Справа №491/1155/19
Провадження № 2др/521/8/21
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
01 березня 2021 року
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
Головуючого - судді Гуревського В.К.
за секретаря - Тішкіної Р.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі заяву представника ПП Агрос-Юг Свида К.В. про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ТОВ Украгросоюз ЛТД до ПП Агрос-Юг , ОСОБА_1 , про визнання договору оренди недійсним, визнання додаткової угоди укладеною, -
в с т а н о в и в :
В Малиновському районному суді м. Одеси перебувала цивільна справа №491/1155/19 за позовом ТОВ Украгросоюз ЛТД до ПП Агрос-Юг , ОСОБА_1 , про визнання договору оренди недійсним, визнання додаткової угоди укладеною.
Представник ПП Агрос-Юг Свида К.В. звернулась до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення по цивільній справі за позовом ТОВ Украгросоюз ЛТД до ПП Агрос-Юг , ОСОБА_1 , про визнання договору оренди недійсним, визнання додаткової угоди укладеною, а саме просить доповнити рішення суду - про стягнення з позивача судових витрат, а саме:
1.1. 07 травня 2019 року між ПП Агрос-Юг та Адвокатським об`єднанням Паверлекс був укладений Договір про надання правової (правничої) допомоги.
1.2. 26 лютого 2020 року між ПП Агрос-Юг та АО Паверлекс було укладено додаткову угоду №8, якою доповнено п. 1.2. Договору від 07 травня 2019 року підпунктом 1.2.7. наступного змісту:
Правова (правнича) допомога надається Об`єднанням щодо представництва інтересів Клієнта у справі №491/1155/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Украгросоюз ЛТД (код ЄДРПОУ 30818378) до Приватного підприємства Агрос-Юг та ОСОБА_1 про визнання договору недійсним та визнання додаткової угоди укладеною, з приводу належної ОСОБА_1 земельної ділянки, кадастровий номер 5120281400:01:002:0232 (копія договору від 07 травня 2019 року та додаткової угоди №8 до нього від 26 лютого 2020 року додаються, оригінали наявні у ПП Агрос-Юг ).
1.3. До суду надається також виписка з ЄДР щодо АО Паверлекс , з якої вбачається, що адвокат Свида К.В. є адвокатом та партнером АО Паверлекс , а керівником АО Паверлекс є адвокат Оксюта В.В., що пояснює вказане у звіті підписання ним, як керівником, договору про надання правової (правничої) допомоги та додаткової угоди до нього, а також узгодження умов договору, в тому числі й щодо розміру гонорару, відповідно до складності та обсягу виконуваної для клієнта роботи, що включає також необхідність здійснення правової оцінки ситуації для того, щоб зорієнтувати клієнта на стадії укладення договору хоча б приблизно щодо обсягів роботи, строків та очікуваного результату.
Відомості про реєстрацію адвокатів Свиди К.В. та Оксюти В.В. в Єдиному реєстрі адвокатів України є відкритими та можуть бути перевірені в будь-який час.
1.4. Правова (правнича) допомога відповідно до п. 1.3 Договору надається, зокрема, у вигляді консультацій та роз`яснень з юридичних питань, складання позовів, в тому числі зустрічних, заяв, скарг, відзивів клопотань та інших документів правового характеру, здійснення представництва та ведення справ в суді, інші види юридичної допомоги, що не передбачені цим договором, однак є необхідними для його належного виконання.
1.5. Як вбачається з п. 5.2 Договору, даним договором встановлена погодинна оплата за надання правової (правничої) допомоги.
1.6. За домовленістю сторін вартість однієї години витраченого часу адвоката Об`єднання у справі дорівнює 1250,00 (одна тисяча двісті п`ятдесят) гривень (п. 5.3 договору).
1.7. Клієнт сплачу гонорар згідно з виставленим рахунком (п. 5.4 Договору).
1.8. Відповідно до п. 5.5 Договору розмір гонорару за надання правової (правничої) допомоги розраховується за формулою: гонорар = кількість витрачених годин адвоката у відповідній справі х вартість 1 години, зазначеної в п. 5.3. Договору.
1.9. Судові витрати відповідача ПП Агрос-Юг по даній справі, які представляють собою вартість правничої допомоги, складають 13541,50 грн., та підлягають стягненню з позивача у зв`язку з наступним:
1.10. Відповідно до положень ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
1.11. Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
1.12. У відзиві на позов ПП Агрос-Юг зазначило, що судові витрати відповідача складатимуться з витрат, понесених за надання професійної правничої допомоги під час розгляду даної справи.
1.13. При цьому орієнтовний розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката розраховуватиметься відповідно до кількості часу, витраченого за надання такої допомоги, виходячи з вартості однієї години, яка дорівнює 1250,00 грн.
1.14. Також представник відповідача вказав, що документи, які підтверджують укладення договору, здійснення оплати за договором, детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та табель обліку часу, витраченого на надання правничої допомоги, буде надано в порядку, передбаченому ч. 8 ст. 141 ЦПК України до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.
1.15. Відповідно до вимог ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
1.16. Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
1.17. Відповідно до ст. 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність , гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
1.18. Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 16 лютого 2021 року у справі №491/1155/19 у задоволенні позову ТОВ Украгросоюз ЛТД до ПП Агрос-Юг , ОСОБА_1 відмовлено повністю.
1.19. Відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, у разі відмови в позові покладаються на позивача.
1.20. Як вбачається з матеріалів справи, представником відповідача адвокатом Свидою К.В. були підготовлені та направлені до суду 02 березня 2020 року - відзив на позов з додатками по справі №491/1155/19, 13 жовтня 2020 року - заперечення, а також заяви процесуального характеру, які стосуються руху справи та пов`язані з рухом справи в суді, що детально відображено у звітах про обсяг наданих послуг та використання адвокатом робочого часу для надання правничої (правової) допомоги ПП Агрос-Юг по договору.
1.21. На підтвердження повноважень адвоката до суду був наданий ордер ВН №1011242 від 14 вересня 2020 року, виданий АО Паверлекс адвокату Свиді К.В. для представництва ПП Агрос-Юг в Малиновському районному суді м. Одеси.
1.22. Адвокат Свида К.В. з`являлася в судові засідання до Малиновського районного суду м. Одеси 15 вересня 2020 року (позивач подав заяву про відкладення розгляду справи через карантин), 24 листопада 2020 року (судове засідання не відбулося, позивач не з`явився).
1.23. Зі звітів про обсяг наданої правничої допомоги та використання адвокатом робочого часу на надання правничої допомоги ПП Агрос-Юг за договором про надання правової (правничої) допомоги від 07 травня 2019 року з урахуванням Додаткової угоди №8 від 26 лютого 2020 року у справі №491/1155/19, які надаються до суду, вбачається, що в цілому на правничу допомогу адвокатами АО Паверлекс під час розгляду справи в суді першої інстанції витрачено 10 год. 50 хв. робочого часу.
1.24. Розмір гонорару розраховується наступним чином:
- вартість 1 години робочого часу адвоката = 1250,00 грн.
- вартість 1 хвилини = 20,83 грн. (1250грн./60хв.)
- розмір гонорару, який підлягає сплаті, = 13541,50 грн. (1250 грн. х 10 год. + 20,83 грн. х 50 хв.).
1.25. 10 лютого 2021 року АО Паверлекс виставило рахунок на оплату гонорару у розмірі 13541,50 грн., який відповідно до умов договору має бути сплачений Клієнтом протягом двадцяти днів, та був сплачений Клієнтом 12 лютого 2021 року, що підтверджується платіжним дорученням №601 від 12 лютого 2021 року.
1.26. При цьому розмір витрат на правничу допомогу у цій справі є обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням значення справи для сторін, а також з урахуванням складності справи, гонорар вже сплачений.
1.27. Дана справа, а вірніше її вирішення на користь ПП Агрос-Юг , має значне значення для підприємства, оскільки надає можливість і в подальшому використовувати орендовану земельну ділянку для сільськогосподарських потреб, тобто займатися основним для підприємства видом діяльності - вирощуванням сільськогосподарських культур, надає можливість зібрати вже посіяний врожай, здійснити культивацію та удобрення ґрунту, засіяти ділянку, тобто не зазнати втрат та збитків у своїй господарській діяльності, враховуючи, що її було надано ОСОБА_1 в оренду ПП Агрос-Юг на тривалий час.
1.28. Як вже зазначалось, договір про надання правової (правничої) допомоги в частині сплати гонорару укладений з відкладальною умовою, а саме: обумовлений договором розмір гонорару клієнт має сплатити протягом 20 днів з моменту виставлення рахунку. Враховуючи, що адвокат об`єктивно не володіє інформацією, скільки часу займе розгляд справи та скільки часу реально буде витрачено на надання правової допомоги по справі, то рахунок виставляється після завершення розгляду справи судом першої інстанції.
1.29. Звертаю увагу суду, що відповідно до правової позиції, викладеної в постанові об`єднаної палати Верховного Суду у складі судців Касаційного господарського суду від 03 жовтня 2019 року у справі №922/445/19 гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумніш та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Разом із тим розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено .
Такої самої правової позиції щодо можливості розподілу вартості витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які на момент прийняття судом рішення ще не сплачені, а тільки мають бути сплачені, дотримується і Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду в постанові від 02 вересня 2020 року у справі №329/766/18.
1.30. Як зазначив Верховний Суд в постанові від 20 листопада 2020 року у справі №910/13071/19, втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку, таке втручання суперечитиме принципу свободи договору, закріпленому в положеннях статті 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України.
1.31. Пунктом 2.4. договору про надання правової (правничої) допомоги передбачено надання адвокатом звіту про виконану роботу за певний період виключно на вимогу клієнта.
1.32. Як зазначив ВС в постанові від 16 травня 2019 року у справі №823/2638/18, оскільки складення акту виконаних робіт не передбачено умовами договору, то виставлення рахунку клієнту та його оплата свідчать про їх прийняття.
1.33. В цій же постанові, а також в постановах від 09 липня 2019 року у справі №923/726/18, від 22 жовтня 2020 року у справі №910/9187/19, від 13 грудня 2018 року у справі №816/2096/17, від 09 липня 2019 року у справі №923/726/18, від 26 лютого 2020 року у справі №910/14371/18 ВС дотримується тієї позиції, що від учасника справи вимагається надання суду доказів щодо обсягу наданих послуг і виконання робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особо, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права. Що стосується часу, витраченого фахівцем у галузі права, то достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, що саме така кількість часу витрачена на відповідні дії.
1.34. Також звернуто увагу суду на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року у справі №755/9215/15-ц, в якій суд вказав на те, що для якнайкращого захисту інтересів клієнта адвокат самостійно визначається із стратегією захисту та алгоритмом дій. Суд зазначив, що розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, суд не вправі втручатися у ці правовідносини (п.28). Разом із тим, чинне цивільно-процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу (п. 29). ЦПК України передбачено такі критерії визначення та розподілу судових витрат: 1) їх дійсність; 2) необхідність; 3) розумність їх розміру, з урахуванням складності справи та фінансового стану учасників справи. Із запровадженням з 15 грудня 2017 року змін до ЦПК України законодавцем принципово по новому визначено роль суду у позовному провадженні, а саме: як арбітра, що надає оцінку тим доказам та доводам, що наводяться сторонами у справі, та не може діяти на користь будь-якої із сторін, що не відповідатиме основним принципам цивільного судочинства.(п. п. 39-40). Тобто саме зацікавлена сторона має вчинити певні дії, спрямовані на відшкодування з іншої сторони витрат на професійну правничу допомогу, а інша сторона має право на відповідні заперечення проти таких вимог, що виключає ініціативу суду з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони, (п. 44). ...виходячи із конкретних обставин справи, адвокат самостійно визначається зі стратегією захисту інтересів свого клієнта та алгоритмом дій задля задоволення вимог останнього та найкращого його захисту (п. 64).
1.35. Витрати на оплату послуг адвоката у розмірі 13541,50 грн. в контексті даної справи є обґрунтованими і підлягають стягненню відповідно до ч. 2 ст. 141 ЦПК України, оскільки такі судові витрати (оплата гонорару) відповідач ПП Агрос-Юг реально сплатив на користь Об`єднання, що підтверджується належними, допустимими та достатніми доказами; ці витрати відповідач несе вимушено, так як жодних прав та інтересів позивача не порушував, зі своєї сторони вживав необхідні заходи з метою захисту своїх законних прав та інтересів, витратив рік на захист своїх прав в суді першої інстанції.
1.36. Відповідно до ч. 1 ст. 246 ЦПК України якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
1.37. З огляду на такі обставини, слідує, що оскільки у позові ТОВ Украгросоюз ЛТД було відмовлено у зв`язку з необґрунтованістю заявлених вимог, то з позивача на користь відповідача ПП Агрос-Юг мають бути стягнуті 13541,50 грн. (тринадцять тисяч п`ятсот сорок одна гривня 50 коп.) витрат на професійну правничу допомогу адвоката, з урахуванням витраченого часу 10 год. 50 хв., виходячи з передбаченої договором про надання правової (правничої) допомоги вартості 1 години робочого часу - 1250,00 грн.
Заява розглянута в порядку ст. 270 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, подану заяву, суд вважає заяву обґрунтованою з таких причин.
16 лютого 2021 року Малиновським районним судом м. Одеси ухвалено рішення по справі, за яким у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю Украгросоюз ЛТД (ідент. код 30818378, адреса: Одеська обл., Ананьївський р-н, с.Долинське) до приватного підприємства Агрос-Юг (ідент. код 35993399, адреса: Одеська обл., Роздільнянський р-н, с.Кучурган, вул. Філатова, буд. 26), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) про визнання договору недійсним та визнання додаткової угоди укладеною - відмовлено.
Судом не вирішено питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Керуючись ст. 270 Цивільного процесуального кодексу України, СУД -
В И Р І Ш И В :
Доповнити рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 16 лютого 2021 року у цивільній справі № 491/1155/19 за позовом ТОВ Украгросоюз ЛТД до ПП Агрос-Юг , ОСОБА_1 , про визнання договору оренди недійсним, визнання додаткової угоди укладеною.
Стягнути з ТОВ Украгросоюз ЛТД (ідент. код 30818378, адреса: Одеська обл., Ананьївський р-н, с. Долинське) на користь відповідача ПП Агрос-Юг (ідент. код 35993399, адреса: Одеська обл., Роздільнянський р-н, с. Кучурган, вул. Філатова, буд. 26) 13541,50 грн. (тринадцять тисяч п`ятсот сорок одна гривня 50 коп.) витрат на професійну правничу допомогу адвоката, з урахуванням витраченого часу 10 год. 50 хв., виходячи з передбаченої договором про надання правової (правничої) допомоги вартості 1 години робочого часу - 1250,00 грн.
Додаткове рішення може бути оскаржене шляхом подання до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Додаткове рішення суду в повному обсязі складено 01 березня 2021 року.
СУДДЯ: Гуревський В.К.
Суд | Малиновський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2021 |
Оприлюднено | 02.03.2021 |
Номер документу | 95218610 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малиновський районний суд м.Одеси
Гуревський В. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні