ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.05.10р. Справа № 10/145-10
За позовом Фізичній ос обі-підприємця ОСОБА_1 ( м. Д ніпродзержинськ Дніпропетр овської області )
до Товариства з обмежен ою відповідальністю "ТУРТРАН ССЕРВІС" ( м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області )
про стягнення 32 466 грн.
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 (С відоство про держ.реєстрацію ) - підприємець
від відповідача:Герасимо в С.А. (протокол засідання з асновників) - ген. директор
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до г осподарського суду Дніпропе тровської області з позовом до Відповідача про стягнення 32 466 грн. заборгованості по оре ндній платі, яка підлягає спл аті відповідно до умов Догов ору найму ( оренди ) № 30 транспор тного засобу з екіпажем від 02. 02.2009 р., укладеного між сторонам и. Заборгованість по орендні й платі виникла за період з бе резня 2009 р. по липень 2009 р.
Підстави з якими Позив ач пов”язує свої позовні вим оги : Відповідач не виконує ум ови Договору найму ( оренди ) № 30 транспортного засобу з екіп ажем від 02.02.2009 р., укладеного між сторонами, щодо сплати оренд них платежів.
Відповідач проти задо волення позовних вимог Позив ача заперечує зазначаючи у в ідзиві на позов на їх безпідс тавність та необґрунтованіс ть, а також на недійсності Дог овору найму ( оренди ) № 30 трансп ортного засобу з екіпажем ві д 02.02.2009 р., який в порушення полож ень ст. 799 ЦК України не був нота ріально посвідчений. Також, В ідповідач вважає Договір най му ( оренди ) № 30 транспортного з асобу з екіпажем від 02.02.2009 р. - „ сфабрикованим”.
По справі оголошувала ся перерва з 18.05.2010 р. по 20.05.2010 р.
Клопотання про застос ування засобів технічної фік сації судового процесу ( ауді о запис ) представниками сто рін не заявлялося.
У судовому засіданні з а згодою представників сторі н оголошено вступну та резол ютивну частини судового ріше ння.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши поясненн я представників сторін, госп одарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до свідо цтва про реєстрацію транспор тного засобу № АЕС 305081 від 12.02.2009 р. - автобус БАЗ реєстраційний номер НОМЕР_1 належить О СОБА_1
12.02.2009 р. між Фізичною осо бою - підприємцем ОСОБА_1 ( Орендодавець ) т а Товариством з обмеженою ві дповідальністю „Туртранссе рвіс” ( Орендар ) уклад ений Договір найму ( оренди ) № 30 транспортного засобу з екіп ажем, згідно з умовами якого О рендодавець передає, а Оренд ар приймає в тимчасове корис тування автобус БАЗ реєстрац ійний номер НОМЕР_1 та спл ачує до 25 числа поточного міся ця орендну плату, розмір якої складає валову виручку отри ману Орендарем від реалізаці ї квитків через обласні підп риємства автобусних станцій .
Відповідно до ст. 798 ЦК України предметом договору найму транспортного засобу можуть бути також наземні с амохідні транспортні засоби тощо. Договором найму тра нспортного засобу може бу ти встановлено, що він переда ється у найм з екіпажем, яки й його обслуговує.
Ст. 805 ЦК України перед бачає, що управління та техні чна експлуатація транспортн ого засобу, переданого у найм з екіпажем, провадяться його екіпажем. Екіпаж не припиняє трудових відносин з наймод авцем. Витрати на утримання е кіпажу несе наймодавець.
Суб' єкти господарю вання повинні виконувати гос подарські зобов' язання на лежним чином, відповідно до з акону, інших правових актів, д оговору ( п. 1 ст. 193 ГК України).
Відповідно до ст. 526 ЦК Укра їни зобов'язання має виконув атися належним чином відпові дно до умов договору та вимо г цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звича їв ділового обороту або інши х вимог, що звичайно ставлят ься.
Одностороння відмова від з обов'язання або односторонн я зміна його умов не допуск ається, якщо інше не встано влено договором або законом ( ст. 525 ЦК України та п. 7 ст. 193 ГК Ук раїни ).
Якщо у зобов' язанні встановлений строк його вик онання, то воно підлягає вико нанню у цей строк ( ст. 530 ЦК Укра їни ).
Орендна плата - це фіксов аний платіж, який орендар спл ачує орендодавцю незалежно в ід наслідків своєї господарс ької діяльності ( ч. 1 ст. 286 ГК Укр аїни ).
Причиною виникнення спору є неналежне виконання Відповідачем умов договору оренди в частині своєчасної та повної сплати орендної пл ати.
Відповідно до довідки Товариства з обмеженою відп овідальністю „Туртранссерв іс” від 12.03.2010 р. підписаної дире ктором та головним бухгалтер ом товариства, станом на 01.01.2010 р . заборгованість Товариства з обмеженою відповідальніст ю „Туртранссервіс” перед Фі зичною особою - підприємцем ОСОБА_1 відповідно до Дог овору від 12.02.2009 р. за № 30 складає 32 466 грн., що підтверджено реєстр ами відомостей реалізації кв итків ВАТ „Полтаваавтотранс ” за період з березня 2009 р. по ли пень 2009 р. У довідці також зазна чається, що заборгованість в иникла внаслідок перерахува ня коштів в. о. директора не за призначенням.
Порушенням зобов' язанн я, відповідно до ст. 610 Цивільно го кодексу України, є його нев иконання або виконання з пор ушенням умов, визначених змі стом зобов' язання (неналежн е виконання).
Отже, факт не виконання Орен дарем умов Договору найму ( ор енди ) № 30 транспортного засоб у з екіпажем від 12.02.2009 р., щодо пов ної сплати Орендодавцеві оре ндних платежів, матеріалами справи доведено, Відповідаче м не спростовано.
Щодо заперечень Відповіда ча, суд їх вважає не доведени ми та такими, що не відповідаю ть положенням чинного законо давства.
Так, за приписами ст. ст. 32, 33 ГП К України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на під ставі яких господарський су д у визначеному законом поря дку встановлює наявність чи відсутність обставин, на як их ґрунтуються вимоги і запе речення сторін, а також інші о бставини, які мають значення для правильного вирішення г осподарського спору; кожна с торона повинна довести ті о бставини, на які вона посила ється як на підставу своїх ви мог і заперечень.
Відповідно до ст. 204 ЦК У країни правочин є правомірни м, якщо його недійсність пря мо не встановлена законом аб о якщо він не визнаний судом н едійсним.
В порушення зазначених пр иписів ГПК України, Відповід ачем не надано суду доказів „ сфабрикованння” Договору на йму ( оренди ) № 30 транспортного засобу з екіпажем від 02.02.2009 р. Не надано суду доказів і визнан ня в установленому судовому порядку недійсним вказаного Договору найму.
Вказаний Договір на йму ( оренди ) № 30 транспортного засобу з екіпажем укладений між сторонами в письмовій фо рмі, але нотаріально не посві дчений, а тому Відповідач йог о вважає нікчемним, але таке т вердження є хибним, виходячи з наступного:
Орендодавцем за Дого вором оренди є фізична особа -підприємець.
Згідно ч. 2 ст. 799 ЦК Укра їни договір найму транспортн ого засобу за участю фізично ї особи підлягає нотаріально му посвідченню.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 9 ЦК України, законом м ожуть бути передбачені особл ивості регулювання майнових відносин у сфері господарюв ання.
Господарський кодек с України визначає основні з асади господарювання в Украї ні і регулює господарські ві дносини, що виникають у проце сі організації та здійснення господарської діяльності мі ж суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання ( ст. 1 Г К України ).
Відповідно до ст. ст. 2, 5 5 ГК України учасниками відно син у сфері господарювання є , зокрема, суб'єкти господарюв ання - учасники господарськ их відносин, які здійснюють г осподарську діяльність, реал ізуючи господарську компете нцію (сукупність господарськ их прав та обов'язків), мають в ідокремлене майно і несуть в ідповідальність за своїми зо бов'язаннями в межах цього ма йна, крім випадків, передбаче них законодавством. Суб' єкт ами господарювання є, зокрем а, господарські організації - юридичні особи, створені від повідно до Цивільного кодекс у України, державні, комуналь ні та інші підприємства, ство рені відповідно до цього Код ексу, а також інші юридичні ос оби, які здійснюють господар ську діяльність та зареєстро вані в установленому законом порядку; громадяни України, і ноземці та особи без громадя нства, які здійснюють господ арську діяльність та зареєст ровані відповідно до закону як підприємці.
В силу положень ст. 3 ГК України під господарською ді яльністю у цьому Кодексі роз уміється діяльність суб'єкті в господарювання у сфері сус пільного виробництва, спрямо вана на виготовлення та реал ізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг варт існого характеру, що мають ці нову визначеність. Господарс ька діяльність, що здійснюєт ься для досягнення економічн их і соціальних результатів та з метою одержання прибутк у, є підприємництвом, а суб'єкт и підприємництва - підприємц ями. Майнові та інші відносин и, що виникають між суб'єктами господарювання при безпосер едньому здійсненні господар ської діяльності, є господар сько-виробничими відносинам и.
Ст. 4 ГК України розмеж овує відносини у сфері госпо дарювання з іншими видами ві дносин, зазначаючи, що не є пре дметом регулювання цього код ексу майнові та особисті нем айнові відносини, що регулюю ться Цивільним кодексом Укра їни, одночасно вказуючи при ц ьому, що особливості регулюв ання майнових відносин суб'є ктів господарювання визнача ються саме Господарським код ексом України.
Відповідно до ст. 2 ЦК Ук раїни учасниками цивільних в ідносин є фізичні особи та юр идичні особи.
Ст. 24 ЦК України встано влює, що фізичною особою як уч асником цивільних відносин в изнається людина, яка набува є цивільної правоздатності у момент її народження (ст. 25 ЦК У країни). Цивільна дієздатніс ть фізичної особи визначаєть ся її здатністю усвідомлюват и свої дії та керувати ними, у окремих випадках, вона обумо влена необхідністю досягнен ня людиною певного віку, але у будь-якому випадку вона не за лежить від інших організацій них або формальних чинників, таких як її реєстрація у комп етентних державних органах т ощо (ст. 30 ЦК України).
Згідно ст. 80 ЦК України юридичною особою є організа ція, створена та зареєстрова на у встановленому законом п орядку. Цивільна правоздатні сть та дієздатність юридично ї особи, виникають з моменту ї ї створення і припиняються з дня внесення до єдиного держ авного реєстру запису про її припинення (ст. 91 ЦК України). Ю ридична особа вважається ств ореною з моменту її державно ї реєстрації. Дані державної реєстрації включаються до є диного державного реєстру, в ідкритого для загального озн айомлення (ст. 89 ЦК України).
Поряд з цим, Цивільний кодекс України ( ст. 50 ) передба чає право фізичної особи на здійснення нею підприємни цької діяльності, не заборо неної законом. Фізична особа здійснює своє право на підпр иємницьку діяльність за умов и її державної реєстрації в п орядку, встановленому законо м. Інформація про державну ре єстрацію фізичних осіб-підпр иємців є відкритою.
Згідно ч. 1 ст. 128 ГК Укра їни громадянин визнається су б'єктом господарювання у раз і здійснення ним підприємниц ької діяльності за умови дер жавної реєстрації його як пі дприємця без статусу юридичн ої особи відповідно до статт і 58 цього Кодексу.
У господарських відн осинах фізичні особи-підприє мці приймають участь перш за все як підприємці, а не як фіз ичні особи, та лише на підстав і їх реєстрації і внесення ві домостей про них до єдиного д ержавного реєстру.
Набуття ОСОБА_1 ст атусу суб'єкта підприємницьк ої діяльності (фізичної особ и-підприємця) підтверджуєтьс я копією свідоцтва про держа вну реєстрацію фізичної особ и-підприємця.
Ч. 2 ст. 128 ГК України пер едбачено, що громадянин-підп риємець відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм ма йном, на яке відповідно до зак ону може бути звернено стягн ення.
Відповідно до ст. 52 ЦК У країни фізична особа - підпри ємець відповідає за зобов'яз аннями, пов'язаними з підприє мницькою діяльністю, усім св оїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бут и звернено стягнення.
Під час здійснення го сподарської діяльності фізи чні особи-підприємці, реаліз ують свою господарську компе тенцію, тобто сукупність гос подарських прав та обов'язкі в. При цьому решта прав та обов 'язків фізичної особи, що стан овлять її правоздатність як людини, набуваються та викон уються нею поза межами здійс нення нею господарської діял ьності, в порядку реалізації нею її цивільної дієздатнос ті, передбаченої Цивільним к одексом України та регулюють ся ним. Останнє випливає зі зм істу ч. 3 ст. 45 ГК України, відпов ідно до якої щодо громадян по ложення цього кодексу поширю ються на ту частину їх діяльн ості, яка за своїм характером є підприємницькою.
Ст. 51 ЦК України передб ачає, що до підприємницької д іяльності фізичних осіб заст осовуються нормативно-право ві акти, що регулюють підприє мницьку діяльність юридични х осіб, якщо інше не встановле но законом або не випливає із суті відносин.
На відміну від ч. 2 ст. 799 Ц К України, норми параграфу 5 гл ави 30 ГК України не встановлюю ть вимог щодо нотаріального посвідчення договорів оренд и транспортних засобів у сфе рі господарювання.
Положення ч. 2 ст. 799 ЦК У країни не можуть бути застос овані у відношенні Договору оренди, оскільки правове рег улювання підприємницької ді яльності юридичних осіб та ф ізичних осіб-підприємців, в д аному випадку, є тотожними. У в ідношенні договорів оренди т ранспортних засобів, укладен их юридичними особами, ЦК Укр аїни та ГК України не вимагаю ть обов'язкового нотаріально го посвідчення.
За загальним правило м (ст. 209 ЦК України) правочин, як ий вчинений у письмовій форм і, підлягає нотаріальному по свідченню лише у випадках, вс тановлених законом або домов леністю сторін. На вимогу фіз ичної або юридичної особи бу дь-який правочин з її участю м оже бути нотаріально посвідч ений.
Відтак, Договір найму ( оренди ) № 30 транспортного зас обу з екіпажем від 02.02.2009 р., уклад ений між сторонами - не потреб ував обов' язкового нотаріа льного посвідчення.
Вищенаведена правова позиція знайшла своє підтве рдження і у постанові Вищого господарського суду України від 14.09.2006 р. по справі № 41/102.
Враховуючи вищевикладен е, суд вважає, що позовні вимог и Позивача підлягають задово ленню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК Укра їни судові витрати покладают ься на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 22, 32, 33, 44, 49, 82 - 85 Г ПК України, господарський су д, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнит и.
Стягнути з Товариства з о бмеженою відповідальністю „ Туртранссервіс” ( м. Дніпродз ержинськ Дніпропетровської області ) на користь Фізично ї особи - підприємця ОСОБА _1 ( м. Дніпродзержинськ Дніпр опетровської області ) - 32 466 гр н. заборгованості по орендні й платі; 324 грн. 66 коп. витрат по с платі державного мита; 236 грн. витрат на інформаційно-техні чне забезпечення судового пр оцесу, про що видати наказ.
Наказ видати після набран ня рішенням законної сили.
Рішення набирає законної с или після закінчення десятид енного строку з дня його підп исання.
Рішення суду може бут и оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішенн я шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровськог о апеляційного господарсько го
суду.
Суддя І.М. Кощеєв
(Дата підписання рішення, о формленого відповідно до ви мог ст.84 Господарського проце суального кодексу України, - 20 .05.2010 року)
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2010 |
Оприлюднено | 18.12.2010 |
Номер документу | 9531890 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кощеєв Ігор Михайлович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Головко Володимир Григорович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кощеєв Ігор Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні