=-
Справа № 523/19302/19
Провадження №2/523/196/21
У Х В А Л А
"01" березня 2021 р. м. Одеса
Суворовський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Мурманової І.М.
за участю секретаря судового засідання - Нестеренко Л.В.
представника позивача - адвоката Акрабовоої О.М.,
представника відповідачів - адвоката Ростомова Г.А.,
розглянувши у підготовчому засіданні в м. Одесі в залі суду № 6 заяву представника позивача ОСОБА_1 адвоката Акрабової Ольги Миколаївни про прийняття до розгляду заяви про збільшення позовних вимог,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Суворовського районного суду м. Одеси перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Суворовська державна нотаріальна контора у м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про визнання частки у спільному майні подружжя, визначення частки в майні померлого.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 19.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
ОСОБА_1 16.02.2021 р. (вх. № 4150) звернулась із заявою про збільшення позовних вимог.
В підготовчому засіданні, адвокат позивача ОСОБА_4 підтримала заяву позивача про збільшення розміру позовних вимог, додатково пояснила, що дана позовна заява є такою, що відповідає інтересам позивача та є ефективним захистом її порушених прав, в даній заяві позивач конкретизувала позовні вимоги, не змінюючи при цьому обставин позову, якими обґрунтовуються позовні вимоги, оскільки підставами позову були ті ж самі правовідносини, які виникли між сторонами з приводу прав на спадкування, а змінився лише предмет позову, оскільки позивач в заяві про збільшення позовних вимог не ставить питання щодо визнання права власності, а лише просить визнати право на спадкування. Щодо сплати судового збору, пояснила, що заява про збільшення позовних вимоги не містить вимог майнового характеру, а відтак сплачений судовий збір при подачі позову до суду відповідає ставкам та розміру судового збору та не потребує доплати.
На підставі викладеного просила прийняти заяву до провадження та розглядати саме ці позовні вимоги, а саме: визнати спільною сумісною власністю ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 наступне майно:
земельну ділянку, кадастровий номер:5122786400:02:003:1941, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка є об`єктом спільної сумісної власності подружжя;
об`єкт житлової нерухомості, однокімнатну квартиру, загальною площею: 34.7 кв.м., житловою: 17,5 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ;
житловий будинок з надвірними спорудам, загальною площею: 212, 5 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Земельні ділянки: кадастровий номер:5110137600:20:028:0002, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський спору і споруд (присадибна ділянка) площею: 0, 0498 га.
Визнати за ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , частку у спільному майні подружжя, що становить:
Ѕ земельної ділянки, кадастровий номер: 5122786400:02:003:1941, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і спору (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка є об`єктом спільної сумісної власності подружжя
Ѕ частини квартири АДРЕСА_4 ;
Ѕ частини житлового будинку АДРЕСА_5 . Земельні ділянки місця розташування кадастровий номер: 5110137600:20:028:0002, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський спору і споруд (присадибна ділянка) площею: 0, 0498 га.
Визнати за ОСОБА_1 право на спадщину на: земельну ділянку кадастровий номер: 5122786400:02:003:1941, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка є спадкоємицею першої черги після смерті сина ОСОБА_5 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
Визнати за ОСОБА_1 право на спадщину на: житловий будинок з надвірним спорудами, загальною площею 212, 5 кв.м., житловою площею 82 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 . Земельні ділянки місця розташування: кадастровий номер: 5110137600:20:028:0002, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарський спору і споруд (присадибна ділянка) площею: 0, 0498 га.
Згідно квитанції доданої до заяви про збільшення позовних вимог, заяву на 5-аркушах з додатками на 2-х аркушах направлено ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , та до Суворовської державної нотаріальної контори 16.02.2021 року (а.с. 147-155).
Адвокат відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - ОСОБА_6 заперечував з приводу можливості прийняття заяви до розгляду, зокрема з підстав не сплати судового збору за заявою про збільшення розміру позовних вимог, та просив суд залишити дану заяву без руху, надавши позивачу час для належного оформлення заяви.
Представник третьої особи Суворовської державної нотаріальної контори у м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області до суду не з`явився, про слухання справи повідомлений належним чином, про причини не явки суд не повідомив, заяв про відкладення справи на адресу суду не надходило.
Заслухавши думку представника позивача, яка просила прийняти заяву про збільшення позовних вимог до розгляду та зазначила, що у випадку встановлення судом необхідності доплати судового збору, позивач виконає ухвалу суду щодо його доплати, адвоката відповідачів, який просив відмовити у прийнятті заяви, та залишення її без руху, дослідивши заяву від 16.02.2021 року та первинну позовну заяву, суд дійшов до висновку про можливість прийняття заяви про збільшення розміру позовних вимог до розгляду, з огляду на наступне.
Згідно ч. 3 ст. 49 ЦПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Виходячи з загальних положень ЦПК України підстава позову - це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.
Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена та адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
Предмет позову - це матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.
Підстава позову - обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об`єктивуються у поданих доказах.
Верховний Суд України відзначив, що під підставами позову, які згідно з ст. 49 ЦПК може змінити лише позивач, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону, яку суд може замінити, якщо її дія не поширюється на дані правовідносини.
Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Зміна підстав і предмету позову не допускається. Верховний Суд України відзначив, якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог.
Зміна предмету позову може означати заміну однієї матеріально-правової вимоги позивача до відповідача іншою або доповненням позивачем первісних вимог новими.
Отже, згідно з законом позивач має право змінити один з елементів позову, одночасно змінювати підставу і предмет позову неможливо, оскільки в подібному випадку буде пред`явлений позов з абсолютно нових мотивів.
Частиною 5 статі 49 ЦПК України зазначено, що у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої та частинами третьою і четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає у рішенні суду.
Відповідно до положення п.1 ч.1 ст. 189 ЦПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін у справі, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача та прийняття до розгляду заяви про збільшення позовних вимог з підстав того, що позивач у заяві про збільшення позовних вимог допустила лише зміну предмету позовних вимог, а саме визначила позовні вимоги, як вимоги немайнового характеру та при цьому підстави позову не змінились, оскільки, як видно зі змісту позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог підставами позовних вимог є спірні правовідносини, що виникли між сторонами з приводу прав на спадкування після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, подана заява відповідає вимогам ст. 49 ЦПК України, що відповідно не перешкоджає у її прийнятті до провадження.
Щодо зауваження адвоката відповідача з приводу залишення заяви без руху, з підстав її невідповідності вимогам Закону України Про судовий збір , а саме необхідності здійснення позивачем доплати судового збору відповідно до ставок та розміру судового збору станом на день подачі заяви, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем при подачі позову до суду було сплачено судовий збір у розмірі: 9 605 грн. 00 коп., відповідно до поданої заяви про збільшення позовних вимог, позивачем заявлено 9 вимог немайнового характеру.
Відповідно до Закону України Про судовий збір станом на 01.01.2021 року визначено ставки судового збору, так, за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на день подання позову складає 908 грн. 00 коп.
Тобто, позивачем при подачі позову немайнового характеру має бути сплачено судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп., за кожну вимогу, з огляду на заявлені вимоги ОСОБА_1 заявлено 9 (дев`ять) вимог немайнового характеру, що згідно розмірі та ставок судового збору становить: 8 172 грн., тобто: 9*908=8 172 грн. Відповідно до квитанції, про сплату судового збору від 13.12.2019 року, позивачем було сплачено судовий збір у розмірі: 9 605 грн. 00 коп., що відповідно є достатнім розміром сплати судового збору.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява позивача про прийняття заяви про збільшення розміру позовних вимог відповідає, як вимогам ст. 49 ЦПК України, так і нормам Закону України Про судовий збір , а відтак клопотання адвоката позивача та прийняття до розгляду заяви про збільшення розміру позовних вимог підлягає задоволенню, у зв`язку з цим, встановити сторонам строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення на відповідь на відзив та пояснення щодо позову і відзиву.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 43, 49, 189, 353 ЦПК України суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про прийняття до розгляду заяви про збільшення позовних вимог - задовольнити.
Прийняти до розгляду заяву про збільшення розміру позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа: Суворовська державна нотаріальна контора у м. Одеса Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання об`єктів нерухомого майна спільною сумісною власністю ОСОБА_5 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , визнання за ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 частки у спільній сумісній власності, визнання за ОСОБА_1 права на спадкування після смерті сина ОСОБА_5 .
Встановити відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву з врахуванням зміни розміру позовних вимог. У зазначений строк відповідачі мають право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч.4 ст. 178 ЦПК України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.
Роз`яснити відповідачам, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.8 ст. 178 ЦПК України).
Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення на відповідь на відзив, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2021 |
Оприлюднено | 09.03.2021 |
Номер документу | 95352604 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Мурманова І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні