором у даному кримінальному провадженні.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудДубенський міськрайонний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення26.02.2021
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу95211063
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —559/399/21

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 09.03.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 26.02.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 26.02.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

Ухвала від 26.02.2021

Кримінальне

Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Панчук М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні